Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για αγορά 75% low profile mechanical keyboard


MySql

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, επειδή το anne pro 2 που ειχα στην κατοχή μου μαλλον βραχυκύκλωσε σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανικο πληκτρολογιο

αλλα αυτη την φορα με λιγο περισσοτερα πληκτρα (75%) και low profile.

Τα διλήμματα μου εχουν να κανουν με το χρωμα των switches και για το εαν ειναι καλυτερο να ειναι optical.

Συγκεκριμενα το anne pro 2 ειχε gateron brown τα οποια επειδη πληκτρολογω αρκετη ωρα μεσα στην ημερα με κουραζαν οχι μονο στον ηχο που βγαζουν αλλα πιο πολυ στο πατημα μου φαινοντουσαν σκληρα 

Το ερώτημα ειναι να παω σε red switches για να ειναι πιο μαλακα και αθορυβα ή γινονται πολλα κατα λαθος double clicks στην πληκτρολογηση με τα red switches

(ρωταω επειδη δεν τα προτείνουν για typing και δεν καταλαβαινω τον λογο)

 

Eπισης τα optical switches δεν ειναι overall καλυτερα απο τα απλα gateron ή εχουν και τα αρνητικα τους?

 

Τέλος απο την "ερευνα" που εκανα εχω καταληξει στα παρακατω και θα ηθελα γνωμη:

1)Keychron k3 (θετικα τιμη) (αρνητικο δεν εχει τοσο solid υλικα οπως τα keycaps που ειναι abs αντι για pbt και κακο aftersale support για ελλαδα)

2)Nuphy Air75 (θετικα πολυ καλες κρητικες και pbt keycaps) (αρνητικο οτι δεν εχει optical switches και κακο aftersale support για ελλαδα)

3)Logitech MX Mechanical Mini (θετικα υποστηριξη logitech και δεν περναει τελεωνειο) (αρνητικο η τιμη και οι κρητικες που εχω διαβασει)

 

Υ.γ. Το τελωνείο στα 2 πρωτα εαν τα παρω απο εκτος ευρωπης eshop το υπολογιζω σωστα στο 50αρικο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Προσωπικά δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για low profile switches και optical. 
Μήπως να έβλεπες κάποιο DIY Kit ώστε να έχει περισότερες επιλογές σε switches?
Θεωρώ πως κάποιο linear switch το οποίο είτε είναι prelubed ή το lubαρεις εσύ θα σε εξυπηρετήσει αφάνταστα.

Προσωπικά πριν 2 μέρες έστησα ένα gmmk pro με Gateron oil kings τα οποία έκανα relube. Το sound profile που πέτυχα είναι κάπως έτσι

Σίγουρα το DIY θα κοστίσει παραπάνω χρήματα αλλά και παραπάνω από τον χρόνο σου (ειδικά αν πας σε κάποιο switch που δεν είναι factory lubed) - θεωρώ όμως πως θα πετύχεις κάτι κοντινό σε ήχο και αίσθηση με αυτό που πραγματικά θες. 

Τέλος, εδώ 3 link από καταστήματα για mech boards σε EU όπου δεν θα πληρώσεις τελωνείο. 


https://www.eloquentclicks.com/
https://keygem.store/
https://candykeys.com/search/keychron k3 (έχει και το k3 το συγκεκριμένο αλλά out of stock). 

Επεξ/σία από reborn010
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, καποια στιγμη θελω να ασχοληθω με DIY αλλα τωρα ειμαι σε φαση που θελω κατι έτοιμο και ωραιο

Μπορώ να lubaρω και έτοιμα εργοστασιακα καινουργια πληκτρολογια ή χρησιμοποιημένα?

Επισης μου λες μια γνωμη σε σχεση με τα red switches γιατι λενε οτι γινονται πολλα ορθογραφικα λαθη και οτι δεν κανουν για typing, ισχύει?

Tα gateron brown που δουλευα στο anne pro 2 μου φαινονταν αρκετα σκληρα κουραστικά και θορυβώδεις για τα γουστα μου να τολμησω και να παω στα red για typing ή θα βασανιστω?

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να lubareis οποιοδήποτε switch, θα χρειαστείς όμως switch opener + lube.
Κάθε είδος switch (Linear/Tactile/Clicky) θέλει διαφορετικό τρόπο στο lubing οπότε πριν κάνεις κάτι δες κάποιο guide στο youtube.

Ότι γνώμη και να σου δώσω δεν νομίζω πως θα σε βοηθήσει - πρέπει να δοκιμάσεις εσύ ο ίδιος. Για παράδειγμα εγώ είχα 3 keyboards με Cherry MX red τα οποία μου άρεσαν πάρα πολύ.
Τα MX Red έχουν 45G Actuation και 60G Bottom Out.
Τα Oil Kings τα οποία πήγα τώρα έχουν 55G Actuation και 80G Bottom Out. (Φοβόμουν πως θα μου φαίνονται βαριά)

Ωστόσο δεν μου φαίνεται το extra βάρος και μάλιστα το lube τα έχει κάνει τόσο smooth που δεν θα τα άλλαζα ξανά με MX Red σε καμία περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, reborn010 είπε

Ναι μπορείς να lubareis οποιοδήποτε switch, θα χρειαστείς όμως switch opener + lube.
Κάθε είδος switch (Linear/Tactile/Clicky) θέλει διαφορετικό τρόπο στο lubing οπότε πριν κάνεις κάτι δες κάποιο guide στο youtube.

Ότι γνώμη και να σου δώσω δεν νομίζω πως θα σε βοηθήσει - πρέπει να δοκιμάσεις εσύ ο ίδιος. Για παράδειγμα εγώ είχα 3 keyboards με Cherry MX red τα οποία μου άρεσαν πάρα πολύ.
Τα MX Red έχουν 45G Actuation και 60G Bottom Out.
Τα Oil Kings τα οποία πήγα τώρα έχουν 55G Actuation και 80G Bottom Out. (Φοβόμουν πως θα μου φαίνονται βαριά)

Ωστόσο δεν μου φαίνεται το extra βάρος και μάλιστα το lube τα έχει κάνει τόσο smooth που δεν θα τα άλλαζα ξανά με MX Red σε καμία περίπτωση. 

Μαλιστα, οποτε θα πρεπει να ειναι και hot swapable για να τα λιπανεις

Βρε συ εγω χρειαστηκε να χαλασει το anne pro 2 να παω ξανα στο logitech craft για να καταλαβω ποσο με κουραζαν τα brown switches

εκτος εαν έφταιγε το οτι δεν τα ειχα λυπανει ποτε 

Απο την αλλη δεν με συγκινει τοσο η μεμβρανη για να μεινω σε αυτη θελω κατι ενδιαμεσο στην αισθηση της μεμβρανης με του μηχανικου

και απο οτι εχω καταλαβει τα red switches ειναι η καλυτερη λυση αλλα διαβαζω οτι δεν κανουν για typing και δεν ξερω τι να κανω

Επισης δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να επιλεξω mechanical ή optical?

Σε χρόνο ζωης τα optical ειναι καλυτερα αλλα σε αισθηση και τεχνολογια δεν ξερω ποιο ειναι καλυτερο

Απο το site της keychron

Screenshot_1.jpg

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλό θα ήταν να είναι hotswap ώστε να μην χρειαστεί να το κάνεις desolder. Όχι δεν θεωρώ πως σε κούραζε επειδή δεν ήταν lubed. Το lube γενικά κάνει το typing πιο ωραίο αλλά δεν θεωρώ πως το κάνει πιο ξεκούραστο. 

Καλά το τι "κάνει" για typing με το τι βολεύει τον καθένα θεωρώ πως μπορεί να διαφέρει. 
Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος για optical - γενικά εγώ δεν θα πήγαινα για low profile γιατί δεν μου αρέσει το μικρό travel distance. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, reborn010 είπε

Ναι καλό θα ήταν να είναι hotswap ώστε να μην χρειαστεί να το κάνεις desolder. Όχι δεν θεωρώ πως σε κούραζε επειδή δεν ήταν lubed. Το lube γενικά κάνει το typing πιο ωραίο αλλά δεν θεωρώ πως το κάνει πιο ξεκούραστο. 

Καλά το τι "κάνει" για typing με το τι βολεύει τον καθένα θεωρώ πως μπορεί να διαφέρει. 
Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος για optical - γενικά εγώ δεν θα πήγαινα για low profile γιατί δεν μου αρέσει το μικρό travel distance. 

Γιατι δεν υπαρχει λογος για optical (τι κερδιζεις τι χανεις) μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο εαν γνωριζεις?

Τα low profile ειναι πολυ πιο ξεκουραστα για τον καρπο ακομα και εαν εχεις wrist rest ΙΜΟ

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, reborn010 είπε

Βρίσκω τα optical keyboards πολύ περιοριστικά μιας και μπορούν να δεχτούν μόνο optical switches. 
 

 

Οκ απο αυτη την αποψη σε ρωτησα πιο εμπειρικα και αμεσα εχω δει πληροφοριες στο google απλα δεν ξερω τι ισχυει και τι οχι

Δεν βρισκω πχ εαν ειναι πιο ευπαθη τα optical σε νερο και βρωμιες

Τελος να σε ρωτησω μια απορια γιατι ενω τα brown θεωρουνται η χρυση τομη σαν κατι  το ενδιαμεσο σε red και blue εχουν το μεγαλυτερο operating force?

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μπορείς να δεις εδώ ένα guide που έχει φτιάξει ένα Ελληνικό Group στο FB. 

https://mechanicalkeyboardsgreece.github.io/info-guide/?fbclid=IwAR2V1ALczmOiSfLCRD6KMsL0v2z7YUgrrm9QZ23dlQ-bJaye4OysAHvvXDA
https://www.facebook.com/groups/892871154152252/permalink/1359705057468857

Επίσης υπάρχουν online charts τα οποία αναφέρουν τα specs από άπειρα switches. 
π.χ. https://thegamingsetup.com/gaming-keyboard/buying-guides/keyboard-switch-chart-table

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 23/6/2022 στις 10:41 ΠΜ, MySql είπε

Καλησπέρα, επειδή το anne pro 2 που ειχα στην κατοχή μου μαλλον βραχυκύκλωσε σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανικο πληκτρολογιο

αλλα αυτη την φορα με λιγο περισσοτερα πληκτρα (75%) και low profile.

Τα διλήμματα μου εχουν να κανουν με το χρωμα των switches και για το εαν ειναι καλυτερο να ειναι optical.

Συγκεκριμενα το anne pro 2 ειχε gateron brown τα οποια επειδη πληκτρολογω αρκετη ωρα μεσα στην ημερα με κουραζαν οχι μονο στον ηχο που βγαζουν αλλα πιο πολυ στο πατημα μου φαινοντουσαν σκληρα 

Το ερώτημα ειναι να παω σε red switches για να ειναι πιο μαλακα και αθορυβα ή γινονται πολλα κατα λαθος double clicks στην πληκτρολογηση με τα red switches

(ρωταω επειδη δεν τα προτείνουν για typing και δεν καταλαβαινω τον λογο)

 

Eπισης τα optical switches δεν ειναι overall καλυτερα απο τα απλα gateron ή εχουν και τα αρνητικα τους?

 

Τέλος απο την "ερευνα" που εκανα εχω καταληξει στα παρακατω και θα ηθελα γνωμη:

1)Keychron k3 (θετικα τιμη) (αρνητικο δεν εχει τοσο solid υλικα οπως τα keycaps που ειναι abs αντι για pbt και κακο aftersale support για ελλαδα)

2)Nuphy Air75 (θετικα πολυ καλες κρητικες και pbt keycaps) (αρνητικο οτι δεν εχει optical switches και κακο aftersale support για ελλαδα)

3)Logitech MX Mechanical Mini (θετικα υποστηριξη logitech και δεν περναει τελεωνειο) (αρνητικο η τιμη και οι κρητικες που εχω διαβασει)

 

Υ.γ. Το τελωνείο στα 2 πρωτα εαν τα παρω απο εκτος ευρωπης eshop το υπολογιζω σωστα στο 50αρικο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Είμαι και εγώ ανάμεσα στο nuphy Air75 και το Keychron Κ3 με σαφές προβάδισμα λόγω εμφάνισης του Air75.
Η αλήθεια είναι πως από αυτά που βλέπω/διαβάζω το K3 έχει κάποιες αδυναμίες που το Air75 δεν έχει.
H μεγαλύτερη όλων είναι η δυνατότητα προγραμματισμού των πλήκτρων που στο Κ3 απουσιάζει πανυγηρικά. 
Αυρό βέβαια παρακάμπτεται με λογισμικό σαν το karabiner-elements (είναι για mac αλλά υπάρχουν και για pc).

Πέρα από αυτό ο σχεδιασμός του κάνει το φως να διαχέεται προς τα έξω και να χάνεται ενώ το Air75 έχει πιο συμπαγείς
δέσμες. Επίσης το Air75 είναι πιο προστατευμένο από σκόνη κτλ γιατί είναι κλειστό τριγύρω.
Το μέγιστο μειονέκτημα του Air75 είναι πως δεν το βρίσκεις στην Ευρώπη ούτε με σφαίρες οπότε αν το φέρεις από USA
θα σε τσούξει το τελωνείο.

Εγώ προσπαθώ να κάνω υπομονή μπας και το φέρει κανείς στην Ευρώπη...
Ωραίο και το Κ3 αλλά κρίμα να δώσω τόσα λεφτά γιατί δεν βρίσκω αυτό που θέλω
και να μην κάνω και ακριβώς αυτό που θέλω με την μία.

BTW αν βρω τπτ για Air75 από ευρώπη θα το βάλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Nuphy στο σάιτ λέει 


For most of the US and Europe orders, it will be ship by EUB or HongKong post air mail service. For orders in Asia, it will be ship according to local circumstances.

Ψάξε στο φόρουμ αν κανένας συμφορουμίτης έχει πάρει από Κίνα με τέτοιες εταιρίες και τι παίζει με τελωνείο. Μέιλ έστειλες στην εταιρεία αν έχει αντιπρόσωπο ή μεταπωλητή Ευρώπη????

Της Logitech είναι μ@λ@κι@. Αν είσαι Αθήνα,Θεσ/κη  ίσως το βρεις να το δοκιμάσεις ανοιχτό σε μαγαζιά.

Επεξ/σία από tosser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 16/9/2022 στις 8:47 ΜΜ, mirrage είπε

Είμαι και εγώ ανάμεσα στο nuphy Air75 και το Keychron Κ3 με σαφές προβάδισμα λόγω εμφάνισης του Air75.
Η αλήθεια είναι πως από αυτά που βλέπω/διαβάζω το K3 έχει κάποιες αδυναμίες που το Air75 δεν έχει.
H μεγαλύτερη όλων είναι η δυνατότητα προγραμματισμού των πλήκτρων που στο Κ3 απουσιάζει πανυγηρικά. 
Αυρό βέβαια παρακάμπτεται με λογισμικό σαν το karabiner-elements (είναι για mac αλλά υπάρχουν και για pc).

Πέρα από αυτό ο σχεδιασμός του κάνει το φως να διαχέεται προς τα έξω και να χάνεται ενώ το Air75 έχει πιο συμπαγείς
δέσμες. Επίσης το Air75 είναι πιο προστατευμένο από σκόνη κτλ γιατί είναι κλειστό τριγύρω.
Το μέγιστο μειονέκτημα του Air75 είναι πως δεν το βρίσκεις στην Ευρώπη ούτε με σφαίρες οπότε αν το φέρεις από USA
θα σε τσούξει το τελωνείο.

Εγώ προσπαθώ να κάνω υπομονή μπας και το φέρει κανείς στην Ευρώπη...
Ωραίο και το Κ3 αλλά κρίμα να δώσω τόσα λεφτά γιατί δεν βρίσκω αυτό που θέλω
και να μην κάνω και ακριβώς αυτό που θέλω με την μία.

BTW αν βρω τπτ για Air75 από ευρώπη θα το βάλω. 

Καλησπέρα, είχες καμία εξέλιξη με την Nuphy; Είδα ότι έβγαλαν το Air96 και με ενδιαφέρει μιας και έχει σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά που ψάχνω. Στο site γράφουν ότι μπορούν να δηλώσουν χαμηλότερη τιμή κατόπιν mail. Στην δε σελίδα του Air96 γράφει "Once your parcel produced CUSTOM DUTY, please contact us as soon as possible", χωρίς να καταλαβαίνω τι ακριβώς μπορούν να κάνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2022 στις 8:47 ΜΜ, mirrage είπε

Είμαι και εγώ ανάμεσα στο nuphy Air75 και το Keychron Κ3 με σαφές προβάδισμα λόγω εμφάνισης του Air75.
Η αλήθεια είναι πως από αυτά που βλέπω/διαβάζω το K3 έχει κάποιες αδυναμίες που το Air75 δεν έχει.
H μεγαλύτερη όλων είναι η δυνατότητα προγραμματισμού των πλήκτρων που στο Κ3 απουσιάζει πανυγηρικά. 
Αυρό βέβαια παρακάμπτεται με λογισμικό σαν το karabiner-elements (είναι για mac αλλά υπάρχουν και για pc).

Πέρα από αυτό ο σχεδιασμός του κάνει το φως να διαχέεται προς τα έξω και να χάνεται ενώ το Air75 έχει πιο συμπαγείς
δέσμες. Επίσης το Air75 είναι πιο προστατευμένο από σκόνη κτλ γιατί είναι κλειστό τριγύρω.
Το μέγιστο μειονέκτημα του Air75 είναι πως δεν το βρίσκεις στην Ευρώπη ούτε με σφαίρες οπότε αν το φέρεις από USA
θα σε τσούξει το τελωνείο.

Εγώ προσπαθώ να κάνω υπομονή μπας και το φέρει κανείς στην Ευρώπη...
Ωραίο και το Κ3 αλλά κρίμα να δώσω τόσα λεφτά γιατί δεν βρίσκω αυτό που θέλω
και να μην κάνω και ακριβώς αυτό που θέλω με την μία.

BTW αν βρω τπτ για Air75 από ευρώπη θα το βάλω. 

 

10 ώρες πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα, είχες καμία εξέλιξη με την Nuphy; Είδα ότι έβγαλαν το Air96 και με ενδιαφέρει μιας και έχει σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά που ψάχνω. Στο site γράφουν ότι μπορούν να δηλώσουν χαμηλότερη τιμή κατόπιν mail. Στην δε σελίδα του Air96 γράφει "Once your parcel produced CUSTOM DUTY, please contact us as soon as possible", χωρίς να καταλαβαίνω τι ακριβώς μπορούν να κάνουν..

Πηρα τελικα το  Αir75 με κοκκινα switch δεν μπορουσα να τα συνηθισω ερχομενος απο καφε και εκανα αλλη μια παραγγελια με τα καφε και τα abs caps που φωτίζουν τα πληκτρα.

Ωραιο πληκτρολόγιο αλλα χωρίς καλωδιο τρωει τα κολληματακια του και εχει delay οποτε το έχω μονιμα με καλώδιο

Εμένα προσωπικά 2 παραγγελίες απο nuphy ήρθαν χωρις να περάσουν τελωνείο δεν ξερω εαν ημουν τυχερος αλλα διαβασα και σε αλλα φορουμ πως και σε αλλους απο ευρωπη εχει ερθει χωρις τελωνειο οποτε μαλλον το εχει συστημα να πληρωνει η nuphy τον εκτελωνισμο 

 

Επεξ/σία από MySql
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MySql είπε

 

Πηρα τελικα το  Αir75 με κοκκινα switch δεν μπορουσα να τα συνηθισω ερχομενος απο καφε και εκανα αλλη μια παραγγελια με τα καφε και τα abs caps που φωτίζουν τα πληκτρα.

Ωραιο πληκτρολόγιο αλλα χωρίς καλωδιο τρωει τα κολληματακια του και εχει delay οποτε το έχω μονιμα με καλώδιο

Εμένα προσωπικά 2 παραγγελίες απο nuphy ήρθαν χωρις να περάσουν τελωνείο δεν ξερω εαν ημουν τυχερος αλλα διαβασα και σε αλλα φορουμ πως και σε αλλους απο ευρωπη εχει ερθει χωρις τελωνειο οποτε μαλλον το εχει συστημα να πληρωνει η nuphy τον εκτελωνισμο 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τα κολλήματα τα είχες και με 2,4 και με bt; Κακό αυτό (όπως και το delay) μιας και θέλω χρήση αποκλειστικά ασύρματη..

Και εμένα με ενδιαφέρει ο φωτισμός αλλά μάλλον pbt + shine through + low profile, φαίνεται αδύνατον να βρω και δεν ξέρω αν υπάρχουν καν. Δεν θα ήθελα abs μιας και πρόσφατα άλλαξα σε pbt και η διαφορά στα δικά μου μάτια (γυαλάδα) και χέρια (ανάγλυφη υφή), είναι τέτοια που κοιτάω πλέον μόνο pbt.

Πρόσφατα ανακάλυψα τα low profile και πιστεύω ότι οι καρποί θα καταπονούνται λιγότερο, σε σχέση με ένα κανονικού μεγέθους -και ύψους- πληκτρολόγιο. Εσένα ποια είναι η εμπειρία σου; Σε αυτό που έχω, έκλεισα τα ποδαράκια που έχει και βλέπω μια πιο ευχάριστη αίσθηση.

Πολύ θετικό αυτό με το τελωνείο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...