Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με undervolt


paulJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με το -  πάει auto και μετά με το + πάει Normal και μέτα βάζεις τάση, αλλά ο σκόπος δέ είναι το OC 

Πώς μπαίνω σε manual mode ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα πληκτρολογήσεις 1.2 παλι βάζει + μπροστά?. Όπως έχεις επισημασμένο το cpu vcore .( Να λεει AUTO)

Δεν εχει αλλού στο bios να αλλάξεις το vcore. Είτε θα πάρει fixed τιμή ειτε offset + -

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει λογος που μπαινεις σε αυτην την διαδικασια? Απο οτι βλεπω δεν εισαι και πολυ σχετικος. Καλυτερα παρε μια ψυκτρα αν το προβλημα ειναι οι θερμοκρασιες.

Μετα θες και stability tests κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, paulJ είπε

Ναι πάλι βγάζει + μπροστά

οπως λεει AUTO πληκτρολογισε 1.2

Αλλιως - απο numpad η το βελακι προς τα κατω, κατι τετοιο για offset.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο, έχω δοκιμάσει πολλές λύσεις αλλά έχω μάθει ότι η μητρική δε υποστηρίζει undervolt λόγω του ότι είναι περιορισμένης κατασκευής, άλλα κανονικά στο overdrive έπρεπε να λειτουργεί αυτό δεν έχει πάντα σημασία, πάντως πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση, η αλήθεια είναι από πέρσι παλεύω με αυτό χεχε

Επεξ/σία από paulJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paulJ είπε

Καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο, έχω δοκιμάσει πολλές λύσεις αλλά έχω μάθει ότι η μητρική δε υποστηρίζει undervolt λόγω του ότι είναι περιορισμένης κατασκευής, άλλα κανονικά στο overdrive έπρεπε να λειτουργεί αυτό δεν έχει πάντα σημασία, πάντως πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση, η αλήθεια είναι από πέρσι παλεύω με αυτό χεχε

Αφού δεν υποστηρίζει negative offset και το FC είναι το τελευταίο bios τι λύση να βρεις; Ότι κάνεις απο windows . Αν μπορεί και ανοίγει το overdrive μαζί με windows και εφαρμόζει το undervolt μόνο του , είσαι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε, αυτό λέω και εγώ, προσπαθώ να το κάνω αυτό δηλαδή η ρύθμισης που έκανα το undervolt να εφαρμόζεται με το boot, επίσης έκανα τικ την επιλογή στο amd overdrive, apply my last settings when system boot's, αλλά όταν κάνω τερματισμό λειτουργίας, και μετά κάνω start τον υπολογιστή,τα voltage του APU κλειδώνουν στα stock 1,4v που είναι πολλά κατά την άποψη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο να μην κανει undervolt to μομπο, δεν μου εχει τύχει κατι τέτοιο ακόμα και στις ποιο budget μητρικές.

Το page up /page down το δοκίμασες? 😁.

Βλεπω υποστηριζει easytune εφαρμογή η μητρικη για win10. Τώρα μην εχει τίποτε buggies και σου ρίχνει blue screen, αυτο δεν το γνωριζω.

Δεν ξερω ποιο rev ειναι το μομπο

4b3a799451c53ada7f31da3b42037b8f.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε,ναι είναι rev 2 , φυσικά και το δοκίμασα το page up και το page Dow και μόνο ανεβενει προς της θετικές τιμές.Το Easy Tune είναι πολύ καλό και αρκετά  αξιόπιστο πρόγραμμα κατά την γνώμη μου, αλλά δυστυχώς δεν έχει δυνατότητα undervolt

IMG_20220618_233015.jpg

Επεξ/σία από paulJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδεύεσαι χωρίς λόγο , αν θες καλύτερες θερμοκρασίες ξεκινάς από μια καλύτερη ψήκτρα ειδικά εφόσον η μητρική δεν υποστηρίζει uv

βλέποντας τα screenshot σου Βλέπω θερμοκρασία 27 βαθμούς σε idle δηλαδή πόσο θέλεις να πας?, τζάμπα κόπος , χρόνος καθώς και μεγάλη πιθανότητα ειδικά όταν ψάχνεσαι με custom bios θα πάρεις στα χεριά μητρική και η μονή χρήση της μετά θα είναι να κρατάει χαρτιά μην στα πάρει ο αέρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...