Προς το περιεχόμενο

Nas σπιτικό απλό


koylis.ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ξεκινάμε όλοι σιγά σιγά να ψάχνουμε γιατί δεν μας φτάνει της Google το cloud έτσι ξεκίνησα και εγώ και έχω κάποιες απορίες που ίσως βοηθήσουν και άλλοι αρχάριοι σαν εμένα. 

Το nas το θέλω αποκλειστικά για φωτογραφίες και βίντεο μου, έχω ψηθεί για τον Synology 220+ μήπως είναι υπερβολή; Εννοώ μήπως πάω να πάρω καμιά Φεράρι και μένω Φολέγανδρο; 

Από την άλλη το οικονομικό το σκέφτομαι πάρα πολύ αλλά σκέφτομαι ότι το περιεχόμενο είναι χρυσάφι και οι στιγμές δεν έρχονται πίσω.

Κατά συνέπεια και το δεύτερο ερώτημα μου, επειδή βλέπω πολύ γκρίνια και αναξιοπιστία στους hdd , σκέφτομαι να βάλω ssd το σηκώνει είναι αξιόπιστοι για αυτή την δουλειά . Εσείς τί προτείνεται;

Αυτό που με καίει είναι να μην κλαίω σε λίγα χρόνια και καπουτ τα αρχεία, για τους δίσκους αναφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά Synology δε θα ξανάπαιρνα. Το επόμενο NAS θα ναι κάποιο μικρό desktop με TrueNAS ή ΟΜV.

Για δίσκους μπορείς να πάρεις είτε HGST αν βρεις ή Ironwolf που τα πάνε καλά από αξιοπιστία σε RAID 1 αφού μιλάμε για 2θέσιο.

Μόλις το στήσεις θα το βάλεις να κάνει backup τα πάντα σε Backblaze B2 με rclone, επίσης θ αγοράσεις έναν εξωτερικό ίσης χωρητικότητας και θα τον καρφώνεις μια φορά τη βδομάδα/μήνα να κάνει ένα αυτόματο backup με τη βοήθεια του borg ή κάποιου άλλου εργαλείου της επιλογής σου. Έτσι θα έχεις ένα local κι ένα remote backup και θα χεις το κεφάλι σου ψιλοήσυχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, angmar είπε

Προσωπικά Synology δε θα ξανάπαιρνα. Το επόμενο NAS θα ναι κάποιο μικρό desktop με TrueNAS ή ΟΜV.

Για δίσκους μπορείς να πάρεις είτε HGST αν βρεις ή Ironwolf που τα πάνε καλά από αξιοπιστία σε RAID 1 αφού μιλάμε για 2θέσιο.

Μόλις το στήσεις θα το βάλεις να κάνει backup τα πάντα σε Backblaze B2 με rclone, επίσης θ αγοράσεις έναν εξωτερικό ίσης χωρητικότητας και θα τον καρφώνεις μια φορά τη βδομάδα/μήνα να κάνει ένα αυτόματο backup με τη βοήθεια του borg ή κάποιου άλλου εργαλείου της επιλογής σου. Έτσι θα έχεις ένα local κι ένα remote backup και θα χεις το κεφάλι σου ψιλοήσυχο.

Ψάχνω να βρω κινέζικα να σου απαντήσω να αισθανθείς πως αισθάνομαι 😉

Υπάρχει πουθενά κανένας σχετικός οδηγός να το μελετήσω ή κανένα βίντεο γιατί είναι άσε κλάψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, koylis.ch είπε

Όπως ξεκινάμε όλοι σιγά σιγά να ψάχνουμε γιατί δεν μας φτάνει της Google το cloud έτσι ξεκίνησα και εγώ και έχω κάποιες απορίες που ίσως βοηθήσουν και άλλοι αρχάριοι σαν εμένα. 

Το nas το θέλω αποκλειστικά για φωτογραφίες και βίντεο μου, έχω ψηθεί για τον Synology 220+ μήπως είναι υπερβολή; Εννοώ μήπως πάω να πάρω καμιά Φεράρι και μένω Φολέγανδρο; 

Από την άλλη το οικονομικό το σκέφτομαι πάρα πολύ αλλά σκέφτομαι ότι το περιεχόμενο είναι χρυσάφι και οι στιγμές δεν έρχονται πίσω.

Κατά συνέπεια και το δεύτερο ερώτημα μου, επειδή βλέπω πολύ γκρίνια και αναξιοπιστία στους hdd , σκέφτομαι να βάλω ssd το σηκώνει είναι αξιόπιστοι για αυτή την δουλειά . Εσείς τί προτείνεται;

Αυτό που με καίει είναι να μην κλαίω σε λίγα χρόνια και καπουτ τα αρχεία, για τους δίσκους αναφέρομαι.

Μια χαρά το σκέφτεσαι. Μπορείς να δεις και το 220j αφού όπως λες θέλεις μόνο φωτογραφίες και βίντεο. 

Σωστή σκέψη να βάλεις SSD, δουλεύουν πολύ καλύτερα απο HDD στα NAS για τέτοια χρήση. Μειονέκτημα τα μικρότερα διαθέσιμα μεγέθη και το κόστος σε σχέση με HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πάρεις 2 bay synology nas θα σου συνέστηνα να μην βάλεις raid 1 τους δίσκους αλλά να φτιάξεις 2 volumes. Στο ένα να βάλεις όλα τα αρχεία και στο δεύτερο να κάνεις hyper backup το πρώτο. Επίσης ένας έξτρα δίσκος εξωτερικός μπορεί να στηθεί με το usb copy ώστε να κάνει backup τον δεύτερο με το που τον συνδέεις οπότε έχεις με αυτό τον τρόπο 2 backups των αρχείων σου. Επειδή είναι σπιτικό το setup και δεν σε νοιάζει να μείνεις λίγο χωρίς αρχεία μέχρι να τα επαναφέρεις από τα bacκup πιστεύω οτι είναι η καλύτερη λύση. Το RAID1 (mirroring των δίσκων) ΔΕΝ ειναι backup. Επίσης το ds220+ πρσφέρει πολλές έξτρα δυνατότητες που ίσως δεν χρειαστείς στην αρχή αλλά μετά μπορεί να σου λείψουν. Αν πας σε synology ομως κοίταξε το μοντέλο σου να υποστηρίζει BTRFS το οποίο σημαίνει οτι μπορείς να ρυθμίσεις snapshots στους φακέλους με τα δεδομένα σου οπότε σε περίπτωση ransomware, η διαδικασία επαναφοράς είναι πάρα πολύ γρήγορη, και μπορείς να έχεις snapshots ακόμη και ανα 15 λεπτά τα οποία δεν καθυστερούν το σύστημα σε αντίθεση με το backup το οποίο όταν τρέχει καταναλώνει αρκετούς πόρους.

Ένα πιθανό setup ειναι δηλαδή, snapshots ανα ωρα, στους φακέλους με 1 ημέρα retention, ημερήσιο backup όλου του nas στον δεύτερο δίσκο που έχει μέσα με 1 εβδομάδα retention, και το usb backup 1 φορά την εβδομάδα ή όσο συχνά θέλεις εσύ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και σχεδόν 10 χρόνια ένα μικρό Synology DS112j το οποίο λειτουργεί υποδειγματικά για ταινίες και φωτογραφίες.
Είναι single bay :o αλλά έχω και έναν εξωτερικό usb που τον συνδέω κάθε εβδομάδα ή όποτε το θυμηθώ και κάνει αυτόματα backup μόνο τις φωτογραφίες, τα υπόλοιπα κλάϊν.

Ο λόγος που το προτίμησα είναι η απλότητα του, η ευκολία εγκατάστασης και κυρίως η απειροελάχιστη κατανάλωση του σε σχέση με άλλες λύσεις.
Δεν έχει κολλήσει ποτέ όλα αυτά τα χρόνια και προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του καθώς είναι μεν τρομερά αδύναμο σαν μηχάνημα πλέον αλλά με καλύπτει για αυτά που θέλω. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι επιλογες ειναι ευκολες.Αν θελεις να αγορασεις ετοιμο συστημα πας σε synology η σε qnap.Αν εχεις υπολογιστη που θελεις να αξιοποιήσεις πας σε truenas  η σε unraid .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Nik1239 είπε

ειδα τον τιτλο και νομιζα οτι θα λεγατε για καμοια ωραια συνταγη αλλα δεν..

Και εγώ με αυτό το σκοπό την ξεκίνησα αλλά νιώθω σαν 70αρης πριν 10 χρόνια προσπαθώντας να μου εξηγήσουν για τα κινητά αφής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...