Προς το περιεχόμενο

Από σήμερα και η Εθνική τράπεζα στο Google Pay


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, vagstef είπε

"Μούρη πουλάς" πάρα πολύ άνετα και με τα μετρητά.

Αν έχει κάνει κάποια έρευνα πάνω στο θέμα μπορείς να μας την παραθέσεις να δούμε τα αποτελέσματα.

Μπα, μούρη πουλάς και άμα γράφεις το παρακάτω σε τεχνολογικό φόρουμ!!!

"

Ρε ξεκολλάτε, επειδή 5000 τύποι θέλετε να πουλάτε μούρη, νομίζετε ότι θέλει το ίδιο όλος ο κόσμος εκεί έξω. 

Δεν θα πω για τους μεγαλύτερους και οι νεότεροι ακόμα δεν θέλουμε ψηφιακά πορτοφόλια και βλακείες, μόνο κάτι 15 χρονα μπορεί να συμφωνούν μαζί σας. 

Μετρητά μόνο. "

18 ώρες πριν, ardi21 είπε

Mετρητα και Windows XP μονο.

Μη σας πω και ανταλλαγές προιόντων αντί για μετρητά όπως το 400 π.χ!!!

 

18 ώρες πριν, oreco5 είπε

Βασικά στα καταστήματα να είναι και μετά ηλεκτρονικά, έχουν καταντήσει όλες οι τράπεζες μια ταλαιπωρία, τσάμπα χρήμα θέλουν, προσωπικό ανύπαρκτο 

Η τράπεζα χρεώνει σε κάθε πληρωμή με pos,αλλά δεν βλέπω να σε ενοχλεί, έξω από τον χώρο είμαστε οι πρώτοι

Φούσκα λέγεται η πραγματικότητα σού

Αποταμίευση μόνο σε χρυσό

Ηλεκτρονικά τίποτε,και ρευστό στο χέρι 

Κλείστο τότε το μαγαζάκι... η μήπως θες να μιλήσεις για την απόδοση ΦΠΑ και τις αποδείξεις που δεν εκδίδεις και τα παντελονιάζεις?

POS μέχρι να βάλετε μυαλό και να γίνεται άνθρωποι... που θα μας την πεις κιολας γιατί γουσστάρουμε να κάνουμε χρήση κάρτας...

 

16 ώρες πριν, aggelis6 είπε

Κι' αν σου χακάρουν ή σου κλέψουν το κινητό, όλα ονειρεμένα...😪

Ενώ αν σου κλέψουν την πορτοφόλα με όλα τα έγγραφα και τις κάρτες μέσα είναι το ιδανικό σου ε?

14 ώρες πριν, valkon είπε

Καλό το NFC, τις μισές φορές δεν δουλεύει όμως και πάντα υπάρχει αγωνία αν θα το πάρει ή το αντίστοιχο POS.

 

Σοβαρά τώρα???? αληθεια...σοβαρά τώρα???????

Επεξ/σία από crossmo
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λιγακι εκτος θεματος αλλα σχετικο , γιατι δεν δινουν  τα ATM χαρτονομίσματα των 10 , 5  ,  ευρω ? στην αμερικη απο οτι διαβαζω η Chase σου δινει και δέχεται στα ATM της  χαρτονομίσματα των 10 και 5  δολλαριων ,  ειναι τοσο δύσκολο ?

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ethereum είπε

λιγακι εκτος θεματος αλλα σχετικο , γιατι δεν δινουν  τα ATM χαρτονομίσματα των 10 , 5  ,  ευρω ? στην αμερικη απο οτι διαβαζω η Chase σου δινει και δέχεται στα ATM της  χαρτονομίσματα των 10 και 5  δολλαριων ,  ειναι τοσο δύσκολο ?

Είμαι σίγουρος ότι και τα ελληνικά δέχονται άμεση κατάθεση με όλα τα χαρτονομίσματα ,αλλά ναι δίνουν μονο 20€ και 50€.Φαντάζομαι ότι γίνεται λογο κόστους,επιπλέον κασετες χρημάτων,καταμέτρηση,χώρος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TroyMelloy είπε

Ρε πως καρφώνετε ο μαuραγορίτης αναμεσά μας. Χωρίς μετρητα που πας, ετσι?

Είσαι από αυτούς που πληρώνουν και την ΔΕΗ στα ΕΛΤΑ? Πας από τις 7 το πρωί έξω από τα ΕΛΤΑ να πιάσεις καλή θέση και δεν μας αφήνεις να πάρουμε τα δέματά μας? Να φανταστώ και για να δεις το υπόλοιπο από τον λογαριασμό σου πας με το βιβλιάριο στο χέρι στην τράπεζα (έχουνε καταργηθεί έτσι)? Η τα έχεις μέσα στο στρώμα?
Θα κοιτάω ειδήσεις, μήπως σε δω και εσένα στα news να σε αναφέρουν σαν τον επόμενο που μπήκανε σπίτι του και του κλέψανε 20.000ε …που τα φύλαγε στο σπίτι για να μην του τα «φανέ» οι τράπεζες!!!!! 

Μόλις έμαθα στην γιαγια μου να χρησιμοποιεί το ATM και κατάλαβε δεν χρειάζετε να στείνετε στην τράπεζα απο τισ 6 το πρωι, απο 80 χρονων ένιωσε 20 χρονων παιδακι!!! Άμα τις πω θα κουναει το χέρι με το ρολόι και θα πληρώνει... και δεν χρειάζετε να έχει στο δρόμο την τσάντα με τα λεφτα δεμένη επάνω της σαν κομάντο με το όπλο του μην πάει και την κλέψουν.... ενταξη η γιαγια απλά θα ξαναπεράσει εφηβεία.

Δεν είναι τίποτα. Πολλοι νιωθουνε φοβία με την τεχνολογία και με τις αλλαγές που φέρνει.  Ότι δεν "ξερεις" το φοβάσε και αρνήσε ότι υπάρχει. Κάτι σαν τα σταδια της θλίψης. Αυτό έχεις πάθει αν ακόμα  θεωρείς το μετρητό το κύριο μέσο συναλαγων

 

μαλλον εχει μαυρο εισοδημα και δεν πληρωνει τιποτα σε φορους.

 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή μου την πέσατε πολλοί, θα γράψω ακόμη ένα σχόλιο κι ας είναι κι εκτός θέματος.

Και internet banking έχω και κάρτες αφού δεν υπάρχουν πλέον βιβλιάρια. Προσπαθώ όμως όσο μπορώ να χρησιμοποιήσω τα μετρητά. ΔΕΝ έχω app τράπεζας, Google, Apple, Revolut, crypto, smartwatch κλπ.

Στο σπίτι άντε να βρεις κάνα 200-αρι για ώρα ανάγκης, όχι 20000 που λέει ο άλλος παραπάνω. Μακάρι να είχα τόσα, θα έπαιρνα και αυτοκίνητο που δεν έχουμε στην οικογένεια, θα ξεχρέωνα και λίγα χρέη.

Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει κάποια πράγματα όπως Φτώχεια, Ανεργία, Χρέη, Ενοίκιο, Ακρίβεια, και διάφορες άλλες τέτοιες λέξεις που χρησιμοποιούμε εμείς οι πληβείοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Λοιπόν επειδή μου την πέσατε πολλοί, θα γράψω ακόμη ένα σχόλιο κι ας είναι κι εκτός θέματος.

Και internet banking έχω και κάρτες αφού δεν υπάρχουν πλέον βιβλιάρια. Προσπαθώ όμως όσο μπορώ να χρησιμοποιήσω τα μετρητά. ΔΕΝ έχω app τράπεζας, Google, Apple, Revolut, crypto, smartwatch κλπ.

Στο σπίτι άντε να βρεις κάνα 200-αρι για ώρα ανάγκης, όχι 20000 που λέει ο άλλος παραπάνω. Μακάρι να είχα τόσα, θα έπαιρνα και αυτοκίνητο που δεν έχουμε στην οικογένεια, θα ξεχρέωνα και λίγα χρέη.

Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει κάποια πράγματα όπως Φτώχεια, Ανεργία, Χρέη, Ενοίκιο, Ακρίβεια, και διάφορες άλλες τέτοιες λέξεις που χρησιμοποιούμε εμείς οι πληβείοι.

Πως τα έχεις ανακατέψει έτσι...........

Τεσπα,δεν έχουμε όλοι ευκολη πρόσβαση σε μετρητά.Αν κάποιος είναι μισθωτός αναγκαστικά πληρώνεται στην τράπεζα αρα πρέπει να πάει σε ΑΤΜ για να πάρει μετρητα.Οταν η κάρτα περνάει παντού γιατί να το κάνει;

Γιατι σε πειράζουν τα wallets και οι εφαρμογές;Γιατί σε ενοχλούν αυτοί που τις χρησιμοποιούν;Πρέπει να είναι κάποιος πλουσιος για να τα χρησιμοποιεί;

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Λοιπόν επειδή μου την πέσατε πολλοί, θα γράψω ακόμη ένα σχόλιο κι ας είναι κι εκτός θέματος.

Και internet banking έχω και κάρτες αφού δεν υπάρχουν πλέον βιβλιάρια. Προσπαθώ όμως όσο μπορώ να χρησιμοποιήσω τα μετρητά. ΔΕΝ έχω app τράπεζας, Google, Apple, Revolut, crypto, smartwatch κλπ.

Στο σπίτι άντε να βρεις κάνα 200-αρι για ώρα ανάγκης, όχι 20000 που λέει ο άλλος παραπάνω. Μακάρι να είχα τόσα, θα έπαιρνα και αυτοκίνητο που δεν έχουμε στην οικογένεια, θα ξεχρέωνα και λίγα χρέη.

Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει κάποια πράγματα όπως Φτώχεια, Ανεργία, Χρέη, Ενοίκιο, Ακρίβεια, και διάφορες άλλες τέτοιες λέξεις που χρησιμοποιούμε εμείς οι πληβείοι.

"Ρε ξεκολλάτε, επειδή 5000 τύποι θέλετε να πουλάτε μούρη, νομίζετε ότι θέλει το ίδιο όλος ο κόσμος εκεί έξω. "

Εσύ δλδ από αυτό που πόσταρες αρχικά σε ενα forum που ασχολείται κυρίως με την ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  θεωρείς ότι άδικα στην "πέσανε" ε?

Σε ποιό σημείο από αυτά που με προκλητικότητα πρώτος εσύ έγραψες θεωρείς ότι σε αδικήσαμε?

Τι σχέση έχει η φτώχεια, η ανεργία, τα χρέη, το ενοίκιο και η ακρίβεια με το γεγονός πως θέλουμε να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη κάνοντας χρήση της τεχνολογίας? ή θεωρείς  ότι αρκετοί από εμάς που μας φτιάχνει η τεχνολογία και τα μέσα που μας κάνουν τη ζωή μας ευκολότερη  είμαστε όλοι λεφτάδες και έχουμε δικά μας σπίτια και δεν μας αγγίζει η ακρίβεια? Η αγγίζει μόνο όσους πληρώνουν με μετρητά? Γιατί εγώ πάλι είμαι βέβαιος πως αυτοί που προτιμούν τα μετρητά είναι ή τεχνοφοβικοί ή ακόμη χειρότερα, ματσωμένοι μαύρα.

Έλα να σοβαρευτούμε λίγο, που θα μας πεις και 15χρονα.....

 

Και τέλος... τι δουλειά έχεις να σχολιάζεις κάτι που δεν σε αφορά και δεν χρησιμοποιείς στην τελική?

 

Επεξ/σία από crossmo
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Waiss είπε

Το ότι έχεις μαζεμένες τις κάρτες σου, από διάφορες τράπεζες, σε ένα μόνο app, δεν μπορεί να είναι ένας λόγος;

Kι αυτό γίνεται μεσα από το app της εθνικης

Θα μας τρελανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα σήμερα με μια prepaid κάρτα αλλά δεν υπήρχε καμία ασφάλεια στην συναλλαγή.  Ένα μοτίβο, δακτυλικό αποτύπωμα ας πούμε όταν μπήκα στο google pay. Δλδ αν μας κλέψουν το κινητό και καταφέρουν να βρουν το μοτίβο της οθόνης μετά μας τα κλέβουν όλα? 🤔😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, κουλτου είπε

Το δοκίμασα σήμερα με μια prepaid κάρτα αλλά δεν υπήρχε καμία ασφάλεια στην συναλλαγή.  Ένα μοτίβο, δακτυλικό αποτύπωμα ας πούμε όταν μπήκα στο google pay. Δλδ αν μας κλέψουν το κινητό και καταφέρουν να βρουν το μοτίβο της οθόνης μετά μας τα κλέβουν όλα? 🤔😋

Ενω αν σου κλεψουν πορτοφολι ,θα σχεδιαζουν μοτιβο πανω στη καρτα και ειναι πιο ασφαλες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, κουλτου είπε

Το δοκίμασα σήμερα με μια prepaid κάρτα αλλά δεν υπήρχε καμία ασφάλεια στην συναλλαγή.  Ένα μοτίβο, δακτυλικό αποτύπωμα ας πούμε όταν μπήκα στο google pay. Δλδ αν μας κλέψουν το κινητό και καταφέρουν να βρουν το μοτίβο της οθόνης μετά μας τα κλέβουν όλα? 🤔😋

Το μοτίβο οθόνης το χρησιμοποιούσαμε όταν δεν θέλαμε να μας διαβάσουν τα sms. Τώρα που θέλεις να κάνεις τραπεζικές συναλλαγές βάλε κλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα ή κάποιον κωδικό για να ξεκλειδώνει το κινητό .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ενω αν σου κλεψουν πορτοφολι ,θα σχεδιαζουν μοτιβο πανω στη καρτα και ειναι πιο ασφαλες?

Αν το κλέψουν εκτός ότι δεν θα βρουν σάλιο από μετρητά,  τουλάχιστον θα το γνωρίζω να πάρω ένα τηλ για απενεργοποίηση κάρτας.  Ενώ ξέρω γω το κινητό το χάνεις η το ξεχνάς πιο εύκολα.  Με έχει γκαντεμιασει 

Μόλις τώρα, clhorus είπε

Το μοτίβο οθόνης το χρησιμοποιούσαμε όταν δεν θέλαμε να μας διαβάσουν τα sms. Τώρα που θέλεις να κάνεις τραπεζικές συναλλαγές βάλε κλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα ή κάποιον κωδικό για να ξεκλειδώνει το κινητό .

Είχα βάλει δακτυλικό αποτύπωμα αλλά όταν γίνεται η συναλλαγή απλά δεν το ξανά ζητάει.  Ίσως επειδή ήταν πολύ μικρό το ποσό δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, κουλτου είπε

Αν το κλέψουν εκτός ότι δεν θα βρουν σάλιο από μετρητά,  τουλάχιστον θα το γνωρίζω να πάρω ένα τηλ για απενεργοποίηση κάρτας.  Ενώ ξέρω γω το κινητό το χάνεις η το ξεχνάς πιο εύκολα.  Με έχει γκαντεμιασει 

Οτι διαδικασια κανεις οταν χασεις καρτα,την ιδια κανεις οταν χασεις κινητο.

Ακυρωνεις τη καρτα και δε μπορουν να τη χρησιμοποιησουν.

Και εγω ψιλο επιφυλακτικος ημουν αλλα με το που το εβαλα και το δουλεψα καταλαβα οτι ειναι μεγαλη εξυπηρετηση.

Πλεον δε κουβαλαω καν τις καρτες στο πορτοφολι.Μονο μια αν τυχει και παθει κατι το κινητο.Το κινητο σχεδον παντα το χεις μαζι και δε σε νοιαζει να σηκωσει και λεφτα κτλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, κουλτου είπε

Το δοκίμασα σήμερα με μια prepaid κάρτα αλλά δεν υπήρχε καμία ασφάλεια στην συναλλαγή.  Ένα μοτίβο, δακτυλικό αποτύπωμα ας πούμε όταν μπήκα στο google pay. Δλδ αν μας κλέψουν το κινητό και καταφέρουν να βρουν το μοτίβο της οθόνης μετά μας τα κλέβουν όλα? 🤔😋

μπορεις να βαλεις δευτερο κλειδωμα ανα εφαρμογη

βαλε διαφορετικο κωδικο στο καθενα προφανως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα θετικά της πανδημίας ήταν ότι πλέον καθιερώθηκε η πληρωμή με κάρτα, οι ανέπαφες κάρτες και τα POS και επιτέλους γίναμε λίγο Ευρώπη. Πιο πριν μόνο μετρητά, αναληψη από ΑΤΜ και κυκλοφορία μαύρου χρήματος.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά το 2018 έχω πάει Αγγλία, δεν μου δέχονται μετρητά, πάω να πληρώσω με κάρτα (όχι ανέπαφη), να βάλω πιν κτλ, με φανερή την δυσφορία των υπολοίπων πελατών λες και κατέβηκα από καμία στάνη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...