Προς το περιεχόμενο

Με το… κιλό πουλάνε τις κάρτες γραφικών οι φανατικοί των κρυπτονομισμάτων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραια καρτα γραφικων θα παρετε το θεμα ειναι για πιο παιχνιδι ? το elden ring σε medium σε 1080p με κανα 30ari-40αρι fps μια χαρα τρεχει σε gtx970 7-8ετιας ,ενταξει σε 4κ monitor ναι λογικο μια αναβαθμιση αλλα με 500-600 περνετε κονσολα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dollars είπε

Ενοητε προσπαθουν να δημιουργήσουν συνθήκες φόβου για τον κόσμο που έχει Crypto δεν γίνεται οι ίδιοι που λέγαν πριν 4 μήνες το μέλλον είναι στο crypto και τώρα φέρνουν την καταστροφή 

πες τα..ακου εκει να φοβηζουν το κοσμο..τελος 22 θα ανεβει παλι το crypto (NOT)..Πιαστε καμια δουλεια που ολοι θελουν να γινουν εκατονυριουχοι χωρις κοπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Να ρωτήσω ως άσχετος:

Ας υποθέσω ότι η κάρτα ξεζουμίζεται με το mining. Αν τα crypto δεν έπεφταν, θα τις πετούσαν και θα έπαιρναν άλλες ή θα συνέχιζαν με αυτές;

Δε θα είχαν απόδοση;

Κι αν έχουν απόδοση, γιατί να μην την πάρει ο gamer τώρα;

Δες το παραπάνω βίντεο του Linus. Δεν χάνουν απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Εγω γιατι δεν τα βρισκω αυτα?

Αληθεια ουτε εγω :) 

25 λεπτά πριν, polaki είπε

Δες το παραπάνω βίντεο του Linus. Δεν χάνουν απόδοση. 

Το εχω δει το τεστ  και εγω πριν αρκετο καιρο :) δεν χανουν !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Δεν το βλέπω να ξεπεραστεί εδώ λένε Από χειμώνα θα είναι χειρότερα.

 

Χειμώνα σίγουρα περιμένουμε χειρότερα. Τα κρυπτο δεν είναι εταιρείες που θα κλείσουν, θα παραμείνουν, όσοι χάσουν έχασαν, μετά θα αρχίσει η ενασχόληση του κόσμου πάλι και θα πάρουν αξία. 

3 ώρες πριν, Eloy είπε

Υποτίθεται οτι τα κρύπτος θα ήταν άτρωτα απο καταστάσεις σαν την οικονομική και την ενεργειακή κρίση του πλανήτη - γι'αυτό και φτιάχτηκαν εξαρχής... Απέτυχαν. Εκτός αν ο μόνος σκοπός που φτιάχτηκαν ήταν το ξέπλυμα...

Εν τω μεταξύ, το Ελ Σαλβαντόρ, μια φτωχή χώρα, η πρώτη που έκανε επίσημο νόμισμα το bitcoin, ήδη μετράει απώλειες 50εκ δολλαρίων απο την μέρα αγοράς των 2301 κομματιών που αγόρασε... Κάτι ανάλογο θα συμβαίνει και με κάτι κεντροαφρικανικές χώρες που μπήκαν στο παιχνίδι - και πάλι θα τρέχουν οι γιατροί χωρίς τσίνορα...

Οχι, ίσως δεν τα διάβασες καλά. Από την ενέργεια σίγουρα δεν είναι ανεξάρτητα από την αρχή που ξεκίνησαν αφού για να δουλέψει ο υπολογιστής θα καταναλώσει ενέργεια. 

Δεν ειναι επίσης ανεξάρτητα από τα τεκταινόμενα στην τεχνολογία υπολογιστών, ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, καρτών γραφικών κτλ. 

Είναι ανεξάρτητα από τα κράτη και τα εθνικά τραπεζικά συστήματα, τα εθνικά η διεθνή επίσημα νομίσματα, από τις αποφάσεις της πολιτικής εξουσίας και πολλών άλλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panospeter είπε

Παρακάτω μια τεχνική ανάλυση για το Bitcoin. Παρακαλώ οι ειδικοί του λοκου, που ξέρουν Ουγγαρέζικα να μας το μεταφράσουν.

 

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τα Ουγγαρέζικα , είναι πολύ καλά ρε φίλε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NEKROMA είπε

ωραια καρτα γραφικων θα παρετε το θεμα ειναι για πιο παιχνιδι ? το elden ring σε medium σε 1080p με κανα 30ari-40αρι fps μια χαρα τρεχει σε gtx970 7-8ετιας ,ενταξει σε 4κ monitor ναι λογικο μια αναβαθμιση αλλα με 500-600 περνετε κονσολα 

αμα παει η 1070 140ευρω, η 1080 170 κλπ, θα τις τσιμπανε στα γυμνασια κ τα καπή αντι για κονσολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Dr_Pepper said:

Εγώ βλέπω πάντως το difficulty chart στα ίδια 
image.png.2c840706bd400e1f578a106cdf0bceac.png
https://2miners.com/eth-network-difficulty

Οπότε μάλλον fake news αυτά

δεν δούλευε στο 100% δούλευε στο στο 50% και βγάλε, (mining κάνεις με undervolting χαμηλές στροφές κτλ γιατί α) δεν χρειάζεσαι όλη την επεξεργαστική ισχύ για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα β) καις λιγότερο ρεύμα) .

Πχ εγώ θα προτιμούσα μια κάρτα απο miner παρά απο gamer

Γιατί στο gaming (ειδικά όταν κάνεις OC) η κάρτα "πιάνει φωτιά" και λειτουργεί σε μεγάλες συχνότητες τα fan στο full κτλ. 

Τέλος η διάρκεια ζωής μιας κάρτας γραφικών ειναι ελάχιστα εξαρτώμενη απο τον χρόνο χρήσης της, δεν ειναι αμάξι με πολλά μηχανικά μέρη που κινούνται και τρίβονται μεταξύ τους και δέχονται κραδασμούς κατα την οδήγηση και ειναι εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες κτλ κτλ... ένα τσιπάκι ειναι εγώ εχω εξαρτήματα απο 90 που δουλεύουν ακόμη προβλεπόμενα. 

Και επειδή ο κλασικός χρήστης insomnia δεν θα ακούσει την λογική και την εμπειρία αν δεν δει πρώτα κάποιον youtuber να το κάνει πάρε και ένα test που έκανε το linus 
 

 

Έλα ποιος παίρνει σοβαρά τόσο μεγάλους Youtubers? είναι προφανές ότι παίζουν συμφέροντα/χρήμα από πίσω.

Προσωπικά αν θέλω να δω review για κάποιο προιον σίγουρα δεν θα δω από κάποιον τιτανοτεράστιο youtuber. Έτσι, και στηρίζω μικρότερα κανάλια και βλέπω ένα πιο αντικειμενικό review.

Όσο για το "εγώ θα προτιμούσα μια κάρτα από miner παρά gamer..." δεν υπάρχει λογική σε αυτό απ όπου και να το πιάσεις, όσο καλοπροαίρετος και να είναι κανείς.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panatha1369 είπε

πες τα..ακου εκει να φοβηζουν το κοσμο..τελος 22 θα ανεβει παλι το crypto (NOT)..Πιαστε καμια δουλεια που ολοι θελουν να γινουν εκατονυριουχοι χωρις κοπο..

Για να μπορούμε να αγοράζουμε μάλλον έχουμε και δουλειές.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zergoulini είπε

Παλι με χρονια με καιρους παλι δικες μας θα ναι

Επισης δε παιζει να επερνα ποτε καρτα απο Miner. Μια καρτα οπου δουλευε 24\7 100%. No thanks.

Πρωτη σκεψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, mirrage είπε

Παλι με χρονια με καιρους παλι δικες μας θα ναι

Επισης δε παιζει να επερνα ποτε καρτα απο Miner. Μια καρτα οπου δουλευε 24\7 100%. No thanks.

Γιατι? Θα έχει πάρει ο συμπλέκτης? Ή θα θέλει αλλαγή ιμάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dollars είπε

Έχω και αγοράζω συνέχεια.. Δεν. Μπορώ να πω ότι φοβάμαι για κάτι.. 

ετσι πρεπει, για να βγαλει λεφτα καποιος, καποιος πρεπει να χασει.

μακαρι να σαι trader στην 1η κατηγορια φιλε αφου κανεις συχνες κινησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...