Προς το περιεχόμενο

Lumix G9 [Ερωτήσεις- Απαντήσεις]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Μερικές ερωτήσεις. Όποιος ξέρει απαντάει

 

-Η Lumix G9 έχει την επιλογή απο native  iso 200 να πέσει σε ακόμη χαμηλότερο τεχνητό iso 100. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Κερδίζω κάτι σε επίπεδο θορύβου σε πολύ φωτεινό περιβάλλον αν το κατεβάσω, ή απλά κατεβάζει το exposure τεχνητά όταν έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες επιλογές για να κατέβει;

- Σε post focus λειτουργία, για να κάνει focus stacking, πρακτικά τραβάει ένα μικρό βίντεο σε καρέ και το στακάρει εντός κάμερας. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να είναι γυρισμένο το dial στην αντίστοιχη θέση. Όμως αν θέλεις να το γυρίσεις στην θέση timer για να εξαλείψεις οποιαδήποτε κίνηση, φεύγει απο την θέση post focus. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να προγραμματίσω κάποιον τρόπο για timer που θα είναι ξεχωριστός απο το dial ώστε να μπορώ να διαλέξω χρονόμετρο σε όλες τις πιθανές λειτουργίες (post focus/hi res κλπ). Στα function button που πήγα να το βάλω, μπαίνει μεν, αλλά δεν λειτουργεί σαν timer. Τι παίζει;

- Το image app της lumix έχει λειτουργία bluettoth και λειτουργία wifi. Παρότι με λειτουργία wifi έχω πετύχει σύνδεση, φαίνεται πως είναι προαπαιτούμενη για να δουλέψει και η λειτουργία bluetooth, ενώ θα έπρεπε να είναι πρακτικά αυτόνομη. Πως μπορώ να δουλέψω με remote όταν βρίσκομαι σε σημείο που δεν έχει wifi; Το έχει συνδέσει κανείς μόνο με bluetooth και αν ναι με ποιον τρόπο;

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το WiFi δε χρειάζεται internet απλά αντί να συνδέει την κάμερα σου με το κινητό με Bluetooth το κάνει με WiFi. Όταν είσαι σε μέρος που έχεις αποθηκευμένο κάποιο δίκτυο WiFi πχ στο σπίτι σου που το κινητό πάει και συνδέεται αυτόματα σε εκείνο πας στις ρυθμίσεις του δικτύου αυτού και επιλέγεις το κινητό σου να μη συνδέεται αυτόματα σε αυτο (μετά το αλλαζεις πάλι όταν τελειωσεις με την κάμερα ) ώστε να παραμένει στο WiFi που βγάζει η κάμερα και να κανείς ότι θες με αυτήν από το κινητό. Στη Nikon έτσι είναι θεωρώ το ίδιο και στη LUMIX.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Το WiFi δε χρειάζεται internet απλά αντί να συνδέει την κάμερα σου με το κινητό με Bluetooth το κάνει με WiFi. Όταν είσαι σε μέρος που έχεις αποθηκευμένο κάποιο δίκτυο WiFi πχ στο σπίτι σου που το κινητό πάει και συνδέεται αυτόματα σε εκείνο πας στις ρυθμίσεις του δικτύου αυτού και επιλέγεις το κινητό σου να μη συνδέεται αυτόματα σε αυτο (μετά το αλλαζεις πάλι όταν τελειωσεις με την κάμερα ) ώστε να παραμένει στο WiFi που βγάζει η κάμερα και να κανείς ότι θες με αυτήν από το κινητό. Στη Nikon έτσι είναι θεωρώ το ίδιο και στη LUMIX.

Οκ, αλλά παρόλα αυτά εγώ θέλω να το συνδεσω μονο με ΒΤ. Υπάρχει τρόπος; 

Επειδή με το wifi πρέπει να βγω απο το δίκτυο wifi που είμαι εκεινη την στιγμή και να συνδεθώ στο δίκτυο wifi που στέλνει η κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα υπάρχει αλλά και σε μένα νομίζω το WiFi είναι πολύ πιο εύκολο στη συνδεσιμότητα από ότι με Bluetooth (αν κατάφερα ποτε με Bluetooth… :P … και στην 7500 δε θυμάμαι να κατάφερα ούτε το προσπάθησα πολύ μιας και με WiFi γινόταν άνετα η δουλειά) 

Στο μανουαλ λέει τίποτα ; 
 Για κάνε μια αναζήτησή στο YouTube μήπως σε βίντεο βήμα βήμα δείχνει και βοηθηθείς. 
 

τελος δες και εδώ: 

https://av.jpn.support.panasonic.com/support/global/cs/soft/lumix_sync/en/connect_bt.html

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, highpriest είπε

Καλησπέρα σε όλους. Μερικές ερωτήσεις. Όποιος ξέρει απαντάει

 

-Η Lumix G9 έχει την επιλογή απο native  iso 200 να πέσει σε ακόμη χαμηλότερο τεχνητό iso 100. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Κερδίζω κάτι σε επίπεδο θορύβου σε πολύ φωτεινό περιβάλλον αν το κατεβάσω, ή απλά κατεβάζει το exposure τεχνητά όταν έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες επιλογές για να κατέβει;

Σημαίνει αυτό που είπες. Θέλεις να ρίξεις λίγο το exposure και δεν υπάρχει άλλος τρόπος ή πχ δε θες να πας f14 πχ για να μη πάρεις diffraction και μειώνεις 1/3 του στοπ από το τεχνητό 100 από 200. Φυσικά για το παραπάνω (του να πας από 200 σε 100)  θα υπάρχουν και άλλες εφαρμογές του που μπορεί να χρειαστεί, απλά εδωσα ενα παράδειγμα για να γίνει κάπως κατανοητό. 

11 ώρες πριν, highpriest είπε

 

- Σε post focus λειτουργία, για να κάνει focus stacking, πρακτικά τραβάει ένα μικρό βίντεο σε καρέ και το στακάρει εντός κάμερας. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να είναι γυρισμένο το dial στην αντίστοιχη θέση. Όμως αν θέλεις να το γυρίσεις στην θέση timer για να εξαλείψεις οποιαδήποτε κίνηση, φεύγει απο την θέση post focus. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να προγραμματίσω κάποιον τρόπο για timer που θα είναι ξεχωριστός απο το dial ώστε να μπορώ να διαλέξω χρονόμετρο σε όλες τις πιθανές λειτουργίες (post focus/hi res κλπ). Στα function button που πήγα να το βάλω, μπαίνει μεν, αλλά δεν λειτουργεί σαν timer. Τι παίζει;

 

Από ότι φαίνεται ο φόβος σου βγαίνει αληθινός και δε μπορείς μιας και είναι στο ίδιο dial να τα δουλέψεις ταυτόχρονα δυστυχώς αυτά τα 2: 

 

https://www.dpreview.com/forums/thread/4534275

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση και λύση ταυτόχρονα (για όποιον ενδιαφέρεται)

Η G9 δεν έχει ΑΑ φίλτρο. Αυτό σημαίνει πως ναι μεν βγάζει στα 20 mpix της φωτογραφίες με οξύτητα που άλλες θέλουν διπλάσια mpix για να πιάσουν, αλλά επειδή λείπει αυτό το φίλτρο (που κόβει ευκρίνεια σε όποιες μηχανές υπάρχει) εμφανίζει κατά περίπτωση φαινόμενα moire. Το moire είναι κάτι που δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, μιας και δεν φωτογραφίζω ρούχα και πολύ περισσότερο με patterns, αλλά δυστυχώς η έλλειψη φίλτρου ΑΑ έχει και ακόμη ένα αρνητικό. Συντονίζει με τα 50hz του ρεύματος τροφοδοσίας όταν τραβάς βίντεο. Με δύο λόγια αν τραβάς σε τεχνητό φωτισμό με ταχύτητα 1/100  το φαινόμενο flickering εμφανίζεται, ενώ αν τραβάς με 1/200 το βίντεο είναι πρακτικά αχρησιμοποίητο.

Βρήκα τις εξής λύσεις:

1. Τραβάς με frame rate 50 καρέ και αδιάφορο σε τι shutter speed (κάνεις δηλαδή match τους 50 κύκλους του ρεύματος)

2. Τραβάς με frame rate  κατω απο 50 καρέ (πχ 24) και shutter speed πιο αργό απο 1/100

3. Χρησιμοποιείς φωτισμό τροφοδοτούμενο απο μπαταρίες και όχι πρίζα δικτύου, οπότε εξαλείφεται ο κύκλος των 50hz του εναλλασσόμενου ρεύματος, μιας και παίρνεις συνεχές ρεύμα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με εντυπώσεις απο τον macro 60mm σε Lumix G9 και μια μικρή ερώτηση.

Λοιπόν, ο φακός είναι ΟΞΥΤΑΤΟΣ. Όσο pixel peeping και να κάνεις θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

Τον δοκίμασα και σε συνθήκες πορτραίτου, και σε συνθήκες μάκρο 1:1, 1:1,3. 1:2. Σε autofocus ζορίζεται στο 1:1 λόγο φωτισμού συνήθως και στο πετάει αυτόματα στην ελαφρώς πιο μακρινή εστίαση. Όταν έστρεφα όλα τα φώτα επάνω στο θέμα και φώτιζα και με κινητό και με φακό τσέπης επιπρόσθετα, τότε και μόνο τότε έδινε autofocus στο 1:1. Αλλιώς σε πέταγε στο 1:1,3

Σε manual focus κανένα πρόβλημα, ακόμη και με κανονικό ή και σχεδόν χαμηλό φωτισμό. Αλλά εκεί υπήρχαν οι δυσκολίες του manual focus σε σχέση με το αυτόματο. 

Σε γενικές γραμμές πήρα πολύ καλά αποτέλεσμα για πρώτη φορά και μπορώ με βεβαιότητα να πω πως η macro photography είναι με διαφορά το πιο δύσκολο είδος που έχω δοκιμάσει ως τώρα. 

Αυτό που βλέπω να είναι απολύτως απαραίτητο αν θέλω να κάνω σοβαρή δουλειά στο macro κομμάτι είναι κάποιο flash ή speedlight για να μπορώ να πάρω στο 100% την λεπτομέρεια που θέλω.Και με τι softbox συνδυάζεται ένα τέτοιο flash για να έχω ένα δυνατό αλλά όχι εμφανές αποτέλεσμα αντανάκλασης στο θέμα μου;

Προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αυτό που βλέπω να είναι απολύτως απαραίτητο αν θέλω να κάνω σοβαρή δουλειά στο macro κομμάτι είναι κάποιο flash ή speedlight για να μπορώ να πάρω στο 100% την λεπτομέρεια που θέλω.Και με τι softbox συνδυάζεται ένα τέτοιο flash για να έχω ένα δυνατό αλλά όχι εμφανές αποτέλεσμα αντανάκλασης στο θέμα μου;

Προτάσεις;

Νομίζω πως και μόνο σου έχεις καταλάβει ότι μία μόνο λύση δεν υπάρχει και όλα εξαρτώνται από το αντικείμενο που έχεις απέναντι σου.

Εφόσον οι γνώσεις πάνω στη χρήση φλας είναι περιορισμένες θα πρότεινα την αγορά ενός φθηνού speedlight (νομίζω είναι μονόδρομος το godox TT600 και μαζί διάβασμα εδώ ).
Για να κάνεις τη ζωή σου λίγο εύκολη, πάρε και το ασύρματο trigger, το φθηνότερο που έχει είναι το Godox Flash Trigger XT-16, σε περίπτωση που πιστεύεις ότι θα γλυκαθείς με τα φλας και θα αγοράσεις και άλλα αργότερα μπορείς να πας σε Χ2Τ ή Xpro, για ένα φλας όμως το XT-16 είναι μια χαρά (έχει και τα μισά λεφτά).

Αρχικά δεν θα αγόραζα softbox, θα δοκίμαζα απλά το διαχύτη από μερικά 5in1 kit reflector που υπάρχουν στην αγορά, π.χ αυτό. (μπορώ μέσα στην εβδομάδα να σου βγάλω 2 φωτογραφίες ένα αντικείμενο με γυμνό speedlight και με ένα διαχύτη μπροστά να δεις τι κάνει, εάν έχω όρεξη μπορεί να προσθέσω και διαφορετικής ποιότητας διαχύτες να μου πείτε εάν αξίζει η διαφορά στην τιμή).

Αργότερα εάν σου είναι απαραίτητο έχει μοντούρα για τα speedlight η godox  που προσαρμόζεις ομπρέλες, softbox, αναταυγαστήρες κλπ...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Νομίζω πως και μόνο σου έχεις καταλάβει ότι μία μόνο λύση δεν υπάρχει και όλα εξαρτώνται από το αντικείμενο που έχεις απέναντι σου.

Εφόσον οι γνώσεις πάνω στη χρήση φλας είναι περιορισμένες θα πρότεινα την αγορά ενός φθηνού speedlight (νομίζω είναι μονόδρομος το godox TT600 και μαζί διάβασμα εδώ ).
Για να κάνεις τη ζωή σου λίγο εύκολη, πάρε και το ασύρματο trigger, το φθηνότερο που έχει είναι το Godox Flash Trigger XT-16, σε περίπτωση που πιστεύεις ότι θα γλυκαθείς με τα φλας και θα αγοράσεις και άλλα αργότερα μπορείς να πας σε Χ2Τ ή Xpro, για ένα φλας όμως το XT-16 είναι μια χαρά (έχει και τα μισά λεφτά).

Αρχικά δεν θα αγόραζα softbox, θα δοκίμαζα απλά το διαχύτη από μερικά 5in1 kit reflector που υπάρχουν στην αγορά, π.χ αυτό. (μπορώ μέσα στην εβδομάδα να σου βγάλω 2 φωτογραφίες ένα αντικείμενο με γυμνό speedlight και με ένα διαχύτη μπροστά να δεις τι κάνει, εάν έχω όρεξη μπορεί να προσθέσω και διαφορετικής ποιότητας διαχύτες να μου πείτε εάν αξίζει η διαφορά στην τιμή).

Αργότερα εάν σου είναι απαραίτητο έχει μοντούρα για τα speedlight η godox  που προσαρμόζεις ομπρέλες, softbox, αναταυγαστήρες κλπ...

 

Ευχαριστώ πολύ!🙂

Οταν έχεις χρόνο βάλε και φώτο να δω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Από αντικείμενο ότι να΄ναι αρκεί να είναι macro;

Ναι. Απλά θα ήθελα να βάλεις ένα σετ φωτογραφιών με κάποιο αντικείμενο ματ υφης( χωρίς αντανακλαση) και ένα σετ φώτο με κάποιο αντικείμενο που έχει ανακλαστική επιφάνεια (κάτι γυάλινο ή μεταλλικό πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, alx301 είπε

Αν παίζεις σε 1:1 magnification ισως καλύτερα ενα macro ring flash?

Έχω και από αυτό αν θέλετε να δείτε!!!!
Νομίζω το ring flash είναι για συγκεκριμένη χρήση και όχι για αυτό που κάνει ο @highpriest επιπλέον κανονικό φλας θα του δώσει τη δυνατότητα για περισσότερα είδη φωτογράφισης.

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Οταν έχεις χρόνο βάλε και φώτο να δω! 

Από αριστερά προς τα δεξιά, από πάνω προς τα κάτω.
Σκέτο speedlight περίπου 70 εκατοστά αριστερά από το αντικείμενο, εκεί έμεινε σε όλες τις φωτογραφίες. Έχει περίπου ίδια δύναμη με το TT600 και στο 1/8 της δύναμης, μου έδινε  f10 @200iso.
Godox διαχύτης 80cm αυτό που σου έβαλα στο Link παραπάνω.Κόβει 2/3 στοπ
Scrim της Manfrotto 1mX1m (σαν αυτό εδώ) 10 φορές πιο ακριβό από το διαχύτη της godox. Κόβει 1+1/3στοπ
Ρολό Lee filter 216 το κρέμασα σε διαστάσεις 90cm ύψος και 1,23 μήκος.Κόβει 1,5 στοπ.

Και τα τρία τοποθετήθηκαν ακριβώς δίπλα από τη λάμπα (κολλητά οριακά να μην είναι μέσα στο κάδρο, τόσο που στην τελευταία φωτογραφία κούνησα τη λάμπα).
Κανονικά πρέπει να το ξανακάνω γιατί το godox και το scrim έχουν πλαίσιο για να στηθούν και τοποθετώντας τα πάνω στο τραπέζι τα αδίκησα λίγο αλλά μία γενική εικόνα την έχουμε  είναι εμφανή στην εικόνα το κάτω μέρος τους και δεν είναι τόσο απαλή η διακύμανση της αντανάκλασης από τα φωτεινά προς τα σκιερά μέρη)943839.jpg.1932a92da452cd1e3e02c4ba36c22ffb.jpg

 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...