Προς το περιεχόμενο

Με το… κιλό πουλάνε τις κάρτες γραφικών οι φανατικοί των κρυπτονομισμάτων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Stefanos683 είπε

βασικα δςν αξιζει να ασχολουμαστε πολυ με ολα αυτα,φιατι με 250,450 ευρω πλεον μπορεις να βρεις κατι παρα πολυ δυνατο ειτε σε νέο η μεταχειρισμ. κ να περασεις 5ετια..8ετια ανετα.

κ ταυτοχρονα ξερεις οτι οι υπολοιποι γινονται μπρελοκ στο ενδιαμεσο..

οι μαινερς την εχουν φαει σε μεταπωλητικη αξια.

οσοι αργησαν να μπουν θα τις κρατησουν 3,5χρονια ακομη μηηπως κ ανεβει ξανα .τη φαγανε

Εμένα παντός οι ενσανστεις μου ήταν ξεκάθαρο από την αρχή. Ούτε πόσο ονειρεύονταν ότι θα πουλάνε ούτε τι θα πουλάνε. Δεν μου πέφτει και λόγος. Εμένα αυτό που με σκαλώνει και είναι στα όρια της ΑΠΑΤΗΣ  είναι που την είδαν όλοι αντιπρόσωποι... Και * πουλανε *  και εγγύηση.. Που 9 στις 10 απλά είναι μουφα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, masteripper είπε

Εγώ θέλω να δω "χεράκια" όταν ..και αν ... βγουν 8Gb κάρτες πόσοι θα συζητήσουν το αν δούλευε στο ορυχείο ή οχι

Δαίμων του τυπογραφείου...ξέχασα

Εγώ θέλω να δω "χεράκια" όταν ..και αν ... βγουν 8Gb κάρτες στο κατοστάρικο πόσοι θα συζητήσουν το αν δούλευε στο ορυχείο ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mythoplasths είπε

Εμένα παντός οι ενσανστεις μου ήταν ξεκάθαρο από την αρχή. Ούτε πόσο ονειρεύονταν ότι θα πουλάνε ούτε τι θα πουλάνε. Δεν μου πέφτει και λόγος. Εμένα αυτό που με σκαλώνει και είναι στα όρια της ΑΠΑΤΗΣ  είναι που την είδαν όλοι αντιπρόσωποι... Και * πουλανε *  και εγγύηση.. Που 9 στις 10 απλά είναι μουφα

μην το ψαχνεις,παρα πολλοι πιτσιρικαδες αλλα κ καταστηματαρχες κοιταζαν να βγαλουν ενα χαρτζηλικι τωρα που γυριζει . οι μεγαλο μαινερς κ χρηματιστες των κοινς ηταν απιστευτα πιο κερδοφοροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανενας gamer να μην αγοραση μεταχειρισμένη rtx 30xx-20xx  , δεν υπάρχει καμία που να μην εχει κανει mining,ακομα και τις γερασμένες παμπαλεες  gtx 10ΧΧ τις έλιωσαν απο το 2017-2018 στο πρώτο κυμα mining εως και τώρα που ακομα δουλεύουν..(μην κοροιδευομαστε.)

RX 470-480  rx 570-580 μεσουρανούσαν τοτε....

να περιμένει λιγο ακόμα και ας δόση κανα 1000ε παραπάνω να πάρει  καινούργια καρτουλα να κανει την δουλεια του 4070-4080 1000-1500ε δεν νομίζω να κάνουν παραπάνω.

εξάλλου και η μινερς τόσο τις πληρώνουν και κάνουν την δουλειά τους ,

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρονικά περισσότερο φθείρονται στο ανεβα / κατεβα σε επιδόσεις και θερμοκρασίες παρα σε σταθερή χρηση (ακομα και αν είναι τέρμα). Έχουν γίνει άπειρες έρευνες πανω σε αυτό, δεν είναι γνώμη μου. Προσωπικά περισσότερο θα εμπιστοστευωμουν καρτα απο miner παρα απο gamer. Στην τελική ολα είναι θεμα τιμής. Αφου ολοι θα πάρετε την φθηνότερη που θα βρείτε και κανείς δε θα ξερει αν είναι απο mining ή οχι, κακως το συζητάτε περισσότερο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το φθηνό δεν έχεις και απαιτησεις μην χαλάση  δεν σε νοιάζει  αναλώσιμο ειναι, το ξερεις απο την αρχή οτι πληρώνεις παίρνεις.

και αν δεν εχεις καθόλου δεν θα παρεις.

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, masteripper είπε

Δαίμων του τυπογραφείου...ξέχασα

Εγώ θέλω να δω "χεράκια" όταν ..και αν ... βγουν 8Gb κάρτες στο κατοστάρικο πόσοι θα συζητήσουν το αν δούλευε στο ορυχείο ή οχι

αμα πιασουν τοσο πατο θα πεσει βρωμοξυλο μετα μουσικης για να τις τσιμπανε

θα γινει τουν σνικο.λαιτ παπαριζου edition feat..

39 λεπτά πριν, sharke είπε

κανενας gamer να μην αγοραση μεταχειρισμένη rtx 30xx-20xx  , δεν υπάρχει καμία που να μην εχει κανει mining,ακομα και τις γερασμένες παμπαλεες  gtx 10ΧΧ τις έλιωσαν απο το 2017-2018 στο πρώτο κυμα mining εως και τώρα που ακομα δουλεύουν..(μην κοροιδευομαστε.)

RX 470-480  rx 570-580 μεσουρανούσαν τοτε....

να περιμένει λιγο ακόμα και ας δόση κανα 1000ε παραπάνω να πάρει  καινούργια καρτουλα να κανει την δουλεια του 4070-4080 1000-1500ε δεν νομίζω να κάνουν παραπάνω.

εξάλλου και η μινερς τόσο τις πληρώνουν και κάνουν την δουλειά τους ,

σιγα μη δινουν 1χιλιαρικο ενω θα μπορουν να βολευτουν με κανα 200αρι κ καμια 1080,2060 κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stefanos683 είπε

αμα πιασουν τοσο πατο θα πεσει βρωμοξυλο μετα μουσικης για να τις τσιμπανε

θα γινει τουν σνικο.λαιτ παπαριζου edition feat..

σιγα μη δινουν 1χιλιαρικο ενω θα μπορουν να βολευτουν με κανα 200αρι κ καμια 1080,2060 κλπ

ε τότε δεν τους φταίει κανένας φιλε μου, επιλέγουν παλιές μεταχειρισμένες καρτες και κλαίγονται για κάρτες που κάνανε mining  100%

με τα 200 περνουν 1050ti του κουτιου και την καινούργια 1630,720p-1080p να παίξουν και να γουστάρουν εκ του ασφαλους με νεα gpu που δεν έκανε mining, ο gamer που εχει απαιτήσεις  πληρώνει και παίρνει  αυτήν που του χρειάζεται να σηκώσει το monitor του 2κ-4κ  απο κατάστημα οπως ολοι η άλλη  μόλις κυκλοφορήσουν και ούτε καν ασχολείται με αυτά τα post. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η κατάσταση στον κόσμο των κρυπτονομισμάτων δεν είναι καλή.

Για την ακρίβεια είναι τραγική καθώς τα πράγματα από την αρχή του χρόνου, πάνε από το κακό στο χειρότερο. Με όλα τα κρυπτονομίσματα να έχουν κάνει «βουτιές» άνευ προηγουμένου, πολλοί επενδυτές έχουν δει περιουσίες να εξανεμίζονται ενώ οι πιο… hardcore, όσοι τόλμησαν δηλαδή να επενδύσουν σε εξοπλισμό εξόρυξης, σε συνδυασμό με τις αυξήσεις στις τιμές της ενέργειας, έχουν βρεθεί σε ακόμα πιο δύσκολη θέση. Κάπως έτσι λοιπόν, οι λεγόμενοι «cryptominers» ή κρυπτωρύχοι έχουν βρεθεί να ξεπουλάνε τις φθηνές κάρτες γραφικών τους μέσω livestreams.

Ο λόγος πίσω από αυτή την κίνηση που γίνεται ολοένα και πιο συνηθισμένη, είναι πως ακόμα και τα δυνατότερα κρυπτονομίσματα όπως το Bitcoin και το Ethereum, έχουν γίνει πλέον ασύμφορα όσον αφορά στην εξόρυξή τους. Αν αποφασίσει δηλαδή κάποιος να ξεκινήσει το «mining», τότε τα έξοδά του (κατανάλωση ενέργειας, απόσβεση εξοπλισμού) θα είναι περισσότερα απ’ ό,τι η αξία των κρυπτονομισμάτων που θα έχει εξορύξει. Στην περίπτωση του Ethereum μάλιστα, ένας επιπλέον παράγοντας είναι και η μετάβαση από την απόδειξη εργασίας στην απόδειξη κυριότητας με στόχο τη χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας -κάτι που όμως θα καταστήσει την εξόρυξή του με χρήση gaming καρτών γραφικών απλησίαστη.

Τα επίπεδα ασχετοσύνης σε αυτές τις δύο παραγράφους σπάνε ρεκόρ. Ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Εμένα παντός οι ενσανστεις μου ήταν ξεκάθαρο από την αρχή. Ούτε πόσο ονειρεύονταν ότι θα πουλάνε ούτε τι θα πουλάνε. Δεν μου πέφτει και λόγος. Εμένα αυτό που με σκαλώνει και είναι στα όρια της ΑΠΑΤΗΣ  είναι που την είδαν όλοι αντιπρόσωποι... Και * πουλανε *  και εγγύηση.. Που 9 στις 10 απλά είναι μουφα

Δεν κατάλαβαινω τι εννοεις. Οτι οι υπερχρονισμες κάρτες ειναι εκτος εγγυησης? Απο που και εως που, κανονικα περναει αερα απο rma. Ακομα και με αλλαγμενο bios περναει (αρκει φυσικα να εχεις ξαναπερασει το αρχικό πριν το στειλεις). 

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Τα ηλεκτρονικά περισσότερο φθείρονται στο ανεβα / κατεβα σε επιδόσεις και θερμοκρασίες παρα σε σταθερή χρηση (ακομα και αν είναι τέρμα). Έχουν γίνει άπειρες έρευνες πανω σε αυτό, δεν είναι γνώμη μου. Προσωπικά περισσότερο θα εμπιστοστευωμουν καρτα απο miner παρα απο gamer. Στην τελική ολα είναι θεμα τιμής. Αφου ολοι θα πάρετε την φθηνότερη που θα βρείτε και κανείς δε θα ξερει αν είναι απο mining ή οχι, κακως το συζητάτε περισσότερο. 

 

Αυτο. Ειδικα με τα δημοφιλη round based games τυπου pubg warzone, η καρτα κανει σκαμπανεβασματα τυπου shock tower. Ανα δεκα λεπτα δηλαδη παει από full load και 80 βαθμους σε μηδενικο load και 40 - 50 βαθμους. Με 2-3 ωριτσες την ημερα gaming θα εχουμε 10-20 θερμοσυστολες της καρτας... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

 

Μέχρι να φουσκώσει το pcb τυπωμένο σαν τυρόπιτα στο φούρνο 

Rx 580, 570 ακομα σκαβουν ασταματητα εδω και 4 χρονια. Ουτε η πλακετα φουσκωσε, ουτε το παραμικρο κιχ απο αυτες. Μονο υποχρονισμος. Δηλαδη ουτε στο ρελαντι. 

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ως miner+gamer να πω οτι σε mining την καρτα την δουλευω στα 0.625 volt με θερμοκρασιες 65 καλοκαιρι 60 χειμωνα και ανεμιστηες στις 700 στροφες ενω σε gaming παιζω στα 1.13voltage παλι undervolt στα 2.5ghz και θερμοκρασιες καλοκαιρι 70-75 με 1500-2000 στροφες ανεμιστηρων και χειμωνα 65 βαθμοι με 1500 στροφες. Νομιζω στο mining τρωει πολυ λιγοτερο ζορι η καρτα απο οτι σε gaming με 99% μονιμα. 

Ισως η πιο σωστη τοποθετηση. Σε μερικους αλγοριθμους οι καρτες ( ειδικα οι κοκκινοι ) δουλευουν καλυτερα αν τις υποχρονισεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν κατάλαβαινω τι εννοεις. Οτι οι υπερχρονισμες κάρτες ειναι εκτος εγγυησης? Απο που και εως που, κανονικα περναει αερα απο rma. Ακομα και με αλλαγμενο bios περναει (αρκει φυσικα να εχεις ξαναπερασει το αρχικό πριν το στειλεις). 

Αυτο. Ειδικα με τα δημοφιλη round based games τυπου pubg warzone, η καρτα κανει σκαμπανεβασματα τυπου shock tower. Ανα δεκα λεπτα δηλαδη παει από full load και 80 βαθμους σε μηδενικο load και 40 - 50 βαθμους. Με 2-3 ωριτσες την ημερα gaming θα εχουμε 10-20 θερμοσυστολες της καρτας... 

Φυσικά και οι κάρτες που έχουν υποστεί υπέρ χρονισμό είναι εκτός. Και ω ναι... Εντοπίζεται.. 2 λεπτά σε μικροσκόπιο. 

5 ώρες πριν, teodoreh είπε

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Αν υπήρχαν σωροί από 3090 στα 500€ τώρα όλοι οι RF εισαγωγείς θα είχαν φέρει και θα γινόταν χαμός. Ακούω εδώ και 1-1.5 μήνα για τζάμπα κάρτες και το μόνο που βλέπεις σε αυτούς είναι κάτι... NVS-510 και κάτι R5!

Τι μανία να συγκρίνεται καινούργια σφραγισμένα προϊόντα με εγγυήσεις από εισαγωγείς..... Με  μετάχ/να προϊόντα.. . Δύο διαφορετικά πρσγματα 

1 ώρα πριν, Mesqal είπε

WTB 3080 με εγγυηση-αποδειξη, 100 ευρώ, thx

Αντιπροσωπεία μου εσύ!!!!!! Εγγυημένο προϊόν από την μέγα εισαγωγική εταιρία ( πως σε είπαμε παρακαλώ;) 

Επεξ/σία από Mythoplasths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Καμία λύπη για τους μαυραγορίτες του κλάδου όπως και καμία αγορά καρτών που λειτουργούσαν σε υπόγες - και χωρίς UPS -  24/7/365.

Τώρα ας κάνουν τα "δαχτυλίδια" τους, χαϊμαλιά.

Τροποποίηση του ανωτέρω σχολίου μου, προσθέτοντας 5 λογάκια ακόμη : έριξα μια ματιά σε σκρουτζομάγαζα, για την MSI GeForce RTX 3080 10GB GDDR6X Gaming Z Trio LHR Κάρτα Γραφικών PCI-E x16 4.0 με HDMI και 3 DisplayPort και απόλαυσα την πτώση τιμής της όπου, στα μέσα Γενάρη την πούλαγαν 2258 € και σήμερα 899 €.

Απόλαυση του κάθε κερδοσκόπου, του κάθε επίδοξου Ωνάση και του κάθε ενός που δεν ήταν τίποτα απ αυτά αλλά ήθελε μια καλή κάρτα στο μηχάνημά του, για τους δικούς του λόγους !

Άσε εδώ ζητούν ακόμα 200 ευρώ για 1050ti και 300 ευρώ για RX 580 μεταχειρισμένες, Θα τους πάρει η μπάλα όμως που θα πάει μπορεί να χρειαστεί μερικές εβδομάδες ακόμα αλλά κακό στη τσέπη τους κάνουν που τις κρατούν ή που τις δίνουν σε τιμές καινούργιων. Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ κύριοι πάει ΜΟΝΟ μπροστά (εκτός αν πατήσει κανένας το κουμπί) και όλες οι εταιρίες βγάζουν ξανά budget entry μοντέλα τα οποία μόνο φθηνότερα θα γίνουν τώρα λόγο των εξελίξεων με τα crypto.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...