Προς το περιεχόμενο

excel και ευρεση διπλοτυπων τιμων σε 2 η 3 κελια


tornado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

Προσπαθω να βρω διπλοτυπες τιμες ανα γραμμη αλλα θελω να κανει ελεγχο σε παραπανω απο ενα κελι και μετα να μου το επιλεγει.

Παραδειγμα

 

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ	ΕΛΕΝΗ	ΙΩΑΝΝΗΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ	ΕΛΕΝΗ	ΠΕΤΡΟΣ

Αυτη την γραμμη θελω να μου την κραταει και θελω να μου απορριπτει μονο οταν ειναι ακριβως ιδια η τιμη.

 

Εχω δοκιμασει με διαφορα εργαλεια αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι κανω σωστη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα στην καρτελα δεδομενα (data ) , επιλογη κατάργηση διπλοτύπων (remove duplicate )  μετα κανεις επιλογη ποιες τιμες θελεις να τσεκαρει και παντας οκ . 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, darkman είπε

Καλημερα στην καρτελα δεδομενα (data ) , επιλογη κατάργηση διπλοτύπων (remove duplicate )  μετα κανεις επιλογη ποιες τιμες θελεις να τσεκαρει και παντας οκ . 

μου τα παιρνει ολα σβαρνα και δεν τσεκαρει ολα τα κελια 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα εχεις κανει πρωτα επιλογή αυτα που θες ?  εχουν επικεφαλίδες οι στήλες σου ? 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια πρόχειρη λύση είναι να φτιάξεις μια νέα στήλη Concatenate(Παπαδόπουλος,Ελένη,Ιωάννης) ώστε να βγαίνει το κείμενο όλο μαζί και εκεί πάνω να τρέχεις τον έλεγχο για duplicate values π.χ. με την counif("στήλη concatenate με απόλυτη αναφορά","κελί στήλης concatenate").

Βγαίνει και με array functions πιστεύω, αλλά πρέπει να το ψάξω.

edit:

=SUMPRODUCT(
--($A$1:$A$6=A1),
--($B$1:$B$6=B1),
--($C$1:$C$6=C1)
)

A,B,C οι στήλες με επίθετο, όνομα, πατρώνυμο(π.χ.). Οποιοδήποτε αποτέλεσμα είναι >=2 είναι διπλότυπη γραμμή.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2022 στις 4:28 ΜΜ, darkman είπε

Τα εχεις κανει πρωτα επιλογή αυτα που θες ?  εχουν επικεφαλίδες οι στήλες σου ? 

ναι επιλεγω ολα τα rows που πρεπει να περασουν ελεγχο και εχω επικεφαλιδες

Στις 13/6/2022 στις 8:39 ΜΜ, acinonyx είπε

Ένας γρήγορος τρόπος:

Επιλέγεις όλο το range με τα στοιχεία και μετά:

Conditional Formating -> Highlight Cell Rules -> Duplicate Values

εχω την εντυπωση οτι αν βρει ενα ονομα πχ 1. Παπαδοπουλος 1. Μαρια 3. Ιωαννης

και ενα αλλο ονομα 1. Παπαδοπουλος 1. Μαρια 3. Πετρος θα μου τα σβησει και τα δυο κατι που δεν το θελω.

Στις 13/6/2022 στις 10:23 ΜΜ, pirmen56 είπε

Μια πρόχειρη λύση είναι να φτιάξεις μια νέα στήλη (Παπαδόπουλος,Ελένη,Ιωάννης) ώστε να βγαίνει το κείμενο όλο μαζί και εκεί πάνω να τρέχεις τον έλεγχο για duplicate values π.χ. με την counif("στήλη concatenate με απόλυτη αναφορά","κελί στήλης concatenate").

Βγαίνει και με array functions πιστεύω, αλλά πρέπει να το ψάξω.

edit:

=SUMPRODUCT(
--($A$1:$A$6=A1),
--($B$1:$B$6=B1),
--($C$1:$C$6=C1)
)

A,B,C οι στήλες με επίθετο, όνομα, πατρώνυμο(π.χ.). Οποιοδήποτε αποτέλεσμα είναι >=2 είναι διπλότυπη γραμμή.

Απο οτι ειδα η Concatenate δουλευει μεχρι 8000 κατι χαρακτηρες, εχω καμποσους παραπανω οποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tornado είπε

Απο οτι ειδα η Concatenate δουλευει μεχρι 8000 κατι χαρακτηρες, εχω καμποσους παραπανω οποτε....

Α)Τότε ίσως με Sumproduct. Να στη γράψω σε γενικότερη μορφή:

=SUMPRODUCT(
--("όλα τα κελιά της Α στήλης που θες, σε απόλυτη αναφορά"=A1),
--("όλα τα κελιά της Α στήλης που θες, σε απόλυτη αναφορά"=B1),
--("όλα τα κελιά της Α στήλης που θες, σε απόλυτη αναφορά"=C1)
)

Ο τύπος σπάει σε γραμμές με alt+enter όσο γράφεις μέσα στο κελί. Δηλαδή μπορεί να πάει όλο σε μια γραμμή. Ξεκινάς από την πρώτη γραμμή με κελιά τα A1,B1,C1,...κλπ  και τον σέρνεις προς τα κάτω. Μετά φιλτράρεις όσες γραμμές δίνουν τύπο >=2.

Αν βρεις 3 πανομοιότυπες γραμμές(ο τύπος δίνει αποτέλεσμα 3), τότε κρατάς την μία γραμμή και σβήνεις τις άλλες 2. Αν βρεις γραμμές που ο τύπος δίνει αποτέλεσμα π.χ. 5, κρατάς την μία γραμμή και σβήνεις τις άλλες 4. κ.ο.κ.

Θέλει προσοχή όμως γιατί αν ο τύπος δίνει 2 π.χ. 4 φορές αυτό σημαίνει ότι κρατάς 2 γραμμές και απορρίπτεις άλλες δύο.

Β) Μια άλλη λύση είναι να βάλεις μέσα στο excel vba συνάρτηση που να υπολογίζει hash values. Θέλει όμως και εγκατάσταση της .NET.

https://superuser.com/questions/550592/is-there-an-excel-function-to-create-a-hash-value

Βάζεις στη συνάρτηση ως δεδομένα το κείμενο των τριών κελιών κάθε γραμμής και σου βγάζει το hash που είναι μοναδικό για κάθε γραμμή(θεωρητικά). Οπότε βλέπεις αν υπάρχουν διπλότυπα hashes.

Γ) Αντί για Concatenate δοκίμασε να ενώσεις τα strings ως εξής =A1&B1&C1.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...