Προς το περιεχόμενο

Παλιού τύπου πρίζα τηλεφώνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε διαδικασία ανακαίνισης σπιτιού κατασκευής 1985 και οι πρίζες είναι παλιού τύπου με κόκκινο μπλε καλώδιο. Γνωρίζει κάποιος τι ταχύτητες υποστηρίζει αυτή η καλωδίωση; Μπορεί να υποστηρίξει VDSL 50-100 Mbps; Ρωτάω ώστε να επιλέξω κατάλληλο πρόγραμμα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ραζίμ καλώδιο που αναφέρεις είναι για τηλεφωνικό σήμα, μέσω του οποίου έρχεται το DSL, άρα όσο πιάνει το DSL.

Ωστόσο για μέσα στο σπίτι (για να μην πω από τον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής), ειδικά τώρα που κάνεις ανακαίνιση, πρέπει να αντικατασταθεί με UTP.

Καλό είναι να φτιάξεις δομημένη καλωδίωση και σε κάθε θέση που θέλεις πρίζα δικτύου πέρνα 2 καλώδια UTP (σε αντίστοιχες πρίζες), διότι σε μερικά χρόνια θα έρθεις πάλι εδώ να ρωτά και ζητάς άλλες λύσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις ανακαίνιση θα πρεπει να περάσεις παντού, καλωδια δικτυου upt, δωματιο και πριζα.

Το ιδιο απο το κεντρικό σημειο διαμοιρασμού των καλωδιων μεχρι το σημείο παράδοσης του δημόσιου δικτυου, επίσης θα πρέπει να διαθέσεις στο σπίτι χώρο για τα τοποθετούν τα switch, τα pats panels, τα καλωδια κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει ετσι το πραγμα, θα φωναξεις ηλεκτρολόγο να σου πει για το δικτυο.

Προφανώς το σπιτι εχει και εναμισαρια καλωδια στις πριζες ρεύματος, θέλουν τα πάντα ξηλωμα, μέχρι και πίνακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να αφήσεις όπως είναι το υπάρχον Ραζιμ και στο υπόλοιπο σπίτι utp cat6 για μεταφορά δικτύου...τα Ραζιμ(χαλκοι) μεταφέρουν με το dsl όσο δίνει ο πάροχος.....το θέμα που αναφέρεις είναι στην φθορά που θα έχει φάει ο χαλκός από ανθρώπινο χέρι(εργολάβοι ηλεκτρολόγοι υγρασια κτλπ)το σπίτι μου είναι 20αιτιας και χρειάστηκε αλλαγή χαλκού....αν είσαι απ' τους τυχερούς όπου το δίκτυο σου δεν έχει υποστεί κάποιο εμφανές λειτουργικό θέμα το αφήνεις όπως είναι και στέλνεις με utp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/06/2022 at 14:37, vag2825 said:

Είμαι σε διαδικασία ανακαίνισης σπιτιού κατασκευής 1985 και οι πρίζες είναι παλιού τύπου με κόκκινο μπλε καλώδιο. Γνωρίζει κάποιος τι ταχύτητες υποστηρίζει αυτή η καλωδίωση; Μπορεί να υποστηρίξει VDSL 50-100 Mbps; Ρωτάω ώστε να επιλέξω κατάλληλο πρόγραμμα. Ευχαριστώ

εχω 100 αρα με ραζιμ με μπλε κοκκινο οπως λες και παιζω μια χαρα. τα σηκωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...