Προς το περιεχόμενο

Στα μέσα Σεπτεμβρίου η AMD θα παρουσιάσει τη σειρά Ryzen 7000 (Zen 4)


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ιδια χρηματα? Θα ειχα αλλαξει και μητρικη μπρο και τιμες intel δεν νομιζω οτι βγαινουν τα ιδια και για την καραμελα με τους πυρηνες αμα ηθελα και τον πιο γρηγορο και ειχα τα λεφτα, ποιος ξερει μπορει να τα βαλεις εσυ, βαζω και 58003d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, *demian* είπε

Τα ιδια χρηματα? Θα ειχα αλλαξει και μητρικη μπρο και τιμες intel δεν νομιζω οτι βγαινουν τα ιδια και για την καραμελα με τους πυρηνες αμα ηθελα και τον πιο γρηγορο και ειχα τα λεφτα, ποιος ξερει μπορει να τα βαλεις εσυ, βαζω και 58003d

Γιατι να αλλαξεις μητρική πασα μου, το 2017 βγηκε ο 8700k με την z370. 

Στην τιμή του 5800x 3d πασα μου αγοραζεις πιο γρήγορο intel επεξεργαστή μαζι με μητρικη 😂

Δηλαδη καλο το επιχείρημα του κραταω μητρική, αλλα αμα ειναι στην τιμη του επεξεργαστή να πληρώνεις και μητρικη, ε να το βράσω. 500αρου ζητάει ο 3d 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε ναι ρε φιλε αλλα το ίδιο θα πεις και για τον 5600. Εδωσε τα ιδια χρήματα ουσιαστικα που θα εδινε εξαρχης για 8700k, απλα είχε και το pc για 1 χρονο λιγοτερο. 

Ξανά, δεν μιλάμε για θεωρητικό μέγιστο.

Μιλάμε για την πρακτική του καθενός. Εκείνη τη στιγμή έδωσε λιγότερα χρήματα, έδωσε στο τέλος τα "ίδια".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Ξανά, δεν μιλάμε για θεωρητικό μέγιστο.

Μιλάμε για την πρακτική του καθενός. Εκείνη τη στιγμή έδωσε λιγότερα χρήματα, έδωσε στο τέλος τα "ίδια".

Ε σωστά αλλα εμεινε και 1 χρονο χωρίς pc, για να κερδίσει στο συνολο 30 ευρω. 

Το να λεει λοιπον οτι θα έδινε τα διπλά σε intel ειναι απλα... ας μη πω χοντράδα, θα πω ανακριβεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εδωσα τα ιδια, θα εχω ακομα για 3 τουλαχιστον χρονια συστημα στα 2κ υπεραρκετο  με ιντελ σημερα θα εκανα μια αναβαθμιση 150 ευρω συν την αρχικη διαφορα

Με τον 1700 δεν εμεινα χωρις pc δεν ξερω πως τα σκεφτεσαι αλλα στο ξαναλεω δωσε μου τα λεφτα και καθε χρονο κανω upgrade 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, *demian* είπε

Δεν εδωσα τα ιδια, θα εχω ακομα για 3 τουλαχιστον χρονια συστημα στα 2κ υπεραρκετο  με ιντελ σημερα θα εκανα μια αναβαθμιση 150 ευρω συν την αρχικη διαφορα

Με τον 1700 δεν εμεινα χωρις pc δεν ξερω πως τα σκεφτεσαι αλλα στο ξαναλεω δωσε μου τα λεφτα και καθε χρονο κανω upgrade 

Αυτο που σου λεει ειναι το εξης:

O Demian 1 το 2017 πηρε Ryzen 1700+ mobo με 270€
Ο Demian 2 το 2017 πηρε 8700κ + mobo με 500€ (230 παραπανω)
Απο το 2017 μεχρι το 2022 ο Demian 2 ειχε πολυ καλυτερο PC με ενα κοστος +230€

Το 2022 ο Demian 1 αγοραζει 5600x με 200€ και εχει χαλασει 270+200=470€
Το 2022 O Demian 2 δεν αγοραζει τιποτα και παιζει μια χαρα με τον 8700k που ειχε αγορασει 500€
500-470€ =30€ O Demian 2 εχει χαλασει συνολικα 30€ παραπανω
Και οι 2 Demian παιζουν μια χαρα και θα αλλαξουν PC σε 2-3 χρονια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνωμη δεν προσπαθω να προκαλεσω απλα ξεχνατε οτι με το  budget που ειχα το 18' με τον ryzen εφταναν να βαλω και την 1080, με τον ιντελ οχι αρα ο 'demian 1' οπως λες στο παραδειγμα παντα θα ειχε καλυτερο pc απο τον 'demian 2' που λογικα θα επερνε μια 1060 λογω budget.

Αμα βαλουμε βεβαια μια αναβαθμιση μετα απο κανα δυο χρονια σε gpu gia ton demian 2 θα μπορει να παιξει σε 2κ αλλα ολα αυτα με εξτρα κοστος παλι, ξεκαθαρα χωρις νοημα η intel σαν επιλογη στο budget μου, δυστηχως δεν ηξερα εδω τους μπλε ηρωες που χαριζανε λεφτα...

Επεξ/σία από *demian*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, *demian* είπε

Συγνωμη δεν προσπαθω να προκαλεσω απλα ξεχνατε οτι με το  budget που ειχα το 18' με τον ryzen εφταναν να βαλω και την 1080, με τον ιντελ οχι αρα ο 'demian 1' οπως λες στο παραδειγμα παντα θα ειχε καλυτερο pc απο τον 'demian 2' που λογικα θα επερνε μια 1060 λογω budget.

Αμα βαλουμε βεβαια μια αναβαθμιση μετα απο κανα δυο χρονια σε gpu gia ton demian 2 θα μπορει να παιξει σε 2κ αλλα ολα αυτα με εξτρα κοστος παλι, ξεκαθαρα χωρις νοημα η intel σαν επιλογη στο budget μου, δυστηχως δεν ηξερα εδω τους μπλε ηρωες που χαριζανε λεφτα...

Δεν μπορουμε να ξερουμε τι budget ειχες,τι αλλο αγορασες μαζι,τι λογαριασμους ειχες στη ΔΕΗ και αν κερδισες το Joker ενα χρονο μετα.
Παντα μιλαμε υποθετικα και παντα με το ποσα χαλασες σαν AMD User σε 5 χρονια σε σχεση με το ποσα θα χαλαγες σαν Intel User στα 5 χρονια.
Ακομα και αν το δω απο την δικη σου οπτικη γωνια,εγω στη θεση σου θα εκανα υπομονη αλλον 1-2 μηνες και θα εβαζα αυτα τα 200 παραπανω για τον i7 παρα να επαιρνα τον Ryzen.
Aυτα τα 200 παραπανω θα καθοριζαν τα επομενα 5 χρονια gaming οπως αποδείχτηκε απλα αντι να τα χαλασεις μετα θα τα χαλαγες πριν 5 χρονια.

Οπως και να εχει καλα εκανες, ο καθε ενας κανει τις επιλογες του και αυτο που θεωρει οτι ειναι το σωστο για αυτον.
Εγω απλα εξηγησα τι σου ελεγε γιατι φανηκες να μπερδευτηκες και επεμενες οτι η διαφορα δεν ειναι 30ε.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα αναφερει οτι με την διαφορα βγηκε η 1080 και η διαφορα στα 2κ απο οτι εβλεπα και διαπιστωσα ηταν στα γυρω 10 15 frames αναλογα το game γιαυτο κιολας δεν χρειαστηκα ποτε να βαλω εναν 3600 , 3800 γιατι δεν ενιωσα ποτε την αναγκη. Τοτε το καλυτερο που στο budget μου για 2κ gaming και κανα render ηταν ο 1700 και δεν το μετανιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο που σου λεει ειναι το εξης:

O Demian 1 το 2017 πηρε Ryzen 1700+ mobo με 270€
Ο Demian 2 το 2017 πηρε 8700κ + mobo με 500€ (230 παραπανω)
Απο το 2017 μεχρι το 2022 ο Demian 2 ειχε πολυ καλυτερο PC με ενα κοστος +230€

Το 2022 ο Demian 1 αγοραζει 5600x με 200€ και εχει χαλασει 270+200=470€
Το 2022 O Demian 2 δεν αγοραζει τιποτα και παιζει μια χαρα με τον 8700k που ειχε αγορασει 500€
500-470€ =30€ O Demian 2 εχει χαλασει συνολικα 30€ παραπανω
Και οι 2 Demian παιζουν μια χαρα και θα αλλαξουν PC σε 2-3 χρονια.

Ο Demian 1 το 2017 δεν είχε PC, γιατί το 2017 ο Ryzen 1700 είχε 300€ 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, *demian* είπε

Ο demian infinity το 17 ειχε εναν x5650 se mia x58 mobo tis gigabyte 😝

Eίχες Intel 6πύρηνο από το 2010, και μας λές τόση ώρα ότι η Intel είχε μέινει στους 4 πυρήνες........δεν ξέρω ρε μαν, νομίζω ότι μας δουλεύεις ομαδικώς τόση ώρα. Πάω να πιώ καφέ, καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα εσυ τα ισοπεδωνεις ολα ρε, ο 980x ekane 1 χιλιαρικο ο x5650 εκανε 30 απο κινα και αυτο ετυχε σε οσους τυχερους ειχαν την πλατφορμα γιατι η καλη ιντελ δεν της αρεσε και αρχισε να τα κλειδωνει ολα περισσοτερο. Ο μεσος χρηστης δεν ειχε x58 να χωσει εναν xeon πανω να εχει 6πυρηνο ουτε ενα χιλιαρικο οπως τα πετας εσυ να βαλει εναν 980x. Τραβα πιες καφε να ξυπνησεις που μας θα βγαλεις καλη την ιντελ... 

Επεξ/σία από *demian*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, *demian* είπε

Συγνωμη δεν προσπαθω να προκαλεσω απλα ξεχνατε οτι με το  budget που ειχα το 18' με τον ryzen εφταναν να βαλω και την 1080, με τον ιντελ οχι αρα ο 'demian 1' οπως λες στο παραδειγμα παντα θα ειχε καλυτερο pc απο τον 'demian 2' που λογικα θα επερνε μια 1060 λογω budget.

Αμα βαλουμε βεβαια μια αναβαθμιση μετα απο κανα δυο χρονια σε gpu gia ton demian 2 θα μπορει να παιξει σε 2κ αλλα ολα αυτα με εξτρα κοστος παλι, ξεκαθαρα χωρις νοημα η intel σαν επιλογη στο budget μου, δυστηχως δεν ηξερα εδω τους μπλε ηρωες που χαριζανε λεφτα...

1. Εδώ συγκρίνουμε κόστος πλατφόρμας χωρίς την κάρτα γραφικών. Με την intel σκας παραπάνω λεφτά μαζεμένα αλλά ξεχνάς την αναβάθμιση για πολλά χρόνια.

2. Αυτός που αγόρασε 8700K έχει μητρική που υποστηρίζει μέχρι και 9900K. Ένα πανίσχυρο CPU που κρατάει και θα κρατάει για άλλα 2 έτη τουλάχιστον σε κάθε είδους game. Ακόμα και ο 8700K με OC και γρήγορη RAM είναι ταμάμ.

3. Ο ryzen 1700 ήταν από την πρώτη μέρα ένα FAIL(χωρίς ακριβές b-die RAM και tweaking) που σε CPU heavy games σαν τα Watch Dogs και τα Assassin's Creed έχανε τα 60 καρέ σε 1080p ultra. Γεμάτο το youtube από τα χάλια τους. Το ίδιο και σε βαριά multiplayer.

Οπότε μπουκάλιαζε δυνατές κάρτες επιπέδου GTX 1080 μέχρι και σε Full HD.

4. Αυτός που θα κρατήσει ryzen 1700/2700 3-4 χρόνια(για να πάει σε 5800X ή 5800X3D) θα πάρει από τα τρία το μακρύτερο στην αγορά μεταχειρισμένων. Όταν η ίδια η AMD χαντακώνε τις τιμές των καινούργιων μοντέλων μετά από 9 μήνες, πόσους ηλίθιους να βρεις να σου αγοράσουν τον 1700 πάνω από τα 80€. Μόνο από τύχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...