Προς το περιεχόμενο

be quiet! Dark Rock Pro 4 Review - Black Ice!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρά Dark Rock αποτελεί την κορωνίδα της εταιρείας be quiet! στην προιοντική της γκάμα όσον αφορά τις ψύκτρες.

Όπως κάθε προϊόν της συγκεκριμένης σειράς, η ψύκτρα Dark Rock Pro 4  που να μην είναι όμορφο, χάρη στο μαύρο καλογυαλισμένο φινίρισμα, καλοσχεδιασμένο και εξαιρετικά αποτελεσματικό στη διαχείριση της υψηλής θερμότητας που αναπτύσσεται από οποιονδήποτε σημερινό επεξεργαστή.

Η ψύκτρα Dark Rock Pro 4 αποτελεί τη ναυαρχίδα της σειράς και όπως θα περιμένατε από την γνωστή εταιρεία be quiet! Χαρακτηρίζεται από αψεγάδιαστο φινίρισμα και ποιότητα κατασκευής. Πρόκειται για ένα σχεδίασης dual-tower air cooler με προδιαγραφές 250W όσον αφορά το TDP (Thermal Design Power), το οποίο απευθύνεται σε power users και overclockers που δεν επιθυμούν να εγκαταστήσουν κάποιο σύστημα υδρόψυξης στον υπολογιστή τους αλλά επιθυμούν να ψύξουν αποτελεσματικά τον επεξεργαστή καθώς βρίσκονται σε αναζήτηση και του παραμικρού Watt -όσον αφορά την ψύξη- και επομένως και του παραμικρού MHz.

spacer.png

Η ψύκτρα συνοδεύεται από δύο ανομοιόμορφους όσον αφορά τη διάμετρο ανεμιστήρες Silent Wings (PWM), οπότε η λειτουργία της δεν αναμένεται να είναι θορυβώδης. Αυτό ωστόσο μένει να επιβεβαιωθεί και στην πράξη.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TIP: Προσέχετε πολύ το κατσαβιδάκι και μη το χάσετε, αν δεν έχετε άλλο μαγνητικό κατσαβίδι αντίστοιχης διαμέτρου. Είναι βάσανο η απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της συγκεκριμένης ψύκτρας (για καθαρισμό/αλλαγή πάστας) χωρίς κατσαβιδάκι τέτοιου τύπου.

Κατά τα άλλα, πρόκειται για ένα αθόρυβο θηρίο, από τις ισχυρότερες ψύκτρες στη κατηγορία της, με ωραίο σχεδιασμό για πιο minimal κουτία (δε πολυταιριάζει σε RGB λατέρνες)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτί την ίδια έχω πάνω στο pc μου για περισσότερο από έναν χρόνο....το ξανατσέκαρα και ναι όντως αυτή εχω,μήπως θέλατε να γράψετε για καμιά Dark pro 5; Αν και δεν βλέπω να υπάρχει κάτι τέτοιο.
ps: Όντως η ψύκτρα πάντως δεν ειναι θορυβώδης! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και δεν κανω πλεον overclock σκέφτομαι να αντικαταστήσω την custom υδροψυξη μου με μια τέτοια ψυκτρα..
δεν νομιζω να δω μεγαλες διαφορές στη θερμοκρασίας.
στο θέμα μας.. Τι να πει κανεις για τα προιοντα της be quiet. πανεμορφος σχεδιασμός και απόδοση στα μέγιστα

Επεξ/σία από NOODLE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ανεμιστήρας δεσμεύει κι ακυρώνει το 1ο απο τα 4 ram slots...  Aπαράδεκτο... Aντε να έχεις αγοράσει τα υλικά και να το διαπιστώσεις στην τοποθέτηση...

Neeext !!!....

Επεξ/σία από Eloy
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Eloy είπε

Ο ανεμιστήρας δεσμεύει κι ακυρώνει το 1ο απο τα 4 ram slots...  Aπαράδεκτο... Aντε να έχεις αγοράσει τα υλικά και να το διαπιστώσεις στην τοποθέτηση...

Neeext !!!....

Chłodzenie procesora be quiet! Dark Rock Pro 4, sprawdź ceny i opinie!

Ένα σύντομο search στη google δεν έβλαψε ποτέ κανέναν... (ήρεμα μιλάω)

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω αγοράσει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αθόρυβη, με εξαιρετικές θερμοκρασίες (Ryzen 5800X @4,7 all cores, no OC, 1,35vcore) κάτω από 77 βαθμούς στο cinebench. Είναι όντως πολύ μεγάλη και βαριά, αλλά όμορφη. Σε MSI X570 Tomahawk, το τελευταίο ram slot μένει ακάλυπτο, για σύγκριση. Όπως είπε και ένας συμφορουμίστας, μην χάσετε το εξαιρετικό μαγνητικό κατσαβίδι, καθώς είναι απαραίτητο λόγω μήκους, για το βίδωμα της. Αλμυρή τιμούλα αλλά είναι από τις κορυφαίες, οπότε πληρώνουμε premium...

msi.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Οι ανεμιστήρες δεν είναι φωτιζόμενοι

Μήπως είναι θετικό;

 

 

48 λεπτά πριν, mohic4n είπε

Chłodzenie procesora be quiet! Dark Rock Pro 4, sprawdź ceny i opinie!

Ένα σύντομο search στη google δεν έβλαψε ποτέ κανέναν... (ήρεμα μιλάω)

Νομίζω η εγκοπή στα fins γι αυτό το λόγο έχει γίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με την DARK ROCK 4, σ' έναν αρχαιο 8350 και δεν βγάζει κιχ.

Το πολύ, που εχω δει, είναι 55 βαθμούς σε παιχνίδια(το μηχάνημα της υπογραφής). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cyberdyne είπε

Την έχω αγοράσει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αθόρυβη, με εξαιρετικές θερμοκρασίες (Ryzen 5800X @4,7 all cores, no OC, 1,35vcore) κάτω από 77 βαθμούς στο cinebench. Είναι όντως πολύ μεγάλη και βαριά, αλλά όμορφη. Σε MSI X570 Tomahawk, το τελευταίο ram slot μένει ακάλυπτο, για σύγκριση. Όπως είπε και ένας συμφορουμίστας, μην χάσετε το εξαιρετικό μαγνητικό κατσαβίδι, καθώς είναι απαραίτητο λόγω μήκους, για το βίδωμα της. Αλμυρή τιμούλα αλλά είναι από τις κορυφαίες, οπότε πληρώνουμε premium...

msi.JPG

4.7 all core χωρίς OC?

Εμενα ο 5800Χ χωρίς OC εχει 4.5 all core και φλερτάρει με τους 90 στο cinebench με την DR4. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν ειναι καλη η ψύκτρα, αντιθέτως ειναι αρκετά ήσυχη απλα το 5800Χ ειναι πολύ ζεστός και το κουτί μου λιγο περιοριστικό σε airflow.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mrbictor είπε

4.7 all core χωρίς OC?

Εμενα ο 5800Χ χωρίς OC εχει 4.5 all core και φλερτάρει με τους 90 στο cinebench με την DR4. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν ειναι καλη η ψύκτρα, αντιθέτως ειναι αρκετά ήσυχη απλα το 5800Χ ειναι πολύ ζεστός και το κουτί μου λιγο περιοριστικό σε airflow.

Cinebench R23 τώρα με ambient 28 βαθμούς στο δωμάτιο, έπιασε 4.601 all cores 1,36vcore. CPUZ stress test 4,726 all cores. h265 premiere export κάθε core πάει οπου θέλει απο 4,2 - 4,8... Prime95 small FFTs 4,212 all cores 1,16vcore (δεν εχω ασχοληθεί κάτι δεν κάνω καλά, το έτρεξα για reference). Fastest core C 07, 4.8ghz.

Cinebench R23 στα 5 λεπτά, έπιασε 80 βαθμούς.

Έχω καλό airflow full tower κουτί. Τον έχω λίγο undervolt (1,36vcore max από 1,46) και οι θερμοκρασίες πολύ δυσκολα περνάνε πάνω από 77 βαθμούς και μόνο σε εφαρμογές τύπου cinebench. Premiere, photoshop, media encoder κλπ κλπ, βοηθά και η gpu οπότε είμαι 65-72 βαθμούς.

Οταν τον εγκατέστησα με τις default ρυθμίσεις, έπιανε αμέσως τους 80c και ανέβαινε! Θέλει undervolt γιατί τρέχει στα 1,46vcore! Οι ρυθμίσεις που επέλεξα είναι "μαμά" ρολόγια, με επιδόσεις "μαμά". Δεν έκανα κανένα OC. Άλλαξα τις παρακάτω ρυθμίσεις: PPT 140W, TDC 95A, EDC 130A. Λογικά αν τα βάλεις κι εσύ, μαζί με το undervolt, θα πέσεις 5-10 βαθμούς σίγουρα.

Με όλα τα παραπάνω, η ψύκτρα με έχει ικανοποιήσει πλήρως. Ελπίζω να βοήθησα!

Επεξ/σία από cyberdyne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, drouks είπε

TIP: Προσέχετε πολύ το κατσαβιδάκι και μη το χάσετε, αν δεν έχετε άλλο μαγνητικό κατσαβίδι αντίστοιχης διαμέτρου. Είναι βάσανο η απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της συγκεκριμένης ψύκτρας (για καθαρισμό/αλλαγή πάστας) χωρίς κατσαβιδάκι τέτοιου τύπου.

Κατά τα άλλα, πρόκειται για ένα αθόρυβο θηρίο, από τις ισχυρότερες ψύκτρες στη κατηγορία της, με ωραίο σχεδιασμό για πιο minimal κουτία (δε πολυταιριάζει σε RGB λατέρνες)

Οποιοδήποτε κατσαβίδι γίνεται μαγνητικό με αυτό μαγνητιστης κατσαβιδιου - Όλες οι Κατηγορίες | Skroutz.gr ή με ένα απλό μαγνήτη (φυσικά με τον απλό μαγνήτη δεν μπορείς να κάνεις απομαγνήτιση).

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ενδιαφερομένους αγοραστές στο site της Be quiet είχε σύστημα configuration οπου μπορεί ο χρήστης να βάλει το hardware που εχει και να δει άμεσα αμα οι RAM εμποδίζουν. Link από κάτω. 

 

https://www.bequiet.com/en/motherboardcheck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...