Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα στην πρόσθετη CSS (wordpress 6.0)


Etherovamon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Είμαι εκπαιδευτικός, ερασιτέχνης web developer, και θέλω να αναφέρω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε με την πρόσθετη CSS της επαγγελματικής ιστοσελίδας μου (wordpress, Εμφάνιση->Προσαρμογή->Πρόσθετη CSS), η οποία φιλοξενείται στο σχολικό δίκτυο. Ενώ μετά την πληκτρολόγηση της επιθυμητής CSS (και της σωστής παράλληλα εμφάνισης των αλλαγών στην προεπισκόπηση) πατώ την επιλογή "Δημοσίευση" , οι αλλαγές όμως δεν αποθηκεύονται και με το που ξαναμπαίνω στον CSS editor δεν υπάρχει καμιά από τις αλλαγές/προσθήκες που έκανα. Εισάγω εδώ και αρκετά χρόνια CSS και αυτό δεν έχει ξανασυμβεί. Τονίζω πως η έκδοση wordpress και όλα μου τα plugins είναι ενημερωμένα.

Προκειμένου να διορθώσω το πρόβλημα:

1. Απενεργοποίησα πολλά plugins, για να αποκλείσω την περίπτωση κάποιου conflict. Αποφεύγω να τα απενεργοποιήσω όλα, γιατί θα "χαλάσουν" αρκετά πράγματα στην ιστοσελίδα και φοβάμαι ότι θα ματώσω για να τα ξαναρυθμίσω. Σκέφτομαι αυτό να το κάνω ως έσχατη λύση.

2. Δοκίμασα από όλους τους browsers, καθαρίζοντας παράλληλα και τις cache τους.

3. Καθάρισα την cache της wordpress.

4.  Σιγουρεύτηκα ότι πληκτρολογώ σωστά την CSS.

Τίποτα από αυτά δε λειτούργησε. Έχω φάει τα μάτια μου να μελετώ αντίστοιχες περιπτώσεις σε ξένα forums, αλλά τίποτα δε λειτούργησε. Εδώ να αναφέρω πως το θέμα (theme) της ιστοσελίδας μου η εταιρεία του έχει να το αναβαθμίσει αρκετά χρόνια και προφανώς δε θα ξανασχοληθεί με αυτό. Μήπως, λοιπόν, το πρόβλημα έχει να κάνει με το θέμα; Αυτό θα ήταν ένα πολύ εφιαλτικό σενάριο, καθώς ενδεχομένως να πρέπει να φτιάξω την ιστοσελίδα μου από την αρχή με άλλο θέμα. Επικοινωνώ με το helpdesk του σχολικού δικτύου (Πέμπτη πρωτοκατέθεσα το αίτημα), αλλά αργούν πολύ να με εξυπηρετήσουν και η διαδικασία αυτή γίνεται μόνο με emails. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια συμβουλή.

Επεξ/σία από Etherovamon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Etherovamon είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι εκπαιδευτικός, ερασιτέχνης web developer, και θέλω να αναφέρω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε με την πρόσθετη CSS της επαγγελματικής ιστοσελίδας μου (wordpress, Εμφάνιση->Προσαρμογή->Πρόσθετη CSS), η οποία φιλοξενείται στο σχολικό δίκτυο. Ενώ μετά την πληκτρολόγηση της επιθυμητής CSS (και της σωστής παράλληλα εμφάνισης των αλλαγών στην προεπισκόπηση) πατώ την επιλογή "Δημοσίευση" , οι αλλαγές όμως δεν αποθηκεύονται και με το που ξαναμπαίνω στον CSS editor δεν υπάρχει καμιά από τις αλλαγές/προσθήκες που έκανα. Εισάγω εδώ και αρκετά χρόνια CSS και αυτό δεν έχει ξανασυμβεί. Τονίζω πως η έκδοση wordpress και όλα μου τα plugins είναι ενημερωμένα.

Προκειμένου να διορθώσω το πρόβλημα:

1. Απενεργοποίησα πολλά plugins, για να αποκλείσω την περίπτωση κάποιου conflict. Αποφεύγω να τα απενεργοποιήσω όλα, γιατί θα "χαλάσουν" αρκετά πράγματα στην ιστοσελίδα και φοβάμαι ότι θα ματώσω για να τα ξαναρυθμίσω. Σκέφτομαι αυτό να το κάνω ως έσχατη λύση.

2. Δοκίμασα από όλους τους browsers, καθαρίζοντας παράλληλα και τις cache τους.

3. Καθάρισα την cache της wordpress.

4.  Σιγουρεύτηκα ότι πληκτρολογώ σωστά την CSS.

Τίποτα από αυτά δε λειτούργησε. Έχω φάει τα μάτια μου να μελετώ αντίστοιχες περιπτώσεις σε ξένα forums, αλλά τίποτα δε λειτούργησε. Εδώ να αναφέρω πως το θέμα (theme) της ιστοσελίδας μου η εταιρεία του έχει να το αναβαθμίσει αρκετά χρόνια και προφανώς δε θα ξανασχοληθεί με αυτό. Μήπως, λοιπόν, το πρόβλημα έχει να κάνει με το θέμα; Αυτό θα ήταν ένα πολύ εφιαλτικό σενάριο, καθώς ενδεχομένως να πρέπει να φτιάξω την ιστοσελίδα μου από την αρχή με άλλο θέμα. Επικοινωνώ με το helpdesk του σχολικού δικτύου (Πέμπτη πρωτοκατέθεσα το αίτημα), αλλά αργούν πολύ να με εξυπηρετήσουν και η διαδικασία αυτή γίνεται μόνο με emails. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια συμβουλή.

Απενεργοποίησε το theme, για να δεις αν φταίει αυτό. Δεν θα χάσεις τίποτα, απλά μετά το ξανά ενεργοποιείς.

Το θέμα το χρησιμοποιείς απευθείας ή με child ? 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Απενεργοποίησε το theme, για να δεις αν φταίει αυτό. Δεν θα χάσεις τίποτα, απλά μετά το ξανά ενεργοποιείς.

Το θέμα το χρησιμοποιείς απευθείας ή με child ? 

Το θέμα το δουλεύω με child. Το είχα απενεργοποιήσει το child δοκιμαστικά, αφήνοντας μόνο το αυθεντικό θέμα να λειτουργεί, αλλά δεν είδα καμιά διαφορά. Το πρόβλημα παρέμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Etherovamon είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι εκπαιδευτικός, ερασιτέχνης web developer, και θέλω να αναφέρω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε με την πρόσθετη CSS της επαγγελματικής ιστοσελίδας μου (wordpress, Εμφάνιση->Προσαρμογή->Πρόσθετη CSS), η οποία φιλοξενείται στο σχολικό δίκτυο. Ενώ μετά την πληκτρολόγηση της επιθυμητής CSS (και της σωστής παράλληλα εμφάνισης των αλλαγών στην προεπισκόπηση) πατώ την επιλογή "Δημοσίευση" , οι αλλαγές όμως δεν αποθηκεύονται και με το που ξαναμπαίνω στον CSS editor δεν υπάρχει καμιά από τις αλλαγές/προσθήκες που έκανα. Εισάγω εδώ και αρκετά χρόνια CSS και αυτό δεν έχει ξανασυμβεί. Τονίζω πως η έκδοση wordpress και όλα μου τα plugins είναι ενημερωμένα.

Προκειμένου να διορθώσω το πρόβλημα:

1. Απενεργοποίησα πολλά plugins, για να αποκλείσω την περίπτωση κάποιου conflict. Αποφεύγω να τα απενεργοποιήσω όλα, γιατί θα "χαλάσουν" αρκετά πράγματα στην ιστοσελίδα και φοβάμαι ότι θα ματώσω για να τα ξαναρυθμίσω. Σκέφτομαι αυτό να το κάνω ως έσχατη λύση.

2. Δοκίμασα από όλους τους browsers, καθαρίζοντας παράλληλα και τις cache τους.

3. Καθάρισα την cache της wordpress.

4.  Σιγουρεύτηκα ότι πληκτρολογώ σωστά την CSS.

Τίποτα από αυτά δε λειτούργησε. Έχω φάει τα μάτια μου να μελετώ αντίστοιχες περιπτώσεις σε ξένα forums, αλλά τίποτα δε λειτούργησε. Εδώ να αναφέρω πως το θέμα (theme) της ιστοσελίδας μου η εταιρεία του έχει να το αναβαθμίσει αρκετά χρόνια και προφανώς δε θα ξανασχοληθεί με αυτό. Μήπως, λοιπόν, το πρόβλημα έχει να κάνει με το θέμα; Αυτό θα ήταν ένα πολύ εφιαλτικό σενάριο, καθώς ενδεχομένως να πρέπει να φτιάξω την ιστοσελίδα μου από την αρχή με άλλο θέμα. Επικοινωνώ με το helpdesk του σχολικού δικτύου (Πέμπτη πρωτοκατέθεσα το αίτημα), αλλά αργούν πολύ να με εξυπηρετήσουν και η διαδικασία αυτή γίνεται μόνο με emails. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια συμβουλή.

Καλησπέρα, την συγκεκριμένη CSS την έχεις σε child theme ή στο main theme? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δοκίμασε στο Main να προσθέσεις το css

Στο main, στο οποίο δεν υπήρχε καθόλου πρόσθετη css, δοκίμασα να προσθαφαιρέσω css και όλα λειτουργούν φυσιολογικά και σώζονται κανονικότατα. Οπότε, λες να είναι πρόβλημα του child;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NikosFanatic είπε

Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με το support του theme;

Για support με παραπέμπουν σε αυτή τη σελίδα, στην οποία το τελευταίο ποστ είναι πριν εξήμισι χρόνια. Δεν ξέρω τελικά αν θα βγάλω άκρη 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Etherovamon είπε

Στο main, στο οποίο δεν υπήρχε καθόλου πρόσθετη css, δοκίμασα να προσθαφαιρέσω css και όλα λειτουργούν φυσιολογικά και σώζονται κανονικότατα. Οπότε, λες να είναι πρόβλημα του child;

Ενεργοποίησε πάλι το child theme. 

Υπάρχει και άλλος τρόπος να περάσεις το css... 

Aν έχεις pluging filemanager δεν χρειάζεσαι καν πρόσβαση στο hosting.

Αν δεν έχεις βάλε αυτό που είναι δωρεάν: https://wordpress.org/plugins/filester/

Αφού το εγκαταστήσεις και το ενεργοποιήσεις, θα εμφανιστεί νέο μενού (File manager) στο κεντρικό κάτω απο το portfolio. 

Απο εκεί πας στο: public_html/wp-content/themes και ανοίγεις τον φάκελο με το child θέμα σου. Εκεί μέσα θα βρείς το style.css κάνει δεξί κλίκ πάνω του και edit 

βάλε το css που θέλει και δοκίμασε αν σου δουλεύει

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Etherovamon αν τελικα δε σου δουλεψει οι επιλογες ειναι 2 για εμενα:

- θα ενεργοποιησεις μονιμα το parent theme

- θα περνας τις αλλαγες μεσω ftp απευθειας στο css αρχειο του theme, www/wp-content/themes/[themename]/style.css πχ

Επεξ/σία από fuz10n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fuz10n είπε

@Etherovamon αν τελικα δε σου δουλεψει οι επιλογες ειναι 2 για εμενα:

- θα ενεργοποιησεις μονιμα το parent theme

- θα περνας τις αλλαγες μεσω ftp απευθειας στο css αρχειο του theme, www/wp-content/themes/[themename]/style.css πχ

Λογικό και κατανοητό υπό τις τρέχουσες συνθήκες, αλλά η CSS μέσω του τρόπου που την πρόσθετα είχε ένα φοβερό πλεονέκτημα που με βοηθούσε πολύ: το preview. Χωρίς live preview θα χάνω αρκετό χρόνο να εξακριβώνω αν οι αλλαγές που γίνονται είναι όντως αυτές που θέλω.

Μόλις συνειδητοποίησα και το εξής αποθαρρυντικό: Στο support τού theme, για να γίνει νέο post, πρέπει να κάνω register πρώτα. Εγγραφές όμως έπαψαν να γίνονται στην πλατφόρμα αυτή (???). Προφανώς η εταιρεία δεν ασχολείται και επίσημα πια. Οπότε το αφήνουμε το σενάριο αυτό.

image.png.99ea11e5a2aac0515827cacc9f7020d6.png

19 λεπτά πριν, fuz10n είπε

θα ενεργοποιησεις μονιμα το parent theme

Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα πρέπει να ξανανεβάσω όλα τα πολυμέσα μου και να ξανασετάρω όλα τα plugins και τα widgets, με πιάνει απελπισία... 🙁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...