Προς το περιεχόμενο

Βοήθειά για εφέ με πολλαπλές εικόνες


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να φτιάξω ενα βίντεο το οποιο θα παίξει σε γάμο, αυτα που παίζουν πρίν μπέι το ζευγάρι, και καλά η ιστορία μικροι μεγαλώνουν κτλ 

Προσπαθώ να βρώ ενα εφέ η ενα τρόπο αλλά δεν ξέρω τι και πως να το ψάξω η να το κάνω!

Σε κάποια φάση του βίντεο θέλω να ξεζουμάρει η εικόνα και να ξανα ζουμάρει αλλά οταν θα ξε-ζουμάρει θα εμφανίζει πάρα πολλές φωτογραφίες, σαν να της εχει ολες εκει στη σειρά και κάθε φορά να ζουμάρει σε μια διαφορετική. 

Κάτι σαν split screen αλλά να μπορεί να ξε ζουμάρει και να ξανα ζουμάρει σε διαφορετικό αρχείο κάθε φορά 

σαν κάθε εικόνα που εχει οταν απομακρύνεται να εμφανίζει της άλλες σάν να ήταν εκει, δεν ξέρω αν με το εξηγώ καλά, δεν θέλω να βάλω 1-2 φωτογραφίες αλλά πάρα πολλές, εχω πολύ υλικό 

Χρησιμοποιώ το davinci resolve !

οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοια κόλπα είναι δουλειά για post production effector. Δες κατά Adobe  after effects μεριά.  Ειναι λίγο ζόρικο πρόγραμμα όμως για κάποιον αρχάριο αλλά έχει αρκετά tutorials.

Από έτοιμα εφέ δεν ξέρω τι υπάρχει αλλά παλαιότερα είχα τα Hollywood fx gold στο premiere που είχαν πολλά έτοιμα εφέ για πολλαπλές κάρτες και βίντεο.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πόσες φωτογραφίες μιλάμε; Έχεις υπολογίσει τη διάρκεια κάθε φωτογραφίας και τη συνολική διάρκεια του βίντεο; Να έχεις υπόψιν σου ότι σκοπός του βίντεο είναι να δουν τις φωτογραφίες και όχι το βίντεο που θα φτιάξεις.

Όσο για το εφέ, το να το κάνεις με το resolve (αλλά και οποίο άλλο βιντεο-πρόγραμμα) θα είναι επώδυνο, καθώς θα πρέπει να χτίσεις μια δομή από layers με διαφορετικές παραμέτρους (θέση και κίνηση κατά τη μετάβαση) και εφόσον μιλάς για πολλές φωτογραφίες, το grid που θα φτιάξεις θα είναι τερατώδες. Ακόμα και για ένα grid 10χ10 θα χρειαστείς 100 layers video. 

Επίσης θα είναι κουραστικό αν το κάνεις σε κάθε αλλαγή φωτογραφίας. Μπορείς όμως να φτιάξεις στο photoshop ένα contact sheet (γκούγλαρε να δεις πώς γίνεται) σε πολύ μεγάλο μέγεθος (όσο αντέχει το resolve) με όλες τις φωτογραφίες και να το χρησιμοποιήσεις ως background που θα κάνει zoom-out μαζί με τη φωτογραφία που "φεύγει" και zoom-in μαζί τη φωτογραφία που "έρχεται". Αλλά όχι σε κάθε αλλαγή φωτογραφίας. Χώρισε τις σε ομάδες, κάνε ένα απλό transition μεταξύ των φωτογραφιών της ίδιας ομάδας (πχ το film-strip που έχει το resolve) και στην αλλαγή από ομάδα σε ομάδα, κάνεις το zoom-out/in με το grid.

Καλύτερα λιγότερες καλές φωτογραφίες και με αρκετή διάρκεια για να τις βλέπει ο θεατης. Αν η μουσική βοηθάει (υποθέτω ότι θα έχει μουσική) μπορείς να κάνεις κάποιες μικρές σεκάνς με γρήγορες αλλαγές (κατά προτίμηση χωρίς κάποιο transition fx). Ίσως κανείς μια γρήγορη σεκάνς στο τέλος κάθε ομάδας που θα καταλήγει σε μια φωτογραφία που θα μένει περισσότερη ώρα και θα είναι αυτή που "φεύγει" για να γίνει το transition με το grid. 

Αν οι φωτογραφίες στο grid είναι πάρα πολλές και κατά συνέπεια πολύ μικρές, όση ανάλυση και να έχει το grid που θα φτιάξεις στο Photoshop, θα βλέπεις χαμηλή ανάλυση όταν πλησιάζεις πολύ κατά το zoom-in στις γύρω φωτογραφίες απ' τη φωτογραφία που φεύγει (εννοείται ότι αυτή είναι σε πλήρη ανάλυση σε χωριστό layer, όπως και αυτή που έρχεται). Κάνε το zoom-out/in γρήγορα (ή και με κάποιο εφέ) ώστε να μην είναι "παρατηρήσιμο" το πρόβλημα.

Μπορείς επίσης να φτιάξεις ένα grid για κάθε ομάδα, ώστε να έχει λιγότερες φωτογραφίες, το οποίο θα κάνει το zoom-out/in λιγότερο έντονο και με μικρότερη απώλεια ανάλυσης όταν έρχονται κοντά οι φωτογραφίες του grid. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Για πόσες φωτογραφίες μιλάμε; Έχεις υπολογίσει τη διάρκεια κάθε φωτογραφίας και τη συνολική διάρκεια του βίντεο; Να έχεις υπόψιν σου ότι σκοπός του βίντεο είναι να δουν τις φωτογραφίες και όχι το βίντεο που θα φτιάξεις.

Όσο για το εφέ, το να το κάνεις με το resolve (αλλά και οποίο άλλο βιντεο-πρόγραμμα) θα είναι επώδυνο, καθώς θα πρέπει να χτίσεις μια δομή από layers με διαφορετικές παραμέτρους (θέση και κίνηση κατά τη μετάβαση) και εφόσον μιλάς για πολλές φωτογραφίες, το grid που θα φτιάξεις θα είναι τερατώδες. Ακόμα και για ένα grid 10χ10 θα χρειαστείς 100 layers video. 

Επίσης θα είναι κουραστικό αν το κάνεις σε κάθε αλλαγή φωτογραφίας. Μπορείς όμως να φτιάξεις στο photoshop ένα contact sheet (γκούγλαρε να δεις πώς γίνεται) σε πολύ μεγάλο μέγεθος (όσο αντέχει το resolve) με όλες τις φωτογραφίες και να το χρησιμοποιήσεις ως background που θα κάνει zoom-out μαζί με τη φωτογραφία που "φεύγει" και zoom-in μαζί τη φωτογραφία που "έρχεται". Αλλά όχι σε κάθε αλλαγή φωτογραφίας. Χώρισε τις σε ομάδες, κάνε ένα απλό transition μεταξύ των φωτογραφιών της ίδιας ομάδας (πχ το film-strip που έχει το resolve) και στην αλλαγή από ομάδα σε ομάδα, κάνεις το zoom-out/in με το grid.

Καλύτερα λιγότερες καλές φωτογραφίες και με αρκετή διάρκεια για να τις βλέπει ο θεατης. Αν η μουσική βοηθάει (υποθέτω ότι θα έχει μουσική) μπορείς να κάνεις κάποιες μικρές σεκάνς με γρήγορες αλλαγές (κατά προτίμηση χωρίς κάποιο transition fx). Ίσως κανείς μια γρήγορη σεκάνς στο τέλος κάθε ομάδας που θα καταλήγει σε μια φωτογραφία που θα μένει περισσότερη ώρα και θα είναι αυτή που "φεύγει" για να γίνει το transition με το grid. 

Αν οι φωτογραφίες στο grid είναι πάρα πολλές και κατά συνέπεια πολύ μικρές, όση ανάλυση και να έχει το grid που θα φτιάξεις στο Photoshop, θα βλέπεις χαμηλή ανάλυση όταν πλησιάζεις πολύ κατά το zoom-in στις γύρω φωτογραφίες απ' τη φωτογραφία που φεύγει (εννοείται ότι αυτή είναι σε πλήρη ανάλυση σε χωριστό layer, όπως και αυτή που έρχεται). Κάνε το zoom-out/in γρήγορα (ή και με κάποιο εφέ) ώστε να μην είναι "παρατηρήσιμο" το πρόβλημα.

Μπορείς επίσης να φτιάξεις ένα grid για κάθε ομάδα, ώστε να έχει λιγότερες φωτογραφίες, το οποίο θα κάνει το zoom-out/in λιγότερο έντονο και με μικρότερη απώλεια ανάλυσης όταν έρχονται κοντά οι φωτογραφίες του grid. 

Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dpolal είπε

Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα. :D :D

 

5 ώρες πριν, micos000 είπε

Που και να κάτσεις να τα κάνεις όλα αυτά.

Αν θέλει να υλοποιήσει την ιδέα του πρέπει να δουλέψει. Τώρα για το αν αξίζει τον κόπο, αυτός θα το κρίνει, ανάλογα με τις δυνατότητές του, τις γνώσεις του και τον χρόνο που πιστεύει ότι θα χρειαστεί. Εγώ του έδωσα κάποιες κατευθύνσεις, αν και είμαι πάντα υπέρ των απλών λύσεων. Ένα καλό edit που να ταιριάζει με μια μουσική (ή και περισσότερες),  με λίγα και απλά transitions (όχι πολύ εφετζίδικα, όχι με shapes με σκληρές γραμμές αλλά κάποια smooth) κάνουν τη δουλειά και όπως προείπα, η ουσία είναι στο περιεχόμενο και όχι στην παρουσίαση. Πρέπει αυτό που θα κάνει να έχει κάποιο νόημα, όχι μόνο εφέ για το εφέ.
Αν μπορεί να κάνει 4-5 φορές το zoom-out/in εφέ που έχει σκεφτεί για να διαχωρίσει τις χρονικά ομαδοποιημένες φωτογραφίες, ώστε να περνάει με το εφέ σε διαφορετικές χρονικές περιόδους της ζωής του ζευγαριού, ίσως να έχει κάποιο νόημα και να αξίζει, με την προϋπόθεση ότι είναι σε θέση να το κάνει χωρίς να δουλεύει έναν μήνα για 5 λεπτά βίντεο.

Στο Photoshop, στο File>Automate>Contacts Sheet II, κάνεις εύκολα ένα Contact Sheet σε καμβά 16K.
Για κάποιον που ξέρει τα βασικά, θέλει 1 ώρα Photoshop για να φτιάξει 5 grids, και 2 ώρες στο Resolve για να στήσει το transition σε 5 παραλλαγές, ανάλογα με τη θέση της κάθε φωτογραφίας που κάνει zoom-out και 5 παραλλαγές ανάλογα με τη θέση της κάθε φωτογραφίας που κάνει zoom-in.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στον δικό μου γάμο το έκανα με ένα photo dvd creator ή κάπως έτσι (που να θυμάμαι τώρα μετά από τόσα χρόνια :) ). Έφτιαξα τις φώτο στο photoshop για να είναι στο κάδρο όπως τις ήθελα, βαλα τις φωτογραφίες στη σειρά, τυχαία transitions και την μουσική που ήθελα και σε 20 λεπτά συνολικά  ήταν έτοιμο. Και το movie maker των windows είναι εύκολο και απλό.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, micos000 είπε

Εγώ στον δικό μου γάμο το έκανα με ένα photo dvd creator ή κάπως έτσι (που να θυμάμαι τώρα μετά από τόσα χρόνια :) ). Έφτιαξα τις φώτο στο photoshop για να είναι στο κάδρο όπως τις ήθελα, βαλα τις φωτογραφίες στη σειρά, τυχαία transitions και την μουσική που ήθελα και σε 20 λεπτά συνολικά  ήταν έτοιμο. Και το movie maker των windows είναι εύκολο και απλό.

Ψυχρός εκτελεστής! 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις.

Θα δοκιμάσω αυτά που ειπώθηκαν αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη..

Απλά υπάρχουν άπειρες φωτογραφίες και έλεγα σε κάποια φάση να της βάλω έτσι κάπως γρήγορα σαν τυχαίες αναμνήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που είπε ο Che, δηλαδή ένα κολάζ με πολλές φωτογραφίες στην μεγαλύτερη ανάλυση που υποστηρίζει το πρόγραμμα και βάλτην να κάνει panning στο background και από πάνω να πετάγονται τυχαίες φωτογραφίες. Πρέπει όμως να περιοριστείς σε καμιά 30-40 γιατί αλλιώς θα μπλέξεις με τα πολλά assets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλημέρα παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις.

Θα δοκιμάσω αυτά που ειπώθηκαν αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη..

Απλά υπάρχουν άπειρες φωτογραφίες και έλεγα σε κάποια φάση να της βάλω έτσι κάπως γρήγορα σαν τυχαίες αναμνήσεις 

Ως προς το εφέ, κάνε ό,τι νομίζεις/προλαβαίνεις/έχεις όρεξη.
Ως προς το κυρίως θέμα (προβολή φωτογραφιών), εγώ θα έλεγα το εξής:
Μάθε πόση ώρα θέλουν να διαρκέσει η προβολή. Αποφάσισε πόσα δευτερόλεπτα θέλεις να διαρκεί η κάθε φωτογραφία, ώστε να δεις πόσες φωτογραφίες χρειάζεσαι. Εφόσον έχεις πολλές περισσότερες, διάλεξε τις καλύτερες, τουλάχιστον για το πρώτο μέρος του slideshow.
Δεν ξέρω από γάμους αλλά αν η προβολή συνεχίζεται και αφού βγει το ζευγάρι, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τις υπόλοιπες σε πιο γρήγορο ρυθμό ως 2ο μέρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...