Προς το περιεχόμενο

Από σήμερα και η Εθνική τράπεζα στο Google Pay


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, crossmo είπε

Δλδ από το app της Εθνικής μπορείς να πληρώσεις με κάρτα Πειραιώς ή Alpha ή Eurobank μας λες? και μετά θα μας τρελλάνουν αυτοί ε?

 

Ρε κάτι εξυπνάδες....

Γιατί άμα σου κλέψουν το κινητό δεν θα το μάθεις ποτέ ε? επίσης να σου κλέψουν το πορτοφόλι πιο εύκολα θα κάνουν ανέπαφη με την φυσική σου κάρτα μέχρι να το πάρεις είδηση.Α... και επίσης στο κινητό δεν θα βρούν σάλιο από μετρητά να ξέρεις....

Σοβαρά τώρα? και γαμώ τις εξυπνάδες, συγχαρητήρια... 

Φίλε ηρέμησε...απάντησα σε αυτό...Δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι παρμένος...  

Λίγοι τρόποι δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν. Δε θα συνεχίσω την αντιπαράθεση, καλή συνέχεια.

  Στις 5/7/2022 στις 4:50 ΜΜ, Waiss είπε

Το ότι έχεις μαζεμένες τις κάρτες σου, από διάφορες τράπεζες, σε ένα μόνο app, δεν μπορεί να είναι ένας λόγος;

Kι αυτό γίνεται μεσα από το app της εθνικης

Θα μας τρελανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ppanos7 είπε

Φίλε ηρέμησε...απάντησα σε αυτό...Δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι παρμένος...  

Λίγοι τρόποι δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν. Δε θα συνεχίσω την αντιπαράθεση, καλή συνέχεια.

  Στις 5/7/2022 στις 4:50 ΜΜ, Waiss είπε

Το ότι έχεις μαζεμένες τις κάρτες σου, από διάφορες τράπεζες, σε ένα μόνο app, δεν μπορεί να είναι ένας λόγος;

Kι αυτό γίνεται μεσα από το app της εθνικης

Θα μας τρελανουν

Συγνώμη αλλά καλά σου λεει ,αυτό δεν γίνεται μέσα απο το app της ΕτΕ.Tωρα αν εννοείς κάτι αλλο............ξαναγράψτο πιο καθαρά μπας και βγει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Συγνώμη αλλά καλά σου λεει ,αυτό δεν γίνεται μέσα απο το app της ΕτΕ.Tωρα αν εννοείς κάτι αλλο............ξαναγράψτο πιο καθαρά μπας και βγει νόημα.

Aπο το app της Εθνικης μπορεις να βλεπεις και τις καρτες άλλων τραπεζων πχ Πειραιως, Eurobank κτλ. Δε μιλησα για συναλλαγή με αυτες από το app . Αλλα να τις βλεπεις και να προσθετει συνολικά τα υπόλοιπα σου κτλ γινεται κανονικοτατα . 3 τραπεζες εχω εκει συνδεδεμενες 

1 λεπτό πριν, ppanos7 είπε

Aπο το app της Εθνικης μπορεις να βλεπεις και τις καρτες άλλων τραπεζων πχ Πειραιως, Eurobank κτλ. Δε μιλησα για συναλλαγή με αυτες από το app . Αλλα να τις βλεπεις και να προσθετει συνολικά τα υπόλοιπα σου κτλ γινεται κανονικοτατα . 3 τραπεζες εχω εκει συνδεδεμενες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppanos7 είπε

Aπο το app της Εθνικης μπορεις να βλεπεις και τις καρτες άλλων τραπεζων πχ Πειραιως, Eurobank κτλ. Δε μιλησα για συναλλαγή με αυτες από το app . Αλλα να τις βλεπεις και να προσθετει συνολικά τα υπόλοιπα σου κτλ γινεται κανονικοτατα . 3 τραπεζες εχω εκει συνδεδεμενες 

Δεν πληρώνεις όμως απο εκεί,που είναι αυτό που κάνει το  google pay.Oπότε δεν έχει και πολύ σχέση αυτό που έγραψες με το θέμα.

Επίσης απο το google pay δεν βλέπεις λογαριασμούς και υπόλοιπα,μονο κάρτες .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκε για κλείδωμα του NFC σε android 12 αλλά εγώ με OnePlus 8 pro δεν έχει κάποιο κλείδωμα. Απλά στην 12 δεν υπάρχει και η επιλογή να αλλάζει η προεπιλεγμένη εφαρμογή που χρησιμοποιεί το NFC αν έχεις ανοιχτή κάποια άλλη εφαρμογή για να πληρώσεις. 

Δεν είναι σίγουρος πως πληρώνω με διαφορετική κάρτα από την εξορισμού στο Google pay. Απλά ανοίγω το Google pay και φέρνω μπροστά στην οθόνη την κάρτα που θέλω να πληρώσω και πλησιάζω το τηλέφωνο στο POS ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Αναφέρθηκε για κλείδωμα του NFC σε android 12 αλλά εγώ με OnePlus 8 pro δεν έχει κάποιο κλείδωμα. Απλά στην 12 δεν υπάρχει και η επιλογή να αλλάζει η προεπιλεγμένη εφαρμογή που χρησιμοποιεί το NFC αν έχεις ανοιχτή κάποια άλλη εφαρμογή για να πληρώσεις. 

Δεν είναι σίγουρος πως πληρώνω με διαφορετική κάρτα από την εξορισμού στο Google pay. Απλά ανοίγω το Google pay και φέρνω μπροστά στην οθόνη την κάρτα που θέλω να πληρώσω και πλησιάζω το τηλέφωνο στο POS ;

Εχει να πρέπει να ξεκλειδωσεις την συσκευή για να χρησιμοποιήσεις το NFC 

Eσύ κάνεις μια κάρτα default ,αν θες να πληρώσεις με μια άλλη τότε πας στο gpay και σκρολάρεις σε αυτή που θες και απο πάνω θα σου λεει hold to reader.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εχει να πρέπει να ξεκλειδωσεις την συσκευή για να χρησιμοποιήσεις το NFC 

Eσύ κάνεις μια κάρτα default ,αν θες να πληρώσεις με μια άλλη τότε πας στο gpay και σκρολάρεις σε αυτή που θες και απο πάνω θα σου λεει hold to reader.

Σε ευχαριστώ πολύ για το βιντεάκι. Αλλά αυτό είναι σε pixel δηλαδή με καθαρό android. Στο OnePlus δεν έχει τέτοιες επιλογές το NFC. Μόνο να τι ενεργοποιείς  και να επιλέγεις με ποια εφαρμογή εξορισμού να πληρώνεις 

Όσο για την κάρτα, σκρολάρεις αριστερά δεξιά την κάρτα που θες και όταν σου εμφανίσει το hold to reader πλησιάζεις το κινητό όπως είναι στο POS. Υποθέτω ότι στην επόμενη πληρωμή που θα κάνεις, αν δεν επιλέξεις άλλη κάρτα πληρώνεις με την εξορισμού ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ostvarivanje είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το βιντεάκι. Αλλά αυτό είναι σε pixel δηλαδή με καθαρό android. Στο OnePlus δεν έχει τέτοιες επιλογές το NFC. Μόνο να τι ενεργοποιείς  και να επιλέγεις με ποια εφαρμογή εξορισμού να πληρώνεις 

Όσο για την κάρτα, σκρολάρεις αριστερά δεξιά την κάρτα που θες και όταν σου εμφανίσει το hold to reader πλησιάζεις το κινητό όπως είναι στο POS. Υποθέτω ότι στην επόμενη πληρωμή που θα κάνεις, αν δεν επιλέξεις άλλη κάρτα πληρώνεις με την εξορισμού ε; 

Ναι σε pixel το έχω αλλά όπως το διαφημίζουν είχα τη εντύπωση ότι θα ήταν σε όλα τα 12.

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ναι σε pixel το έχω αλλά όπως το διαφημίζουν είχα τη εντύπωση ότι θα ήταν σε όλα τα 12.

Ακριβώς.

Πριν μερικούς μήνες χρησιμοποιούσα custom ROMs και είχα δει ότι υπάρχει διαφορά σε android 12 από ό,τι έδινε η OnePlus με το oxygen. 

Το έκανα με τις κάρτες και τώρα πιστεύω δε θα έχω πρόβλημα. Βασικά μια κάρτα έχω που κάνω συναλλαγές αλλά επειδή μεθαύριο θα πάω Σάμο και έχω και το Samos pass για αυτό θέλω να εναλλάσσω τις κάρτες. 

Σε ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην το κουραζουμε. Αν εχεις κλειδωμενο το κινητο και ανοιχτο το NFC μπορεις να κανεις αγορες αλλα μεχρι ενα ποσο που οριζει η τραπεζα και ειναι το ιδιο με τις ανεπαφες της καρτας.

Για παραδειγμα, αν εχει ανεπαφο οριο η τραπεζα 50€, τοτε μπορεις να κανεις συνολικα ανεπαφα, χωρις να ξεκλειδωσεις το κινητο εως 50€. (Δεν μπορεις να κανεις πανω απο 50€ συνολικα, ειναι σημαντικο αυτο).

Αν ξεκλειδωσεις το κινητο, τοτε μπορεις να κανεις οσο θες. Παρολα αυτα, αποψη μου παντα, το google pay να το χρησιμοποιηται με μια καρτα που ειναι συνδεδεμενη σε ενα λογαριασμο με λιγα χρηματα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Αν ξεκλειδωσεις το κινητο, τοτε μπορεις να κανεις οσο θες. Παρολα αυτα, αποψη μου παντα, το google pay να το χρησιμοποιηται με μια καρτα που ειναι συνδεδεμενη σε ενα λογαριασμο με λιγα χρηματα. 

Αυτό το να έχεις μία κάρτα με λίγα χρήματα δεν νομίζω να είναι εφικτό σε όλους. Δηλαδή τι να κάνεις; Να δημιουργήσεις και άλλο λογαριασμό και να βάζεις χρήματα από τον έναν στον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Αυτό το να έχεις μία κάρτα με λίγα χρήματα δεν νομίζω να είναι εφικτό σε όλους. Δηλαδή τι να κάνεις; Να δημιουργήσεις και άλλο λογαριασμό και να βάζεις χρήματα από τον έναν στον άλλον;

Ακριβως. Γινεται πολυ ευκολα.
Αρχικα στην εθνικη μπορεις να ανοιξεις λογαριασμος απο το κινητο σου (ναι απο το κινητο σου) και να παραγγειλεις καρτα. Ετσι λοιπον μπορεις να μεταφερεις απο τον ενα λογαριασμο στον αλλο στην αρχη του μηνα το budget που θα εχεις.

Διαφορετικα μπορεις να ανοιξεις σε αλλη τραπεζα και να ενεργοποιησεις το συστημα iris και να στελνεις απο την κυρια τραπεζα σου στην δευτερευουσα με iris (αμεσα και δωρεαν).

Τροποι υπαρχουν, το κανω χρονια τωρα (αρχικα με αγγλικες τραπεζες και τωρα ελληνικες για το αφορολογητο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Ακριβως. Γινεται πολυ ευκολα.
Αρχικα στην εθνικη μπορεις να ανοιξεις λογαριασμος απο το κινητο σου (ναι απο το κινητο σου) και να παραγγειλεις καρτα. Ετσι λοιπον μπορεις να μεταφερεις απο τον ενα λογαριασμο στον αλλο στην αρχη του μηνα το budget που θα εχεις.

Διαφορετικα μπορεις να ανοιξεις σε αλλη τραπεζα και να ενεργοποιησεις το συστημα iris και να στελνεις απο την κυρια τραπεζα σου στην δευτερευουσα με iris (αμεσα και δωρεαν).

Τροποι υπαρχουν, το κανω χρονια τωρα (αρχικα με αγγλικες τραπεζες και τωρα ελληνικες για το αφορολογητο)

Για να καταλάβω. Έτσι κι αλλιώς έχω και στην εθνική e-banking οπότε δεν έχω πρόβλημα αν θα τον κάνω τον λογαριασμό από τον υπολογιστή ή το κινητό. Δηλαδή μέσω e-banking δημιουργείται άμεσα ο λογαριασνις και δε χρεώνεσαι κάτι Αν μεταφέρεις από άλλον σε αυτόν όπως συμβαίνει με έναν αλλά prepaid που όταν τον φορτίζω μου κρατάει κάποιο ποσό ;

Αν είναι έτσι είναι πολύ ευκολο, δεν κοστίζει κάτι και είσαι και πιο άνετος, υπό την έννοια ότι δεν έχεις το άγχος να σου συμβεί κάτι στοβ κύριο λογαριασμό σου. Εξάλλου έχω και την εφαρμογή του e-banking της Εθνικής στο κινητό ώστε να μπορώ πιο εύκολα να κάνω κινήσεις. 

Απλά μου άρεσε με το Google pay γιατί είναι πολύ άμεσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Για να καταλάβω. Έτσι κι αλλιώς έχω και στην εθνική e-banking οπότε δεν έχω πρόβλημα αν θα τον κάνω τον λογαριασμό από τον υπολογιστή ή το κινητό. Δηλαδή μέσω e-banking δημιουργείται άμεσα ο λογαριασνις και δε χρεώνεσαι κάτι Αν μεταφέρεις από άλλον σε αυτόν όπως συμβαίνει με έναν αλλά prepaid που όταν τον φορτίζω μου κρατάει κάποιο ποσό ;

Αν είναι έτσι είναι πολύ ευκολο, δεν κοστίζει κάτι και είσαι και πιο άνετος, υπό την έννοια ότι δεν έχεις το άγχος να σου συμβεί κάτι στοβ κύριο λογαριασμό σου. Εξάλλου έχω και την εφαρμογή του e-banking της Εθνικής στο κινητό ώστε να μπορώ πιο εύκολα να κάνω κινήσεις. 

Απλά μου άρεσε με το Google pay γιατί είναι πολύ άμεσο. 

Prepaid η μεγαλύτερη απάτη.

Πανε στο e-banking της εθνικής και άνοιξε νέο λογαριασμό, θα σου πάρει 20 δευτερόλεπτα. Μετά παράγγειλε δωρεάν κάρτα για τον λογαριασμό αυτό. Κάθε φορά θα μεταφέρεις δωρεάν και άμεσα χρήματα απο τον κύριο λογαριασμό σου.

Καμία προμήθεια, 100% ασφάλεια όπως στην prepaid, δωρεάν φορτίσεις αναλήψεις!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Prepaid η μεγαλύτερη απάτη.

Πανε στο e-banking της εθνικής και άνοιξε νέο λογαριασμό, θα σου πάρει 20 δευτερόλεπτα. Μετά παράγγειλε δωρεάν κάρτα για τον λογαριασμό αυτό. Κάθε φορά θα μεταφέρεις δωρεάν και άμεσα χρήματα απο τον κύριο λογαριασμό σου.

Καμία προμήθεια, 100% ασφάλεια όπως στην prepaid, δωρεάν φορτίσεις αναλήψεις!!

Δεν τα είχα ψάξει και πολύ να σου πω την αλήθεια, αλλά αυτό το ότι μπορείς να μεταφέρεις από τον ένα στον άλλο χωρίς προμήθεια είναι πολύ καλό. Εγώ παλιά είχα κάνει την προπληρωμένη να την έχω συνδεδεμένη και με paypal, αλλά αφού είναι έτσι, θα την καταργήσω και θα χρησιμοποιώ τον λογαριασμό που θα δημιουργήσω. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Για το αφορολόγητο, πιστεύω ότι ισχύει από τον οποιοδήποτε λογαριασμό αν χρησιμοποιείς, δε νομίζω να παίζει ρόλο αν είναι άλλος λογαριασμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...