Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φακού για Nikon d7000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Theobozo είπε

🙏

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ από τι ταχύτητα να ξεκινήσω και να ανεβαίνω και στο φωτόμετρο- διάγραμμα(αν κατάλαβα καλά) της μηχανής πως είναι μια σωστά φωτισμένη φωτογραφία; 

metrisi.JPG.dd7c177a76fb0f077a3ae526b8fc9cad.JPG
Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ταχύτητα που πρέπει να ξεκινήσεις. Βάζεις iso, και διάφραγμα και ξεκινάς να αλλάζεις ταχύτητα μέχρι το σύμβολο στο νούμερο 19 να είναι στο μηδέν. Επειδή το φωτόμετρο της μηχανής είναι φτιαγμένο με τρόπο να προσπαθεί να ισορροπήσει την έκθεση (λαικά να τα κάνει όλα γκρι, είναι μεγάλη ιστορία δεν αναλύω) στην περίπτωση σου πρότεινα να το κάνεις στο γκρι χαρτόνι σου μιας και θα σου δώσει μία πολύ καλή μέτρηση. Πιθανόν ανάλογα το χαρτόνι και το τι ανακλαστικότητα έχει πιθανόν να πρέπει να διορθώσεις 1/3 ή 1/2 ή και 2/3 του στοπ, αυτό θα το κρίνεις εσύ βλέποντας την φωτογραφία.


Πάμε τώρα στο φωτισμό. Όπως σου είπα παραπάνω για εμένα στο συγκεκριμένο concept που κάνεις ο φωτισμός ξεκινάει  από το φόντο.
Δηλαδή φωτίζουμε με τέτοιο τρόπο ώστε το αντικείμενο να ξεπηδάει από το φόντο και να μην χάνεται μέσα σε αυτό. Αυτό μπορεί να γίνει με πολλού τρόπους νομίζω ότι για εσένα κάνοντας ένα απλο ντεγκραντέ είναι μια χαρά. Η παρακάτω φωτογραφία έχει γίνει με σκοπό να φωτιστεί το φόντο οπότε μην δώσεις ακόμα σημασία στο αντικείμενο.

0001.jpg.def33ee8bdf6a83ba80590b3e9ce7390.jpg
 Χρησιμοποίησα μία φωτιστική πηγή, επάνω και πίσω από το αντικείμενο με κλίση προς τη φωτογραφική μηχανή.Στη παρακάτω φωτογραφία φαίνεται πως έχω βάλει το φως.
light.jpg.449398e2b55e0febc92e1b2c7dbafddd.jpg
Το πόσο χαμηλά ή ψηλά θα μπει το φως, πόσο μπροστά ή πίσω και τι κλίση θα του δώσουμε, έχει να κάνει με τις διαστάσεις του φόντου, το αντικείμενο  και τελικό αποτέλεσμα που θέλουμε.Π.χ Εάν δεν θέλουμε τόσο έντονο ντεγραντέ μπορούμε να σηκώσουμε και να φέρουμε λίγο πιο πίσω το φως.

Πριν πει κάποιος ωραία όλα αυτά αλλά εσύ έχεις βάλει μία τεράστια/μαλακή πηγή επάνω ενώ ο φίλος μας εδώ έχει 2 μικρά Led.
Εάν μου πει ο @Theobozo ότι του αρέσει το αποτέλεσμα , κάνει δοκιμές με το φως που έχει και δούμε μέχρι που μπορεί να φτάσει, θα του πω τι μπορεί να κάνει.

 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Theobozo είπε
7 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Έχεις αναφέρει πως φωτογραφίζεις στο σκοτάδι και μόνη πηγή φωτός είναι τα 2 led. Ο φωτισμός σου είναι πάντα σταθερός επομένος η χρήση aperture priority δεν θα προσφέρει κάτι, μάλιστα ορισμένες φορές σε αντικείμενα που αναφέρεις ότι είναι γυαλιστερά, μπορεί λόγο υπερβολικής αντανάκλασης το φωτόμετρο να μπερδευτεί και να έχεις υποφωτισμένες φωτογραφίες.
Για την έκθεση σου από τη στιγμή που στήσεις τα φώτα και το φόντο σου είναι ουδέτερο γκρι, θα πάρεις μία μέτρηση εκεί.
Όταν λέω ότι θα πάρεις μία μέτρηση εκεί, δεν θα βάλεις κάποιο αντικείμενο στο φόντο, η μηχανή σε τρίποδο, θα βάλεις διάφραγμα f/11, iso 100 και θα ξεκινήσεις με ρυθμίζεις την ταχύτητα μέχρι το φωτόμετρο της μηχανής να δείξει ότι έχεις σωστή έκθεση.
Θα κάνεις μία λήψη  και θα δεις τη φωτογραφία καλύτερα σε μεγάλη οθόνη. Υπάρχει πιθανότητα η έκθεση σου, επειδή δεν γνωρίζουμε τι ανακλαστικότητα που έχει το φόντο σου, να χρειάζεσαι κάποιες μικρορυθμίσεις στην ταχύτητα π.χ να υπερεκθέσεις/υποεκθέσεις . Αυτό θα το κρίνεις εσύ σύμφωνα με την φωτογραφία που θα δεις.
Μόλις βρεις και την ταχύτητα σου αυτές θα είναι πλέον οι ρυθμίσεις σου και θα φωτογραφίζεις πάντα με αυτές για να έχουν συνοχή οι φωτογραφίες σου.

Πάμε τώρα στο φωτισμό. Το γεγονός ότι τα αντικείμενα που φωτογραφίζεις είναι όλα σχετικά κοντά σε μέγεθος μας βοηθάει πολύ, το ότι άλλα είναι ματ και άλλα όχι, δεν βοηθάει πολύ,  μπορούμε να φτιάξουμε ένα γενικό setup και να το κάνουμε να δουλέψει.
Για τα συγκεκριμένα αντικείμενα 2 φώτα είναι καλά. To πρόβλημα της χαμηλής έντασης θα το ξεπεράσουμε χρησιμοποιώντας το τρίποδο.

Το ένα φως θα το χρησιμοποιήσουμε  από ψηλά ώστε να μας δώσει ένα ενιαίο ντεγκραντέ φωτισμό στο φόντο και να κάνει το αντικείμενο να ξεχωρίσει από το φόντο.
Το δεύτερο φως θα το χρησιμοποήσουμε λογικά από το πλάι για να δώσουμε στο αντικείμενο τον όγκο που χρειάζεται (φαντάζομαι τα περισσότερα αντικείμενα είναι κυλινδρικά και με βάση αυτό θα πάμε να φωτίσουμε).

Θα προσπαθήσω μέσα στη μέρα να σου βγάλω φωτογραφίες με το πως ακριβώς το φαντάζομαι.



🙏

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ από τι ταχύτητα να ξεκινήσω και να ανεβαίνω και στο φωτόμετρο- διάγραμμα(αν κατάλαβα καλά) της μηχανής πως είναι μια σωστά φωτισμένη φωτογραφία; 

Προσπαθώντας να φωτογραφηθεί το φόντο χωρίς τρίποδο με f 11 ISO 100 η ταχύτητα που μου επιτρέπει η μηχανή να κάνω λήψη είναι 4" σε χαμηλότερη ταχύτητα δεν με αφήνει...🤔

Μόλις τώρα, Theobozo είπε

Προσπαθώντας να φωτογραφηθεί το φόντο χωρίς τρίποδο με f 11 ISO 100 η ταχύτητα που μου επιτρέπει η μηχανή να κάνω λήψη είναι 4" σε χαμηλότερη ταχύτητα δεν με αφήνει...🤔

Σε ποιο γρήγορη ταχύτητα δεν με αφήνει φαντάζομαι δεν έχει φώς για αυτό 🤔

17 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Προσπαθώντας να φωτογραφηθεί το φόντο χωρίς τρίποδο με f 11 ISO 100 η ταχύτητα που μου επιτρέπει η μηχανή να κάνω λήψη είναι 4" σε χαμηλότερη ταχύτητα δεν με αφήνει...🤔

Σε ποιο γρήγορη ταχύτητα δεν με αφήνει φαντάζομαι δεν έχει φώς για αυτό 🤔

Όσο για το ντεγκραντε που μου έδειξες σίγουρα είναι ένα όμορφο αποτέλεσμα και ελπίζω να μου δώσει αυτό που πολύ σωστά είπες.Να ξεπηδάει από το φόντο και να μην χάνεται μέσα σε αυτό το αντικείμενο.

Σε λίγο περιμένω έναν φίλο θα τού πω να με βοηθήσει λίγο μήπως καταφέρουμε να κάνουμε κάποιες λήψης με τα φώτα από πάνω κλπ..

21 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Προσπαθώντας να φωτογραφηθεί το φόντο χωρίς τρίποδο με f 11 ISO 100 η ταχύτητα που μου επιτρέπει η μηχανή να κάνω λήψη είναι 4" σε χαμηλότερη ταχύτητα δεν με αφήνει...🤔

Σε ποιο γρήγορη ταχύτητα δεν με αφήνει φαντάζομαι δεν έχει φώς για αυτό 🤔

Όσο για το ντεγκραντε που μου έδειξες σίγουρα είναι ένα όμορφο αποτέλεσμα και ελπίζω να μου δώσει αυτό που πολύ σωστά είπες.Να ξεπηδάει από το φόντο και να μην χάνεται μέσα σε αυτό το αντικείμενο.

Σε λίγο περιμένω έναν φίλο θα τού πω να με βοηθήσει λίγο μήπως καταφέρουμε να κάνουμε κάποιες λήψης με τα φώτα από πάνω κλπ..

 

21 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Προσπαθώντας να φωτογραφηθεί το φόντο χωρίς τρίποδο με f 11 ISO 100 η ταχύτητα που μου επιτρέπει η μηχανή να κάνω λήψη είναι 4" σε χαμηλότερη ταχύτητα δεν με αφήνει...🤔

Σε ποιο γρήγορη ταχύτητα δεν με αφήνει φαντάζομαι δεν έχει φώς για αυτό 🤔

Όσο για το ντεγκραντε που μου έδειξες σίγουρα είναι ένα όμορφο αποτέλεσμα και ελπίζω να μου δώσει αυτό που πολύ σωστά είπες.Να ξεπηδάει από το φόντο και να μην χάνεται μέσα σε αυτό το αντικείμενο.

Σε λίγο περιμένω έναν φίλο θα τού πω να με βοηθήσει λίγο μήπως καταφέρουμε να κάνουμε κάποιες λήψης με τα φώτα από πάνω κλπ..

Και μία ερώτηση αφού κοιτώντας το φωτόμετρο τής μηχανής μου βγάζει το την σωστή ταχύτητα 1" γιατί δεν με αφήνει να τραβήξω και πρέπει να πάω 4"🤔.

Συγνώμη αλλά δεν είναι ξεκάθαρα στο μυαλό μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Theobozo είπε

Προσπαθώντας να φωτογραφηθεί το φόντο χωρίς τρίποδο με f 11 ISO 100 η ταχύτητα που μου επιτρέπει η μηχανή να κάνω λήψη είναι 4" σε χαμηλότερη ταχύτητα δεν με αφήνει...🤔

Σε ποιο γρήγορη ταχύτητα δεν με αφήνει φαντάζομαι δεν έχει φώς για αυτό 🤔

Όσο για το ντεγκραντε που μου έδειξες σίγουρα είναι ένα όμορφο αποτέλεσμα και ελπίζω να μου δώσει αυτό που πολύ σωστά είπες.Να ξεπηδάει από το φόντο και να μην χάνεται μέσα σε αυτό το αντικείμενο.

Σε λίγο περιμένω έναν φίλο θα τού πω να με βοηθήσει λίγο μήπως καταφέρουμε να κάνουμε κάποιες λήψης με τα φώτα από πάνω κλπ..

 

Και μία ερώτηση αφού κοιτώντας το φωτόμετρο τής μηχανής μου βγάζει το την σωστή ταχύτητα 1" γιατί δεν με αφήνει να τραβήξω και πρέπει να πάω 4"🤔.

Συγνώμη αλλά δεν είναι ξεκάθαρα στο μυαλό μου..

Μήπως κάτι γίνεται με το autofocus, δεν μπορεί να βρει σημείο η μηχανή για αυτό δεν σε αφήνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Μήπως κάτι γίνεται με το autofocus, δεν μπορεί να βρει σημείο η μηχανή για αυτό δεν σε αφήνει ;

Τώρα ξαναπροσπάθησα και τράβηξε στην επιθυμητή ταχύτητα 1" βάση φωτόμετρου δυσκολευόταν στο 1" αλλά στο 1.3" βγάζει σχετικά άνετα..

Πάντα μιλάω για λήψη σε φόντο 

Δοκίμασα να βγάλω και Af της μηχανής και εκεί μου βγάζει άνετα σε όποια ταχύτητα θέλω..

 

11 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Τώρα ξαναπροσπάθησα και τράβηξε στην επιθυμητή ταχύτητα 1" βάση φωτόμετρου δυσκολευόταν στο 1" αλλά στο 1.3" βγάζει σχετικά άνετα..

Πάντα μιλάω για λήψη σε φόντο 

Δοκίμασα να βγάλω και Af της μηχανής και εκεί μου βγάζει άνετα σε όποια ταχύτητα θέλω..

 

Γιατί δεν μπορεί να βρει σημείο η μηχανή με το Af και χωρίς μπορεί 🤔

_DSC5521_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Γιατί δεν μπορεί να βρει σημείο η μηχανή με το Af και χωρίς μπορεί 🤔

Αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει γιατί το af για να λειτουργήσει πρέπει να υπάρχει μία αντίθεση μέσα στο κάδρο, εσύ προσπαθείς να εστιάσεις σε κάτι πολύ ομοιόμορφο.
 

56 λεπτά πριν, Theobozo είπε

_DSC5521_2.jpg

Ωραία το πας, άλλα έχεις βάλει και τα 2 φώτα σωστά;
Ένα φως ακριβώς στο κέντρο και λίγο πίσω από το αντικείμενο.
Μιας και χρησιμοποιείς ριζόχαρτο, μπορείς να φτιάξει μία κατασκευή σαν αυτή;
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι υλικό θέλεις και διαστάσεις περίπου 40 εκατοστά μήκος και 20 πλάτος.
Και αν το φτιάξεις έχεις τρόπο να το στηρίξεις ανάμεσα στο φως και στο αντικείμενο που φωτογραφίζεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει γιατί το af για να λειτουργήσει πρέπει να υπάρχει μία αντίθεση μέσα στο κάδρο, εσύ προσπαθείς να εστιάσεις σε κάτι πολύ ομοιόμορφο.
 

Ωραία το πας, άλλα έχεις βάλει και τα 2 φώτα σωστά;
Ένα φως ακριβώς στο κέντρο και λίγο πίσω από το αντικείμενο.
Μιας και χρησιμοποιείς ριζόχαρτο, μπορείς να φτιάξει μία κατασκευή σαν αυτή;
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι υλικό θέλεις και διαστάσεις περίπου 40 εκατοστά μήκος και 20 πλάτος.
Και αν το φτιάξεις έχεις τρόπο να το στηρίξεις ανάμεσα στο φως και στο αντικείμενο που φωτογραφίζεις.
 

Ναι καί τά δύο φώτα έχω βάλει..

Θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες αφού αυτή έγινε πολύ πρόχειρα αφού τα φώτα δεν ήταν στηριγμένα σωστά (τα κράταγε ο φίλος μου).

31 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Ναι καί τά δύο φώτα έχω βάλει..

Θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες αφού αυτή έγινε πολύ πρόχειρα αφού τα φώτα δεν ήταν στηριγμένα σωστά (τα κράταγε ο φίλος μου).

Η κατασκευή είναι εύκολη μπορώ να την φτιάξω..

Υπάρχει κάτι πιο ανθεκτικό από το ριζόχαρτο ;

Απλά σκέφτομαι ότι θα. Χρειάζεται δυο ή ένα πιο μεγάλο και για τους δύο προβολείς..

Πού θα α στηριχτούν σκέφτομαι μίας και δεν έχω καν στήριξη ακόμα για τους προβολείς πάνω από το αντικείμενο 

Ιδέες έχω για κατασκευές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theobozo είπε

Ναι καί τά δύο φώτα έχω βάλει..

Θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες αφού αυτή έγινε πολύ πρόχειρα αφού τα φώτα δεν ήταν στηριγμένα σωστά (τα κράταγε ο φίλος μου).

Η κατασκευή είναι εύκολη μπορώ να την φτιάξω..

Υπάρχει κάτι πιο ανθεκτικό από το ριζόχαρτο ;

Απλά σκέφτομαι ότι θα. Χρειάζεται δυο ή ένα πιο μεγάλο και για τους δύο προβολείς..

Πού θα α στηριχτούν σκέφτομαι μίας και δεν έχω καν στήριξη ακόμα για τους προβολείς πάνω από το αντικείμενο 

Ιδέες έχω για κατασκευές!

Ξαναδιαβάζοντας τα λεγόμενα σου καλύτερα να έχω μια πηγή φωτός;

Δεν περίμενα ότι θα βγάλω τέτοια φωτογραφία και είναι η πρώτη, ειλικρινά φαίνεται ότι μπορεί να πάει πολύ καλά 🙏

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Theobozo είπε

Ξαναδιαβάζοντας τα λεγόμενα σου καλύτερα να έχω μια πηγή φωτός;

Ναι μπορούμε να μείνουμε στο ένα φως, να πάρουμε ότι μπορούμε περισσότερο από αυτό και αν χρειαστεί θα βάλουμε και άλλο.
 

11 ώρες πριν, Theobozo είπε

Δεν περίμενα ότι θα βγάλω τέτοια φωτογραφία και είναι η πρώτη, ειλικρινά φαίνεται ότι μπορεί να πάει πολύ καλά 🙏

Έχουμε δουλείά ακόμα....😁

Έχω πολύ βαρύ πρόγραμμα σήμερα, δεν ξέρω εάν θα βρω χρόνο να σου απαντήσω, έχουμε κάποια θέματα να διορθώσουμε.

 

TEST2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Ναι μπορούμε να μείνουμε στο ένα φως, να πάρουμε ότι μπορούμε περισσότερο από αυτό και αν χρειαστεί θα βάλουμε και άλλο.
 

Έχουμε δουλείά ακόμα....😁

Έχω πολύ βαρύ πρόγραμμα σήμερα, δεν ξέρω εάν θα βρω χρόνο να σου απαντήσω, έχουμε κάποια θέματα να διορθώσουμε.

 

TEST2.jpg

Καλημέρα!

Οπότε βρίσκεις χρόνο..

Καλή δύναμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Ναι μπορούμε να μείνουμε στο ένα φως, να πάρουμε ότι μπορούμε περισσότερο από αυτό και αν χρειαστεί θα βάλουμε και άλλο.
 

Έχουμε δουλείά ακόμα....😁

Έχω πολύ βαρύ πρόγραμμα σήμερα, δεν ξέρω εάν θα βρω χρόνο να σου απαντήσω, έχουμε κάποια θέματα να διορθώσουμε.

 

TEST2.jpg

Πως μπορούμε να εξαλείψουμε τις κάτω σκιές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, highpriest είπε

Πως μπορούμε να εξαλείψουμε τις κάτω σκιές; 

Έφτιαξα σήμερα  μια πρόχειρη βάση να δουλέψω λίγο καλύτερα το ντεγκραντε.. πιστεύω ότι θα φύγουν και οι πολλές σκιές... για να δούμε.

 

1 λεπτό πριν, Theobozo είπε

Έφτιαξα σήμερα  μια πρόχειρη βάση να δουλέψω λίγο καλύτερα το ντεγκραντε.. πιστεύω ότι θα φύγουν και οι πολλές σκιές... για να δούμε.

 

Βάση στήριξης για τους προβολείς (αν την υπολόγισα σωστά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Theobozo είπε

_DSC5522.jpg

_DSC5523.jpg

Και αυτή με λίγο πιο ψηλά τον φωτισμό αν και πρέπει να κάνω κάτι άμεσα με τα ριζόχαρτα μου βγάζει κάτι γραμμές στο φόντο πίσω..

_DSC5529.jpg

    Παρακολουθώ το νήμα με ενδιαφέρον κι' αν μου επιτρέπετε , επειδή το βρίσκω παραπάνω από διαφωτιστικό , πιστεύω πως ο νηματοθέτης , κάτι που μόνον εκείνος μπορεί να κάνει , ίσως πρέπει να αλλάξει τον τίτλο σε κάτι πιο σχετικό με τον φωτισμό διότι το " επιλογή φακού " και μάλιστα για πολύ συγκεκριμένο σώμα μηχανής δεν στέκει με τίποτε και ίσως με έναν πιο σχετικό τίτλο να τραβήξει το ενδιαφέρον και άλλων που θα ωφεληθούν από όσα σημαντικά αναφέρονται .

    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, highpriest είπε

Πως μπορούμε να εξαλείψουμε τις κάτω σκιές; 

Τι σκιά κάτω δεν θα την εξαλείψουμε τελείως. θα την μαλακώσουμε όμως αρκετά ώστε να μην αποσπάει το μάτι και ίσα ίσα να δίνει την αίσθηση ότι αντικείμενο πατάει κάπου και ότι δεν αιωρείται στον άερα.

 

 

8 ώρες πριν, Theobozo είπε

 

Και αυτή με λίγο πιο ψηλά τον φωτισμό αν και πρέπει να κάνω κάτι άμεσα με τα ριζόχαρτα μου βγάζει κάτι γραμμές στο φόντο πίσω..

Πάμε να δουλέψουμε με τα 2 led σαν ένα σώμα. Θα τα βάλεις το ένα ακριβώς δίπλα στο άλλο, κολλημένα το ένα συνέχεια του άλλου, τα έχει λίγο διαγώνια και έχουν απόσταση μεταξύ τους, εξού και η διπλή σκιά. Επίσης επειδή τα έχεις λίγο διαγώνια εάν παρατηρήσεις το ντεγκραντέ σου πίσω έχει μία κυρτότητα.
Μας λείπει ακόμα η απαραίτητη διάχυση στο φως (τα ριζόχαρτα τόσο κοντά στα φώτα δεν είναι αρκετά). Οπότε σίγουρα πρέπει να δούμε πως θα φτιάξουμε κάτι σαν scrim. Αντί για ξύλο που σου έδειξα στην παραπάνω φωτογραφία, ίσως για να μπορέσεις να το κρεμάσεις και να είναι ελαφρύ, να πάρεις μαύρο μακετόχαρτο (σε διάσταση 50Χ70 και πάχεις 3ή 5mm) να κόψεις ένα πλαίσιο και θα είναι τόσο ελαφρύ που θα μπορείς να το βάλεις στην υπάρχουσα στήριξη που έχεις.
 

Στις 6/6/2022 στις 9:23 ΜΜ, Theobozo είπε

Υπάρχει κάτι πιο ανθεκτικό από το ριζόχαρτο ;

Μπορείς να  κόψεις λευκό σεντόνι (όχι πολύ χοντρό,να περνάει το φως από μέσα) ή τούλι (ναι αυτό που τυλίγουν τις μπουμπουνιέρες)
Εγώ χρησιμοποιώ φωτογραφικό χαρτί διάχυσης. Βγαίνει σε ρολό και δεν το λες οικονομικό, κάποια καταστήματα όμως, κόβουν να πάρεις όσο θέλεις (10-15€ το τετραγωνικό).
Εάν είναι κάποιος Αθήνα και θέλει να πειρατιστεί με το τι μπορεί να κάνει, ας μου στείλει ένα PΜ να βρεθούμε να του δώσω 1m². Το αγοράζω με το κιλό, πρέπει να έχω καβάτζα καμιά 20αρια μέτρα της LEE το 216.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Παρακολουθώ το νήμα με ενδιαφέρον κι' αν μου επιτρέπετε , επειδή το βρίσκω παραπάνω από διαφωτιστικό , πιστεύω πως ο νηματοθέτης , κάτι που μόνον εκείνος μπορεί να κάνει , ίσως πρέπει να αλλάξει τον τίτλο σε κάτι πιο σχετικό με τον φωτισμό διότι το " επιλογή φακού " και μάλιστα για πολύ συγκεκριμένο σώμα μηχανής δεν στέκει με τίποτε και ίσως με έναν πιο σχετικό τίτλο να τραβήξει το ενδιαφέρον και άλλων που θα ωφεληθούν από όσα σημαντικά αναφέρονται .

    

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Δοκίμασα να το κάνω και δεν τά κατάφερα,αν μπορείς να μου πεις τον τρόπο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...