Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία AMD 3600


aetos1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησε να ακολουθήσεις όλα τα βήματα που αναφέρονται εδώ να δεις μήπως έχεις κάποιο αποτέλεσμα. https://pcsolution316.com/o-amd-ryzen-epeksergastis-anebazei-thermokrasia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2022 στις 7:56 ΜΜ, nickol-us είπε

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το pbo και δες τι νούμερα θα βγάλεις στο r20 παράλληλα με θερμοκρασίες.

Ο επεξεργαστής με αυτήν την συγκεκριμένη ψύκτρα δεν δικαιολογεί τόσο υψηλούς βαθμούς.

Σε r23, με 9600kf και μια ψύκτρα της κακιάς ώρας(δες υπογραφή), πιάνω max 68 με θερμοκρασία δωματίου 28

Σίγουρα όπως σου είπαν δεν δείχνει φυσιολογικό

 

Με i7-8700 και με πρόσφατη αλλαγή πάστας και την ψήκτρα CM Hyper 411R, μετά από 30 λεπτά Cinebench R23 φτάνει τους 81 βαθμούς. Για να δεις πόσο πιάνεις πρέπει να τρέξεις το test που λέει "test stability" και είναι 30 λεπτά. 

Αν απλώς βάλεις το CB R23 να τρέχει, ακόμα και μια ώρα, δεν θα ανεβάσει πολύ θερμοκρασία διότι βάζει μικρότερο φόρτο στη CPU από ότι το test αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υπερβολική η θερμοκρασία κατά την άποψή μου, ούτε πιστεύω ότι θα κερδίσεις κάτι ξοδεύοντας χρήματα σε νέα ψήκτρα αν είναι να πάρεις 3-5 βαθμούς κάτω.

Οι ryzen 3xxx είναι σχετικά ζεστά τσιπάκια, ιδίως αν έχεις αυτόματο pbo on. Δεν είναι και ιδανική η θερμοκρασία σίγουρα, αλλά δεν την βλέπω ως πρόβλημα.

Εφόσον ξαναέβαλες την ψήκτρα με φρέσκια πάστα, πιο πολλά θα κερδίσεις παίζοντας λίγο με τις ρυθμίσεις του pbo/oc, το οποίο για παράδειγμα μπορεί να είναι πολύ επιθετικό στα ρεύματα πχ. Επίσης και το fan curve επηρεάζει, εάν το είχες σε λίγα rpm για να είναι πολύ αθόρυβο το pc μια ενίσχυση 200 rpm για παράδειγμα σε όλα τα ανεμιστηράκια του case μπορεί να βοηθήσει λίγο ώστε να φεύγει ο θερμός αέρας αποτελεσματικότερα.

Οπότε σε χρήση gaming που ζορίζεται ο cpu, σε συνδυασμό με την κάρτα γραφικών που επίσης ανεβάζει τη θερμοκρασία στο κουτί, δεν θεωρώ ότι αν είσαι στα 75c είναι πρόβλημα, ιδίως τώρα που μπήκαμε Ιούνιο και ξεκίνησαν οι ζέστες. Εγώ με το ίδιο combo cpu/cooler με σένα (αλλά με στατικό oc) σε παιχνίδια που ζορίζουν και την κάρτα 75c πιάνω, σε ζεστό χώρο βέβαια.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Στον δικό μου έκλεισα το Turbo και από 66 βαθμούς πιάνω 41 🤪

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στον δικό μου έκλεισα το Turbo και από 66 βαθμούς πιάνω 43 🤪

 

Με κλειστο turbo δεν πας πουθενα Τερη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Αν κάποτε τα βρω σκούρα θα το ενεργοποιήσω πάλι.

βάλε με το χέρι limit  στο boost και δώσε λιγο παραπάνω το χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι να μάθω τι είναι αυτά που βλέπω στο BIOS και πως πειράζονται, έχω μέλλον ακόμα. Το μόνο που πείραξα είναι οι μνήμες που τις πήγα στα 3.733MHz. Είναι και το πραγματικό (πληρωμένο) σύστημα και δεν θέλω να το σκαλίζω. Ούτε καν τις ζελατίνες δεν πείραξα.

Spoiler

302491790_(124).png.55407c7d1a2e6cc0184c97885bf0d52b.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...