Προς το περιεχόμενο

Πως διασκεδάζει / ζει σήμερα κάποιος που ειναι 30 ετών στην Ελλάδα;


colombiano747

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερωτηση απλη. Πως διασκεδαζετε στον ελευθερο χρονο σας οσοι ειστε γυρω στα 30-35 και δεν εχετε δικη σας οικογενεια; Απο αυτα που εχω δει στον περιγυρο πιστευω οτι σε αυτην την ηλικια υπαρχει το μεγαλυτερο χασμα μεταξυ των συνομηλικων στο τι κανουν. Καποιοι πηγαινουν ακομη σε κλαμπ, καποιοι κανουν πολυ πιο χαλαρα πραγματα οπως καμια μπυρα, ρακομελα. Καποιοι εχουν μεγαλες παρεες, καποιοι αλλοι εχουν μεινει με 1-2 φιλους. Αλλοι λογω δουλειας/οικονομικων θεματων δεν εχουν κουραγιο για πολλα. Επισης, λογω των συνθηκων πολλοι μενουν ακομη στο πατρικο τους κατι που πιστευω επηρεαζει πολυ την καθημερινοτητα καποιου σε αυτη την ηλικια. Για πειτε οι millennials..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 - Μένω μόνος.  Δευτέρα - Πέμπτη τίποτα, γυρνάω από δουλεία 7μιση - 8, μέχρι να φάω, κάνω μπάνιο κοκ άντε να χαζέψω λίγο σε pc, ελαφρύ gaming, netflix μέχρι τις 12 που θα κοιμηθώ.

Παρασκευή συνήθως θα βγω για καμιά μπύρα με κανά συνάδελφο μετά την δουλεία, σκ καμιά βόλτα με ποδήλατο, μια στο τόσο θα βγω με κάνα φίλο για κάμια βόλτα, σινεμά, χαλαρό ποτό κοκ.

1 φορά το μήνα πσκ έρχεται και η κοπέλα μου που είναι επαρχία αναπληρώτρια οπότε περνάω χρόνο μόνο μαζί της και 1 φορά τον μήνα πάω εγώ εκει.

 

Γενικά αυτή είναι η ζωή, οκ δεν έχω παράπονο it is what it is. Πάντως από ανθρώπους που ξέρω σε αυτές τις ηλικίες, club και ξενύχτια δεν παίζουν καθόλου, όλοι χαλαρά περνάνε χρόνο με σχέσεις κοκ. Αυτό που παρατηρώ πάντως τα τελευταία χρόνο με φίλους και μου το λένε και άλλοι είναι ότι ο καθένας μπαίνει στην ρουτίνα του και αρχίζουμε να χανόμαστε.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετων 37,μεχρι πριν μερικα χρονια εκανα mountain/bmx/downhill/motocross, αλλα εσπασε η παρεα και αραιωσαν οι βολτες με τα διτροχα.
Τωρα κανω ολικο restore στο motocross και ευελπιστω να ξεκινησω να πηγαινω πιστα,συντομα παλι .

Παλιοτερα εκανα wind surf,αλλα σταματησα λογω θεματος υγειας.
Καποιες φορες παω για προπονηση 9μπαλου,αλλες παιζω πινγκ πονγκ,τωρα που καλοκαιριασε παμε για τεννις σε ελευθερο γηπεδο,τα βραδια.

Αναμεσα,γυμναστικη στο σπιτι ( εχω mini gym με ολα τα βασικα οργανα ) μονος,ή με παρεα.
Δεν παω σε clubs/ελληναδικα,εχω σταματησει απο τα 25.

Σπανια σε καποιο μαγαζι για φαγητο και καποιο κοκτειλ ή μπυρα.

Πιο συχνα καφε με 2-3 φιλους που δε βρισκομαστε συχνα επειδη εχουν κανει οικογενεια.

Οταν μπορουμε φευγουμε απο Καλαματα με την κοπελα μου και παμε εκδρομουλα προς Γυθειο ή Κορωνη,που ειναι τα πατρικα μας,και παραπερα.

Για εσας τους νεους, που η μονη σας διασκεδαση ειναι οτι αφορα την εστιαση ( ποτα καφεδες ) και η εννοια σας ειναι να δειξετε στα social ποσο σουπερ περνατε,θα δωσω μια συμβουλη.Κοιταξτε τα προφιλ σας,αν οι πιο πολλες φωτογραφιες σας ειναι σελφι και tag σε νυχτερινα μαγαζια,αλλαξτε τροπο ζωης,βρειτε πραγματικα ενδιαφεροντα ,ξεκινηστε να πηγαινετε με οποιον τροπο μπορειτε σε νεα μερη,και γενικα ΚΑΝΤΕ ΠΡΑΜΑΤΑ.
Και πιο βασικο,κλειστε δεδομενα και wifi.Δεν ειναι εκει μεσα η ζωη,εξω ειναι.
Καλη τυχη.

  • Like 21
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ετων 37

Για εσας τους νεους, που η μονη σας διασκεδαση ειναι οτι αφορα την εστιαση ( ποτα καφεδες ) και η εννοια σας ειναι να δειξετε στα social ποσο σουπερ περνατε,θα δωσω μια συμβουλη.Κοιταξτε τα προφιλ σας,αν οι πιο πολλες φωτογραφιες σας ειναι σελφι και tag σε νυχτερινα μαγαζια,αλλαξτε τροπο ζωης,βρειτε πραγματικα ενδιαφεροντα ,ξεκινηστε να πηγαινετε με οποιον τροπο μπορειτε σε νεα μερη,και γενικα ΚΑΝΤΕ ΠΡΑΜΑΤΑ.

Και πιο βασικο,κλειστε δεδομενα και wifi.Δεν ειναι εκει μεσα η ζωη,εξω ειναι.
Καλη τυχη.

Είσαι συνομήλικος με την γυναίκα μου. Να της πω λες ότι δεν είναι νέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, The_Other_One είπε

Είσαι συνομήλικος με την γυναίκα μου. Να της πω λες ότι δεν είναι νέα;

Αφου ειναι 27.

2 ώρες πριν, colombiano747 είπε

Καποιοι πηγαινουν ακομη σε κλαμπ

 

2 ώρες πριν, colombiano747 είπε

Καποιοι εχουν μεγαλες παρεες

Red Flags και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, The_Other_One είπε

Σε ευχαριστεί που την έκανες 27χρονη και τώρα με λέει σιτεμένο. Να 'σαι καλά αδερφέ. 

Ηταν παγιδα εξ'αρχης,μονο τον εαυτο σου εχεις να κατηγορησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ηταν παγιδα εξ'αρχης,μονο τον εαυτο σου εχεις να κατηγορησεις.

Δεν θα διαφωνήσω. 

Επεξ/σία από The_Other_One
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα μιλησω για εμενα γιατι ζω εξωτερικο. Εχω 3-4 φιλους επαρχια. Δουλειες του ποδαριου η ζουν με τη συνταξη της μαμας και αυτο προφανως επηρεαζει τις επιλογες τους σε διασκεδαση. Απ`οσο μαθαινω πινουν κανα καφε, καμια μπυρα. Πανε γυμναστηριο οι πιο πολλοι. Γκομενες γιοκ, ταξιδια δεν πανε.

Κατι αλλοι 30ρηδες που κανουν διδακτορικο κανουν φοιτητικη ζωη. Ενας που εχει καλη δουλεια ειναι σπιτι-δουλεια, δουλεια-σπιτι, το σκ καμια βολτα και καμια εκδρομη.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, colombiano747 είπε

Πως διασκεδαζετε στον ελευθερο χρονο σας οσοι ειστε γυρω στα 30-35 και δεν εχετε δικη σας οικογενεια;

Δίνουμε φιλικά μάτς.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Εχω 3-4 φιλους επαρχια. Δουλειες του ποδαριου η ζουν με τη συνταξη της μαμας και αυτο προφανως επηρεαζει τις επιλογες τους σε διασκεδαση. Απ`οσο μαθαινω πινουν κανα καφε, καμια μπυρα. Πανε γυμναστηριο οι πιο πολλοι. Γκομενες γιοκ, ταξιδια δεν πανε.

Κοινως ζουν την ιδια χρονια,καθε χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, colombiano747 είπε

Η ερωτηση απλη. Πως διασκεδαζετε στον ελευθερο χρονο σας οσοι ειστε γυρω στα 30-35 και δεν εχετε δικη σας οικογενεια; Απο αυτα που εχω δει στον περιγυρο πιστευω οτι σε αυτην την ηλικια υπαρχει το μεγαλυτερο χασμα μεταξυ των συνομηλικων στο τι κανουν. Καποιοι πηγαινουν ακομη σε κλαμπ, καποιοι κανουν πολυ πιο χαλαρα πραγματα οπως καμια μπυρα, ρακομελα. Καποιοι εχουν μεγαλες παρεες, καποιοι αλλοι εχουν μεινει με 1-2 φιλους. Αλλοι λογω δουλειας/οικονομικων θεματων δεν εχουν κουραγιο για πολλα. Επισης, λογω των συνθηκων πολλοι μενουν ακομη στο πατρικο τους κατι που πιστευω επηρεαζει πολυ την καθημερινοτητα καποιου σε αυτη την ηλικια. Για πειτε οι millennials..

Διασκέδαση; Τι ειν τούτ; 

Εννοείς αυτό που μέσα σε ένα σούσουρο ανθρώπων και δυνατή μουσική κάνεις μια γκριμάτσα και κουνιέσαι σαν να προσπαθείς να μπεις στον ρυθμό όταν οι άλλοι σε κοιτούν ενώ μέσα σου αναρωτιέσαι τι πήγε λάθος στην ζωή σου και πως ο πατέρας σου στην ίδια ηλικία έκανε 2 παιδιά και έχτισε σπίτι ; 

Εγώ προσωπικά διασκεδάζω βλέποντας ειδήσεις ή το κανάλι της βουλής ή όταν νικάω νουμπάδες στο lichess όλα τα υπόλοιπα ειναι κοινωνικές υποχρεώσεις και συμβιβασμοί

Ακόμη και το ερωτικό κομμάτι (που συμβαίνει όλο και πιο σπάνια σε σύγκριση με το παρελθόν)  ειναι κυρίως για να μην ξεχνάω ότι είμαι άντρας ή μάλλον για να ξεγελιέμαι ότι κάνω κάτι, στην ηλικία μου αν δεν έχεις ήδη παντρευτεί (έστω απο συμβιβασμό δηλαδή πάντρεμα με ένα άτομο που δεν σας συνδέει τίποτα σπουδαίο πέραν ότι ειναι του άλλου φύλου και του φόβου μην μείνετε μόνοι όταν γεράσετε χωρίς κάποια άλλη ουσιώδης σύνδεση) οι γυναίκες (και φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τους άντρες μην με πείτε φαλλοκράτη) είναι σαν τις δημόσιες τουαλέτες οι καλές ειναι πιασμένες και οι ελεύθερες χεσμένες. 
 

Spoiler

 


Όπως λέει όμως και ο Μητροπάνος "ένα φως αφήνω πάντα αναμμένο " μπας και γυρίσει ο τροχός ή τουλάχιστον γνωρίσω τον πραγματικό έρωτα :P 
 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Κοινως ζουν την ιδια χρονια,καθε χρονια.

Ακριβως τα ιδια. Και ολοι σπουδασαν αλλα κατέληξαν σε μια νωθρη και τελματωμενη κατασταση. Χαμενα χρονια, κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, The_Other_One είπε

Είσαι συνομήλικος με την γυναίκα μου. Να της πω λες ότι δεν είναι νέα;

Don't do it Fedon! Aν το κάνεις μιγκάτο incoming 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ακόμη και το ερωτικό κομμάτι (που συμβαίνει όλο και πιο σπάνια σε σύγκριση με το παρελθόν)  ειναι κυρίως για να μην ξεχνάω ότι είμαι άντρας ή μάλλον για να ξεγελιέμαι ότι κάνω κάτι, στην ηλικία μου αν δεν έχεις ήδη παντρευτεί (έστω απο συμβιβασμό δηλαδή πάντρεμα με ένα άτομο που δεν σας συνδέει τίποτα σπουδαίο πέραν ότι ειναι του άλλου φύλου και του φόβου μην μείνετε μόνοι όταν γεράσετε χωρίς κάποια άλλη ουσιώδης σύνδεση) οι γυναίκες (και φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τους άντρες μην με πείτε φαλλοκράτη) είναι σαν τις δημόσιες τουαλέτες οι καλές ειναι πιασμένες και οι ελεύθερες χεσμένες. 

Ben Affleck Reaction GIF

Εγω ως σχεδον 26αρης μπηκα να δω τι παιζει με τους εμπειρους συναδελφους και να πω οτι και εγω απεχω απο clubs ειδικα ελληνικης σκουπιδομουσικης. Ειδικα μετα την καραντινα τα πραγματα εχουν πεσει πολυ για ολους νομιζω. Μετρημενες εξοδοι για ποτα και σπανια αν και βρηκα παρεα για να κυνηγαμε καμια συναυλια. Kick/Κολυμπι/βαρη οσο προλαβαινω και ερχεται και ο ελληνικος στρατος.
Αμα κατσει το κομματι επαγγελματικα μουσικη συνδυαστικα με ταξιδι και μεταναστευση, θα ημουν ικανοποιημενος γιατι οι δουλειες του ποδαριου σε φτανουν στα 50 και με υπαρξιακα.
Πολυς κοσμος "σαπιζει" παντως και πλεον χρειαζεται τρομερη προσπαθεια για να βγεις απο το βουρκο μιας και ουτε οι συνθηκες οικονομικα αλλα και κοινωνικα ευννοουν κατι καλυτερο.
Βεβαια ναι μεν και οι ασκοποι εξοδοι και η φαση με τα σοσιαλ ειναι πολυ επιφανειακες δραστηριοτητες αλλα για μενα και η καραντινα εδειξε οτι μια ζωη μεσα στο πολυωρο gaming ειναι εξισου ασκοπο και δυστυχες.

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...