Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XVI [PS5]


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επόμενο "κεφάλαιο" στην κύρια σειρά Final Fantasy. Ανακοινώθηκε το 2020 και αναμένεται το 2023. Φαίνεται να έχει real-time combat και ο κύριος χαρακτήρας να αποκτά ικανότητες διαφόρων Summons ή Eikons στην πορεία του παιχνιδιού. Δεδομένου του ότι μέχρι τώρα τα FF έχουν ναι μεν κύριο χαρακτήρα αλλά αυτός υποστηρίζεται από ομάδα δευτερευόντων χαρακτήρων, δεν έχει φανεί ακόμα το implementation αυτού του στοιχείου.

 

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι θα έχει και τη συμμετοχή του συνθέτη Masayoshi Soken. 😀

Στο FFXIV οι συνθέσεις του ήταν μαγικές. Από τα καλύτερα soundtracks που έχω ακούσει σε video game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι είναι στανταρακι στα FF αυτό είναι η μουσική τους. Το παιχνίδι μπορεί να είναι μέτριο αλλά η μουσική θα είναι top... Είναι η μόνη σταθερά πλέον. Προσωπικά έχω ξενερώσει που το έχουν κάνει action rpg πλέον ενώ οι fans ξεκάθαρα είναι υπέρ της επιστροφής σε turn based. Imho θα ήθελα το σύστημα μάχης του FFX, το οποίο θεωρώ τοπ ή έστω μια παραλλαγή του. Επίσης θέλω μια ιστορία με αρχή μέση και τέλος, χωρίς anime, dlc και κουραφέξαλα και ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Φυσικά πιο πιθανό είναι να σταματήσει ο Πουτιν τον πόλεμο στην Ουκρανία και ο Ερντογαν τις προκλήσεις, παρά όλα αυτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Final Fantasy xvi Αξίζει?

Το είχαν σήμερα 30 ευρώ προσφορά και μέχρι να μπω να ρωτήσω το Χαν βγάλει. Αξίζει γενικότερα σαν παιχνίδι σειράς ff η θα τα παρατήσω γρήγορα...

Επίσης το Sony exclusive συμβόλαιο έληγε Δεκέμβρη νομίζω οπότε φαντάζομαι φέτος θα σκάσει και για PC και καλύτερα θα ταν να το έχω εκεί προσωπικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@therock

Αν θες 60fps θα έλεγα να το πάρεις στο PC όταν βγει. Το performance mode στο PS5 είναι τραγικά choppy και δεν σώζεται ούτε με VRR. 

Προσωπικά είναι παιχνίδι που περιμένω το PS5 Pro για να το ξεκινήσω. 

Αν από την άλλη δεν σε πειράζουν τα 30fps, δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις. Αν και βγαίνει και δεύτερο dlc προς το καλοκαίρι νομίζω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ, αλλά πέρα από τη τεχνική σύγκριση PC κονσόλας σα παιγνίδι αξίζει? Ας πούμε το ffvii remake οκ έκατσα στο PS5 σιγά σιγά και το τελείωσα μαζί με το dlc. Πιο πολύ λόγω νοσταλγίας. Καμία σχέση σαν συναίσθημα με το οριτιζιναλ 7 η και τη σειρά τους ως το 10. Το XV που είχα παίξει  λίγο στο PC μετα από 2-3 ώρες το βαρέθηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάρει πολύ καλές κριτικές το παιχνίδι. Όμως η αλήθεια είναι ότι τα FF από το X και μετά έχουν ξεφύγει πολύ από την κλασική φόρμουλα. Διάβασε κανένα review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...