Προς το περιεχόμενο

Με το… κιλό πουλάνε τις κάρτες γραφικών οι φανατικοί των κρυπτονομισμάτων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι πότε θα πέσουν οι τιμές στην χώρα μας. Γιατί τώρα που μιλάμε οι μεταχειρισμένες κάρτες πωλούνται τουλάχιστον σε διπλάσια τιμή απ' ότι θα έπρεπε κανονικά και σίγουρα δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να παραγγείλεις από Κίνα.

Θυμάμαι πριν από 4 χρόνια είχα αγοράσει μια μεταχειρισμένη RX 480 8GB από ένα τοπικό κατάστημα στα 115€ και ακόμη λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Παλιές καλές εποχές...

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι τι μηνύματα θα παίρνουν και εκεί:

- έχω μία ξύστρα, ένα ποδήλατο και ένα σουμπούτεο. ενδιαφέρεσαι για ανταλλαγή;

- φίλε υπάρχει ακόμα

- θα μου κάνεις καλύτερη τιμή να βρεθούμε και κέντρο

- πουλάς μόνο τα ανεμιστηράκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Το θέμα είναι πότε θα πέσουν οι τιμές στην χώρα μας. Γιατί τώρα που μιλάμε οι μεταχειρισμένες κάρτες πωλούνται τουλάχιστον σε διπλάσια τιμή απ' ότι θα έπρεπε κανονικά και σίγουρα δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να παραγγείλεις από Κίνα.

Θυμάμαι πριν από 4 χρόνια είχα αγοράσει μια μεταχειρισμένη RX 480 8GB από ένα τοπικό κατάστημα στα 115€ και ακόμη λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Παλιές καλές εποχές...

Άλλο πράγμα και κατάσταση το υπαρκτό μαγαζί. Ρισκάρει να σου δώσει τελειωμένη κάρτα. Δύσκολο να το κάνει. Και γιατί μεταχ; η σειρά 6000 της ΆΤΙ - ΑΜD καλύπτουν κάθε βαλαντιο. Και απαιτήσεις 

2 ώρες πριν, sharke είπε

ε τότε δεν τους φταίει κανένας φιλε μου, επιλέγουν παλιές μεταχειρισμένες καρτες και κλαίγονται για κάρτες που κάνανε mining  100%

με τα 200 περνουν 1050ti του κουτιου και την καινούργια 1630,720p-1080p να παίξουν και να γουστάρουν εκ του ασφαλους με νεα gpu που δεν έκανε mining, ο gamer που εχει απαιτήσεις  πληρώνει και παίρνει  αυτήν που του χρειάζεται να σηκώσει το monitor του 2κ-4κ  απο κατάστημα οπως ολοι η άλλη  μόλις κυκλοφορήσουν και ούτε καν ασχολείται με αυτά τα post. 

Οποίος έχει 600 Εύρα για κάρτα.. Δεν κοιτάει καν στα μεταχειρισμενα.. Αυτό δεν καταλαβαίνουν. Στα μετάχ κοιτούσαν και κοιτάνε άνθρωποι που δεν έχουν.. Μπας και βρουν καμία ευκαιρια και βολευτούν. Στα 200 ευρώ πάνω κάτω. Στα 16 χρόνια που έχω μαγαζί δεν θυμάμαι άνθρωπο να έδωσε ποτέ πάνω από 200 ευρώ για μεταχειρισμένο. Και ας είχε και τον παπά της Ρώμης πάνω... Αλλά αν έπεσες τώρα στον κόσμο της πληροφορικής και είδες και κάνα βιντεακι στο youtu.be.. Δεν είναι έτσι.  για όσο οι εταιρίες θα φτύνουν νέο υλικό ανά 2 μήνες... Ξέρουμε και την μοίρα του *παλιού* όχι σε επιδόσεις. Αλλά σε εμπορική αξία. Που είναι εντελώς διαφορετικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

Φυσικά και οι κάρτες που έχουν υποστεί υπέρ χρονισμό είναι εκτός. Και ω ναι... Εντοπίζεται.. 2 λεπτά σε μικροσκόπιο. 

Τι μανία να συγκρίνεται καινούργια σφραγισμένα προϊόντα με εγγυήσεις από εισαγωγείς..... Με  μετάχ/να προϊόντα.. . Δύο διαφορετικά πρσγματα 

Αντιπροσωπεία μου εσύ!!!!!! Εγγυημένο προϊόν από την μέγα εισαγωγική εταιρία ( πως σε είπαμε παρακαλώ;) 

Δεν ξέρω πως εντοπιζεται σε μικροσκόπιο παντως ποτε στη ζωή μου δεν είχα θεμα με rma επειδή ειχα κανει oc 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω πως εντοπιζεται σε μικροσκόπιο παντως ποτε στη ζωή μου δεν είχα θεμα με rma επειδή ειχα κανει oc 

Εγώ πάλι θα σου πω ότι έχω αντιμετωπίσει. Σαν τεχνικός. Και ναι αφήνει σημάδια. Μπορώ να σου το αναλύσω σε βάθος το πως και το γιατί. Αν εχεις όρεξη να διαβάζεις μαλακιες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Εγώ πάλι θα σου πω ότι έχω αντιμετωπίσει. Σαν τεχνικός. Και ναι αφήνει σημάδια. Μπορώ να σου το αναλύσω σε βάθος το πως και το γιατί. Αν εχεις όρεξη να διαβάζεις μαλακιες :)

Καταρχάς υπαρχουν εταιρίες που καλύπτουν το oc στην εγγύηση,πχ.evga. Πολυ θα με ενδιεφερε να μάθω πως φαίνεται οτι εγινε oc μια κάρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

Άλλο πράγμα και κατάσταση το υπαρκτό μαγαζί. Ρισκάρει να σου δώσει τελειωμένη κάρτα. Δύσκολο να το κάνει. Και γιατί μεταχ; η σειρά 6000 της ΆΤΙ - ΑΜD καλύπτουν κάθε βαλαντιο. Και απαιτήσεις 

Οποίος έχει 600 Εύρα για κάρτα.. Δεν κοιτάει καν στα μεταχειρισμενα.. Αυτό δεν καταλαβαίνουν. Στα μετάχ κοιτούσαν και κοιτάνε άνθρωποι που δεν έχουν.. Μπας και βρουν καμία ευκαιρια και βολευτούν. Στα 200 ευρώ πάνω κάτω. Στα 16 χρόνια που έχω μαγαζί δεν θυμάμαι άνθρωπο να έδωσε ποτέ πάνω από 200 ευρώ για μεταχειρισμένο. Και ας είχε και τον παπά της Ρώμης πάνω... Αλλά αν έπεσες τώρα στον κόσμο της πληροφορικής και είδες και κάνα βιντεακι στο youtu.be.. Δεν είναι έτσι.  για όσο οι εταιρίες θα φτύνουν νέο υλικό ανά 2 μήνες... Ξέρουμε και την μοίρα του *παλιού* όχι σε επιδόσεις. Αλλά σε εμπορική αξία. Που είναι εντελώς διαφορετικό 

δεν γίνετε ομως ρε φιλε μου να εχει ο άλλος απαίτηση σε hind end gpu και να μην δοση 500-600 για 3070-3070τι μεταχειρισμένη,, ας δοση 700-900 για καινούργια μεσαία υλοποίηση

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sharke είπε

δεν γίνετε ομως ρε φιλε μου να εχει ο άλλος απαίτηση σε hind end gpu και να μην δοση 500-600 για 3070-3070τι μεταχειρισμένη,, ας δοση 700-900 για καινούργια

Μα και αυτό συμβαίνει... Θα δώσει λίγο παραπάνω για σφραγισμένη από το μαγαζί να κάνει το κομμάτι του.. Έχεις γνωρίσει εσύ άνθρωπο με λευτα να ψωνίζει από μεταχειρισμενα; :) πρώτα από όλα.. Γιαυτό δεν αξίζει να τα πουλάς αυτά.. Γιατί ποτέ δεν παίρνεις λευτα. Ή θα τα σκοτώσεις ή κράτα τα όσο αντέχουν ή εφεδρεία. Το να απαιτείς όμως λευτα καινούργιου σε μεταχειρισμένο ( γενικά μιλάω) είναι τουλάχιστον αστείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Μα και αυτό συμβαίνει... Θα δώσει λίγο παραπάνω για σφραγισμένη από το μαγαζί να κάνει το κομμάτι του.. Έχεις γνωρίσει εσύ άνθρωπο με λευτα να ψωνίζει από μεταχειρισμενα; :) πρώτα από όλα.. Γιαυτό δεν αξίζει να τα πουλάς αυτά.. Γιατί ποτέ δεν παίρνεις λευτα. Ή θα τα σκοτώσεις ή κράτα τα όσο αντέχουν ή εφεδρεία. Το να απαιτείς όμως λευτα καινούργιου σε μεταχειρισμένο ( γενικά μιλάω) είναι τουλάχιστον αστείο 

Φιλε μου, μια μικρή διόρθωση. ----> Λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, markos9 είπε

Φιλε μου, μια μικρή διόρθωση. ----> Λεφτά.

Σωστός.. Έτσι είναι αν μάθεις στο qwer και μετά παλεύεις να γράψεις σε κινητό... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, Herald said:

Πολυ θα με ενδιεφερε να μάθω πως φαίνεται οτι εγινε oc μια κάρτα 

Δεν θα μάθουμε ποτέ μάλλον. Όνομα και πράμα 😛 

13 minutes ago, Mythoplasths said:

Σωστός.. Έτσι είναι αν μάθεις στο qwer και μετά παλεύεις να γράψεις σε κινητό... 😛

Στο κινητό τι πληκτρολόγιο έχει που είναι το 'υ' δίπλα στο 'φ';

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα καρτα γραφικων στα pc εχει πεθανει και τσαμπα να τις βαλουν οι miners ελαχιστοι θα αγορασουν εχουν παει σε κονσολες οι εχουν παλιες καρτες ,θα πεσει μεγαλο τσο και λο στις σιχαμενες εταιριες που ειδικα η nvidia κατεστρεψε την 3dfx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Δεν θα μάθουμε ποτέ μάλλον. Όνομα και πράμα 😛 

Στο κινητό τι πληκτρολόγιο έχει που είναι το 'υ' δίπλα στο 'φ';

Αυτό της αυτόματης γραφής. Που αν δεν το δεις.. Έφυγε. Είμαι και μιας ηλικίας βρε παιδί :)

5 λεπτά πριν, NEKROMA είπε

το θεμα καρτα γραφικων στα pc εχει πεθανει και τσαμπα να τις βαλουν οι miners ελαχιστοι θα αγορασουν εχουν παει σε κονσολες οι εχουν παλιες καρτες ,θα πεσει μεγαλο τσο και λο στις σιχαμενες εταιριες που ειδικα η nvidia κατεστρεψε την 3dfx

Αφού το πας έτσι. Και αυτή με την σειρά της έκλεισε την trident microsystem. Τώρα πήρα το αίμα μου πισω 😛

Επεξ/σία από Mythoplasths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, NTC Labs είπε

Ελευθερη αγορα λεγεται, προσφορα και ζητηση αν δε τα ξερεις να τα μαθεις ,επιπλεον πιστεψε με οποιος κανει σοβαρο mining ,οι καρτες του ειναι σε καλλιτερη κατασταση απο εσενα του γκειμερ

Ελπίζω η κατάσταση των καρτών να είναι σε καλύτερη κατάσταση από τη γραμματική σου "ελευθεροαγορίτη" που προφανώς δεν έχεις ιδέα πως, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ Η ... ΕΛΕΥΘΕΡΗ (σου/σας) ΑΓΟΡΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΖΟΡΙΑ, ΠΑΕΙ ΕΡΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΠΙΧΟΡΉΓΗΣΗ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. Παρακαλώντας !

Επεξ/σία από Gk2016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Gk2016 είπε

Ελπίζω η κατάσταση των καρτών να είναι σε καλύτερη κατάσταση από τη γραμματική σου "ελευθεροαγορίτη" που δεν προφανώς δεν έχεις ιδέα πως, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ Η ... ΕΛΕΥΘΕΡΗ (σου/σας) ΑΓΟΡΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΖΟΡΙΑ, ΠΑΕΙ ΕΡΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΠΙΧΟΡΉΓΗΣΗ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. Παρακαλώντας !

ποιος σου ειπε οτι ειμαι "ελευθεραγοριτης" , σε αυτο το περιβαλλον ζω και ζεις οποτε ειναι τουλαχιστον υποκριτικο να κλαινε οσοι δεν το θελουν αλλα δεν κανουν και τιποτα να το ανατρεψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...