Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φακού για Nikon d7000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Αντί για ξύλο που σου έδειξα στην παραπάνω φωτογραφία, ίσως για να μπορέσεις να το κρεμάσεις και να είναι ελαφρύ, να πάρεις μαύρο μακετόχαρτο (σε διάσταση 50Χ70 και πάχεις 3ή 5mm) να κόψεις ένα πλαίσιο και θα είναι τόσο ελαφρύ που θα μπορείς να το βάλεις στην υπάρχουσα στήριξη που έχεις.

Εάν πάρεις μαύρο μακετόχαρτο, πάρε και 1-2 λευκά ίδιων διαστάσεων, θα τα χρησιμοποιήσουμε σαν ανακλαστήρες να φωτίσουμε λίγο από μπροστά το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Εάν πάρεις μαύρο μακετόχαρτο, πάρε και 1-2 λευκά ίδιων διαστάσεων, θα τα χρησιμοποιήσουμε σαν ανακλαστήρες να φωτίσουμε λίγο από μπροστά το αντικείμενο.

Έτσι μπράβο!...κι έλεγα, μα πότε θα το πει επιτέλους?👍 ..... ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΑΣ/ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑΣ ...η μαγική λέξη στο product και portrait fotografie.

Σας παρακολουθούμε με ενδιαφέρον πάντως.😀

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theobozo είπε

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Δοκίμασα να το κάνω και δεν τά κατάφερα,αν μπορείς να μου πεις τον τρόπο ..

     Καλά , δεν είναι ακριβώς απαραίτητο , ήταν μία σκέψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Έτσι μπράβο!...κι έλεγα, μα πότε θα το πει επιτέλους?👍 ..... ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΑΣ/ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑΣ ...η μαγική λέξη στο product και portrait fotografie.

Άμα τα πω όλα από την αρχή μπορεί να φανούν βουνό.
Το πάω σιγά σιγά, με τον τρόπο που δουλεύω και εγώ.
Φωτίζω πρώτα το background και μετά το αντικείμενο.

27 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Σας παρακολουθούμε με ενδιαφέρον πάντως.😀

Είμαι σε forum (και δε σε φωτογραφικά) πάνω από 20 χρόνια. Ερωτήσεις για το τι πρέπει να κάνω για να βγάλω το τάδε σωστά έχουν γίνει άπειρες φορές. Κανένας δεν είχε την υπομονή να κάνει αυτό πουρότειναν  μέλη με μεγαλύτερη εμπερία. Εγώ απλά ξεκίνησα να γράφω γνώσεις που έχω αποκτήσει με την καθημερινή ενασχόληση μου με το είδος, εάν ο @Theobozo δεν προσπαθούσε, δεν θα είχαμε φτάσει εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Τι σκιά κάτω δεν θα την εξαλείψουμε τελείως. θα την μαλακώσουμε όμως αρκετά ώστε να μην αποσπάει το μάτι και ίσα ίσα να δίνει την αίσθηση ότι αντικείμενο πατάει κάπου και ότι δεν αιωρείται στον άερα.

 

 

Πάμε να δουλέψουμε με τα 2 led σαν ένα σώμα. Θα τα βάλεις το ένα ακριβώς δίπλα στο άλλο, κολλημένα το ένα συνέχεια του άλλου, τα έχει λίγο διαγώνια και έχουν απόσταση μεταξύ τους, εξού και η διπλή σκιά. Επίσης επειδή τα έχεις λίγο διαγώνια εάν παρατηρήσεις το ντεγκραντέ σου πίσω έχει μία κυρτότητα.
Μας λείπει ακόμα η απαραίτητη διάχυση στο φως (τα ριζόχαρτα τόσο κοντά στα φώτα δεν είναι αρκετά). Οπότε σίγουρα πρέπει να δούμε πως θα φτιάξουμε κάτι σαν scrim. Αντί για ξύλο που σου έδειξα στην παραπάνω φωτογραφία, ίσως για να μπορέσεις να το κρεμάσεις και να είναι ελαφρύ, να πάρεις μαύρο μακετόχαρτο (σε διάσταση 50Χ70 και πάχεις 3ή 5mm) να κόψεις ένα πλαίσιο και θα είναι τόσο ελαφρύ που θα μπορείς να το βάλεις στην υπάρχουσα στήριξη που έχεις.
 

Μπορείς να  κόψεις λευκό σεντόνι (όχι πολύ χοντρό,να περνάει το φως από μέσα) ή τούλι (ναι αυτό που τυλίγουν τις μπουμπουνιέρες)
Εγώ χρησιμοποιώ φωτογραφικό χαρτί διάχυσης. Βγαίνει σε ρολό και δεν το λες οικονομικό, κάποια καταστήματα όμως, κόβουν να πάρεις όσο θέλεις (10-15€ το τετραγωνικό).
Εάν είναι κάποιος Αθήνα και θέλει να πειρατιστεί με το τι μπορεί να κάνει, ας μου στείλει ένα PΜ να βρεθούμε να του δώσω 1m². Το αγοράζω με το κιλό, πρέπει να έχω καβάτζα καμιά 20αρια μέτρα της LEE το 216.

Μαύρο μακετόχαρτο καλά κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Theobozo είπε

_DSC5522.jpg

_DSC5523.jpg

Και αυτή με λίγο πιο ψηλά τον φωτισμό αν και πρέπει να κάνω κάτι άμεσα με τα ριζόχαρτα μου βγάζει κάτι γραμμές στο φόντο πίσω..

_DSC5529.jpg

Η παρακάτω φωτογραφία είναι στο ενδιάμεσο ύψος τον παραπάνω..

_DSC5530.jpg

Μόλις τώρα, Theobozo είπε

Η παρακάτω φωτογραφία είναι στο ενδιάμεσο ύψος τον παραπάνω..

_DSC5530.jpg

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι με έναν προβολέα (πολύ ποιοτικότερο από τους δύο κινεζικούς) Ήθελα να δω πως θα πάει με μια πηγή φωτός καί νά μειώσω το βάρος..και η συγκεκριμένη είναι χωρίς καθόλου ριζοχαρτο..

_DSC5531.jpg

8 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Η παρακάτω φωτογραφία είναι στο ενδιάμεσο ύψος τον παραπάνω..

_DSC5530.jpg

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι με έναν προβολέα (πολύ ποιοτικότερο από τους δύο κινεζικούς) Ήθελα να δω πως θα πάει με μια πηγή φωτός καί νά μειώσω το βάρος..και η συγκεκριμένη είναι χωρίς καθόλου ριζοχαρτο..

_DSC5531.jpg

Η παρακάτω είναι με ένα ριζοχαρτο 

_DSC5536.jpg

11 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Η παρακάτω φωτογραφία είναι στο ενδιάμεσο ύψος τον παραπάνω..

_DSC5530.jpg

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι με έναν προβολέα (πολύ ποιοτικότερο από τους δύο κινεζικούς) Ήθελα να δω πως θα πάει με μια πηγή φωτός καί νά μειώσω το βάρος..και η συγκεκριμένη είναι χωρίς καθόλου ριζοχαρτο..

_DSC5531.jpg

Η παρακάτω είναι με ένα ριζοχαρτο 

_DSC5536.jpg

Και με τρία ριζοχαρτα

_DSC5538.jpg

16 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Η παρακάτω φωτογραφία είναι στο ενδιάμεσο ύψος τον παραπάνω..

_DSC5530.jpg

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι με έναν προβολέα (πολύ ποιοτικότερο από τους δύο κινεζικούς) Ήθελα να δω πως θα πάει με μια πηγή φωτός καί νά μειώσω το βάρος..και η συγκεκριμένη είναι χωρίς καθόλου ριζοχαρτο..

_DSC5531.jpg

Η παρακάτω είναι με ένα ριζοχαρτο 

_DSC5536.jpg

Και με τρία ριζοχαρτα

_DSC5538.jpg

Καί μία με καλυμμένο τον προβολέα με ένα λευκό( ύφασμα)

_DSC5544.jpg

19 λεπτά πριν, Theobozo είπε

Η παρακάτω φωτογραφία είναι στο ενδιάμεσο ύψος τον παραπάνω..

_DSC5530.jpg

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι με έναν προβολέα (πολύ ποιοτικότερο από τους δύο κινεζικούς) Ήθελα να δω πως θα πάει με μια πηγή φωτός καί νά μειώσω το βάρος..και η συγκεκριμένη είναι χωρίς καθόλου ριζοχαρτο..

_DSC5531.jpg

Η παρακάτω είναι με ένα ριζοχαρτο 

_DSC5536.jpg

Και με τρία ριζοχαρτα

_DSC5538.jpg

Καί μία με καλυμμένο τον προβολέα με ένα λευκό( ύφασμα)

_DSC5544.jpg

Οι οριζόντιες γραμμές στον φόντο είναι από τους προβολείς και όχι από τα ριζοχαρτα όπως έχω αναφέρει, καθώς στην φωτογραφία που τράβηξα με τον έναν προβολέα και καθόλου ριζοχαρτο οι γραμμές είναι πάλι εκεί 🤔.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Theobozo είπε

Η παρακάτω φωτογραφία είναι στο ενδιάμεσο ύψος τον παραπάνω..

_DSC5530.jpg

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι με έναν προβολέα (πολύ ποιοτικότερο από τους δύο κινεζικούς) Ήθελα να δω πως θα πάει με μια πηγή φωτός καί νά μειώσω το βάρος..και η συγκεκριμένη είναι χωρίς καθόλου ριζοχαρτο..

_DSC5531.jpg

Η παρακάτω είναι με ένα ριζοχαρτο 

_DSC5536.jpg

Και με τρία ριζοχαρτα

_DSC5538.jpg

Καί μία με καλυμμένο τον προβολέα με ένα λευκό( ύφασμα)

_DSC5544.jpg

Οι οριζόντιες γραμμές στον φόντο είναι από τους προβολείς και όχι από τα ριζοχαρτα όπως έχω αναφέρει, καθώς στην φωτογραφία που τράβηξα με τον έναν προβολέα και καθόλου ριζοχαρτο οι γραμμές είναι πάλι εκεί 🤔.

Όταν αλλάζεις την απόσταση του φωτός από το αντικείμενο αλλάζουν μερικά πράγματα.
Τα 2 περισσότερα σημαντικά είναι ότι αλλάζει η ένταση και το μέγεθος των σκιών.
Η ένταση μειώνεται όσο αποκρύνουμε το φως και οι σκιές μικραίνουν.
Η ένταση αυξάνεται όσο πλησιάζει το φως προς το αντικείμενο και οι σκιές μεγαλώνουν.

Πρώτα ας ασχοληθούμε με το φως (τις σκιές μετά).
Για το φως και όχι μόνο (βαρύτητα, ήχος, ηλεκτρικά πεδία κ.α) ισχύει ο νόμος του αντιστρόφου τετραγώνου.
Η ένταση του φωτός  είναι αντιστρόφως ανάλογη με το τετράγωνο της απόστασης από την πηγή.
Στην πράξη σημαίνει ότι εάν διπλασιάμουμε την απόσταση του φωτός από ένα αντικείμενο δεν θα μειωθεί στο μισό η ένταση, αλλά στο 1/4.
Είναι πολύ σημαντικό αυτό στην φωτογράφιση αντικειμένων για την τοποθέτηση της φωτιστικής μας πηγής και θα δώσω ένα απλό παράδειγμα.
Προσπαθούμε να φωτίσουμε από το πλάι ένα κουτί πλάτους 20cm.
Εάν τοποθετήσουμε το φως 20 cm μακριά από την μία πλευρά, τότε η πλευρά κοντά στο φως θα έχει  Χ ένταση, όμως η πλευρά στην άλλη μεριά που  είναι στα 40cm από το το φως θα έχει ένταση Α/4. Αυτή την ανοιομορφία στο φως κάποιες φορές τη θέλουμε και κάποιες όχι.

Στην περίπτωση μας εδώ καθώς προσπαθούμε να φωτίσουμε το φόντο σίγουρα το φως θα μπει σε μία θέση που δεν είναι ιδανική για να φωτίσει και το αντικείμενο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Θα σταματήσω εδώ γιατί το ΣΚ ο @Theobozo θα έχει περισσότερο υλικό για τον φωτισμό,  να έχουμε φωτογραφίες με όλα τα στάδια του στησίματος που θα κάνει και να τα εξηγήσουμε όλα ωραία.


 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2022 στις 8:40 ΠΜ, GQPhDFBI είπε

Όταν αλλάζεις την απόσταση του φωτός από το αντικείμενο αλλάζουν μερικά πράγματα.
Τα 2 περισσότερα σημαντικά είναι ότι αλλάζει η ένταση και το μέγεθος των σκιών.
Η ένταση μειώνεται όσο αποκρύνουμε το φως και οι σκιές μικραίνουν.
Η ένταση αυξάνεται όσο πλησιάζει το φως προς το αντικείμενο και οι σκιές μεγαλώνουν.

Πρώτα ας ασχοληθούμε με το φως (τις σκιές μετά).
Για το φως και όχι μόνο (βαρύτητα, ήχος, ηλεκτρικά πεδία κ.α) ισχύει ο νόμος του αντιστρόφου τετραγώνου.
Η ένταση του φωτός  είναι αντιστρόφως ανάλογη με το τετράγωνο της απόστασης από την πηγή.
Στην πράξη σημαίνει ότι εάν διπλασιάμουμε την απόσταση του φωτός από ένα αντικείμενο δεν θα μειωθεί στο μισό η ένταση, αλλά στο 1/4.
Είναι πολύ σημαντικό αυτό στην φωτογράφιση αντικειμένων για την τοποθέτηση της φωτιστικής μας πηγής και θα δώσω ένα απλό παράδειγμα.
Προσπαθούμε να φωτίσουμε από το πλάι ένα κουτί πλάτους 20cm.
Εάν τοποθετήσουμε το φως 20 cm μακριά από την μία πλευρά, τότε η πλευρά κοντά στο φως θα έχει  Χ ένταση, όμως η πλευρά στην άλλη μεριά που  είναι στα 40cm από το το φως θα έχει ένταση Α/4. Αυτή την ανοιομορφία στο φως κάποιες φορές τη θέλουμε και κάποιες όχι.

Στην περίπτωση μας εδώ καθώς προσπαθούμε να φωτίσουμε το φόντο σίγουρα το φως θα μπει σε μία θέση που δεν είναι ιδανική για να φωτίσει και το αντικείμενο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Θα σταματήσω εδώ γιατί το ΣΚ ο @Theobozo θα έχει περισσότερο υλικό για τον φωτισμό,  να έχουμε φωτογραφίες με όλα τα στάδια του στησίματος που θα κάνει και να τα εξηγήσουμε όλα ωραία.


 

Μετά από την συνάντηση που είχα με τον @GQPhDFBI αποφάσισα να αλλάξω φωτισμό..για λόγους ευκολίας- χρόνου αλλά και δυνατοτήτων.

Όταν γίνει η αγορά θα επανέλθουμε με το τί αγόρασα (που η αλήθεια είναι ότι δίνεις παίρνεις και σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές για φώτα αλλά....)

Και θα ανεβάσουμε φωτογραφίες εννοείται..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά με τον @Theobozo βρεθήκαμε γείτονες, κυριολεκτικά τα σπίτια μας είναι 1 χιλιόμετρο απόσταση, έχουμε συναντηθεί και μετά από συζητήσεις έχουμε κατασταλάξει ότι θα κάνει κάποια αναβάθμιση στον φωτιστικό του εξοπλισμό και θα τον βοηθήσω λίγο στην αγορά και στο στήσιμο.

Για να κλείσουμε σιγά σιγά το νήμα και να δούμε και κανένα τελικό αποτέλεσμα, ας ξεκινήσουμε στο πως θα ξεκινούσα να φωτογραφίζω (χωρίς να μου έχουν δώσει κάποιες προδιαγραφές) ένα κεραμικό αντικείμενο.

Για αρχή θα ξεκινούσα με το background.
Έχω στήσει το κεραμικό σε μία custom βάση σε τρίποδο, και έχω πίσω από το αντικείμενο λευκό τοίχο και  κάτω στο πάτωμα τοποθέτησα ένα flash/sοftbox με κλίση προς τα πάνω ώστε να πάρω ένα απαλά ντεγραντέ.
01_background.jpg.4782ae4b412ce2eeddfc8174baaf148f.jpg


Στη συνέχεια τοποθέτησα αριστερά στο ίδιο ύψος με το αντικείμενο flash/softbox ώστε να φωτίσω λίγο το αντικείμενο.
02_mainlight.jpg.5a9303fd991847184982655428ca219f.jpg

Παρατήρησα 2 πράγματα που δεν μου άρεσαν, το αντικείμενο έχει ανακλαστική επιφάνεια οπότε δεν το κολακεύει ιδιαίτερα η αντανάκλαση που έχω και είναι λίγο απότομη η σκιά που πέφτει προς την δεξιά πλευρά όπως κοιτάμε.
Οι διορθώσεις πάνε μία μία ποτέ όλες μαζί, οπότε για να έχω μία καλύτερη αντανάκλαση τοποθέτησα ανάμεσα στο flash και το αντικείμενο έναν διαχύτη και πήρα το παρακάτω αποτέλεσμα:
03_mainlightdiffuse.jpg.4f39ce2aa6fc4408dd9037f8f9ec7188.jpg

Για την δεξιά πλευρά που βλέπουμε να βρίσκεται στη σκιά τοποθέτησα μία λευκή επιφάνεια για ανάκλαση.
Ανάλογα πόσο κοντά ή μακρία ή ακόμα και η κλίση που θα δώσουμε, παίζει σημαντικό ρόλο στο πως θα γεμίσουν οι σκιές.
03_mainlightdiffuseplusreflector.jpg.6a5ac2811247b8375010355868ecaeef.jpg

Στο τέλος αφού μας καλύπει το αποτέλεσμα πέρανάμε τη φωτογραφία σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασία και κόβουμε ότι δεν μας αρέσει.
ALMOST.jpg.10b0581f90c6917317e9c7ea347736d1.jpgΑυτή είναι μία καλή αρχή πιστεύω για να πειραματιστεί κάποιος.

Τι γίνεται όμως όταν υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές/περιορισμοί.
Στην επόμενη απάντηση θα εξηγήσω περιορισμούς που έχουμε και πως θα τους ξεπεράσουμε.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...