Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ σήμερα μου ήρθε λογαριασμός με έκδοση Ιουνίου και ρήτρα μείον εκπτώσεις βγαίνει αρνητικό οπότε αν μετρήσουν και του Ιουνίου θα πάρω πιο λίγα λεφτά από όσα φαίνονται τώρα στην εκκαθάριση.

Σου λένε δηλαδή αφού πήρες έκπτωση στο λογαριασμό θα πάρεις λιγότερα στο επίδομα. 😂

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, basilis_k6 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

υπερβολες. ουτε μισο ευρω η kwh δεν εχει φτασει 😄

δυστυχως ο κοσμος νομιζει οτι με το επιδομα ρευματος/καταργηση ρητρας τελειώνει η υπόθεση ρευμα. δεν εχει ιδεα τι θα γινει απο σεπτεβρη

 

Spoiler

Γενικα απο Σεπτεμβριο μαλλον θα μπουν σε λειτουργια παλι μοναδες του ΑΗΣ Αγ. Δημητριου στην Κοζανη. Οχι οτι θα μας σωσουν, αλλα λεμε τωρα. Γτ εχουμε εργοστασια να καθονται, και ανεργους που θα μπορουσαν να δουλευουν, μονο ο τακηςμητσο ξερει

https://xronos-kozanis.gr/amesi-ayxisi-tis-lignitikis-paragogis-kai-leitoyrgia-ton-monadon-toy-ais-agioy-dimitrioy-zita-to-tee-tdm/

 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους , μηπως γνωριζει να με βοηθησει καποιος , εκανα αιτηση για το δικο μου σπιτι και ολα ηταν οκ , και πλεον εχει φανει και το ποσο , μετα εκανα και των γονιων μου , και μπηκα σημερα να το τσεκαρω και δεν τιποτα ουσιαστικα σαν να μην εχω κανει αιτηση , εννοειται οτι οταν την ειχα κανει θυμαμαι οτι ελεγε υπο εκκαθαριση και οτι δεν χρειαζεται να κανω καποια αλλη ενεργεια , τωρα δεν βρισκω πουθενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από τα κορόιδα που σαν καλός νοικοκυραίος έτρεξα να κάνω το my home enter με σταθερή χρέωση μιας και είδα την καταιγίδα να έρχεται.

Ενεργοποίηθηκε 07/03 οπότε με πετάει εκτός power pass τους 3 τελευταίους μήνες παρόλο που μου ήρθε ρήτρα 500€ για τους μήνες αυτούς.

Και  ένα σκασμό ρητρα πλήρωσα στους μήνες που πήγα σταθερό τιμολόγιο...και power pass δεν πήρα...Και την κιλοβατώρα από 0.07/0.13 την πλήρωσα 0.13/0.18

περαστικά μου. Scamaριστηκα σαν αρχάριος.

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα του προβλήματος με αλλαγη από Γ1 σε σταθερό πρόγραμμμα, όπου ο πρώτος σταθερός είναι εκκαθαριστικός και έχει μέσα τη ρήτρα των προηγούμενων μηνών, αλλά το σύστημα την αγνοεί ως σταθερό τιμολόγιο, πήρα τηλ στο help desk και το πρώτο που με ρώτησαν ήταν αν μου έχει έρθει email για την εκκαθάριση (που δεν μου έχει έρθει, ενώ πχ σε φίλο έχει έρθει). Αν δεν έχει έρθει email μου είπε ότι ακόμα μπορεί να αλλάξουν τα ποσά, οπότε ελπίζει να διορθωθεί.... Αν δεν διορθωθεί μου είπε να ξαναπάρω τηλ να το δούμε σε συνδυασμό με επικοινωνία και με τον πάροχο.

Εγώ πήρα τηλ τη ΔΕΗ και τους είπα το θέμα. Η κοπέλα μου είπε ότι έκανε ένα αίτημα κυρίως για αλλαγή της περιγραφής σε "Ρήτρα Προσαρμογής" από "Λοιπές χρεώσεις/πιστώσεις". Για το "σταθερό τιμολόγιο" που της είπα ότι εκεί είναι το πρόβλημα, δεν μου φάνηκε ότι κατάλαβε πολλά. 

Ας ελπίσουμε ότι εφόσον έχουμε αρκετοί αυτό το πρόβλημα, κάτι θα γίνει. Καλό θα ήταν πάντως να γίνει αναφορά στο helpdesk του power pass από όσους έχουν το πρόβλημα αυτό, μπας και εισακουστούμε. (210 7000810)

Είναι πολύ κρίμα να την φάμε έτσι, η ρήτρα εμένα στον Απρίλιο είναι 688€ με έκπτωση 250€...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Georgz είπε

Μόλις επικοινώνισα με την ΔΕΗ.. τους είπα πως είχα  Γ1 μέχρι τον Μάρτιο και μπήκα enter+ αλλά ο εκκαθαριστικός του Απριλίου (που είχε 400 ευρώ ρήτρα μέσα) μου τον βγάζει κόκκινο στο PowerPass μόνο και μόνο γιατί γράφει enter+

Με ενημέρωσαν λοιπόν πως δεν είναι θέμα της ΔΕΗ, αλλά του gov και αν θέλω να δω για ενδεχόμενη ένσταση εκεί.

(Δε μου είπε πως όντως μπορώ να κάνω αλλά να ψαχτώ..) 

Ακριβώς αλλά ακριβώς ίδια ιστορία.

500χιλιαδες αιτήσεις έγιναν για my home enter.

Την πατήσαμε πολλοί δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορία αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.

έστω ότι σε ένα σπίτι έχουν μερίδιο 2 άτομα και κάνουν και οι 2  την αίτηση. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; θα μοιραστεί το ποσό της επιδότησης;

Εννοείται ότι στη φορολογική και τα 2 άτομα έχουν δηλώσει την οικία σαν μόνιμη κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τσέκαρα της μητέρας μου. 600 ευρώ ήρθε. Μάλλον είναι και το πρώτο εδώ μέσα. Τόσα περιμένω και εγώ που είχα παρόμοια κατανάλωση αλλά ακόμα το δικό μου δεν έχει βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Loup-Garou said:

Ρε παιδια,  μια ερωτηση, γιατι κάνοντας την δικια μου αίτηση έκανα και της αδελφής μου

Και μ εχει φαει τα αυτια, μηπως και το εκανα λαθος

Ηθελε πουθενα να βαλουμε αριθμο παροχής;

Όχι δεν χρειαζόταν να βάλεις αριθμό παροχής, απλά να ελέγξεις αν ο αριθμός παροχής που είχε το σύστημα ήταν ο σωστός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Bitbit είπε

απορία αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.

έστω ότι σε ένα σπίτι έχουν μερίδιο 2 άτομα και κάνουν και οι 2  την αίτηση. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; θα μοιραστεί το ποσό της επιδότησης;

Εννοείται ότι στη φορολογική και τα 2 άτομα έχουν δηλώσει την οικία σαν μόνιμη κατοικία.

επειδή ακριβώς αυτό συμβαίνει με εμένα, γράφει.....

Τρόπος Επιμερισμού: Αναλογικά σε όσους δήλωσαν την παροχή

άρα, φαντάζομαι ότι ανάλογα το ποσοστό του καθενός θα μοιραστεί και η επιδότηση.

Απλά το πρόβλημα με εμένα είναι ότι δεν έκανα αίτηση όλοι οι ιδιοκτήτες. Άρα θα χαθεί αυτό το ποσοστό; Ή αν κάνει ένας την αίτηση κι ας έχει μόνο το 10% της κατοικίας, θ απάρει όλη την επιδότηση αφού οι άλλοι δε κάνανε αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, laziokos είπε

Είμαι από τα κορόιδα που σαν καλός νοικοκυραίος έτρεξα να κάνω το my home enter με σταθερή χρέωση μιας και είδα την καταιγίδα να έρχεται.

Ενεργοποίηθηκε 07/03 οπότε με πετάει εκτός power pass τους 3 τελευταίους μήνες παρόλο που μου ήρθε ρήτρα 500€ για τους μήνες αυτούς.

Και  ένα σκασμό ρητρα πλήρωσα στους μήνες που πήγα σταθερό τιμολόγιο...και power pass δεν πήρα...Και την κιλοβατώρα από 0.07/0.13 την πλήρωσα 0.13/0.18

περαστικά μου. Scamaριστηκα σαν αρχάριος.

 

Έκανες αυτό που σωστά έπρεπε να κάνεις, κανένας μας δεν ήξερε ότι αντί θα δωθούν αναδρομικά στις ρήτρες όπως και κανείς δε ξέρει τι θα γίνει στη συνέχεια.

Ακόμα και οι πιο έμπειροι εδώ μέσα δεν έχουν να σου δώσουν απάντηση στο ερώτημα του να μείνεις 0.13/0.18 ή να πας Γ1Ν γιατί κανένας δε ξέρει πόσο θα είναι το Γ1 τον Αύγουστο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτα θα κατατεθούν στους τραπεζικούς λογαριασμούς; Εμένα μόλις 43,19€ βγήκε αλλά η αλήθεια ειναι δεν είχα υπέρογκεσ χρεώσεις με ΔΕΗ online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, spahar είπε

Για το θέμα του προβλήματος με αλλαγη από Γ1 σε σταθερό πρόγραμμμα, όπου ο πρώτος σταθερός είναι εκκαθαριστικός και έχει μέσα τη ρήτρα των προηγούμενων μηνών, αλλά το σύστημα την αγνοεί ως σταθερό τιμολόγιο, πήρα τηλ στο help desk και το πρώτο που με ρώτησαν ήταν αν μου έχει έρθει email για την εκκαθάριση (που δεν μου έχει έρθει, ενώ πχ σε φίλο έχει έρθει). Αν δεν έχει έρθει email μου είπε ότι ακόμα μπορεί να αλλάξουν τα ποσά, οπότε ελπίζει να διορθωθεί.... Αν δεν διορθωθεί μου είπε να ξαναπάρω τηλ να το δούμε σε συνδυασμό με επικοινωνία και με τον πάροχο.

Εγώ πήρα τηλ τη ΔΕΗ και τους είπα το θέμα. Η κοπέλα μου είπε ότι έκανε ένα αίτημα κυρίως για αλλαγή της περιγραφής σε "Ρήτρα Προσαρμογής" από "Λοιπές χρεώσεις/πιστώσεις". Για το "σταθερό τιμολόγιο" που της είπα ότι εκεί είναι το πρόβλημα, δεν μου φάνηκε ότι κατάλαβε πολλά. 

Ας ελπίσουμε ότι εφόσον έχουμε αρκετοί αυτό το πρόβλημα, κάτι θα γίνει. Καλό θα ήταν πάντως να γίνει αναφορά στο helpdesk του power pass από όσους έχουν το πρόβλημα αυτό, μπας και εισακουστούμε. (210 7000810)

Είναι πολύ κρίμα να την φάμε έτσι, η ρήτρα εμένα στον Απρίλιο είναι 688€ με έκπτωση 250€...

Είναι σκάνδαλο να αγνοήσουν τη ρήτρα σε τόσες χιλιάδες ανθρώπων που πλήρωσαν τη ρήτρα του χειμώνα και το Μάρτιο πήγαν σε σταθερό, αλλά εδώ μιλάμε για ελληνικό κράτος οπότε για τίποτα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DeareN είπε

Είναι σκάνδαλο να αγνοήσουν τη ρήτρα σε τόσες χιλιάδες ανθρώπων που πλήρωσαν τη ρήτρα του χειμώνα και το Μάρτιο πήγαν σε σταθερό, αλλά εδώ μιλάμε για ελληνικό κράτος οπότε για τίποτα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι

Ελπίζω να μην είναι τόσο μουλωχτοί και εφόσον το έχουν τόσοι άνθρωποι το πρόβλημα να μην το κάνουν γαργάρα. Πάντως τα λεφτά είναι πολλά, εγώ αν τα υπολογίζω σωστά μιλάμε για 260€ επιδότηση που μου τρώνε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...