Προς το περιεχόμενο

Εύρεση πλήθους ημερομηνιών ΜS excel


panosno1com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, demessakis είπε

Τελικά, εφόσον γίνεται πολλαπλασιασμός, δεν θέλει κανένα μείον. Δεν ξέρω πως μου διέφυγε πριν. Απλά πρόσεξε τις παρενθέσεις να είναι σωστές.

=SUMPRODUCT((MONTH(A2:A20)=6)*(DAY(A2:A20)<=10))

Δούλεψε ολα καλα!

Αν θέλω να βάλω έτος, θα αλλάξω το DAY σε YEAR και το 10 σε 2012 πχ?

Αν θελω μεταξύ κάποιων ετων? Δηλαδη μεταξυ ετών 2012 και 2016

 

Ευχαριστω και τους δυο σας, η βοήθεια σας ειναι πολυτιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Δούλεψε ολα καλα!

Αν θέλω να βάλω έτος, θα αλλάξω το DAY σε YEAR και το 10 σε 2012 πχ?

Αν θελω μεταξύ κάποιων ετων? Δηλαδη μεταξυ ετών 2012 και 2016

 

Ευχαριστω και τους δυο σας, η βοήθεια σας ειναι πολυτιμη!

Παρακαλώ!

Για λόγους ευκολίας, μπορείς να βάλεις τα κριτήρια μέσα στην ίδια συνάρτηση. Το κάθε κριτήριο θα πρέπει να είναι μέσα σε παρένθεση. Για παράδειγμα, θέλουμε να μετρήσουμε τις μέρες του παραπάνω παραδείγματος που περιέχονται από την πρώτη έως και την 20η  μέρα του Οκτώβρη από το 2012 έως και το 2018. Θα πρέπει να γραφτεί:

=SUMPRODUCT((DAY(A2:A20)<=20)*(MONTH(A2:A20)=10)*(YEAR(A2:A20)>2012)*(YEAR(A2:A20)<=2018))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Το αστεράκι ειναι κατι σαν ενωση ή πολλαπλασιασμός? 🤔

Στην SUMPRODUCT, έχει την χρήση του AND. Δηλαδή θέλουμε και τον σωστό μήνα και το σωστό έτος και την σωστή μέρα.

Επίσης αν η SUMPRODUCT έχει να διαχειριστεί πολλές ημερομηνίες, πάνω από μερικές δεκάδες χιλιάδες, ίσως να αργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mια ακόμα βοήθεια όποιος μπορει και επιθυμει...

Εστω ότι στην δίπλα στήλη έχω κάποια ποσά σε νόμισμα και στη διπλα αυτής μέρες σε πχ διανυκτέρευσης (σε πλήθος και αριθμο πχ 100, 20 μερες) ...

Εχω δυο ερωτήματα:

Το άθροισμα των ποσών όταν οι μέρες είναι πάνω απο 300 ή οι ημέρες ειναι πανω απο 100 και έγιναν πριν το 2015

Το άθροισμα των ποσών όταν οι διανυκτέρευσεις έγιναν μετά τις 20/6 κάθε έτους?

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ

 

Edit προσπάθεια με βάση την sumproduct και το ερωτημα που έθεσα πιο πανω με τους χρόνους αλλά μου βγάζει #τιμή :(

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να θυμάσαι ότι κάθε λογική συνθήκη εντός της SUMPRODUCT πχ (YEAR(A2:A20)>2012) επιστρέφει 0 ή 1 (αντιστοιχούν σε FALSE και TRUE).

Επομένως, πολλαπλασιάζοντας όλες τις συνθήκες, αν κάποια επιστρέφει 0 (FALSE), το αποτέλεσμα είναι 0 και η SUMPRODUCT θα το προσθέσει στο σύνολο. Αν όλες είναι TRUE, η SUMPRODUCT θα προσθέσει το 1.

Οπότε, αν στο D2 έχεις το ποσό, η =SUMPRODUCT((DAY(A2:A20)<=20)*(MONTH(A2:A20)=10)*(YEAR(A2:A20)>2012)*(YEAR(A2:A20)<=2018)*D2) θα προσθέσει όλα τα ποσά εκείνων των γραμμών που ικανοποιούν όλες τις συνθήκες.

 

Επεξ/σία από MastroGiannis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, MastroGiannis είπε

Να θυμάσαι ότι κάθε λογική συνθήκη εντός της SUMPRODUCT πχ (YEAR(A2:A20)>2012) επιστρέφει 0 ή 1 (αντιστοιχούν σε FALSE και TRUE).

Επομένως, πολλαπλασιάζοντας όλες τις συνθήκες, αν κάποια επιστρέφει 0 (FALSE), το αποτέλεσμα είναι 0 και η SUMPRODUCT θα το προσθέσει στο σύνολο. Αν όλες είναι TRUE, η SUMPRODUCT θα προσθέσει το 1.

Οπότε, αν στο D2 έχεις το ποσό, η =SUMPRODUCT((DAY(A2:A20)<=20)*(MONTH(A2:A20)=10)*(YEAR(A2:A20)>2012)*(YEAR(A2:A20)<=2018)*D2) θα προσθέσει όλα τα ποσά εκείνων των γραμμών που ικανοποιούν όλες τις συνθήκες.

 

Μου βγαζει 0 δηλαδή οτι δεν υπάρχει? Προσπαθω να βάλω το κάθε έτος μέσα, μετα τις 20/6 καθε ετους 😕

Και το αλλο υπό ερώτημα ειναι: Το άθροισμα των ποσών όταν οι μέρες είναι πάνω απο 300 ή οι ημέρες ειναι πανω απο 100 και έγιναν πριν το 2015

Των ποσων σε € εννοω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Μου βγαζει 0 δηλαδή οτι δεν υπάρχει? Προσπαθω να βάλω το κάθε έτος μέσα, μετα τις 20/6 καθε ετους

Δείξε την προσπάθειά σου να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panosno1com είπε

Μήπως πρέπει να κανω sumifs ???

Ναι αλλά βγάλε σε βοηθητικές στήλες τη διάρκεια των ημερών, το έτος, το μήνα κτλ, ώστε να τις χρησιμοποιείς στα ορίσματα κριτηρίων.

Λάβε υπόψη ότι τα διαστήματα μπορεί να επεκτείνονται σε διαφορετικούς μήνες και έτη.

Για άσκηση πρόκειται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MastroGiannis είπε

Ναι αλλά βγάλε σε βοηθητικές στήλες τη διάρκεια των ημερών, το έτος, το μήνα κτλ, ώστε να τις χρησιμοποιείς στα ορίσματα κριτηρίων.

Λάβε υπόψη ότι τα διαστήματα μπορεί να επεκτείνονται σε διαφορετικούς μήνες και έτη.

Για άσκηση πρόκειται;

Ναι για άσκηση που (προσπαθώ να) βοηθάω! (Κι οχι πληροφορικης...)

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2022 στις 10:34 ΜΜ, panosno1com είπε

Το άθροισμα των ποσών όταν οι μέρες είναι πάνω απο 300 ή οι ημέρες ειναι πανω απο 100 και έγιναν πριν το 2015

 

 

Στις 27/5/2022 στις 12:38 ΠΜ, MastroGiannis είπε

Δείξε την προσπάθειά σου να δούμε.

=SUMIFS(Πίνακας5[Κόστος ΦΠΑ];Πίνακας5[Ημέρες Δραστηριότητας];">300"+sumifs(Πίνακας5[Κόστος ΦΠΑ];Πίνακας5[Έναρξη Δραστηριοτήτων];"<01/01/2015"+sumifs(Πίνακας5[Κόστος ΦΠΑ];Πίνακας5[Ημέρες Δραστηριότητας]">100")

το κατάφερα με 2 κελιά δυο συναρτησεις και αθροισμα αυτων

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2022 στις 10:34 ΜΜ, panosno1com είπε

Το άθροισμα των ποσών όταν οι διανυκτέρευσεις έγιναν μετά τις 20/6 κάθε έτους?

 

 

εχω κολλησει και με αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, panosno1com είπε

εχω κολλησει και με αυτο

Εστω οτι στην Α εχει τις ημερομηνιες διανυκτερευσης και στην B τα ποσά.

Μπορείς να προσθέσεις στην C μια στηλη που να φέρνει το DAY των ημερομηνιων, και στην D το MONTH των ημερομηνιών. Κατόπιν:

=SUMIFS(B:B;D:D;">=7")+SUMIFS(B:B;D:D;6;C:C;">20")

Δηλαδή φέρε ότι ειναι από Ιούλιο και μετά + τον Ιούνιο αλλά μόνο μετά τις 20.

Εναλλακτικά, με την SUMPRODUCT που προτάθηκε παραπάνω, και χωρίς να χρειάζεσαι, τις στήστες C και D, ακολουθείς την ίδια φιλοσοφία, απλά πολλαπλασιάζεις και με το ποσό:

=SUMPRODUCT((MONTH(A:A)>=7)*(B:B))+SUMPRODUCT((MONTH(A:A)=6)*(DAY(A:A)>20)*(B:B))

Υπάρχει πάντα και ο συνδυασμός των "απλών" SUM και IF...

=SUM(IF(MONTH(A:A)>=7;B:B))+SUM(IF(MONTH(A:A)=6;IF(DAY(A:A)>20;B:B)))

 

Εάν τώρα οι ημερομηνίες διανυκτέρευσης δεν ορίζονται ξεκάθαρα στη στήλη Α αλλά προκύπτουν από Α + πλήθος ημερών (δε μου είναι πολύ ξεκάθαρη η λογική του case study σου), πρέπει να γίνει ένας υπολογισμός που να υπολογίζει πόσες ημέρες είναι μέχρι την 20/6 (20/6/έτους - ημερομηνία έναρξης, εαν αρνητικο τοτε 0) και πόσες ημέρες μετά (συνολο ημερών - αποτελεσμα προηγουμενου υπολογισμου). Μετά πρέπει να γίνει αναγωγή του ποσού της γραμμής στις ημέρες που αντιστοιχούν μετά την 20/6, με την παραδοχή οτι το ποσο μοιράζεται αναλογικά σε όλες τις ημερομηνιες ((ποσο / συνολο ημερών) * ημερες μετά την 20/6). Τέλος προσθήκη αυτών με απλή SUM.

Επεξ/σία από l3ft3r1s
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικές μου προσεγγίσεις με την χρήση της SUMPRODUCT.

Για την μέτρηση του κόστους αν οι ημέρες είναι >300, ή >100 και ταυτόχρονα πριν το 2015 (σε περίπτωση που βρεθεί >300 και πριν το 2015, λαμβάνεται μόνο μια φορά υπόψιν, αν θέλεις να προσμετράται διπλό, απλά αφαίρεσε το >0 στις τελευταίες παρενθέσεις):

=SUMPRODUCT(Πίνακας5[Κόστος ΦΠΑ]*((Πίνακας5[Ημέρες Δραστηριότητας]>=300)+((Πίνακας5[Ημέρες Δραστηριότητας]>100)*(YEAR(Πίνακας5[Έναρξη Δραστηριοτήτων])<2015))>0))

Και για την μέτρηση (φαντάζομαι πάλι με τα ίδια δεδομένα και της στήλης "Έναρξη Δραστηριοτήτων") του κόστους όταν οι μέρες έναρξης είναι μεταγενέστερες της 20/6:

=SUMPRODUCT(Πίνακας5[Κόστος ΦΠΑ]*((DAY(Πίνακας5[Έναρξη Δραστηριοτήτων])>20)*(MONTH(Πίνακας5[Έναρξη Δραστηριοτήτων])>=6)+(MONTH(Πίνακας5[Έναρξη Δραστηριοτήτων])>6)))

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...