Προς το περιεχόμενο

Από σήμερα και η Εθνική τράπεζα στο Google Pay


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοκληρώνεται σήμερα η μετάβαση των συστημικών τραπεζών στο ψηφιακό πορτοφόλι της Google, με την προσθήκη των καρτών της Εθνικής στο Google Pay

Ολοκληρώνεται σήμερα η μετάβαση των συστημικών τραπεζών στο ψηφιακό πορτοφόλι της Google, με την προσθήκη των καρτών της Εθνικής στο Google Pay. Έχει προηγηθεί αντίστοιχη κίνηση από την Eurobank, την Alpha και πρόσφατα από την τράπεζα Πειραιώς. Η διαδικασία όπως και στις άλλες περιπτώσεις είναι ακριβώς ίδια, με τον πελάτη της τράπεζας να χρειάζεται να προσθέσει την κάρτα του μέσω της εφαρμογης του Google Pay, και μόλις περάσει τα στοιχεία, να ολοκληρώνει τη διαδικασία με SMS.

image.png.f34e84fd43fb892e10964d8bee301a80.png

Υπενθυμίζουμε ότι από τον περασμένο Δεκέμβριο, η Εθνική τράπεζα έχει προσθέσει τις κάρτες της και στο ψηφιακό πορτοφόλι της Apple, το Apple Pay Εκτός από τις ανέπαφες συναλλαγές μέσω smartphone, είναι δυνατή και η χρήση συμβατού smartwatch το οποίο πρέπει να τρέχει το WearOS 2 ή νεότερη έκδοση, όπως στο Galaxy Watch 4.

Kudos @vagstef


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, αν ζητήσω και να ενεργοποιηθούν οι NFC δέκτες που έχουν κάποια ATMs της Εθνικής, ώστε να μπορείς να κάνεις και ανάληψη με το κινητό ή το ρολόι (όπως γίνεται σε αρκετά ATMs της Eurobank) και να αφήσεις οριστικά τη φυσική κάρτα στο σπίτι, θα ζητάω πολλά; Ο εξοπλισμός υπάρχει (όχι σε όλα, αλλά σε αρκετά), γιατί δεν τα ενεργοποιούν τα ρημάδια;

  • Like 28
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Τώρα, αν ζητήσω και να ενεργοποιηθούν οι NFC δέκτες που έχουν κάποια ATMs της Εθνικής, ώστε να μπορείς να κάνεις και ανάληψη με το κινητό ή το ρολόι (όπως γίνεται σε αρκετά ATMs της Eurobank) και να αφήσεις οριστικά τη φυσική κάρτα στο σπίτι, θα ζητάω πολλά; Ο εξοπλισμός υπάρχει (όχι σε όλα, αλλά σε αρκετά), γιατί δεν τα ενεργοποιούν τα ρημάδια;

Τα ιδια ... ΕUROBANK τα μισά δουλεύουν με NFT cards google play κανενα  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

Τα ιδια ... ΕUROBANK τα μισά δουλεύουν με NFT cards google play κανενα  

 

Με NFT δεν νομίζω ,με NFC ναι.Mε google play πάλι όχι,με google pay δεν το έχω δοκιμάσει,μπορεί να μην παίζει γιατί δεν βγάζει τον σωστό αριθμό κάρτας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Τώρα, αν ζητήσω και να ενεργοποιηθούν οι NFC δέκτες που έχουν κάποια ATMs της Εθνικής, ώστε να μπορείς να κάνεις και ανάληψη με το κινητό ή το ρολόι (όπως γίνεται σε αρκετά ATMs της Eurobank) και να αφήσεις οριστικά τη φυσική κάρτα στο σπίτι, θα ζητάω πολλά; Ο εξοπλισμός υπάρχει (όχι σε όλα, αλλά σε αρκετά), γιατί δεν τα ενεργοποιούν τα ρημάδια;

Βιάζεσαι πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Με NFT δεν νομίζω ,με NFC ναι.Mε google play πάλι όχι,με google pay δεν το έχω δοκιμάσει,μπορεί να μην παίζει γιατί δεν βγάζει τον σωστό αριθμό κάρτας.

Έχω δοκιμάσει με Apple Pay σε NFC ATM της Eurobank, την αναγνωρίζει κανονικά και προχωράει τη συναλλαγή. Για Google Pay δεν ξέρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kai m

22 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Έχω δοκιμάσει με Apple Pay σε NFC ATM της Eurobank, την αναγνωρίζει κανονικά και προχωράει τη συναλλαγή. Για Google Pay δεν ξέρω.

και με google pay δουλευει , απλα ειναι θεμα να βρεις atm που εχουν ενεργοποιηση το μαραφετι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την Πειραιώς και η Εθνική πλέον στο Google Pay.

Τα χτυπήματα έρχονται απανωτά.

Προσωπικά εφεξής,όχι σεισμούς ,λιμούς και κορωνοιους ,όχι έλευση εξωγήινων αλλά κι ο ίδιος ο Μέγας Κθουλου με το Νυαρλαθοτεπ να αριβάρουν αγκαζέ δεν θα εκπλαγώ ουδόλως...

Απ'την άλλη βέβαια,better late than never.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...