Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα στην πρόσθετη CSS (wordpress 6.0)


Etherovamon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Etherovamon είπε

Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα πρέπει να ξανανεβάσω όλα τα πολυμέσα μου και να ξανασετάρω όλα τα plugins και τα widgets, με πιάνει απελπισία... 🙁

οχι δεν ισχυει αυτο, ολο το περιεχομενο παραμενει ιδιο μονο το theme αλλαζει. το μονο που θα πρεπει να δεις ειναι τα παντα μεσα στο appearence, οπως ειναι και η προσθετη css

δοκιμασε το μια να δεις αν λειπει κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, fuz10n είπε

ολο το περιεχομενο παραμενει ιδιο μονο το theme αλλαζει

Ναι, αλλά όταν αλλάζω σε parent theme στα πολυμέσα μου δε φαίνεται τίποτα. Το έλεγξα.

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Ενεργοποίησε πάλι το child theme. 

Υπάρχει και άλλος τρόπος να περάσεις το css... 

Aν έχεις pluging filemanager δεν χρειάζεσαι καν πρόσβαση στο hosting.

Αν δεν έχεις βάλε αυτό που είναι δωρεάν: https://wordpress.org/plugins/filester/

Αφού το εγκαταστήσεις και το ενεργοποιήσεις, θα εμφανιστεί νέο μενού (File manager) στο κεντρικό κάτω απο το portfolio. 

Απο εκεί πας στο: public_html/wp-content/themes και ανοίγεις τον φάκελο με το child θέμα σου. Εκεί μέσα θα βρείς το style.css κάνει δεξί κλίκ πάνω του και edit 

βάλε το css που θέλει και δοκίμασε αν σου δουλεύει

 

1. Εγκατέστησα το συγκεκριμένο plugin. Δοκίμασα να αλλάξω κάτι με CSS στο style.css και δε φάνηκε η αλλαγή στην ιστοσελίδα.

2. Επίσης, δοκίμασα να κάνω delete όλη τη CSS από το Εμφάνιση->Πρόσθετη CSS και να την έχω μόνο στο style.css που αναφέρεις και ούτε το delete αποθηκεύει σαν ενέργεια, ώστε να φανεί άδειος ο editor. Ούτε τις προσθήκες ούτε τις διαγραφές αποθηκεύει (???) Αρχίζω και απελπίζομαι... Τόσα χρόνια μια χαρά δούλευαν όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k33theod είπε

Να κοιτάς πάντα και την konsola στον browser. Ίσως εκεί βρεις τι φταίει

Μπορείς, σε παρακαλώ, να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Πώς μπορώ να κάνω τέτοιον έλεγχο, ειδικά ως προς το συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Etherovamon είπε

Μπορείς, σε παρακαλώ, να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Πώς μπορώ να κάνω τέτοιον έλεγχο, ειδικά ως προς το συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζω;

Όλοι οι browsers έχουν μιά consola, είναι κάπου στα dev tools συνήθως ανοίγει με ctrl+shift+i εκεί στο tab conlole δείχνει πληροφορίες για όλα τα requests και τυχόν σφάλματα από την φόρτωση της σελίδας. Εάν πχ σου δείχνει file not found σε get request για το .css που σε ενδιαφέρει ξέρεις ότι δεν βρίσκει το αρχείο και όχι ότι έχεις κάποιο σφάλμα στο κώδικα. Ή μπορεί να δεις στον inspector ότι το css που έγραψες γίνεται override από άλλες γραμμές

Επεξ/σία από k33theod
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, k33theod είπε

Όλοι οι browsers έχουν μιά consola, είναι κάπου στα dev tools συνήθως ανοίγει με ctrl+shift+i εκεί στο tab conlole δείχνει πληροφορίες για όλα τα requests και τυχόν σφάλματα από την φόρτωση της σελίδας. Εάν πχ σου δείχνει file not found σε get request για το .css που σε ενδιαφέρει ξέρεις ότι δεν βρίσκει το αρχείο και όχι ότι έχεις κάποιο σφάλμα στο κώδικα. Ή μπορεί να δεις στον inspector ότι το css που έγραψες γίνεται override από άλλες γραμμές

Τα dev tools τα γνωρίζω, ναι. Βέβαια, πιο πολύ χρησιμοποιούσα ανέκαθεν τον inspector. Δυστυχώς, όμως, δεν έχω την εμπειρία και τη γνώση να βγάλω κάποια συμπεράσματα για το συγκεκριμένο πρόβλημά μου μέσω της διαδικασίας αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Etherovamon είπε

Ναι, αλλά όταν αλλάζω σε parent theme στα πολυμέσα μου δε φαίνεται τίποτα. Το έλεγξα.

κατι δε παει γενικως καλα. στη θεση σου αν δεν ειναι τοσο τρομερο το σαιτ απλα θα εβλεπα στην προεπισκοπιση τις αλλαγες και μετα θα εκανα copy paste στο css αρχειο που σου ειπα.

οι υπολοιπες λυσεις θελουν ωρα και γνωσεις, αν εχεις ορεξη προχωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fuz10n είπε

κατι δε παει γενικως καλα. στη θεση σου αν δεν ειναι τοσο τρομερο το σαιτ απλα θα εβλεπα στην προεπισκοπιση τις αλλαγες και μετα θα εκανα copy paste στο css αρχειο που σου ειπα.

οι υπολοιπες λυσεις θελουν ωρα και γνωσεις, αν εχεις ορεξη προχωρα.

Το σάιτ είναι επαγγελματικό και έχω αφιερώσει 4ψήφιο αριθμό ωρών για μελέτη και σχεδιασμό εδώ και χρόνια 🙁 . Οπότε, να το ξαναφτιάξω από την αρχή είναι θάνατος για μένα. Να δουλέψω στο parent theme είναι σίγουρα μια λύση, αλλά με προβλημάτισε κάτι: Γιατί τα πολυμέσα που έχω εισαγάγει μέσω child theme, ενώ προβάλλονται στο parent theme, δεν φαίνονται στην κατηγορία "πολυμέσα" του parent theme;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανες τώρα τελευταία αναβάθμιση στο Theme? Μήπως πρέπει να αναβαθμίσεις και το Child; Θα υπάρχει λογικά αρχείο του Child Theme στο zip του κανονικού theme αν το κατεβάσεις. Τσέκαρε ποια ειναι έκδοση του Theme σου και ποια έχεις. Αναβαθμισες τελευταία σε Wordpress 6.0; Έχει βγάλει Update το Theme σου για να το κάνει συμβατό με το WP6; Μηπως είναι ασυμβατότητα;

Δοκίμασε να πας εμφάνιση - > επεξεργαστής θεμάτων εμφάνισης, και στο πάνω δεξιά Dropdown διάλεξε το Child theme σου. Στη λίστα με τα αρχεία θεμάτων θα πρέπει να έχει ένα Style.css που λογικά θα είναι άδειο https://i.imgur.com/WqkJc9b.png

Δοκίμασε να γράψεις εκεί την CSS σου.

Edit τώρα είδα οτι δεν υποστηρίζεται πλέον το Theme σου απο οτι λες, οπότε πιθανότατα είναι θέμα ασυμβατότητας. Θα πρέπει αργά η γρήγορα να βρεις ένα νέο Theme, γιατι τώρα η ασυμβατότητα μπορεί να περιορίζεται στο να μην δουλεύει το Css Panel, αλλα σε κάποιο μελλοντικό Update ίσως σου σπάσει τελείως το Site. 

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, papp0us είπε

Θα πρέπει αργά η γρήγορα να βρεις ένα νέο Theme

😨😨😨  Να ξαναστήσω/ξανασετάρω/ξαναδιαμορφώσω όλα τα plugins και τα widgets από την αρχή δηλαδή;;; Κι αν βρω ένα θέμα που κι αυτό δε θα υποστηρίζεται σε λίγα χρόνια, πάλι θα ξαναλλάζω θέμα και πάλι από την αρχή; Είναι δυνατόν κάθε λίγα χρόνια αυτή η ταλαιπωρία; Πώς θα ξέρω να επενδύσω τουλάχιστον σε ένα θέμα και να έχω για πάντα το κεφάλι μου ήσυχο; Προφανώς, όμως, κανένας δε θα μπορούσε να μου το εγγυηθεί αυτό... 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Etherovamon είπε

😨😨😨  Να ξαναστήσω/ξανασετάρω/ξαναδιαμορφώσω όλα τα plugins και τα widgets από την αρχή δηλαδή;;; Κι αν βρω ένα θέμα που κι αυτό δε θα υποστηρίζεται σε λίγα χρόνια, πάλι θα ξαναλλάζω θέμα και πάλι από την αρχή; Είναι δυνατόν κάθε λίγα χρόνια αυτή η ταλαιπωρία; Πώς θα ξέρω να επενδύσω τουλάχιστον σε ένα θέμα και να έχω για πάντα το κεφάλι μου ήσυχο; Προφανώς, όμως, κανένας δε θα μπορούσε να μου το εγγυηθεί αυτό... 😔

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια εγγύηση, αλλα αυτό που χρησιμοποιείς φαίνεται ανενεργό μια οκταετία. Είναι θαύμα που δεν είχε θέμα νωρίτερα, ή που σου έβγαλε τόσο "ελαφρύ πρόβλημα.

Δοκίμασε το Generatepress το οποίο είναι δοκιμασμένο, ενεργο απο το 2014, και είναι δωρεάν με πλατφόρμα για Premium περιεχόμενο, που σημαινει οτι φέρνει λεφτά και δε θα το παρατήσουν εύκολα/σύντομα.

https://generatepress.com/

Όσο πιο νωρίς το πάρεις απόφαση, για εμένα, τόσο καλύτερα. Τα Plugins δε θα χρειαστούν αλλαγές, εικαστικές είναι οι αλλαγές που θα χρειαστείς, τα Widgets οσα και να έχεις αποκλείεται να φας πάνω απο μια μέρα για να τα σετάρεις ως είχαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον δουλεύει ΟΚ στο main theme, δεν φταίει κανένα child theme..... 

To child δεν είναι κάτι ιδιαίτερο υπάρχει για μην σβήνεται ότι customization κάνουμε (σε functions.php), κάθε φορά που παίρνει update το main theme ....

Αφού το θέμα που χρησιμοποιείς θεωρείται παρατημένο και δεν παίρνει update, μπορείς να καταργήσεις το child του και να μείνεις με το κανονικό.

Aν λοιπόν πειράζεις το functions.php και το style.css κράτα backup σε περίπτωση που γίνει κάποτε update στο θεμα (λέμε τώρα...)

Αυτή μου φαίνεται η ποιο εύκολη λύση στο πρόβλημα σου, αφού δεν μπορείς να βρεις τι φταίει

  

Επεξ/σία από leros2004
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papp0us είπε

εικαστικές είναι οι αλλαγές που θα χρειαστείς

Ακριβώς αυτό θα είναι ο "θάνατός" μου 🙂 . Κυρίως στις εικαστικές παρεμβάσεις της ιστοσελίδας έφαγα τόσα χρόνια τα μάτια μου (λόγω της σχολικής φύσης του σάιτ). Τα υπόλοιπα λογικά θα είναι κυρίως copy-paste.

14 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Εφόσον δουλεύει ΟΚ στο main theme, δεν φταίει κανένα child theme..... 

To child δεν είναι κάτι ιδιαίτερο υπάρχει για μην σβήνεται ότι customization κάνουμε (σε functions.php), κάθε φορά που παίρνει update το main theme ....

Αφού το θέμα που χρησιμοποιείς θεωρείται παρατημένο και δεν παίρνει update, μπορείς να καταργήσεις το child του και να μείνεις με το κανονικό.

Aν λοιπόν πειράζεις το functions.php και το style.css κράτα backup σε περίπτωση που γίνει κάποτε update στο θεμα (λέμε τώρα...)

Αυτή μου φαίνεται η ποιο εύκολη λύση στο πρόβλημα σου, αφού δεν μπορείς να βρεις τι φταίει

  

Κι εγώ εκεί καταλήγω, φίλε μου, με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό. Αν βγει μελλοντικά αντίστοιχο σοβαρό ζήτημα και με το main theme, τότε δεν τη γλιτώνω την αλλαγή θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου κάνει για πρόβλημα με δικαιώματα write του αρχείου. Δλδ ο χρήστης του wordpress έχει δικαιώματα read αλλά όχι write.

Αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις αν κοιτάξεις τα logs της php όταν πας να κάνεις save to .css αρχείο.

Ίσως κάποια στιγμή ανέβασες από έναν ftp χρήστη το αρχείο αλλά ο χρήστης του wordpress δεν ανήκει στο ίδιο group οπότε δεν μπορεί να πειράξει το αρχείο.

Ελπίζω όλα τα παραπάνω να σου βγάζουν νόημα, για παραπάνω πληροφορίες δες εδώ: https://wordpress.org/support/article/changing-file-permissions/#using-an-ftp-client

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

δεν ξερω αν βρηκες λυση. ειχα συναντησει καποιες φορες παλαιοτερα αυτο το θεμα και απο τοτε εκοψα να χρησιμοποιω "additional css". Αν κανεις καποιο λαθος παιρνει ολα τα προηγουμενα και ολα τα επομενα τα αγνοει. δεν σου βγαζει καποια ενδειξη ( τουλαχιστον παλαιοτερα). Δηλαδη αν ξεχασεις ενα ";" οτι γραψεις μετα απο αυτο δεν θα ισχυει και δεν θα στο δειξει κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...