Προς το περιεχόμενο

Διαχωρισμός δικτύων


NikosKallithea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια σύνδεση 24αρα  και θελω το εξης.

Θέλω δυο υποδίκτυα τα οποια μεταξύ τους να μην έχουν καμια πρόσβαση- επικοινωνία- αλληλεπίδραση, δηλαδη να μην μπορεί κάποιος απο το ενα υποδίκτυο να δει μηχάνηματα στο άλλο, ούτε να σκαναρει το δεύτερο δίκτυο ή δεν ξερω τι αλλο μπορεί να κάνει, ουτε το ping  να μην περνάει, αλλα και τα δυο υποδίκτυα να βγαίνουν στο ιντερνετ απο την ίδια σύνδεση.

Ειναι εφικτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται με κανονικά router (Mikrotik, Openwrt, Edgerouter κλπ) που κάθε eth interface θα είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο (με ή χωρίς DHCP) και με ρυθμίσεις στο firewall κόβεις ή επιτρέπεις την εισερχόμενη ή εξερχόμενη επικοινωνία κατά το δοκούν. Δεν είναι plug and play και χρειάζονται κάποιες γνώσεις δικτύων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου προτεινεις καποιον συγκεκριμένο ρουτερ που πιθανόν εχεις  χρησιμοποιήσει, τωρα για την διαμόρφωση θα το δω και αν κολλήσω ξαναρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Openwrt πολλά,  με την οικονομικότερη επιλογή το Xiaomi Mi 4A αλλά έχει μόλις 2 θύρες LAN. Άλλα WDR3500, 3600, 4300, Edgerouter X και αρκετά ακόμη. Γενικά κοιτάς στο Openwrt ποιες είναι η συμβατές συσκευές.

Όλα τα Mikrotik ακόμη και αυτά που θεωρούνται ΑΡ, αρκεί να φθάνουν οι LAN  θύρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χιαομι το βρίσκω τα άλλα πουθενά τιποτα.

Να υποθεσω ότι τα πορτς που λες ειναι ενα για καθε υποδίκτυο; ή κανω λαθος

Δηλαδή δυο πορτς δυο δικτυάκια τρία τρία κλπ

Να προσθέσω οτι υπάρχει και τηλεφωνία voip, δεν την χρησιμοποιώ αλλά δεν θέλω να την χασω κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Να υποθεσω ότι τα πορτς που λες ειναι ενα για καθε υποδίκτυο; ή κανω λαθος

Δηλαδή δυο πορτς δυο δικτυάκια τρία τρία κλπ

Σωστά! Μπορεί βέβαια να γίνει και με VLAN's στην ίδια θύρα, αλλά προϋποθέτει ότι υπάρχει στο ενδιάμεσο managed switch ή Router σε κάθε υποδίκτυο με δυνατότητα ορισμού VLAN στο WAN.

40 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Να προσθέσω οτι υπάρχει και τηλεφωνία voip, δεν την χρησιμοποιώ αλλά δεν θέλω να την χασω κιολας.

To VoIP τι σχέση έχει; Τι θέλεις να κάνεις με το VoIP, δηλαδή πως θέλεις να δουλεύει με τα 2 ανεξάρτητα υποδίκτυα; Τώρα πως δουλεύει;

47 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το χιαομι το βρίσκω τα άλλα πουθενά τιποτα.

Υπόψη ότι στο Xiaomi δεν υπάρχει εξαρχής το OpenWrt και πρέπει να το περάσεις εσύ. Αντίστοιχα ισχύει και σε άλλα Router. Ψάχνεις για μεταχειρισμένα συμβατά με OpenWrt Router. Συχνά υπάρχουν στις αγγελίες του φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λεω να πάρω αυτο

https://www.skroutz.gr/s/25368287/MikroTik-hAP-ac-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-5-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

 

To VoIP τι σχέση έχει; Τι θέλεις να κάνεις με το VoIP, δηλαδή πως θέλεις να δουλεύει με τα 2 ανεξάρτητα υποδίκτυα; Τώρα πως δουλεύει;

 

Οκ αφηνω τον ρουτερ του παρόχου να κανει την τηλεφωνία σαν μοντεμ και συνδέω επάνω το mikrotik.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλους τους παρόχους (εκτός Cosmote) γίνεται να μπει o DSL Router σε Bridge Mode, ώστε να δουλεύει μόνον ως Modem (μαζί και το VoIP) και πίσω του ο δικός μας Router για την κλήση ΡΡΡ και την σύνδεση στο διαδίκτυο.

Σε Cosmote δεν παίζει το παραπάνω σενάριο, αλλά δίνει τον κωδικό για να τον βάλουμε σε άλλη δική μας συσκευή και τότε δεν υπάρχει θέμα να βάλουμε σε Bridge Mode την συσκευή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Σε όλους τους παρόχους (εκτός Cosmote) γίνεται να μπει o DSL Router σε Bridge Mode, ώστε να δουλεύει μόνον ως Modem (μαζί και το VoIP) και πίσω του ο δικός μας Router για την κλήση ΡΡΡ και την σύνδεση στο διαδίκτυο.

Σε Cosmote δεν παίζει το παραπάνω σενάριο, αλλά δίνει τον κωδικό για να τον βάλουμε σε άλλη δική μας συσκευή και τότε δεν υπάρχει θέμα να βάλουμε σε Bridge Mode την συσκευή του.

Τους κωδικούς τους εχω, δεν υπάρχει θέμα με αυτό

Αρα αφηνω τον ρουτερ του οτε και μετα βαζω το mikrotik, διαμορφώνω τις πόρτες ethernet σε διαφορετικά δικτυα και ειμαι οκ, πιθανόν βεβαια τα υποδίκτυα να μην είναι μονο δυο οπως ανέφερα στην αρχή αλλά μαξ τέσσερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ΜΤ γινεται και με vlan αυτο που θες αλλα και με διαφορετικα υποδικτυα σε καθε ether. Υπαρχουν καποια συνολικα βηματα που πρεπει να κανεις για να το επιτυxεις, οπως απο την αρχη..... bridge, NAT, διαφορετικο dhcp σε καθε ether, κανονα στο firewall.

Επεξ/σία από Gogotsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου είπατε με αυτο κανω δουλειά ;

https://www.skroutz.gr/s/25368287/MikroTik-hAP-ac-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-5-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html 

Αν εχετε και καποιον οδηγο για να σεταρω τα δικτυα θα με διευκόλυνε.

 

 

 

Βεβαια θα αργήσει το ολο θέμα γιατί τωρα κανω ολική ανακαίνιση, αλλά θα επανέλθω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...