Προς το περιεχόμενο

Η Broadcomm εξαγοράζει τη VMware με το ποσό των 61 δισ. δολαρίων


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, geont είπε

 

Εντυπωσιακό από όλες τις πλευρές. Πρώτη φορά είδα Veeam όπου ένα job εχει μεσα 93 vm σε incremental και καταφερνει να παρει σωστα τα 90 και με 3 warnings :D Καλα το transfer rate του job και αυτο εντυπωσιακο. Και το δευτερο job ειναι no comment. Πφφφφφ απιστευτο καλα ποσους veeam proxy εχετε :D Σε ευχαριστω πολυ που μοιραστηκες ολα αυτα μαζι μας :)

1 φυσικός Server ειναι  με access στα LUNs του vmware.

2 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να ποσταρεις αυτες τις φωτος δημοσια.
Απο την ονοματολογια και καποια αλλα πραγματακια μπορω να σου πω μεχρι και ποιος ειναι ο integrator σας. Καποιος αλλος μπορει να καταλαβει και ποιος εισαι και ποια ειναι η εταιρια που δουλεύεις.


 

Απ οσο είδα,  δεν φαίνεται τίποτε,  παρα μόνο  raw numbers.

(Αν είδες κάτι που μου διαφεύγει στείλε πμ)

Ο μόνος λόγος που τα ανέβασα, είναι για να δουν κ άλλοι, πόσο efficient είναι αυτό το κομμάτι, ακομα κ αν δείχνει ακριβό σε πρώτη φααη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να ποσταρεις αυτες τις φωτος δημοσια.
Απο την ονοματολογια και καποια αλλα πραγματακια μπορω να σου πω μεχρι και ποιος ειναι ο integrator σας. Καποιος αλλος μπορει να καταλαβει και ποιος εισαι και ποια ειναι η εταιρια που δουλεύεις.

Μήπως λες και το φλυτζάνι ; 

Προσωπικά είδα τις εικόνες αρκετές φορές και δεν υπάρχει όνομα πουθενά. Εκτός αν εννοείς τη φωτό με τους ESXi. Αλλά και πάλι τα ονόματα  είναι τόσο γενικά. 
 

 

Επεξ/σία από geont
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκλαψα λίγο...

Ίσως αναφέρεται στο ενα screen με τα hostnames, που είναι απο τον host σπίτι.

Επεξ/σία από RaNd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 H για αυτό λέει με το Fujitsu που έχεις σπίτι ή εννοεί το άλλο που δείχνει τα nodes του devel cluster και εχεις κοψει το τελευταιο κομματι που λογικα γραφει το domain.local. 

Αν κρίνεις εσύ ότι θα έχεις πρόβλημα διέγραψε το :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, geont είπε

 H για αυτό λέει με το Fujitsu που έχεις σπίτι ή εννοεί το άλλο που δείχνει τα nodes του devel cluster και εχεις κοψει το τελευταιο κομματι που λογικα γραφει το domain.local. 

Αν κρίνεις εσύ ότι θα έχεις πρόβλημα διέγραψε το :)

Να βαλουμε ενα στοιχηματακι μιας και λεω το φλυτζάνι ότι μπορώ μεχρι την Τρίτη να εχω στείλει email στη σωστή εταιρία, στο σωστό email με τα screenshots και να αποφασίσουν αυτοί αν ειναι οκ να υπάρχουν αυτες οι εικόνες σε ενα δημόσιο φόρουμ; 

9 ώρες πριν, RaNd είπε

έκλαψα λίγο...

Ίσως αναφέρεται στο ενα screen με τα hostnames, που είναι απο τον host σπίτι.

Σιγα μην δεν μπορω να καταλάβω πιο είναι το Fujitsu του σπιτιού σου και ποιο το development cluster. 

 

Το μονο πράγμα που θέλω να τονίσω ειναι οτι παρα την ευχαρίστηση σου (και καλα κάνεις) που δουλεύεις με τετοιο εξοπλισμό, οταν εισαι administrator φέρεις ευθύνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Once you go virtual, you never go back 😛

Μια απορία που έχω κα αφού υπάρχουν άτομα εδώ με μεγάλα infrastructure, με ενδιαφέρει να διαβάσω την γνώμη τους.

Ποιος ο πρακτικός λόγος να ανεβάσει κάποιος την on premise υποδομή του στο cloud? Οικονομικά παρόλα όσα λένε, δεν συμφέρει. Το κόστος συνήθως αναπληρώνεται σε λιγότερο από 4-5 χρόνια της αγοράς των φυσικών συσκευών και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αλλάξει μια εταιρεία νωρίτερα μηχανήματα. Ειδικά τα δικτυακά "αντέχουν"πολύ περισσότερα μέχρι να γίνουν ανεπαρκή από απόδοση.

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι η ευκολία δημιουργίας της υποδομής και εάν χρειάζεται μεγάλη γεωγραφική κάλυψη των υπηρεσιών. Και το πρώτο είναι συζητήσιμο καθώς εταιρεία τέτοιων μεγεθών, έχουν δική τους μηχανογράφηση.

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mike299 είπε

Once you go virtual, you never go back 😛

Μια απορία που έχω κα αφού υπάρχουν άτομα εδώ με μεγάλα infrastructure, με ενδιαφέρει να διαβάσω την γνώμη τους.

Ποιος ο πρακτικός λόγος να ανεβάσει κάποιος την on premise υποδομή του στο cloud? Οικονομικά παρόλα όσα λένε, δεν συμφέρει. Το κόστος συνήθως αναπληρώνεται σε λιγότερο από 4-5 χρόνια της αγοράς των φυσικών συσκευών και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αλλάξει μια εταιρεία νωρίτερα μηχανήματα. Ειδικά τα δικτυακά "αντέχουν"πολύ περισσότερα μέχρι να γίνουν ανεπαρκή από απόδοση.

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι η ευκολία δημιουργίας της υποδομής και εάν χρειάζεται μεγάλη γεωγραφική κάλυψη των υπηρεσιών. Και το πρώτο είναι συζητήσιμο καθώς εταιρεία τέτοιων μεγεθών, έχουν δική τους μηχανογράφηση.

Στο δικό μας περιβάλλον, θέλουμε περίπου 100K  τον μήνα, για να πάει ολη η υποδομή. Σε αυτό βάλε και 100αδες εργατοώρες για να ολοκληρωθεί αυτό. Επίσης το κόστος licensing παραμένει.

Οταν χρειάζεσαι υποδομή που στοιχίζει κοντά στο μυριο, για hardware, δικτυακά, γεννήτριες, UPS, κλπ, θέλει δυνατά μαθηματικά, είναι η αλήθεια.

Το cloud  δεν είναι για όλους κ όλα,  ακομα κ τράπεζες μεταφέρουν σε cloud απο VMware μόνο κάτι helpdesk /front-end, και side systems.

Στα μικρά μαγαζιά είναι πιο εύκολο /απλό, οι μεγάλες εταιρίες που πρεπει να έχουν DR, με SLA, backup retention την τάξεως των TB, και ακόμα και NATO/military clearance,  το cloud δεν συμφέρει.

 

1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Να βαλουμε ενα στοιχηματακι μιας και λεω το φλυτζάνι ότι μπορώ μεχρι την Τρίτη να εχω στείλει email στη σωστή εταιρία, στο σωστό email με τα screenshots και να αποφασίσουν αυτοί αν ειναι οκ να υπάρχουν αυτες οι εικόνες σε ενα δημόσιο φόρουμ; 

Αν το κάνεις όλο αυτό τόσο καλοπροαιρετα, περιμένω PM, να μου πεις λεπτομέρειες, και θα κάνω edit   το ποστ,  ζητώντας συγνώμη απο εσένα που σε αμφισβήτησα, δημόσια στο forum.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, RaNd είπε

Στο δικό μας περιβάλλον, θέλουμε περίπου 100K  τον μήνα, για να πάει ολη η υποδομή. Σε αυτό βάλε και 100αδες εργατοώρες για να ολοκληρωθεί αυτό. Επίσης το κόστος licensing παραμένει.

Οταν χρειάζεσαι υποδομή που στοιχίζει κοντά στο μυριο, για hardware, δικτυακά, γεννήτριες, UPS, κλπ, θέλει δυνατά μαθηματικά, είναι η αλήθεια.

Το cloud  δεν είναι για όλους κ όλα,  ακομα κ τράπεζες μεταφέρουν σε cloud απο VMware μόνο κάτι helpdesk /front-end, και side systems.

Στα μικρά μαγαζιά είναι πιο εύκολο /απλό, οι μεγάλες εταιρίες που πρεπει να έχουν DR, με SLA, backup retention την τάξεως των TB, και ακόμα και NATO/military clearance,  το cloud δεν συμφέρει.

 

Συμφωνώ, για αυτό απορώ και εγώ.

Άντε να είχα ένα read only αντίγραφο των back up στο σύννεφο. Και αυτό γιατί ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα ακριβός ακόμα και για TB δεδομένων.

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, RaNd είπε

 

Αν το κάνεις όλο αυτό τόσο καλοπροαιρετα, περιμένω PM, να μου πεις λεπτομέρειες, και θα κάνω edit   το ποστ,  ζητώντας συγνώμη απο εσένα που σε αμφισβήτησα, δημόσια στο forum.

 

Δεν πρόκειται να κανω τίποτα. Τα γράφω απλα για να επιστησω την προσοχή στην ασφάλεια. Εγω σε οσες δουλειές εχω δουλεψει Sys Admin πολλές φορές δεν μοιραζομασταν πληροφορίες ουτε ενδοεταιρικα. 

Οι integrators ουτε ανεπίσημα σε καφε δεν σου ελεγαν τι εχει μια αλλη εταιρια. Ολοι υπογράψαμε οτι με κανενα τρόπο δεν θα διαρευσουμε πληροφορίες. 

Και εδω βλέπω screenshots απο το περιβάλλον της εταιρίας που δουλεύεις, εστω του μη παραγωγικού εξοπλισμο + μια μικρή λιστα με το τι περιπου εξοπλισμό εχετε γενικα, το οτι εισαι admin σε αυτή την εταιρία δεν νομιζω σου δίνει την έγκριση να ποσταρεις κατι δημοσια χωρίς written approval. Μπορει εγω να ειμαι απλα υπερβολικός. Μπορείς να ρωτήσεις τον μανατζερ σου αν υπάρχει θεμα ή όχι και μετα να μου πεις ε, dbrillis, με επρηξες χωρις λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Δεν πρόκειται να κανω τίποτα. Τα γράφω απλα για να επιστησω την προσοχή στην ασφάλεια. Εγω σε οσες δουλειές εχω δουλεψει Sys Admin πολλές φορές δεν μοιραζομασταν πληροφορίες ουτε ενδοεταιρικα. 

Οι integrators ουτε ανεπίσημα σε καφε δεν σου ελεγαν τι εχει μια αλλη εταιρια. Ολοι υπογράψαμε οτι με κανενα τρόπο δεν θα διαρευσουμε πληροφορίες. 

Και εδω βλέπω screenshots απο το περιβάλλον της εταιρίας που δουλεύεις, εστω του μη παραγωγικού εξοπλισμο + μια μικρή λιστα με το τι περιπου εξοπλισμό εχετε γενικα, το οτι εισαι admin σε αυτή την εταιρία δεν νομιζω σου δίνει την έγκριση να ποσταρεις κατι δημοσια χωρίς written approval. Μπορει εγω να ειμαι απλα υπερβολικός. Μπορείς να ρωτήσεις τον μανατζερ σου αν υπάρχει θεμα ή όχι και μετα να μου πεις ε, dbrillis, με επρηξες χωρις λόγο. 

Σε καταλαβαίνω, το περιβάλλον έχει στηθεί εξ ολοκλήρου in house απο εμένα, σε ενα μικρό ποσοστό, και τον εταίρο sysadmin, που δουλεύουμε μαζί. Έχουμε direct partnership με HP και Dell, οπότε δεν έχει μπει κάποιος integrator στη μέση σε κανενα  βημα, ισα ίσα που τους κάνω και δωρεάν διαφήμιση 😇 .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dbrillis είπε

Να βαλουμε ενα στοιχηματακι μιας και λεω το φλυτζάνι ότι μπορώ μεχρι την Τρίτη να εχω στείλει email στη σωστή εταιρία, στο σωστό email με τα screenshots και να αποφασίσουν αυτοί αν ειναι οκ να υπάρχουν αυτες οι εικόνες σε ενα δημόσιο φόρουμ; 

Σιγα μην δεν μπορω να καταλάβω πιο είναι το Fujitsu του σπιτιού σου και ποιο το development cluster. 

 

Το μονο πράγμα που θέλω να τονίσω ειναι οτι παρα την ευχαρίστηση σου (και καλα κάνεις) που δουλεύεις με τετοιο εξοπλισμό, οταν εισαι administrator φέρεις ευθύνη. 

Το αφήνω χωρίς να σχολιάσω. Χάνω τον χρόνο μου

Επεξ/σία από geont
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2022 στις 10:06 ΜΜ, nzeppos είπε

Αέρας κοπανιστός. Πρέπει να δούμε το θέμα ολιστικά. 

Άρα εσύ που δεν έχεις αυτά τα δις, δεν είσαι ικανός ούτε άερα κοπανιστό να πουλήσεις.... Εγώ αυτό το συμπέρασμα βγάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...