Προς το περιεχόμενο

Τι είναι το Bonding;;;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Εδώ και 2-3 μέρες στο ρούτερ είναι κόκκινο το φωτάκη που λέει bonding... ίντερνετ έχω κανονικά αλλά δεν ξέρω τι είναι...πρέπει να κάνω κάτι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Internet Bonding Lines

Η τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να συνδυάσει όλες τις ατομικές συνδέσεις WAN (DSL, ADSL, VDSL, SDSL, 3G, 4G κ.λπ.) σε μια εικονική μισθωμένη γραμμή ...

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vense97 said:

Εδώ και 2-3 μέρες στο ρούτερ είναι κόκκινο το φωτάκη που λέει bonding... ίντερνετ έχω κανονικά αλλά δεν ξέρω τι είναι...πρέπει να κάνω κάτι;;;

Σε Speed Booster; Αν δεν λειτουργεί το Bonding τότε θα δουλεύει είτε με την DSL είτε με το 4G, δηλαδή δεν τα συνδυάζει όπως πρέπει κανονικά. Έχει κανονικά πάνω του γραμμή DSL που να δουλεύει και βρίσκεται στον χώρο που έχει δηλωθεί στο συμβόλαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Σε Speed Booster; Αν δεν λειτουργεί το Bonding τότε θα δουλεύει είτε με την DSL είτε με το 4G, δηλαδή δεν τα συνδυάζει όπως πρέπει κανονικά. Έχει κανονικά πάνω του γραμμή DSL που να δουλεύει και βρίσκεται στον χώρο που έχει δηλωθεί στο συμβόλαιο;

Στο 2ο σκέλος της ερώτησης σου που μπορώ  να απαντήσω είναι πως ναι βρίσκεται στον χώρο που έχει δηλωθεί το συμβόλαιο....για να εξηγήσω καλύτερα από την κοσμοτε μου άλλαξαν ρούτερ κ μου έδωσαν ένα από αυτά που έχουν σιμ....σε αυτό με το DSL δεν μπορώ να σου απαντήσω.....όμως μπορεί να σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω...όταν μου έστειλαν το ρούτερ είχε μέσα όλα τα καλώδια κτλ αλλά όταν έκανα την αλλαγή άλλαξα μόνο το καλώδιο για το ρεύμα...μήπως φταίει ότι δεν έβαλα τα δικά του καλώδια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2022 στις 12:56 ΜΜ, vense97 είπε

Στο 2ο σκέλος της ερώτησης σου που μπορώ  να απαντήσω είναι πως ναι βρίσκεται στον χώρο που έχει δηλωθεί το συμβόλαιο....για να εξηγήσω καλύτερα από την κοσμοτε μου άλλαξαν ρούτερ κ μου έδωσαν ένα από αυτά που έχουν σιμ....σε αυτό με το DSL δεν μπορώ να σου απαντήσω.....όμως μπορεί να σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω...όταν μου έστειλαν το ρούτερ είχε μέσα όλα τα καλώδια κτλ αλλά όταν έκανα την αλλαγή άλλαξα μόνο το καλώδιο για το ρεύμα...μήπως φταίει ότι δεν έβαλα τα δικά του καλώδια;;;

Λογικά αφού είναι κόκκινο δεν έχεις τηλέφωνο ούτε internet από την σταθερή γραμμή. Μόνο από την Sim μπαίνεις. Τα καλώδια είναι ακριβώς τα ίδια με το παλιό ρουτερ της cosmote που είχες. Δεν παίζει ρόλο. Αρκεί να τα έχεις στη σωστή θέση. Δοκίμασε να του κάνεις μια επανεκκίνηση και δες μήπως κάτι έχει βγει από τη θέση του. Αν δεν φτιάξει πάρε τηλ την εξυπηρέτηση πελατών. Έτυχε και σε μένα αυτό και μου άλλαξαν ρουτερ γιατί βγήκε προβληματικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι κόκκινο το Bonding είτε υπάρχει πρόβλημα με τη λειτουργία της κινητής, είτε έχουν τελειώσει τα δεδομένα για το 4G για τη λειτουργία του Booster.

Αρχικά κλείσε το ρουτερ και βγάλε από το πλάι την κάρτα Sim και τοποθέτησε τη και πάλι. 

Μπορείς προληπτικά να κάνεις και ένα Hard Reset αν δεν έχεις κάποια ρύθμιση (δίκτυο ή κάμερες).

Αν έχει δεδομένα η κάρτα και μετά τις παραπάνω ενέργειες παραμένει το πρόβλημα κάλεσε στην τεχνική υποστήριξη για έλεγχο και δρομολόγηση βλάβης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Μα και να τελειώσουν τα δεδομένα λειτουργεί το bonding, απλώς με χαμηλότερες ταχύτητες.

Σωστά. Και τα δεδομένα να τελειώσουν δεν ανάβει κόκκινο το bonding. Απλά μειώνεται η ταχύτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...