Προς το περιεχόμενο

Star Wars Jedi: Survivor [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γενικά για το ισχύει με το stuttering και όχι για το Jedi Survivor συγκεκριμένα.

Τα stutters χωρίζονται σε δύο περιπτώσεις και μια τρίτη πιο σπάνια όμως.

1. Shader compilation stutters. Αυτά συμβαίνουν στο PC εφόσον το παιχνίδι ΔΕΝ κάνει shader compile στο menu και αναγκάζεται να τα κάνει την ώρα που παίζεις και άρα αρχίζουν τα κολλήματα. Στις κονσόλες δεν χρειάζεται shader compile γιατί είναι pre-compiled τα shaders αφού το HW τους είναι στάνταρ.

2. Traversal stutters. Αυτά έχουν να κάνουν καθαρά με την μηχανή γραφικών και επηρεάζουν ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες ανεξαιρέτως. Όπως συμβαίνει για παράδειγμα στο Dead Space Remake.

Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι τα shader stutters σταματούν όταν συμβεί το ίδιο πράγμα δεύτερη φορά. Π.χ σε μια έκρηξη που θα γίνει την πρώτη φορά, θα δεις stutter, την δεύτερη φορά στην ίδια έκρηξη δεν θα δεις stutter. Ενώ τα traversal stutters τα βλέπεις συνεχώς στα ίδια σημεία ακριβώς.

3. Η σπάνια περίπτωση όπου δημιουργούν οι drivers της κάρτας γραφικών stuttering ή π.χ σε παλιότερα παιχνίδια να προκαλούν stutters τα e-cores στους 12/13/14th gen της Intel.

Για τα traversal ετσι νομιζα αλλα κατα ενα περιεργο λογο στο hogwarts legacy δεν ξερω τι εχουν κανει ενω με τις πρωτες εκδοσεις υπηρχαν stutters στα σημεια του loading με το ποτηρακι με την τελευταια εκδοση ομως δεν κανει καθολου stutters. Με παραξενεψε γιατι πχ το fallen order εχει στα ιδια σημεια παντα οπως και αλλα unreal engine παιχνιδια. Για το survivor νομιζω το χαλι ειναι με το ray tracing σε raster στο pc παει αερας με dlss 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Double blade stance δεν μου αρέσει καθόλου την βρήκα αργή. Δοκίμασα dual wield αλλά δεν μου βγάζει φυσικότητα όποτε λέω να γυρίσω σε single. Ποιες είναι οι αγαπημένες σας stance ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Lotof said:

Double blade stance δεν μου αρέσει καθόλου την βρήκα αργή. Δοκίμασα dual wield αλλά δεν μου βγάζει φυσικότητα όποτε λέω να γυρίσω σε single. Ποιες είναι οι αγαπημένες σας stance ? 

Λίγο προσωπική ερώτηση, only fans! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκειμενικό, ότι βολεύει τον καθένα.

Προσωπικά ξεκίνησα Single+Dual και μετά γύρισα σε Crossguard+Dual.

Επίσης δοκίμασα και το Blaster που το βρήκα αρκετά διασκεδαστικό. Το Double ούτε εμένα με βόλεψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε άμα σου άρεσε το πρώτο, μιας και είσαι εδώ χτύπα και το δεύτερο 😂

Είναι στα ~30 στο steam, αν εξαιρέσουμε το τραγικό CPU performance και frame times σε σημεία, είναι αρκετά καλό παιχνίδι.

Θα δεις όμως και στο πρώτο, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και με το combat και το progression, αλλά και το story πολύ τίμιο. Δεν κάνει κοιλιά και "σέβεται" το σύμπαν του star wars. Μουσικάρα επίσης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω.

Παρά τα θέματά τους με το performance, πέρασα πολύ καλά και με τα δύο.

Αξίζουν, ειδικά τώρα που είναι σε έκπτωση.

Κάθε φίλος των action-adventure θεωρώ πως πρέπει να τα τιμήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...