Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 3800x ή Ryzen 5 5600g


bonorov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φόρουμ.

Ειχα αγοράσει την κακή περιοδο στην αγορά των gpus έναν ryzen 5600g για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου μιας και δεν είχα κάρτα γραφικών.Πλεον έχω αγοράσει μία msi rx 6600 mech κι έχω το εξής δίλλημα.Εχω βρει να αγοράσω έναν ryzen 3800x στα ίδια λεφτά περίπου που μπορώ να πουλησω τον 5600g.

Μιας και δεν χρειάζομαι πλεον την ενσωματωμένη αξίζει η μετάβαση στον πιο παλιο και με πιο πολλους πυρηνες  ryzen 7 ή μενω όπως είμαι;Λεφτά για 5700x ή 5800x δυστυχώς δεν υπάρχουν.

Η χρήση του υπολογιστή είναι all around browsing,gaming,ταινίες κτλ. 

Ο ryzen 7 3800x έχει κάτι λιγότερο από 1 χρονο εγγυηση,ο ryzen 5 5600g έχει κάτι λιγότερο από 3 χρόνια εγγυηση. 

Υπόλοιπο συστημα mobo gigabyte b450 s2h,2x8gb ram 3000mhz,256gb nvme,500gb hdd,psu cx450. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρήση που λες οτι κάνεις, δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να επιλέξει τον 3800x.

Πέραν του δυνατού multicore (δε σε αφορά στη χρήση που κάνεις) και του pcie 4(πάλι δεν χάνεις κάτι σημαντικό), δε βλέπω τι κάνει τον 3800x καλή επιλογή.

Νομίζω οτι ο 5600g, στους τομείς που χρειάζεσαι (gaming, browsing) τα πηγαίνει καλύτερα και έχει μικρότερες καταναλώσεις.

Λογική αναβάθμιση ή αλλαγή θα ήταν μόνο για 5600 ή 5600x και μια μικρή διαφορά από μέρους σου, καθώς ο 5600g αυτή τη στιγμή έχει βαρέσει ιστορικό χαμηλό

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Για τη χρήση που λες οτι κάνεις, δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να επιλέξει τον 3800x.

Πέραν του δυνατού multicore (δε σε αφορά στη χρήση που κάνεις) και του pcie 4(πάλι δεν χάνεις κάτι σημαντικό), δε βλέπω τι κάνει τον 3800x καλή επιλογή.

Νομίζω οτι ο 5600g, στους τομείς που χρειάζεσαι (gaming, browsing) τα πηγαίνει καλύτερα και έχει μικρότερες καταναλώσεις.

Λογική αναβάθμιση ή αλλαγή θα ήταν μόνο για 5600 ή 5600x και μια μικρή διαφορά από μέρους σου, καθώς ο 5600g αυτή τη στιγμή έχει βαρέσει ιστορικό χαμηλό

Τα παραπανω 16mb cache στο gaming λες δεν θα δώσουν κάποιο boost;Έστω και με το πιο αργότερα ipc του 3800;

Το έχω δει ότι η τιμή του 5600g έχει παει στα τάρταρα.Απο 200€ που έκανε πριν 10 μέρες έχει πεσει στα 168€.Δεν νομίζω βέβαια ότι θα ξανανεβει γιατί οι πωλησεις των apu έχουν μειωθεί λόγω αυξημένου στοκ των κρατών γραφικών.Ολοι οι cpus πέφτουν βασικά σιγά σιγά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις χαμηλότερο single core που θα χαίρεσαι στις καθημερινές σου εργασίες, υψηλότερες καταναλωσεις, λιγότερη εγγύηση, για ένα πιθανό boost όπως λες και ένα -μάλλον για σένα αδιάφορο- pcie4, δε μου ακούγεται καλό deal.

Βάσει συγκριτικών, που θεωρώ οτι παρουσιάζουν την αλήθεια, 5600g πάει δίπλα δίπλα με 3700x ενώ παράλληλα 3700x με 3800x έχου αδιάφορη διαφορά.

Στα μάτια μου τουλάχιστον, μοναδική λογική επιλογή οτι σου είπα και δεν νομίζω οτι θα δεις τρομερή διαφορά επιδόσεων με τη συγκεκριμένη κάρτα, παρά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bonorov είπε

Καλησπερα στο φόρουμ.

Ειχα αγοράσει την κακή περιοδο στην αγορά των gpus έναν ryzen 5600g για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου μιας και δεν είχα κάρτα γραφικών.Πλεον έχω αγοράσει μία msi rx 6600 mech κι έχω το εξής δίλλημα.Εχω βρει να αγοράσω έναν ryzen 3800x στα ίδια λεφτά περίπου που μπορώ να πουλησω τον 5600g.

Μιας και δεν χρειάζομαι πλεον την ενσωματωμένη αξίζει η μετάβαση στον πιο παλιο και με πιο πολλους πυρηνες  ryzen 7 ή μενω όπως είμαι;Λεφτά για 5700x ή 5800x δυστυχώς δεν υπάρχουν.

Η χρήση του υπολογιστή είναι all around browsing,gaming,ταινίες κτλ. 

Ο ryzen 7 3800x έχει κάτι λιγότερο από 1 χρονο εγγυηση,ο ryzen 5 5600g έχει κάτι λιγότερο από 3 χρόνια εγγυηση. 

Υπόλοιπο συστημα mobo gigabyte b450 s2h,2x8gb ram 3000mhz,256gb nvme,500gb hdd,psu cx450. 

Τίποτα μη πειράξεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κάνεις video (και βαριά κλιπς) πολλούς πυρήνες δεν θες σκέψου τον 5600x και αργότερα πας σε κατι μεγαλύτερο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η διαφορα στα χρηματα που θα παρεις ειναι μικρη απ'οτι κοστιζει ο 5600x , δωστον και παρε εναν 5600x

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Aris_ είπε

αν δεν κάνεις video (και βαριά κλιπς) πολλούς πυρήνες δεν θες σκέψου τον 5600x και αργότερα πας σε κατι μεγαλύτερο 

 

15 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αν η διαφορα στα χρηματα που θα παρεις ειναι μικρη απ'οτι κοστιζει ο 5600x , δωστον και παρε εναν 5600x

Πριν 10 μέρες που κοστιζαν τον ίδιο άξιζε να τον δώσω μεταχειρισμένο και να βάλω λίγα ακόμα και να παω στον 5600x.

Μέσα σε 10 μέρες ο 5600g έπεσε από τα 200 στα 168€.Θεωρω δεν αξίζει η μετάβαση γιατί θα χρειαστώ τουλάχιστον 50+ για την μετάβαση. 

Ας κάνω μελλοντικά μία και καλή αναβάθμιση σε 5xxx με 8 πυρηνες ππυ και μεγαλυτερο boost θα μου δώσει και είναι και πιο future proof.Οσο τέλος παντων γίνεται να είναι ένας ddr4 cpu future proof... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bonorov είπε

Οσο τέλος παντων γίνεται να είναι ένας ddr4 cpu future proof... 

Εδώ είσαι λίγο υπερβολικός. Το ότι εμφανίζονται πλέον οι νέες πλατφόρμες DDR5 δεν σημαίνει πως οι DDR4 γίνανε σκουπίδια! Δεν έχεις 4cores/4threads για να φοβηθείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bonorov είπε

Θα μείνω όπως είμαι λοιπόν.Οταν θα το επιτρέπει το μπατζετ μου θα κοιτάξω για 5700x ή 5800x.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Με την μητρική που έχεις κοίτα μέχρι 5700Χ. Ο 5800Χ θέλει καλύτερη μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bonorov είπε

Τα παραπανω 16mb cache στο gaming λες δεν θα δώσουν κάποιο boost;Έστω και με το πιο αργότερα ipc του 3800;

 

Τι παιχνίδια παίζεις ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Τι παιχνίδια παίζεις ??

Διαφορά 

Total wars,Battlefield,Gta v,2k21 και άλλα

7 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Με την μητρική που έχεις κοίτα μέχρι 5700Χ. Ο 5800Χ θέλει καλύτερη μητρική.

10-15 watt καίει παραπανω σε gaming O 5800x από ότι έχω δει.Αλλα όντως το ιδανικό θα ήταν ο 5700x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bonorov είπε

Διαφορά 

Total wars,Battlefield,Gta v,2k21 και άλλα

10-15 watt καίει παραπανω σε gaming O 5800x από ότι έχω δει.Αλλα όντως το ιδανικό θα ήταν ο 5700x

O 5700X είναι στα 65 watt tdp.Σε απλή Β450 καλύτερα να μη βάλεις 5000 cpu με 105 watt tdp (5800X) ο οποίος είναι σημαντικά πιο ζεστός και πιο απαιτητικός σε ρεύμα. Για mid range B450 νομίζω πως ο 5700Χ είναι το ταβάνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη θέση σου θα έμενα ως έχει και θα περίμενα μερικούς μήνες να πέσει η τιμή του 5800x 3d που δεν χρειάζεται και γρήγορες μνήμες που δεν έχεις εσύ.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...