Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ STUTTERING AMD RX 560 ΣΕ DOTA 2


thodoris20s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Το να βγάλεις τους drivers της APU δεν την κλείνει, θα πρέπει μέσα από το BIOS να δεις από το manual της μητρικής την επιλογή που την κλείνει εντελώς σε περίπτωση που είναι και αυτή ενεργή αν και πολλές μητρικές κόβουν την ενσωματωμένη αν μπει εξτρά κάρτα αλλά για καλό και για κακό δες το από το BIOS

Σε ευχαριστώ πολύ, θα το τσεκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα bios update, τσέκαρα ότι δεν δουλεύει παράλληλα igpu και η external gpu και νομίζω είναι οκ για την ώρα. Έπαιξα 2-3 games χωρίς κανένα θέμα.

Θερμοκρασίες είναι λίγο ανεβασμένες, 65 CPU και κοντά στα 80 GPU, αλλά έχει ζέστη στο δωμάτιο και παίζω σε οθόνη 2K.

Νομίζω τελικά το θέμα ήταν το fTPM και μάλλον με το BIOS Update διορθώθηκε. Αν και στην μητρική μου έχει βγει Update μέχρι το 1.2.0.6b και όχι μέχρι το 7, φαίνεται ότι πλέον λύθηκε το θέμα.

Θα το παρακολουθώ λίγο καιρό και αν προκύψει κάτι θα επανέλθω.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Παιδιά έκανα bios update, τσέκαρα ότι δεν δουλεύει παράλληλα igpu και η external gpu και νομίζω είναι οκ για την ώρα. Έπαιξα 2-3 games χωρίς κανένα θέμα.

Θερμοκρασίες είναι λίγο ανεβασμένες, 65 CPU και κοντά στα 80 GPU, αλλά έχει ζέστη στο δωμάτιο και παίζω σε οθόνη 2K.

Νομίζω τελικά το θέμα ήταν το fTPM και μάλλον με το BIOS Update διορθώθηκε. Αν και στην μητρική μου έχει βγει Update μέχρι το 1.2.0.6b και όχι μέχρι το 7, φαίνεται ότι πλέον λύθηκε το θέμα.

Θα το παρακολουθώ λίγο καιρό και αν προκύψει κάτι θα επανέλθω.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Θετικό ότι λύθηκε το πρόβλημα με το bios update αλλά αν δεν έχεις το agesa 1.2.0.7 τότε δεν ήταν θέμα fTPM ^^ κάτι άλλο θα ήταν και όχι αυτό.

Να σου πω περίπου τι έγινε στον κολλητό μου με τον 3200g που είχε πριν τον πάρω εγώ, όταν πήρε dedicated 3060ti δεν έκλεινε η igpu και έκλεισε όταν κάναμε bios update. Μήπως και σε σένα έγινε κάτι τέτοιο; να έχεις με λίγα λόγια και τις 2 ενεργές στο pc και με το bios update να έκλεισε την igpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2022 στις 2:39 ΜΜ, thodoris20s είπε

είμαι σε φάση να την πουλήσω και να πάρω καμία NVIDIA μπας και ηρεμήσω.

Κορυφαίο σχόλιο,  έκανε μπαμ ότι το πρόβλημα σου δεν ήταν από gpu. 

Ασχέτως που η rx560 που έχεις δεν είναι για πολλά πολλά, ούτε για 2k 

 

Πόσα στικς ραμ έχεις,  4 ή 2 ;

Διορθώθηκε το πρόβλημα απλά ρωτάω γιατί αν έχεις 4 παίζει να υπάρχει και από εκεί πρόβλημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Θετικό ότι λύθηκε το πρόβλημα με το bios update αλλά αν δεν έχεις το agesa 1.2.0.7 τότε δεν ήταν θέμα fTPM ^^ κάτι άλλο θα ήταν και όχι αυτό.

Να σου πω περίπου τι έγινε στον κολλητό μου με τον 3200g που είχε πριν τον πάρω εγώ, όταν πήρε dedicated 3060ti δεν έκλεινε η igpu και έκλεισε όταν κάναμε bios update. Μήπως και σε σένα έγινε κάτι τέτοιο; να έχεις με λίγα λόγια και τις 2 ενεργές στο pc και με το bios update να έκλεισε την igpu;

Χμμμ πολύ πιθανό. Πάντως και πριν κάνω το bios update δεν βρήκα κάτι μες το BIOS που να υποδείκνυε ότι δούλευαν παράλληλα και οι 2 gpu. Τι να πω δεν ξέρω.

 

2 ώρες πριν, panoskatos είπε

Κορυφαίο σχόλιο,  έκανε μπαμ ότι το πρόβλημα σου δεν ήταν από gpu. 

Ασχέτως που η rx560 που έχεις δεν είναι για πολλά πολλά, ούτε για 2k 

 

Πόσα στικς ραμ έχεις,  4 ή 2 ;

Διορθώθηκε το πρόβλημα απλά ρωτάω γιατί αν έχεις 4 παίζει να υπάρχει και από εκεί πρόβλημα. 

 

Έχω δύο στικς, η μητρική μου δεν παίρνει 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/6/2022 στις 5:46 ΜΜ, thodoris20s είπε

 

Παιδιά το σύστημα μου είναι:

1) CPU: AMD Ryzen 3 3200G
2) MOBO: ASRock B450 Gaming-ITX/ac
3) RAM: Δεν θυμάμαι μάρκα αλλά είναι 32gb χρονισμένες 2600mhz
4) GPU: AMD Radeon RX 560
5) Τροφοδοτικό νομίζω 450W
6) Keyboard: Logitech Mx Keys
7) Mouse: Logitech G305 ( το οποίο παρεπιπτώντος είναι και αυτό απελπισία, στα 10cm απόσταση από τον αισθητήρα και laggarei πολύ)

Εβαλα και τα settings του γουγλη που στείλατε, το βραδάκι θα τα δοκιμάσω 

Είσαι σίγουρος ότι δεν άλλαξαν τα γραφικά απο την 560 στα onboard έτσι ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Είσαι σίγουρος ότι δεν άλλαξαν τα γραφικά απο την 560 στα onboard έτσι ; 

 

Μετά το bios update έστρωσε. Παρολα αυτά υπάρχει τρόπος να ελέγξω ότι δουλεύει με την dedicated gpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thodoris20s είπε

Μετά το bios update έστρωσε. Παρολα αυτά υπάρχει τρόπος να ελέγξω ότι δουλεύει με την dedicated gpu?

γιαυτό έβαλα βίντεο :P  

Τώρα για να έστρωσε και να ήταν άλλη η GPU για την dota θα έστρωσε στην σωστή (την κάρτα γραφικών δηλαδή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2022 στις 7:19 ΜΜ, Dr_Pepper είπε

γιαυτό έβαλα βίντεο :P  

Τώρα για να έστρωσε και να ήταν άλλη η GPU για την dota θα έστρωσε στην σωστή (την κάρτα γραφικών δηλαδή) 

Απ' ότι βλέπω μόνο η dedicated gpu εμφανίζεται, οπότε φαντάζομαι είναι απενεργοποιημένη πλήρως η igpu.
image.png.c7ddbf5d7d4a600d6f7d52c897f073ad.png

Παρ' όλα αυτά χθες πάλι είχε κάποια λαγκαρίσματα, τύπου πάγωνε για 1-2 sec στα fights και μετά ξεκολλούσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Απ' ότι βλέπω μόνο η dedicated gpu εμφανίζεται, οπότε φαντάζομαι είναι απενεργοποιημένη πλήρως η igpu.
image.png.c7ddbf5d7d4a600d6f7d52c897f073ad.png

Παρ' όλα αυτά χθες πάλι είχε κάποια λαγκαρίσματα, τύπου πάγωνε για 1-2 sec στα fights και μετά ξεκολλούσε.

 

όχι δεν θα αποφασίζουν τα windows ΕΣΥ θα αποφασίζεις ! πάτα υψηλές επιδόσεις επίσης πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας και πάτα την επιλογή υψηλές επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

όχι δεν θα αποφασίζουν τα windows ΕΣΥ θα αποφασίζεις ! πάτα υψηλές επιδόσεις επίσης πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας και πάτα την επιλογή υψηλές επιδόσεις. 

Οκ τα γύρισα όλα σε υψηλές επιδόσεις (games & παροχή ενέργειας). Για να δούμε τώρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2022 στις 8:21 ΜΜ, comfuzio είπε

Καλά και τα windows να αποφασίζουν αφού λέει υψηλές επιδόσεις το ίδιο είναι.

Μήπως η 560 είναι λίγο low spec για τον τίτλο αυτό;

Οι υψηλές επιδόσεις που λέει έχουν σχέση με το power προφιλ όχι με την κάρτα (δεν ψάχνουν τα windows ποια κάρτα έχει καλύτερες επιδόσεις) 

η πρώτη επιλογή σημαίνει δηλαδή ότι το power προφίλ θα ειναι στις υψηλές επιδόσεις και η χρήση κάρτας εξαρτάται απο τι έθεσες εσύ (ή by default ) στα windows (έβαλα πιο πάνω video που δείχενι πως ρυθμίσεις τα windows να επιλέγουν σε ξεχωριστές περιπτώσεις/ανα εφαρμογή διαφορετικά γραφικά igpu ή GPU δηλαδή) 

η 3η επιλογή λέει καρφωτά βρέξει χιονίσει να βάλεις την GPU 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...