Προς το περιεχόμενο

Από σήμερα και η Εθνική τράπεζα στο Google Pay


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

μπορεις να βαλεις δευτερο κλειδωμα ανα εφαρμογη

βαλε διαφορετικο κωδικο στο καθενα προφανως.

Ναι μπορεις να βαλεις κλειδωμα εφαρμογης αλλα στο GPay αυτο δε νομιζω να το εμποδιζει απο το να πληρωνει αυτοματα με NFC αν ειναι ξεκλειδωτο το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ναι μπορεις να βαλεις κλειδωμα εφαρμογης αλλα στο GPay αυτο δε νομιζω να το εμποδιζει απο το να πληρωνει αυτοματα με NFC αν ειναι ξεκλειδωτο το κινητο.

Αυτό παρατήρησα.  Οπότε μόνο μια φορά έχεις κλείδωμα στο κινητό και μετά μπαίνεις στο app και πληρώνεις χωρίς κανένα έλεγχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, κουλτου είπε

Αυτό παρατήρησα.  Οπότε μόνο μια φορά έχεις κλείδωμα στο κινητό και μετά μπαίνεις στο app και πληρώνεις χωρίς κανένα έλεγχο 

Δε χρειαζεται καν να ανοιγεις το app.

Απλα εχεις ενεργοποιημενο NFC και ξεκλειδωτο κινητο.Μετα πληρωνει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, κουλτου είπε

Αυτό παρατήρησα.  Οπότε μόνο μια φορά έχεις κλείδωμα στο κινητό και μετά μπαίνεις στο app και πληρώνεις χωρίς κανένα έλεγχο 

 

35 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δε χρειαζεται καν να ανοιγεις το app.

Απλα εχεις ενεργοποιημενο NFC και ξεκλειδωτο κινητο.Μετα πληρωνει μια χαρα.

Αυτό είναι το πολύ αρνητικό που έχει το Google pay. Αν το κινητό σου είναι ξεκλείδωτο δεν σου ζητάει τίποτα επιπλέον ως επιβεβαίωση όταν κάνεις μια αγορά! Και το Apple pay και το Samsung pay που έχω χρησιμοποιήσει σου ζητάνε face/fingerprint unlock ή pin όταν πας να κάνεις τη συναλλαγή. Το Google δεν ζητάει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ppanos7 είπε

Kι αυτό γίνεται μεσα από το app της εθνικης

Θα μας τρελανουν

Μπορείς να βάλεις κάρτες και αλλων τραπεζων στην εφαρμογή της ΕτΕ και να πληρώνεις με αυτές;

21 λεπτά πριν, koutsis είπε

 

Αυτό είναι το πολύ αρνητικό που έχει το Google pay. Αν το κινητό σου είναι ξεκλείδωτο δεν σου ζητάει τίποτα επιπλέον ως επιβεβαίωση όταν κάνεις μια αγορά! Και το Apple pay και το Samsung pay που έχω χρησιμοποιήσει σου ζητάνε face/fingerprint unlock ή pin όταν πας να κάνεις τη συναλλαγή. Το Google δεν ζητάει τίποτα...

Σε android 12 εχει να χρειάζεται ξεκλείδωμα το NFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Λοιπόν επειδή μου την πέσατε πολλοί, θα γράψω ακόμη ένα σχόλιο κι ας είναι κι εκτός θέματος.

Και internet banking έχω και κάρτες αφού δεν υπάρχουν πλέον βιβλιάρια. Προσπαθώ όμως όσο μπορώ να χρησιμοποιήσω τα μετρητά. ΔΕΝ έχω app τράπεζας, Google, Apple, Revolut, crypto, smartwatch κλπ.

Στο σπίτι άντε να βρεις κάνα 200-αρι για ώρα ανάγκης, όχι 20000 που λέει ο άλλος παραπάνω. Μακάρι να είχα τόσα, θα έπαιρνα και αυτοκίνητο που δεν έχουμε στην οικογένεια, θα ξεχρέωνα και λίγα χρέη.

Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει κάποια πράγματα όπως Φτώχεια, Ανεργία, Χρέη, Ενοίκιο, Ακρίβεια, και διάφορες άλλες τέτοιες λέξεις που χρησιμοποιούμε εμείς οι πληβείοι.

Δεν ήτανε πέσιμο, απλά χιουμοριστικά ότι το έχεις δει λάθος. Όχι μόνο από φτώχια ξέρουμε πολλοί εδώ μέσα που  ασχολούνται  με αυτά, απλά FYI έχω περάσει περιόδους που φύλαγα τις γόπες να τις καπνίζω το βράδυ στο σπίτι, και έτρωγα μόνιμα φασόλια και ρύζι για να μαζέψω να πληρώσω λογαριασμούς και τράπεζες με όλα να έχουνε μείνει πίσω και να με κυνηγάνε. Εκείνη την περίοδο είχα online banking απλά δεν το χρησιμοποιούσα, με την λογική που έχεις και εσύ.

Χρησιμοποιώντας σταδιακά και τώρα full όλα αυτά τα πράματα του διαβόλου τι έχω κερδίσει:

  • Έχω κερδίσει ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες από την ζωή μου να μην περιμένω. Στηνόμουνα πρώτη του μήνα στις τράπεζες ώρες για πληρωμές και σε όλες τις ΔΕΚΟ από έξω. Ώρες που καταλήγανε σε μέρες χαμένες συνολικά μέσα στο μήνα.
  • Ξέρω ΕΠΙΤΕΛΟΣ που πάνε τα λεφτά μου χωρίς να τρώω κάθε μέρα 2 ώρες να γράφω σε τετράδια και εξελόφυλα πόσα ξόδεψα και σε τι. Μπορώ να δω με μερικά clicks που πάνε τα πάντα -> σημαίνει μπορώ να κάνω επιτέλους προϋπολογισμό, να δω που χαλάω και από που μπορώ να κόψω έξοδα. Ξέρω πόσα μου μένουνε στο σύνολο, χωρίς να αθροίζω τις καβάτζες που έκρυβα τα λεφτά στο σπίτι επειδή φοβόμουνα μην μπούνε κλέφτες, και να ψάχνω τα παντελόνια μην έχω  ξεχάσει κανένα 20ευρω μέσα. Έχεις ιστορικό από όλα τα έξοδά σου, χωρίς να κάνεις τίποτα, που πηγαίνει χρόνια πίσω. 
  • Κέρματα…Όχι άλλα κέρματα!!!! Έκει να δεις χαμένα λεφτά από τα ρέστα σε 5λεπτα 10λεπτα και 20λεπτα. Ποτέ δεν πλήρωνα με κέρματα γιατι απλά δεν μπορούσα να κουβαλάω +1 κιλό στις τσέπες μου μην πάει και τα χρειαστώ, και ποτέ δεν είχα τα κέρματα που χρειαζόντανε.... οπότε γέμιζα και άλλα.

Εργαλεία είναι αυτά που εάν τα χρησιμοποιήσεις σωστά θα διευκολύνεις την ζωή σου. Σαν να έχεις έναν προσωπικό λογιστή είναι αν οργανωθείς λίγο και ψαχτείς. Δεν θα σου φέρουν λεφτά από το πουθενά. Αλλά εμένα τουλάχιστον μου έχουν διευκολύνει ΠΟΛΥ την καθημερινότητα μου όσον αφορά τα έσοδα/έξοδα μου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kainotomia είπε

google pay, πληρωμη μεσω εφαρμογης της τραπεζας και nfc, paypal?

τι θεωρειτε καλυτερο,πιο πρακτικο και πιο ασφαλες;

Διαφορετικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2022 στις 4:35 ΜΜ, Thessgr είπε

Ειλικρινά τώρα, τι περισσότερο προσφέρει από το app της τράπεζας;

Ταχύτητα. Ξεκλειδώνεις το κινητό κ απλά το περνάς πάνω από το POS χωρίς να ανοίγεις app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη ευκολία πχ πήγα να πάρω κάτι λαχανικά και ντομάτες και ειχα είχα πάρει λεφτά μόνο για αυτό και βλέπω ρεζέρβα μηχανάκι είχα ξεχάσει να βάλω βενζίνη έπρεπε να γυρίσω σπίτι πάλι πάρω λεφτά.εχω όμως το galaxy watch οπότε πλήρωσα με αυτό.τρομερη ευκολία δεν μένεις από λεφτά σε μια ανάγκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, speedman_26 είπε

....δεν μένεις από λεφτά σε μια ανάγκη 

Μια χαρά μένεις από λεφτά... Από τρόπο να πληρώσεις αν έχεις λεφτά δε μένεις....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2022 στις 3:52 ΜΜ, ppanos7 είπε

Kι αυτό γίνεται μεσα από το app της εθνικης

Θα μας τρελανουν

Δλδ από το app της Εθνικής μπορείς να πληρώσεις με κάρτα Πειραιώς ή Alpha ή Eurobank μας λες? και μετά θα μας τρελλάνουν αυτοί ε?

 

Στις 6/7/2022 στις 4:18 ΜΜ, κουλτου είπε

Το δοκίμασα σήμερα με μια prepaid κάρτα αλλά δεν υπήρχε καμία ασφάλεια στην συναλλαγή.  Ένα μοτίβο, δακτυλικό αποτύπωμα ας πούμε όταν μπήκα στο google pay. Δλδ αν μας κλέψουν το κινητό και καταφέρουν να βρουν το μοτίβο της οθόνης μετά μας τα κλέβουν όλα? 🤔😋

Ρε κάτι εξυπνάδες....

Στις 6/7/2022 στις 4:27 ΜΜ, κουλτου είπε

Αν το κλέψουν εκτός ότι δεν θα βρουν σάλιο από μετρητά,  τουλάχιστον θα το γνωρίζω να πάρω ένα τηλ για απενεργοποίηση κάρτας.  Ενώ ξέρω γω το κινητό το χάνεις η το ξεχνάς πιο εύκολα.  Με έχει γκαντεμιασει 

Είχα βάλει δακτυλικό αποτύπωμα αλλά όταν γίνεται η συναλλαγή απλά δεν το ξανά ζητάει.  Ίσως επειδή ήταν πολύ μικρό το ποσό δεν ξέρω. 

Γιατί άμα σου κλέψουν το κινητό δεν θα το μάθεις ποτέ ε? επίσης να σου κλέψουν το πορτοφόλι πιο εύκολα θα κάνουν ανέπαφη με την φυσική σου κάρτα μέχρι να το πάρεις είδηση.Α... και επίσης στο κινητό δεν θα βρούν σάλιο από μετρητά να ξέρεις....

9 ώρες πριν, Krasdimi είπε

Μια χαρά μένεις από λεφτά... Από τρόπο να πληρώσεις αν έχεις λεφτά δε μένεις....

Σοβαρά τώρα? και γαμώ τις εξυπνάδες, συγχαρητήρια... 

Επεξ/σία από crossmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...