Προς το περιεχόμενο

Sony: Και στην αγορά των Gaming Monitors, αρχικά με τις INZONE M3 και M9


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Oταν τα καλα 27" 1440p monitors παιζουν στα 400-500 και ενα 28" 4κ εχει 600 τοτε δεν μιλαμε για διαφορες Ferrari .

Κάνεις δεν διαφωνεί... Αυτό λέμε και ξανά λένε... Ότι το 2κ και ακόμα το 4κ είναι μακριά από τον μέσο υπολογιστή... Δεν λέει κανείς το αντίθετο. 28 ίντσες... Μόνιτορ.. Δλδ το στον τοίχο απέναντι..με βάση στο μπετόν. Βιζους κραιστ. Τι παπά πουλάνε... 

Επεξ/σία από Mythoplasths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Κάνεις δεν διαφωνεί... Αυτό λέμε και ξανά λένε... Ότι το 2κ και ακόμα το 4κ είναι μακριά από τον μέσο υπολογιστή... Δεν λέει κανείς το αντίθετο 

Mπορεις να βρεις 2κ και 4κ με περιπου 200ε, το θεμα ειναι οτι εσυ θες χαρακτηριστικα ferrari σε τιμη Fiat Punto για να το πεις προσιτο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mπορεις να βρεις 2κ και 4κ με περιπου 200ε, το θεμα ειναι οτι εσυ θες χαρακτηριστικα ferrari σε τιμη Fiat Punto για να το πεις προσιτο.

Δεν θέλω τπτ από αυτά στα 1080 παίζω μπαλίτσα .. Καλός ο λόγος σου. Οκ οι μισοί ζητάνε επιδώσεις και τιμές περιπτέρου.. Που απλά δεν παίζει. Η ένσταση μας ελει είναι. Ότι ακόμα τα καλά 2κ και 4κ μόνιτορ αξίζουν. Και καλά κάνουν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mythoplasths είπε

Δεν θέλω τπτ από αυτά στα 1080 παίζω μπαλίτσα .. Καλός ο λόγος σου. Οκ οι μισοί ζητάνε επιδώσεις και τιμές περιπτέρου.. Που απλά δεν παίζει. Η ένσταση μας ελει είναι. Ότι ακόμα τα καλά 2κ και 4κ μόνιτορ αξίζουν. Και καλά κάνουν.... 

Πριν μερικους μηνες δεν υπηρχε monitor με αυτα τα χαρακτηριστικα της Odyssey G7A.
Tα περισσοτερα ηταν VA panel, η κυρτά, η δεν ειχαν 144hz η δεν ηταν 1ms GTG,η δεν ειχαν G-Sync.
Σε αυτη τη κατηγορια που συνδιαζει ΟΛΑ τα παραπανω δεν προκεται να βρεις οικονομικο monitor μεχρι ολα αυτα να γινουν standard και να μιλαμε για 8k monitors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Oταν τα αλλα αντιστοιχα monitors εχουν 900-1000 τα 600 ειναι προσιτη τιμη.
Συντομα θα τη βρισκεις κοντα στα 500ε.

Άλλο αυτό όμως. Το ότι μπορεί να είναι value for money για την κατηγορία δεν το κάνει προσιτό. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άλλο αυτό όμως. Το ότι μπορεί να είναι value for money για την κατηγορία δεν το κάνει προσιτό. 

 

Μιλάμε διαφορετική γλώσσα με το παλικάρι. Δεν τρέχει κάστανο. Απλα μην περιμένεις να βγει άκρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άλλο αυτό όμως. Το ότι μπορεί να είναι value for money για την κατηγορία δεν το κάνει προσιτό. 

 

Ποσο θα επρεπε να κανει κατα τη γνωμη σου για να ειναι προσιτο;
Δεν ειναι ενα προιον προσιτο γιατι εχει οσο θες εσυ η οσο θα ηθελες εσυ να διαθεσεις,ο καθε ενας εχει διαφορετικο ταβανι .
Προσιτο ειναι γιατι προσφερει οσα και τα υπολοιπα της κατηγοριας του περιπου στη μιση τιμη.
Δεν μιλαμε για τη mid range κατηγορια αλλα για την top.
Αν με τη δικη σου "ενοια" τα μονιτορ αυτης της κατηγοριας ειχαν 200ε τοτε τα υπολοιπα θα επρεπε να εχουν 30€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Ποσο θα επρεπε να κανει κατα τη γνωμη σου για να ειναι προσιτο;
Δεν ειναι ενα προιον προσιτο γιατι εχει οσο θες εσυ η οσο θα ηθελες εσυ να διαθεσεις,ο καθε ενας εχει διαφορετικο ταβανι .
Προσιτο ειναι γιατι προσφερει οσα και τα υπολοιπα της κατηγοριας του περιπου στη μιση τιμη.
Αν με τη δικη σου "ενοια" τα μονιτορ αυτης της κατηγοριας ειχαν 200ε τοτε τα υπολοιπα θα επρεπε να εχουν 30€.

Κάνεις δεν είπε κάτι τέτοιο... Απλα σε μια χώρα που ο μέσος μισθός είναι τα 600 ευρω τον μήνα.. Ένα μόνιτορ που κάνει 600 ευρω (ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΑ ΑΞΊΖΕΙ) δεν είναι προσιτό στον μέσο χρήστη... Καλά μέχρι εδώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Κάνεις δεν είπε κάτι τέτοιο... Απλα σε μια χώρα που ο μέσος μισθός είναι τα 600 ευρω τον μήνα.. Ένα μόνιτορ που κάνει 600 ευρω (ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΑ ΑΞΊΖΕΙ) δεν είναι προσιτό στον μέσο χρήστη... Καλά μέχρι εδώ; 

Aυτη τη στιγμη ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ για monitor του μεσου χρηστη αλλα για τη κορυφαια κατηγορια monitors με τα κορυφαια χαρακτηριστικα της αγορας.
Aυτος που παιρνει 600ε το μηνα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κοιταει για οικονομικες ferrari, 4k monitors, 3090 ti και AMD EPIC.
Και αν τα κοιταει γνωριζει ηδη οτι θα ειναι απο το υστερημα του και οχι σε τιμη φραπε.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτη τη στιγμη ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ για monitor του μεσου χρηστη αλλα για τη κορυφαια κατηγορια monitors με τα κορυφαια χαρακτηριστικα της αγορας.
Aυτος που παιρνει 600ε το μηνα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κοιταει για οικονομικες ferrari, 4k monitors, 3090 ti και AMD EPIC.
Και αν τα κοιταει γνωριζει ηδη οτι θα ειναι απο το υστερημα του και οχι σε τιμη φραπε.
 

Παραδινομαι.... Ένοχος.. Σαλουτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Προσιτο ειναι γιατι προσφερει οσα και τα υπολοιπα της κατηγοριας του περιπου στη μιση τιμη.

Όχι, αυτό είναι value for money. 

Προσιτό θα είναι όταν θα μπορεί ο καθένας να το αγοράσει εύκολα. 

Δεν έχει σχέση λοιπόν με το πόσο θα ήθελα εγώ να έχει ή αν θα το αγόραζα εγώ. Ούτε διαφώνησα στο αν έχει καλή τιμή για αυτά που δίνει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όχι, αυτό είναι value for money. 

Προσιτό θα είναι όταν θα μπορεί ο καθένας να το αγοράσει εύκολα. 

Δεν έχει σχέση λοιπόν με το πόσο θα ήθελα εγώ να έχει ή αν θα το αγόραζα εγώ. Ούτε διαφώνησα στο αν έχει καλή τιμή για αυτά που δίνει. 

Εγω θα ελεγα οτι προσιτο ειναι κατι που μπορεις να το πλησιασεις και οχι αυτο που εχει και η κουτση Μαρια.
Η Οdyssey G7A ειναι λοιπον κατι που μπορεις να "πλησιασεις" σε σχεση με τις αλλες "απλησιαστες" τιμες των 1000ε+.
Αν προσιτο ειναι κατι που μπορει να το αγορασεις ευκολα τοτε θα πρεπει να περιμενεις να γινει προσιτο το 1440p για να μιλαμε για προσιτο 4κ.
Το προβλημα στο 4κ gaming δεν ειναι τα monitors αλλα οι GPU.
Mε 600 καθαρισες απο monitor ενω σε GPU πρεπει να δωσεις 1500ε και παλι δεν θα πιασεις ουτε τα 100/144Hz.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Samsung Odyssey G7A
28"  4K
IPS
144Hz
1ms GTG
HDR
G-Sync
Kαι ευτυχως ειναι 16:9 Flat γιατι εχουμε γεμισει με οθονες "ξαπλωστρες".

https://www.skroutz.gr/s/30447057/Samsung-Odyssey-G7A-IPS-HDR-Gaming-Monitor-28-4K-3840x2160-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html

Η μεγαλυτερη απογοητευση ηταν οταν σταματησαν τις 3D τηλεορασεις.
Εχω πανω απο 120 ταινιες 3D και 400 2D και ακομα και τωρα πιστευω οτι μια καλη 3D ειναι καλυτερη απο το 4k 2D.

Η odyssay G7A  είναι σε μιά ( ΣΥΝΓΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ) καλή τιμή. Καμία σχέση όμως με αυτό που λέμε προσιτή τιμή.

Αν σου πουλήσω sata καλώδιο στα 80 euro ....τι θα το πεις?!!! α  ωραία προσιτή τιμή γιατί στη  τσέπη έχω 150 euro?!!!!!!

Προσιτή είναι όταν το περισσότερο ποσοστό του target group μπορεί να την αγοράσει.

Και εδώ έμμεσα επιβεβαιώνεται αυτό που είπα σε προηγούμενο post.

Δες και μόνος σου για παράδειγμα πόσα μοντέλα το συγκεκριμένο brand διαθέτει σε 1080p , σε 2κ και σε 4κ. 

Επεξ/σία από CODEC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CODEC είπε

Η odyssay G7A  είναι σε μιά ( ΣΥΝΓΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ) καλή τιμή. Καμία σχέση όμως με αυτό που λέμε προσιτή τιμή.

Αν σου πουλήσω sata καλώδιο στα 80 euro ....τι θα το πεις?!!! α  ωραία προσιτή τιμή γιατί στη  τσέπη έχω 150 euro?!!!!!!

Προσιτή είναι όταν το περισσότερο ποσοστό του target group μπορεί να την αγοράσει.

Και εδώ έμμεσα επιβεβαιώνεται αυτό που είπα σε προηγούμενο post.

Δες και μόνος σου για παράδειγμα πόσα μοντέλα το συγκεκριμένο brand διαθέτει σε 1080p , σε 2κ και σε 4κ. 

Ακριβως το αντιθετο λεω...
Το sata καλωδιο με τα 80 ευρω δεν ειναι προσιτο οταν τα υπολοιπα sata της αγορας εχουν πχ 8ε,ειτε εχω στη τσεπη μου 5ε ειτε εχω 1500ε.
Οι περισσοτεροι θεωρουν προσιτο αναλογα με το δικο τους ταβανι,ενω εγω αυτο που λεω ειναι οτι κατι ειναι προσιτο οταν ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ εχει μια λογικη τιμη.
Αν ψαχνεις 4κ μονιτορ με αυτα τα χαρακτηριστικα ΕΙΝΑΙ προσιτη τιμη.
Το αν το δικαιολογει η τσεπη σου δεν εχει καμια σχεση και στη τελικη αν δεν το δικαιολογει τοτε κακως κοιτας αυτη τη κατηγορια και δεν κοιτας τις 2κ η τις 1080p.

Αυτο ισχυει σε ολα οχι μονο στα μονιτορ.
Αν μπεις αυτη τη στιγμη στο skroutz οι 3090 ξεκινανε απο 1550ε και φτανουν μεχρι 3240ε.
Η Manli με τα 1550ε ειναι μια προσιτη 3090.
Αυτος που ψαχνει για προσιτη 3090 θα παρει τη Manli.
Aυτος που εχει 200ε και συζηταει για το ποσο προσιτη 3090 ειναι η Manli κοιταει λαθος κατηγορια,θα επρεπε να κοιταει για προσιτες 6500xt.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αρκετά τσιμπημένη η τιμή για αυτά τα specs , στο εμπόριο υπάρχουν καλύτερες προτάσεις με λιγότερα χρήματα , προφανώς ποντάρει στο ps5 και στους δικούς τις fanboys η sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...