Προς το περιεχόμενο

Starfield [PC]


Balantakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 13/02/2024 at 11:24, Zus said:

Και σε 3 χρόνια το Starfield loading screens θα έχει πάντως, μην τρέφετε αυταπάτες.

Δεν είναι τα γραφικά του το πρόβλημα, είναι η προχειρότητα με την οποία φτιάχτηκε σε όλους τους τομείς.

Σε 10 χρόνια όμως, θα είναι τόσο γρήγορο το HW που τα loading screens θα τα λέμε "traversal stutters". 

Υπομονή λοιπόν! 

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκεί στο world exploring σταμάτησα να διαβάζω και κοίταξα ξανά τον τίτλο του άρθρου.. Τελικά καλά είχα διαβάσει.. Βάλανε κόσμο στο σταρ φιλντ τελικά; Αλλιώς τα τελεπορτ στα 60 φπς γατάκια και άλλη εμπειρία στα 80... Ίσα μωρή μπαλοτσα που λέγαμε στα καράβια... 

10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εγώ πάντως ξανακύλησα. Δεν ασχολούμαι με το main quest βέβαια αλλά ειδικά στη Neon έχει κάτι ωραία sides και κάνω και μάχες με το ship. 

Τι μάχες; και αυτές με κατ σιν είναι... Αν διασκεδάζεις εσύ. Στα Λουκούμια σου. Αυτό μετράει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

 Τι μάχες; και αυτές με κατ σιν είναι... Αν διασκεδάζεις εσύ. Στα Λουκούμια σου. Αυτό μετράει. 

Τι εννοείς cut scenes; Αφού πολεμάς κανονικά τα άλλα ships και έχει και vats όπως στο fallout.

Και δεν χρειάζεται γελάκια, ότι γουστάρουμε θα παίζουμε.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω απαντήσεις και απλώς μπήκα στο θέμα να σε ρωτήσω, τί λένε οι ζηλιάρηδες @Tambas91

γιατί βαριέμαι να τους διαβάζω. Το αγάπησαν το παιχνίδι ή ακόμα;

Με ένα ναι ή όχι με καλύπτει η απάντηση να ξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, xtrmsnpr said:

Βλέπω απαντήσεις και απλώς μπήκα στο θέμα να σε ρωτήσω, τί λένε οι ζηλιάρηδες @Tambas91

γιατί βαριέμαι να τους διαβάζω. Το αγάπησαν το παιχνίδι ή ακόμα;

Με ένα ναι ή όχι με καλύπτει η απάντηση να ξες

Μισό να τελειώσει το loading screen και σου απαντάω αντί του @Tambas91
Πέραν της πλάκας σαν παιχνίδι μου αρέσει δεν τίθεται θέμα περί αυτού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Μισό να τελειώσει το loading screen και σου απαντάω αντί του @Tambas91

άσε θα του απαντήσω εγώ...

47 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Βλέπω απαντήσεις και απλώς μπήκα στο θέμα να σε ρωτήσω, τί λένε οι ζηλιάρηδες @Tambas91

γιατί βαριέμαι να τους διαβάζω. Το αγάπησαν το παιχνίδι ή ακόμα;

Με ένα ναι ή όχι με καλύπτει η απάντηση να ξες

το starfield δε σας αρέσει.. το Skull δε σας αρέσει... υπάρχουν τόσο όμορφα παιχνίδια και έχουμε τα hateράκια να κάνετε όλη την ώρα το πνεύμα αντιλογίας...

πείτε μας λοιπόν με το μυθοπλάστη τι να παίζουμε να είστε χαρούμενοι??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν sandbox που παίζω τώρα με κάτι λίγο από side quests, μου αρέσει. Βέβαια τα games της Bethesda έτσι είναι να τα παίζεις, οπότε λες οκ, είναι και στο game pass οπότε μου βγαίνει "τζάμπα" γιατί έτσι και αλλιώς έχω συνδρομή. Είναι σίγουρα μεγάλη χαμένη ευκαιρία που θα μπορούσε να ήταν από τα καλύτερα games ever.

Θα μπορούσαν να είχαν ακόμη και ένα οκ main quest, όχι κάτι το εξωπραγματικό και θα ήταν μια χαρά. Πραγματικά ποιος το σκέφτηκε αυτό (να πηγαίνεις συνέχεια από το ένα στο άλλο ίδια-ολόιδια temples και να κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα επί 187 φορές) και μάλιστα πως στο καλό εγκρίθηκε αδυνατώ να το καταλάβω. H γενική ιδέα του main story δεν είναι άσχημη αλλά θα μπορούσαν να το κάνουν κάπως αλλιώς. Να βρίσκεις και καλά διάφορα remnants εξωγήινης τεχνολογίας αλλά σε διάφορες μορφές (αντικείμενα, όπλα, έγγραφα, μαρτυρίες ανθρώπων που είδαν κάτι, κτλ) και σιγά σιγά να σε οδηγεί από πλανήτη σε πλανήτη και από σύστημα σε σύστημα ώστε να βρεις το τέλος.

Τα loading screens είναι δύσκολο ως και αδύνατο να τα αποφύγεις για ταξίδι μεταξύ πλανητών, οπότε δεν πειράζει, απλά θα μπορούσαν να τα κάνουν να μην είναι τόσο εμφανή. Να μην πέφτει μαύρο ή loading screen δηλαδή, αλλά να έχουν διάφορα pre rendered animations ότι και καλά ταξιδεύεις μέσα από άλλες διαστάσεις, κτλ. Αλλά σίγουρα έπρεπε όταν προσγειώνεσαι σε πλανήτη να μην είχε πουθενά loading. Δεν είναι δυνατόν τώρα να ανοίγεις την πόρτα ενός vendor για να φορτώσει ένα δωματιάκι 5 τ.μ.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Μισό να τελειώσει το loading screen και σου απαντάω αντί του @Tambas91
Πέραν της πλάκας σαν παιχνίδι μου αρέσει δεν τίθεται θέμα περί αυτού

😝.

Ρε συ για πλάκα τα γράφω, για τα όλα τα διάφορα αρνητικά posts που είχανε γραφτεί παλιότερα εδώ. Είμαστε και καλά θιγμένοι με τον Τάμπα και έτσι. Σίγουρα δεν είναι και το τοπ παιχνίδι το sf, αλλά στον καθένα ότι του αρέσει και του κάνει κέφι θα παίξει, αυτό είναι και το gaming. 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

άσε θα του απαντήσω εγώ...

το starfield δε σας αρέσει.. το Skull δε σας αρέσει... υπάρχουν τόσο όμορφα παιχνίδια και έχουμε τα hateράκια να κάνετε όλη την ώρα το πνεύμα αντιλογίας...

πείτε μας λοιπόν με το μυθοπλάστη τι να παίζουμε να είστε χαρούμενοι??

Είπα εγώ το θα παίξει ο καθένας; στον υπολογιστή του; εγώ παντος περιμένω τον άλλον μήνα το χοριζον 2. Αυτό με την alloy όχι το άλλο 😜. Εγώ πέρα της πλάκα. Δεν λέω κατι στα σοβαρά 

3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Σαν sandbox που παίζω τώρα με κάτι λίγο από side quests, μου αρέσει. Βέβαια τα games της Bethesda έτσι είναι να τα παίζεις, οπότε λες οκ, είναι και στο game pass οπότε μου βγαίνει "τζάμπα" γιατί έτσι και αλλιώς έχω συνδρομή. Είναι σίγουρα μεγάλη χαμένη ευκαιρία που θα μπορούσε να ήταν από τα καλύτερα games ever.

Θα μπορούσαν να είχαν ακόμη και ένα οκ main quest, όχι κάτι το εξωπραγματικό και θα ήταν μια χαρά. Πραγματικά ποιος το σκέφτηκε αυτό (να πηγαίνεις συνέχεια από το ένα στο άλλο ίδια-ολόιδια temples και να κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα επί 187 φορές) και μάλιστα πως στο καλό εγκρίθηκε αδυνατώ να το καταλάβω. H γενική ιδέα του main story δεν είναι άσχημη αλλά θα μπορούσαν να το κάνουν κάπως αλλιώς. Να βρίσκεις και καλά διάφορα remnants εξωγήινης τεχνολογίας αλλά σε διάφορες μορφές (αντικείμενα, όπλα, έγγραφα, μαρτυρίες ανθρώπων που είδαν κάτι, κτλ) και σιγά σιγά να σε οδηγεί από πλανήτη σε πλανήτη και από σύστημα σε σύστημα ώστε να βρεις το τέλος.

Τα loading screens είναι δύσκολο ως και αδύνατο να τα αποφύγεις για ταξίδι μεταξύ πλανητών, οπότε δεν πειράζει, απλά θα μπορούσαν να τα κάνουν να μην είναι τόσο εμφανή. Να μην πέφτει μαύρο ή loading screen δηλαδή, αλλά να έχουν διάφορα pre rendered animations ότι και καλά ταξιδεύεις μέσα από άλλες διαστάσεις, κτλ. Αλλά σίγουρα έπρεπε όταν προσγειώνεσαι σε πλανήτη να μην είχε πουθενά loading. Δεν είναι δυνατόν τώρα να ανοίγεις την πόρτα ενός vendor για να φορτώσει ένα δωματιάκι 5 τ.μ.

Το 1998 και το 2000 ναι ήταν αδύνατον. Το 2024. Και με τις απαιτήσεις που έχει σαν παιχνίδι.. Όχι ρε αδερφέ είναι τραγικό. Και καλά να είχε ένα εδώ και ένα εκεί... Το πήγαν στο άλλο άκρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι δυνατό να είναι seamless σε όλους τους πλανήτες και τα ηλιακά συστήματα. Απλά δεν γίνεται. Και το Star Citizen που είναι seamless δεν ξέρω αν είναι σε όλους τους πλανήτες όμως, δεν είναι καν game, είναι μονίμως σε alpha. Ούτε επίσης είναι δυνατόν να είναι open world ολόκληρος πλανήτης. Ποιο game έχει map που να είναι ολόκληρος πλανήτης, έστω και procedurally generated; Κανένα. Αλλά όταν είσαι σε έναν πλανήτη θα έπρεπε να είχε 0 loading screens. Πες στο outer worlds το συγχωρείς γιατί είναι πιο παλιό και βγήκε για τις old gen, αλλά τώρα θα μπορούσαν το κάθε τετράγωνο να το είχαν seamless. Αλλά αυτό θα ήθελε extra λεφτά και development. Οπότε για 'μένα αξίζει και λιγότερα λεφτά.

Το game έχει και θετικά και αρνητικά όμως. Δεν είναι σκουπίδι.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Είπα εγώ το θα παίξει ο καθένας; στον υπολογιστή του; εγώ παντος περιμένω τον άλλον μήνα το χοριζον 2. Αυτό με την alloy όχι το άλλο 😜. Εγώ πέρα της πλάκα. Δεν λέω κατι στα σοβαρά 

φιλε μου μυθοπλάστη τελευταία φορα ok? να πάρεις το φιλαράκι σου τον @xtrmsnpr να πάτε να γράψετε στο διπλα νήμα με τους πειρατές τα παράπονα σας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο The Eye και μιλάω στον Vladimir. Σε κάποια φάση σκοτεινιάζουν όλα (όχι μαύρο, αλλά ήταν σαν βράδυ), και λέω ε κλασσικά κάνα bug ή κάτι με το HDR. Και τελικά επειδή ο διαστημικός σταθμός είναι σε τροχιά γύρω από τον πλανήτη Jemison σε κάποια στιγμή ο πλανήτης μπήκε μπροστά από το άστρο και ουσιαστικά ήμασταν στη σκιά του. 

Θα μου πεις ε σιγά τα αυγά, αλλά για κάποιον σαν εμένα που είναι full space geek η συνειδητοποίηση αυτή ήταν wow moment. Και έχει και άλλα τέτοια, όπως π.χ. που πας στην Αφροδίτη και έχει όντως λάβα όπως στην πραγματικότητα. Και δεν υπάρχει άλλο game σαν αυτό να έχει αυτό το space-NASA φάση theme. Το no man's sky είναι καρτουνίστικο τελείως.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, just_a_dude said:

Είμαι στο The Eye και μιλάω στον Vladimir. Σε κάποια φάση σκοτεινιάζουν όλα (όχι μαύρο, αλλά ήταν σαν βράδυ), και λέω ε κλασσικά κάνα bug ή κάτι με το HDR. Και τελικά επειδή ο διαστημικός σταθμός είναι σε τροχιά γύρω από τον πλανήτη Jemison σε κάποια στιγμή ο πλανήτης μπήκε μπροστά από το άστρο και ουσιαστικά ήμασταν στη σκιά του. 

Θα μου πεις ε σιγά τα αυγά, αλλά για κάποιον σαν εμένα που είναι full space geek η συνειδητοποίηση αυτή ήταν wow moment. Και έχει και άλλα τέτοια, όπως π.χ. που πας στην Αφροδίτη και έχει όντως λάβα όπως στην πραγματικότητα. Και δεν υπάρχει άλλο game σαν αυτό να έχει αυτό το space-NASA φάση theme. Το no man's sky είναι καρτουνίστικο τελείως.

Πας στην Γη, στον πλανήτη μας που έχουμε βρει πόσα στοιχεία στον περιοδικό πίνακα, εδώ στην αυλή μας....και πας στο starcitizen για 2-3 πόρους. Εγώ που δεν είμαι full space geek είχα και εγώ wow moment αλλά από την ανάποδη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Πας στην Γη, στον πλανήτη μας που έχουμε βρει πόσα στοιχεία στον περιοδικό πίνακα, εδώ στην αυλή μας....και πας στο starcitizen για 2-3 πόρους. Εγώ που δεν είμαι full space geek είχα και εγώ wow moment αλλά από την ανάποδη 

σορρυ, δεν κατάλαβα τι εννοείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...