Προς το περιεχόμενο

Εταιρικός λογαριασμός - Προσωπικές δαπάνες


BigHomie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι μοναδικός εταίρος και διαχειριστής μιας Ι.Κ.Ε και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει ώστε να διασταυρώσω και να επιβεβαιώσω κάποια πράγματα (σύμφωνα με τις οδηγίες του λογιστή μου). Οποιαδήποτε αγορά έχει να κάνει καθαρά με την επαγγελματική μου δραστηριότητα βάση Κ.Α.Δ κλπ. αγοράζεται με τιμολόγιο. Μπορώ να κάνω αγορές που δεν έχουν σχέση με την επαγγελματική μου δραστηριότητα; Προσωπικά έξοδα ας πούμε. Να τονίσω πως σε καμία περίπτωση δεν ψάχνομαι για παρατυπίες κλπ. Απλώς θέλω να γνωρίζω αν μπορώ να κάνω προσωπικές αγορές χρησιμοποιώντας την εταιρική κάρτα. (Εννοειται απόδειξη και όχι τιμολόγιο).

*Έχω διαβάσει σε ένα άρθρο οδηγίες της ΑΑΔΕ σχετικά με τους επαγγελματικούς λογαριασμούς που γράφει :

"Δεν επιβάλλεται πρόστιμο στην περίπτωση που από Λογαριασμό ο οποίος έχει δηλωθεί ως επαγγελματικός διενεργούνται συναλλαγές οι οποίες δεν αφορούν την εμπορική, επιχειρηματική ή επαγγελματική δραστηριότητα του υπόχρεου".

Ή είναι ξεκάθαρο κι εγώ το περιπλέκω χωρίς λόγο ή μου διαφεύγει κάτι και δεν επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i mean δεν σε σταματαει κανεις....αλλα απο την αλλη η αγορα πανας για το νεογεννητο σου δεν θα επρεπε να ειναι στον εταιρικο λογ/μο ετσι δεν ειναι?
αρα γιατι να με (τον λογιστη σου) βαζεις να κανω τζαμπα δουλεια χωρις λογο?

να σου ζησει by the way

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ το εξής : Η γυναίκα μου έχει μία χρεωστική  κάρτα που είναι συνδεμένη στον επαγγελματικό της λογαριασμό.

Οταν κάνει αγορές με αυτήν, γιατί δεν προσμετρούνται οι αγορές στο 30% των ηλεκτρονικών αγορών που πρέπει να κάνει σαν φυσικό προσώπο.?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κανεις οτι δαπάνες θέλεις, ειδικά εφόσον μιλάμε για μονοπρόσωπη. Ο λογιστης σου θα σου πει ομως οτι δεν θα εκπίπτουν όλες ως έξοδα της επιχείρησης (μειώνουν το φορολογητέο εισόδημα), αλλά μονο όσες μπορει να φανουν ως συναφείς της επιχειρηματικής δραστηριότητας (φαγητό σε εστιατόριο - τραπέζι σε πελάτες). Κάποιες δαπάνες χρειαζονται προϋποθεσεις (πχ βενζίνες περνάνε κυρίως για οχηματα δηλωμένα ως επαγγελματικά).

Στο παράδειγμα της πανας που εδωσε ο φιλος πιο πανω, κανεις δεν θα σου πει κατι (εφορία) αλλά ενας λογικός λογιστής δεν θα στο περάσει ως έξοδο συναφές με την εταιρεία.

Στο θέμα με την κάρτα της γυναίκας του δεύτερου φίλου, η κάρτα και οι δαπανες που γινονται με αυτη ειναι εταιρικη και τα εξοδα "μετράνε" στην εταιρεια και στο ΑΦΜ της. Η συζυγος πρέπει να κάνει έξοδα με δική της κάρτα (προσωπικη) για να προσμετρώνται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

i mean δεν σε σταματαει κανεις....αλλα απο την αλλη η αγορα πανας για το νεογεννητο σου δεν θα επρεπε να ειναι στον εταιρικο λογ/μο ετσι δεν ειναι?
αρα γιατι να με (τον λογιστη σου) βαζεις να κανω τζαμπα δουλεια χωρις λογο?

να σου ζησει by the way

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αναλήψεις απο τον εταιρικό δεν κάνω καθώς και δεν μεταφέρω από τον εταιρικό στον προσωπικό μου λογαριασμό. Είναι πολύ συγκεκριμένες οι κινήσεις στον εταιρικό λογαριασμό όσον αφορά την επαγγελματική μου δραστηριότητα. Έσοδα από μία εταιρεία, fix ποσό μία φορά το μήνα. Τα έξοδα λίγο πολύ ειναι 5-6 τιμολόγια. Τώρα θα μου πεις γιατι ΙΚΕ; (Έπρεπε να είναι νομική μορφή και δεύτερον δεν θέλω να ανακατέψω κανέναν με Ο.Ε , Ε.Ε κ.ο.κ). Το ότι δεν με σταματάει κανείς το γνωρίζω μιας και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αλλά μετά έρχονται τα προβλήματα. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Έιναι νόμιμο να πραγματοποιούνται μή παραγωγικές δαπάνες (προσωπικά εξοδα) απο εταιρικό λογαριασμό;

2 λεπτά πριν, Helionar είπε

Μπορείς να κανεις οτι δαπάνες θέλεις, ειδικά εφόσον μιλάμε για μονοπρόσωπη. Ο λογιστης σου θα σου πει ομως οτι δεν θα εκπίπτουν όλες ως έξοδα της επιχείρησης (μειώνουν το φορολογητέο εισόδημα), αλλά μονο όσες μπορει να φανουν ως συναφείς της επιχειρηματικής δραστηριότητας (φαγητό σε εστιατόριο - τραπέζι σε πελάτες). Κάποιες δαπάνες χρειαζονται προϋποθεσεις (πχ βενζίνες περνάνε κυρίως για οχηματα δηλωμένα ως επαγγελματικά).

Στο παράδειγμα της πανας που εδωσε ο φιλος πιο πανω, κανεις δεν θα σου πει κατι (εφορία) αλλά ενας λογικός λογιστής δεν θα στο περάσει ως έξοδο συναφές με την εταιρεία.

Στο θέμα με την κάρτα της γυναίκας του δεύτερου φίλου, η κάρτα και οι δαπανες που γινονται με αυτη ειναι εταιρικη και τα εξοδα "μετράνε" στην εταιρεια και στο ΑΦΜ της. Η συζυγος πρέπει να κάνει έξοδα με δική της κάρτα (προσωπικη) για να προσμετρώνται.

@HelionarΣ'ευχαριστώ για την απάντηση, πολύτιμες πληροφορίες. Σαφώς και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να παω να δικαιολογήσω κάτι που δεν έχει να κάνει με την επιχειρηματική μου δραστηριότητα. Το μόνο που θέλω είναι να πληρώνω δικά μου καθημερινά έξοδα και λογαριασμούς απο τον εταιρικο λογαριασμό. Κατανοώ πως με το να ξοδεύω χρήματα για προσωπικές δαπάνες μειώνει τα ετήσια κέρδη και θα πληρώσω το φόρο αυτών των εξόδων μιας και δεν εκπίπτουν πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιμο ειναι, και αν τα εταιρικα εξοδα ειναι συγκεκριμενα και παγια δεν νομίζω να ειναι προβλημα. Το προβλημα ειναι οταν σε κατι μηνες ο λογιστης θα σε παιρνει τηλεφωνο να σε ρωτήσει αν αυτο το €56.44 στην ΤΥΧΑΙΟΟΝΟΜΑ ΑΕ στις 27/05 ειναι εταιρικο εξοδο η οχι και εσυ δεν ξερεις. Αν δεν υπαρχει αυτη η πιθανοτητα, δεν υπαρχει και προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έξοδα δικαιολογεί ο λογιστής εφόσον του φέρνεις τιμολόγια. τώρα για προσωπική γνωρίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα όμως ΙΚΕ; σου είπε ο λογιστής πως είναι οκ; ο δικός μου μου λέει να το αποφεύγω (έχω ατομική όμως που είναι ελαστικότερη). στην ΙΚΕ μου φαίνεται πως δεν μπορείς να το κάνεις ενώ και να μεταφέρεις χρήματα από τον λογαριασμό της ΙΚΕ σε δικό σου, χρειάζεσαι δικαιολογία...με την ίδια λογική, πως μπορείς να πληρώνεις προσωπικά έξοδα από λογαριασμό εταιρείας από την οποία για να πάρεις χρήματα στο τέλος του έτους πληρώνεις φόρο για το μέρισμα που θα πάρεις; η ΙΚΕ έχει βιβλία όπως η ΑΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vs_skg είπε

Νομιμο ειναι, και αν τα εταιρικα εξοδα ειναι συγκεκριμενα και παγια δεν νομίζω να ειναι προβλημα. Το προβλημα ειναι οταν σε κατι μηνες ο λογιστης θα σε παιρνει τηλεφωνο να σε ρωτήσει αν αυτο το €56.44 στην ΤΥΧΑΙΟΟΝΟΜΑ ΑΕ στις 27/05 ειναι εταιρικο εξοδο η οχι και εσυ δεν ξερεις. Αν δεν υπαρχει αυτη η πιθανοτητα, δεν υπαρχει και προβλημα. 

Κρατάω κάθε μήνα αναλυτικά τα έσοδα-έξοδα(τιμολόγια) που έχω κάνει καθώς και τις προσωπικές δαπάνες (αποδείξεις σε ξεχωριστό φάκελο). Τα στέλνω όλα αυτά όπως και το statement του λογαριασμού σε μηνιαία βάση στον λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιλάς για παροχές σε χρήμα/είδος το οποίο είναι (κεκαλυμμένο) εισόδημά σου ουσιαστικά ή θα μπορούσε να θεωρηθεί μέχρι και δάνειο ακόμα και αν τα επέστρεφες και να χαρτοσημανθεί.. 

 

το σωστό είναι να οριστεί διαχειριστική αμοιβή να πάρει το κράτος το μερτικό του (ΦΜΥ/εισφορές) να μπαίνουν τα λεφτά στο λογαριασμό σου και να κάνεις τις δαπάνες σου από τον προσωπικό σου λογαριασμό

ή αν υπάρξουν κέρδη να περιμένεις το μερισμά σου αν είσαι εταίρος, τα χρήματα της εταιρείας απευθείας αν και πολύ συνηθισμένο (υπερβολικά συνηθισμένο) δεν είναι σωστό.. όπως δεν είναι σωστές και διάφορες άλλες παπάτζες όπως εξοδολόγια (όπως γίνονται συνήθως) κτλ.. 

 

για έξοδο της εταιρείας φυσικά και όχι 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, james01gr είπε

έξοδα δικαιολογεί ο λογιστής εφόσον του φέρνεις τιμολόγια. τώρα για προσωπική γνωρίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα όμως ΙΚΕ; σου είπε ο λογιστής πως είναι οκ; ο δικός μου μου λέει να το αποφεύγω (έχω ατομική όμως που είναι ελαστικότερη). στην ΙΚΕ μου φαίνεται πως δεν μπορείς να το κάνεις ενώ και να μεταφέρεις χρήματα από τον λογαριασμό της ΙΚΕ σε δικό σου, χρειάζεσαι δικαιολογία...με την ίδια λογική, πως μπορείς να πληρώνεις προσωπικά έξοδα από λογαριασμό εταιρείας από την οποία για να πάρεις χρήματα στο τέλος του έτους πληρώνεις φόρο για το μέρισμα που θα πάρεις; η ΙΚΕ έχει βιβλία όπως η ΑΕ...

 

Με αποθαρρύνει αλλά δεν μου το απαγορεύει στο να κάνω προσωπικές δαπάνες γιατί δεν με συμφέρει μιας και δεν είναι εκπιπτόμενες δαπάνες. Στο τέλος του έτους γίνεται το εξής(παρακαλώ διορθώστε με αν έχω καταλάβει κάτι λάθος). Έσοδα - έξοδα ,  - φόρος επί των κερδών 24 ή 22% (50% προκαταβολή φόρου για τα πρώτα 3 έτη) ,  - 5% φόρος τακτικού αποθεματικού και  - 5% του μερίσματος που επιθυμώ να γίνει διανομή. -1100€ περίπου τέλος επιτηδεύματος και Γ.Ε.Μ.Η. . Για όσες προσωπικές δαπάνες έχουν γίνει μέσα στο έτος θα πληρώσω τον φόρο κανονικότατα. Έχω εικόνα  συνολικών εσόδων-εξόδων(τιμόλογια) του έτους βάση παγίων  οπότε σε κάθε είσπραξη πέραν της απόδοσης του ΦΠΑ αφήνω στην άκρη το ανάλογο ποσό  για τον φόρο εισοδήματος(ετήσιο), τέλος επιτηδεύματος, Γ.Ε.Μ.Η κλπ. 

14 λεπτά πριν, logistoulis είπε

μιλάς για παροχές σε χρήμα/είδος το οποίο είναι (κεκαλυμμένο) εισόδημά σου ουσιαστικά ή θα μπορούσε να θεωρηθεί και δάνειο.. 

 

το σωστό είναι να οριστεί διαχειριστική αμοιβή να πάρει το κράτος το μερτικό του (ΦΜΥ/εισφορές) να μπαίνουν τα λεφτά στο λογαριασμό σου και να κάνεις τις δαπάνες σου

ή αν υπάρξουν κέρδη να περιμένεις το μερισμά σου αν είσαι εταίρος, τα χρήματα της εταιρείας απευθείας αν και πολύ συνηθισμένο δεν είναι σωστό..

Πριν κάνω σύσταση της εταιρείας αυτο είχα διαβάσει. Μου είπε ο λογιστής πως γίνεται και αυτό θα ήταν το ορθό αλλά στην περιπτωσή μου δεν με συμφέρει καθόλου διότι θα έχω διπλές εισφορές εφκα και καποια ακόμη που δεν θυμάμαι. Να τονίσω πως για το ποσό που λαμβάνω ετησίως δεν συμφέρει η ΙΚΕ και μου το τόνισε και ο λογιστής μου αλλα δυστυχώς έπρεπε να κάνω σύσταση εταιρείας νομικής μορφής και δεν θέλω εγώ προσωπικά να ανακατεύω κανεναν τρίτο για Ο.Ε, Ε.Ε. κλπ.

Το ιδανικό θα ήταν να μην κάνω καμία προσωπική δαπάνη και να περιμένω από το 2023 την διανομή των κερδών ώστε να τα μεταφέρω στον λογαριασμό μου. Παρουσιάζονται όμως αν όχι καθημερινά, ανάγκες οι οποίες κάπως πρέπει να πληρωθούν καθώς δεν έχω απο αλλού εισόδημα.

Επεξ/σία από BigHomie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζί σου, αλλά το κράτος θέλει το μετρικό του 

38 λεπτά πριν, BigHomie είπε

 

Πριν κάνω σύσταση της εταιρείας αυτο είχα διαβάσει. Μου είπε ο λογιστής πως γίνεται και αυτό θα ήταν το ορθό αλλά στην περιπτωσή μου δεν με συμφέρει καθόλου διότι θα έχω διπλές εισφορές εφκα και καποια ακόμη που δεν θυμάμαι. Να τονίσω πως για το ποσό που λαμβάνω ετησίως δεν συμφέρει η ΙΚΕ και μου το τόνισε και ο λογιστής μου αλλα δυστυχώς έπρεπε να κάνω σύσταση εταιρείας νομικής μορφής και δεν θέλω εγώ προσωπικά να ανακατεύω κανεναν τρίτο για Ο.Ε, Ε.Ε. κλπ.

Το ιδανικό θα ήταν να μην κάνω καμία προσωπική δαπάνη και να περιμένω από το 2023 την διανομή των κερδών ώστε να τα μεταφέρω στον λογαριασμό μου. Παρουσιάζονται όμως αν όχι καθημερινά, ανάγκες οι οποίες κάπως πρέπει να πληρωθούν καθώς δεν έχω απο αλλού εισόδημα.

και προσωπική εταιρεία να είχες (οε ας πούμε με επιπλέον 1% έναν εταιρόρρυθμο ίσα ίσα για να είναι εταιρεία), πάλι θα έπρεπε να περιμένεις με τη δήλωση της εταιρείας να πάνε τα κέρδη επάνω σου και θα είχες και λιγότερα διαχειριστικά κόστη (σίγουρα πολύ μικρότερο κόστος λογιστηρίου)

 

δεν ξέρω αν θα ήταν πιο φθηνό (από την αμοιβή διαχειριστή) όπως είσαι να είχες ατομική και να τιμολογούσες στην ικε σου μήνα μήνα, αν το ποσό των κερδών είναι μικρό (αφού ανέφερες ότι δεν συνέφερε η ικε φαντάζομαι μιλάς για μικρά κέρδη και λογικά αναγκάστηκες να ανοίξεις εταιρεία για κάποιο λόγο) θα έπεφτες και συντελεστή 

συζήτα και αυτό το ενδεχόμενο με τον λογιστή σου 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, logistoulis είπε

μαζί σου, αλλά το κράτος θέλει το μετρικό του 

και προσωπική εταιρεία να είχες (οε ας πούμε με επιπλέον 1% έναν εταιρόρρυθμο ίσα ίσα για να είναι εταιρεία), πάλι θα έπρεπε να περιμένεις με τη δήλωση της εταιρείας να πάνε τα κέρδη επάνω σου και θα είχες και λιγότερα διαχειριστικά κόστη (σίγουρα πολύ μικρότερο κόστος λογιστηρίου)

 

δεν ξέρω αν θα ήταν πιο φθηνό (από την αμοιβή διαχειριστή) όπως είσαι να είχες ατομική και να τιμολογούσες στην ικε σου μήνα μήνα, αν το ποσό των κερδών είναι μικρό (αφού ανέφερες ότι δεν συνέφερε η ικε φαντάζομαι μιλάς για μικρά κέρδη και λογικά αναγκάστηκες να ανοίξεις εταιρεία για κάποιο λόγο) θα έπεφτες και συντελεστή 

συζήτα και αυτό το ενδεχόμενο με τον λογιστή σου 

Θα το συζητήσω μαζί του. Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...