Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 3800x ή Ryzen 5 5600g


bonorov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, chrisde είπε

Στη θέση σου θα έμενα ως έχει και θα περίμενα μερικούς μήνες να πέσει η τιμή του 5800x 3d που δεν χρειάζεται και γρήγορες μνήμες που δεν έχεις εσύ.

+1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 6600 έχει αγοράσει το παιδί, τι νόημα έχει να αλλάξει cpu? 

H 6600 είναι χειρότερη της 5700xt που έχω με έναν 2700x και την πάει μπάλα. Πόσο μάλλον ο 5600g που τα πάει καλύτερα απο τον 2700x σε gaming καταστάσεις 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και θα δει διαφορές σε 1080p και ειδικά στα min, όπως και εσύ φυσικά, απλά συμφωνώ ότι δεν είναι επείγον για αυτό του συνέστησα υπομονή μπας και πάρει σε ανθρώπινη τιμή τον 58003d που gaming wise είναι μακράν η καλύτερη αναβάθμιση που μπορεί να κάνει χωρίς να αλλάξει τίποτα άλλο. Μιλάμε για μήνες έτσι (και αν); Μέχρι τότε μένει ως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chrisde είπε

Προφανώς και θα δει διαφορές σε 1080p και ειδικά στα min, όπως και εσύ φυσικά, απλά συμφωνώ ότι δεν είναι επείγον για αυτό του συνέστησα υπομονή μπας και πάρει σε ανθρώπινη τιμή τον 58003d που gaming wise είναι μακράν η καλύτερη αναβάθμιση που μπορεί να κάνει χωρίς να αλλάξει τίποτα άλλο. Μιλάμε για μήνες έτσι (και αν); Μέχρι τότε μένει ως έχει.

εγώ είμαι σε 1440, εκείνος σε 1080 αλλά έχει καλύτερο cpu  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, leros2004 είπε

εγώ είμαι σε 1440, εκείνος σε 1080 αλλά έχει καλύτερο cpu  

Δες με τι μνήμες όμως... Και μνήμες να άλλαζε μόνο, θα έβλεπε διαφορά, με τον 58003d δεν χρειάζεται να αλλάξει και θα δει ακόμα μεγαλύτερη. Για 1440p προφανώς η "ανάγκη" είναι μικρότερη, εκεί θες αλλη gpu εκτός και αν αρχίσουμε να βάζουμε στην κουβέντα και το fsr/dlss... 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, chrisde είπε

Στη θέση σου θα έμενα ως έχει και θα περίμενα μερικούς μήνες να πέσει η τιμή του 5800x 3d που δεν χρειάζεται και γρήγορες μνήμες που δεν έχεις εσύ.

Το ιδεατό σενάριο αυτό ειναι.Με 500€ τιμή όμως μοιαζει όνειρο απατηλό... 

Ίσως σε 1+ χρόνο να παιξει στα μεταχειρισμένα σε πιο νορμαλ τιμές όταν το ΑΜ5 θα γίνει mainstream. 

Μέχρι τότε μάλλον θα μείνω όπως είμαι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bonorov είπε

Το ιδεατό σενάριο αυτό ειναι.Με 500€ τιμή όμως μοιαζει όνειρο απατηλό... 

Ίσως σε 1+ χρόνο να παιξει στα μεταχειρισμένα σε πιο νορμαλ τιμές όταν το ΑΜ5 θα γίνει mainstream. 

Μέχρι τότε μάλλον θα μείνω όπως είμαι. 

 

Δύσκολο να γίνουν προβλέψεις για την τιμή του. Προφανώς δεν τον προτείνω σε κανέναν με την τωρινή τιμή του. Το κακό είναι ότι δεν έχει βγει σε μεγάλες ποσότητες, δεν υπάρχει δηλαδή μεγάλη προσφορά. Από την άλλη όμως ειδικά όσο πλησιάζουμε και στην κυκλοφορία του AM5, θα μειώνεται λογικά και η ζήτηση του οπότε ίσως παιχτεί μπάλα εκεί. Ίδωμεν, αν σου κάτσει σου κατσε, αλλιώς μια χαρά είσαι και έτσι μην αγχώνεσαι...

Επεξ/σία από chrisde
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Προσωπικά θεωρώ πιο VFM, τον 5700X. Μικρές οι διαφορές με τον 5800Χ, όπως έγινε παλιότερα με τον 3800X και 3700X, όπου βάλαμε (οι περισσότεροι από  εμάς) τελικά τον 3700X. Ένα ωραίο άρθο με κάποιες μετρήσεις για όποιον ενδιαφέρεται https://pcsolution316.com/ryzen-7-5700x-vs-5800x-poia-cpu-einai-pio-vfm/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...