Προς το περιεχόμενο

91000 συγχρονισμένο μόντεμ αλλά στο speedtest παίρνω 56000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, panagiotispetrou είπε

Το έκανα αδερφέ , τίποτα όμως.

ειχα φαει μεγαλη ταλαιπωρια με την γραμμη μου...

Ειχα 50vdsl (σταθερότατη,καμια αποσυνδ )και σε προσφορα της Vod για αναβαθμιση σε 100fiber με μωλις 2€ μου ακουστηκε καλη περιπτωση...

Εγω τοτε δουλευα απο το σπιτι και το παιδι μαθημα μεσω υπολογιστη απο το πρωι.

Εγινε η αναβαθμιση , οπου εγινε και αλλαγη στο ''κουτι'' (νομιζω καφαο τα λενε?) για να παιρνω fiber...

Απο τοτε ξεκινησε ο γολγοθας με αποσυνδέσεις καθε ενα τεταρτο...

Εγω στα καγκελα να μην μπορω να δουλεψω και το παιδι...μπαμπα κολλησε το laptop...Hot spot το κινητο και να ψηνει...

Ελεγχοι παντου, εντος και εκτος σπιτιου, αλλα παντα το πρόβλημα ηταν στο καφαο της Vodafone (κακές ρυθμισεις τους) που μπορει να το αγγιξει ΜΟΝΟ ο ΟΤΕ (με παρουσια τεχνικου της Vod).

H Vodafone μου δηλωσε ''αδυναμία αναβαθμισης'' και επεστρεψα στην VDSL50 , με προβληματα στην αρχή (αποσυνδ ) , συνεχομενες αναφορές βλαβης, ξανα τεχικοι , ξανα αποσυνδεσεις ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΟΛΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ.

Εγω μετα την επισκεψη του τεχνικου που θα φέρω (δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο θεμα, αλλα μου χαλασανε καποιες εσωτερικές γραμμες μετα απο όλες τις προσπάθιες και τους ελεγχους) , θα παρω το AVM fritz 7590ax Version2.

Ελπιζω να σε βοηθησει το χαλι μου.

Καλη αντοχη

 

Επεξ/σία από giomar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ είχαμε θέμα με το εξωτερικό dslam  (είναι στην ουσία αστικό κέντρο δεν είναι καμπινα αναβαθμισμενη vdsl για την οδό δλδ).. Τράκαρε κάποιος και το εκανε σμπαράλια... Δούλευε αλλά με τις βροχές βραχυκύκλωνε.. 

Μετά από 3 μήνες το αλλάξανε το πλαίσιο και όλο αυτό το διάστημα είχαμε θέματα με τηλέφωνο και ίντερνετ.. 

Τεσπα υπομονή θέλει... 

Επίσης οι κάρτες που αλλάζουν στις καμπινες δεν είναι καινούργιες του κουτιού μεταχειρισμένες είναι μου το είχε πει ένας τεχνικός... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giomar είπε

ειχα φαει μεγαλη ταλαιπωρια με την γραμμη μου...

Ειχα 50vdsl (σταθερότατη,καμια αποσυνδ )και σε προσφορα της Vod για αναβαθμιση σε 100fiber με μωλις 2€ μου ακουστηκε καλη περιπτωση...

Εγω τοτε δουλευα απο το σπιτι και το παιδι μαθημα μεσω υπολογιστη απο το πρωι.

Εγινε η αναβαθμιση , οπου εγινε και αλλαγη στο ''κουτι'' (νομιζω καφαο τα λενε?) για να παιρνω fiber...

Απο τοτε ξεκινησε ο γολγοθας με αποσυνδέσεις καθε ενα τεταρτο...

Εγω στα καγκελα να μην μπορω να δουλεψω και το παιδι...μπαμπα κολλησε το laptop...Hot spot το κινητο και να ψηνει...

Ελεγχοι παντου, εντος και εκτος σπιτιου, αλλα παντα το πρόβλημα ηταν στο καφαο της Vodafone (κακές ρυθμισεις τους) που μπορει να το αγγιξει ΜΟΝΟ ο ΟΤΕ (με παρουσια τεχνικου της Vod).

H Vodafone μου δηλωσε ''αδυναμία αναβαθμισης'' και επεστρεψα στην VDSL50 , με προβληματα στην αρχή (αποσυνδ ) , συνεχομενες αναφορές βλαβης, ξανα τεχικοι , ξανα αποσυνδεσεις ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΟΛΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ.

Εγω μετα την επισκεψη του τεχνικου που θα φέρω (δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο θεμα, αλλα μου χαλασανε καποιες εσωτερικές γραμμες μετα απο όλες τις προσπάθιες και τους ελεγχους) , θα παρω το AVM fritz 7590ax Version2.

Ελπιζω να σε βοηθησει το χαλι μου.

Καλη αντοχη

 

φίλε τσάμπα θα χαλάσεις τόσα λεφτά, πάρε το μικρότερο 7530 πρωτα για δοκιμή να δεις πως θα δουλεύει πάνω στην γραμμή σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ICE-T είπε

φίλε τσάμπα θα χαλάσεις τόσα λεφτά, πάρε το μικρότερο 7530 πρωτα για δοκιμή να δεις πως θα δουλεύει πάνω στην γραμμή σου.

απλα το 7590 ειναι και για τφ γραμμη.

Ευχαριστώ παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, giomar είπε

απλα το 7590 ειναι και για τφ γραμμη.

Ευχαριστώ παντως

και το μικρότερο παίρνει τηλεφωνία απλά έχει ένα κανάλι όχι 2 όπως το μεγαλύτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Σε adsl γραμμή  actual 19mbps και από διάφορα speedtest max 14mbps αξίζει το fritz θα έχω περισσότερο download πραγματικό? 

όχι φίλε μου η διαφορά που βλέπεις στο download speed test από το actual, είναι λόγο του overheat της γραμμής, δηλαδή φυσιολογική απώλεια που χάνεται στην διαδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ICE-T είπε

όχι φίλε μου η διαφορά που βλέπεις στο download speed test από το actual, είναι λόγο του overheat της γραμμής, δηλαδή φυσιολογική απώλεια που χάνεται στην διαδρομή.

 

Έτσι κατάλαβα και εγώ.. 

Διάβασα κάτι αξιολόγησεις για το fritz σε γραμμές vdsl όμως που έχουν θέμα με  απόσυνδέσεις και μόλις το βάλουν πετάει 

. Ακόμα και συγχρονισμό λένε μπορείς να ανεβάσεις (ρίχνεις snr μέχρι και 2🤣

Εγώ έχω adsl.. Και πληρώνω 28ευρω και άλλοι vdsl μετά ίδια χρήματα με ταχύτητες πολλαπλασιες.. 😭

Αλλά υπάρχουν και πολλά θέματα όπως βλέπωμε το vdsl.. 

Τι να πεις.. 👍

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα 11255/112637

Κλειδώνει κατεβάζω πολύ κοντά σε αυτό 10.3 10.2 up και 104 105 down

Όλα αυτά αν δεν της βαρέσει της γραμμής και ξαφνικά ρίξει την ταχύτητα στα 30 mbps για κανα15 20 λεπτό (αυτό γίνεται μια φορά την εβδομάδα καμία φορά 2 με ενα τεράστιο αριθμό από crc ενώ σε φισιολογικες συνθήκες έχω ελάχιστα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagelis2019 είπε

Έτσι κατάλαβα και εγώ.. 

Διάβασα κάτι αξιολόγησεις για το fritz σε γραμμές vdsl όμως που έχουν θέμα με  απόσυνδέσεις και μόλις το βάλουν πετάει 

. Ακόμα και συγχρονισμό λένε μπορείς να ανεβάσεις (ρίχνεις snr μέχρι και 2🤣

Εγώ έχω adsl.. Και πληρώνω 28ευρω και άλλοι vdsl μετά ίδια χρήματα με ταχύτητες πολλαπλασιες.. 😭

Αλλά υπάρχουν και πολλά θέματα όπως βλέπωμε το vdsl.. 

Τι να πεις.. 👍

 

 

 

ισχύει ότι μπορείς να πειράξεις το SNR μέσω tool στο avm, κάποια στιγμή θα έρθει και σε σένα φίλε μου το γρήγορο ίντερνετ απλά Ελλάδα ήμαστε και γίνονται οι εργασίες με πολύ χαλαρούς ρυθμούς για να ταιζουν τις επιτροπές που παίρνουν αποφάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...