Προς το περιεχόμενο

Προσιτό pure Android smartphone για πειραματισμό


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά στην παρέα.

Μετά από σχεδόν μια 10ετία με pure Android από τη γέννησή του, εδώ και μια 4ετία είμαι μόνιμα στο Apple οικοσύστημα για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσω.

Αυτή τη στιγμή ψάχνω ένα προσιτής τιμής pure Android smartphone για τεχνολογικό πειραματισμό σε κάποια πράγματα, αλλά όχι για καθημερινή χρήση.

Αν δεν είναι pure Android, θέλω ο,τιδήποτε πιο κοντά σε αυτό, δηλαδή όχι υλοποιήσεις Xiaomi (και συγγενείς), Samsung, Huawei, και άλλους παρόμοιους που έχουν ταλαιπωρήσει το λειτουργικό αυτό.

Βλέπω ότι ως τώρα αυτή τη γραμμή ακολουθούν η Motorola και η Nokia. Έχετε να συστήσετε κάτι από αυτές ή κάποιον άλλον κατασκευαστή, στο παραπάνω σκεπτικό;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Γειά χαρά στην παρέα.

Μετά από σχεδόν μια 10ετία με pure Android από τη γέννησή του, εδώ και μια 4ετία είμαι μόνιμα στο Apple οικοσύστημα για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσω.

Αυτή τη στιγμή ψάχνω ένα προσιτής τιμής pure Android smartphone για τεχνολογικό πειραματισμό σε κάποια πράγματα, αλλά όχι για καθημερινή χρήση.

Αν δεν είναι pure Android, θέλω ο,τιδήποτε πιο κοντά σε αυτό, δηλαδή όχι υλοποιήσεις Xiaomi (και συγγενείς), Samsung, Huawei, και άλλους παρόμοιους που έχουν ταλαιπωρήσει το λειτουργικό αυτό.

Βλέπω ότι ως τώρα αυτή τη γραμμή ακολουθούν η Motorola και η Nokia. Έχετε να συστήσετε κάτι από αυτές ή κάποιον άλλον κατασκευαστή, στο παραπάνω σκεπτικό;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Tι ακριβως θελεις να κανεις ? για πειραματισμο με custom rom ? η γενικη χρηση ? αρκετα καθαρο android εχουν oneplus και realme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω πειραματισμό επί σύγχρονης έκδοσης του λειτουργικού σε επίπεδο ασφαλείας. Οπότε δεν μού κάνουν ούτε παλιότερα που δεν αναβαθμίζονται πλέον, ούτε και άλλα που θα σταματήσουν να αναβαθμίζονται σε λίγο καιρό.

Θέλω, δηλαδή, στη βέλτιστη τιμή να έχω όσο το δυνατόν πιο βαθιά σε χρόνο, δυνατότητα αναβάθμισης. Να μην πάρω κάτι και δεν μού κάνει π.χ. σε ένα 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Θέλω πειραματισμό επί σύγχρονης έκδοσης του λειτουργικού σε επίπεδο ασφαλείας. Οπότε δεν μού κάνουν ούτε παλιότερα που δεν αναβαθμίζονται πλέον, ούτε και άλλα που θα σταματήσουν να αναβαθμίζονται σε λίγο καιρό.

Θέλω, δηλαδή, στη βέλτιστη τιμή να έχω όσο το δυνατόν πιο βαθιά σε χρόνο, δυνατότητα αναβάθμισης. Να μην πάρω κάτι και δεν μού κάνει π.χ. σε ένα 6μηνο.

Πες μας κ; Ι πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Θέλω πειραματισμό επί σύγχρονης έκδοσης του λειτουργικού σε επίπεδο ασφαλείας. Οπότε δεν μού κάνουν ούτε παλιότερα που δεν αναβαθμίζονται πλέον, ούτε και άλλα που θα σταματήσουν να αναβαθμίζονται σε λίγο καιρό.

Θέλω, δηλαδή, στη βέλτιστη τιμή να έχω όσο το δυνατόν πιο βαθιά σε χρόνο, δυνατότητα αναβάθμισης. Να μην πάρω κάτι και δεν μού κάνει π.χ. σε ένα 6μηνο.

Τι ακριβώς εννοείς "σε επίπεδο ασφαλείας";;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Πες μας κ; Ι πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις

Το είπα ήδη. 🙂

Βέλτιστη τιμή απλά για να κάνω χρήση του smartphone για πειραματισμό στο λειτουργικό, άρα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα features καθημερινής χρήσης. Ψάχνω απλά κάτι που να αναβαθμίζεται για το μακρύτερο χρονικό διάστημα με την κάθε νέα έκδοση.

7 λεπτά πριν, Tsilitheo2 είπε

Τι ακριβώς εννοείς "σε επίπεδο ασφαλείας";;;

Πειραματισμό σε OS security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααα ... Θες να βρεις κενα ασφαλειας να πληρωθεις απο την γκουγκλ.... Γιατι διαβαζοντας για πειραματισμο νομισα μιλας για ξεκλείδωμα bootloader etc ,οποτε ασφαλεια γιοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Θέλω πειραματισμό επί σύγχρονης έκδοσης του λειτουργικού σε επίπεδο ασφαλείας. Οπότε δεν μού κάνουν ούτε παλιότερα που δεν αναβαθμίζονται πλέον, ούτε και άλλα που θα σταματήσουν να αναβαθμίζονται σε λίγο καιρό.

Θέλω, δηλαδή, στη βέλτιστη τιμή να έχω όσο το δυνατόν πιο βαθιά σε χρόνο, δυνατότητα αναβάθμισης. Να μην πάρω κάτι και δεν μού κάνει π.χ. σε ένα 6μηνο.

Samsung έχει μεγάλο χρόνο αναβαθμίσεων

Στα realme οι εκδόσεις gt 2και gt 2 pro θα πάρουν 2 χρόνια αναβαθμίσεις λειτουργικού και 3 χρόνια αναβαθμίσεις ασφαλείας τα ίδια αν δεν με απατά η μνήμη μου έχει και oneplus

Θα πρέπει να ψάξεις τι συσκευή θα πάρεις γιατί αλλάζουν ο χρόνος που δίνουν αναβαθμίσεις (πχ η realme δεν έχει ξεκαθαρίσει αν σε όλα τα μοντέλα της έχουν τους ίδιους χρόνους αναβάθμισης και στη παρουσίαση έγινε μόνο λόγος για τα 2 παραπάνω μοντέλα)

Αν τώρα θέλεις να ξεκλειδώσεις bootloader πάλι αλλάζει το θέμα, στα oneplus είναι εύκολο, στα realme ειδικά σε Global εκδόσεις ακόμα δεν έχει βρεθεί κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Το είπα ήδη. 🙂

Βέλτιστη τιμή απλά για να κάνω χρήση του smartphone για πειραματισμό στο λειτουργικό, άρα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα features καθημερινής χρήσης. Ψάχνω απλά κάτι που να αναβαθμίζεται για το μακρύτερο χρονικό διάστημα με την κάθε νέα έκδοση.

Πειραματισμό σε OS security.

https://www.skroutz.gr/s/35064195/Nokia-G21-Dual-SIM-4GB-64GB-Nordic-Blue.html

Mοντέλο 2022 ,android one ,3 έτη security updates

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δεν έχεις κάνει ακόμα κίνηση, είμαι κάτοχος Pixel 4a 5G και είναι φοβερό. Πριν είχα OnePlus 6 που είχε μακράν καλύτερη κατασκευή, οθονάρα και πιο δυνατό SoC αλλά το Pixel το απολαμβάνω περισσότερο καθαρά και μόνο λόγω του integration Software και Hardware. Θα έλεγα να κινηθείς προς μεταχειρισμένο 4a 5G ή 5.

Υπόψιν, 5G δεν παίζει στην Ελλάδα σε κανένα Pixel, ούτε VoLTE/VoWiFi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2022 στις 12:57 ΠΜ, Inuyasha είπε

Samsung έχει μεγάλο χρόνο αναβαθμίσεων

Στα realme οι εκδόσεις gt 2και gt 2 pro θα πάρουν 2 χρόνια αναβαθμίσεις λειτουργικού και 3 χρόνια αναβαθμίσεις ασφαλείας τα ίδια αν δεν με απατά η μνήμη μου έχει και oneplus

3 μεγάλες αναβαθμίσεις θα πάρει και η realme και η Oneplus.

35 λεπτά πριν, MrRush είπε

Πάντως αν δεν έχεις κάνει ακόμα κίνηση, είμαι κάτοχος Pixel 4a 5G και είναι φοβερό.

το Pixel το απολαμβάνω περισσότερο καθαρά και μόνο λόγω του integration Software και Hardware.

integration software και hardware υπάρχει μόνο στο Pixel 6. Τα προηγούμενα pixel είχαν τους κλασσικούς snapdragon που έχουν και πολλές άλλες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Fulgore είπε

3 μεγάλες αναβαθμίσεις θα πάρει και η realme και η Oneplus.

integration software και hardware υπάρχει μόνο στο Pixel 6. Τα προηγούμενα pixel είχαν τους κλασσικούς snapdragon που έχουν και πολλές άλλες συσκευές.

Και πιστεύεις πως η Google δεν έχει κάνει optimizations στην εκάστοτε έκδοση για το κάθε Pixel ανάλογα το SoC του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

3 μεγάλες αναβαθμίσεις θα πάρει και η realme και η Oneplus.

integration software και hardware υπάρχει μόνο στο Pixel 6. Τα προηγούμενα pixel είχαν τους κλασσικούς snapdragon που έχουν και πολλές άλλες συσκευές.

Aυτη την στιγμη εχουν πει μονο για gt 2 /gt 2 pro , σε ερωτηση που εγινε απο πολλους στην εταιρια η απαντηση ειναι οτι θα κανουν οτι μπορουν για να αυξησουν της συσκευες που θα καλυπτονται απο αυτο το πλανο (2 χρονια αναβαθμισεις λογισμικου 3 ασφαλειας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...