Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη δεκαετία στις ταινίες


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν θεωρώ κάποια δεκαετία καλύτερη της άλλης. Όλες είχαν κάτι να δείξουν και να προσφέρουν.

Στα '80's πχ έχουμε το Body Heat, μια ταινία που σου μένει με τις ανατροπές της και την πλοκή της. Έχουμε το The Hitcher, από τα καλύτερα θρίλερ που έχουν ίσως περάσει απαρατήρητα, Raging Bull, Full Metal Jacket, Terminator, Scarface, Possession, Thief, Fitzcarraldo, Once Upon a Time in America, They Live, Ran, The Thing, Videodrome, και πολλες άλλες που δεν μου έρχονται στο μυαλό. Συν φυσικά τις τόσες άλλες πασίγνωστες και συνηθισμένες και τεράστιες ταινίες που δεν ανέφερα εκτός κάποιων ελάχιστων. 

Αν κάτι όμως μου αρέσει στα '90's, είναι οι πιο ωραίοι άνθρωποι. Μούσια μηδέν, ωραία ντυσίματα κυρίως στην αντρική μόδα που θύμιζαν λίγο πιλότους δεκαετίας '30, ωραία κουρέματα και γενικότερα όχι το καρακιτσαριό των '80's. Κατά τ' άλλα όμως όλες οι δεκαετίες έχουν να δώσουν και πολλές φορές αυτό εξαρτάται και με το πια εποχή μεγάλωσε η έζησε καιος ώστε να έχει και τις αντίστοιχες αναμνήσεις.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Waiss είπε

Κατά τ' άλλα όμως όλες οι δεκαετίες έχουν να δώσουν και πολλές φορές αυτό εξαρτάται και με το πια εποχή μεγάλωσε η έζησε καιος ώστε να έχει και τις αντίστοιχες αναμνήσεις.

Ισχυει και αυτο αλλα οχι απολυτα. Καποιες απο τις αγαπημενες μου ταινιες των 90s τις ειδα πολυ αργοτερα, πχ Forrest Gump, Η λιστα του Σιντλερ, Misery, The Shawshank Redemption

Και περα απ' αυτο, το site δεν εχει εικοσαριδες ωστε να πουν την δεκαετια του 2010 αφου με αυτες θα μεγαλωσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, firepc είπε

Ισχυει και αυτο αλλα οχι απολυτα. Καποιες απο τις αγαπημενες μου ταινιες των 90s τις ειδα πολυ αργοτερα, πχ Forrest Gump, Η λιστα του Σιντλερ, Misery, The Shawshank Redemption

Και περα απ' αυτο, το site δεν εχει εικοσαριδες ωστε να πουν την δεκαετια του 2010 αφου με αυτες θα μεγαλωσαν?

Εννοείται ότι όσο ψάχνεις θα βρίσκεις συνέχεια ταινίες η ταινίες που δεν έδινες παλιά σημασία, και τις βλέπεις αργότερα.

Δεν μιλάω για 20αρηδες προφανώς αλλά και για πολύ μεγαλύτερους. Που και πάλι αυτό δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Μπορεί κι ένας 20αρης να την ψάξει με ταινίες του '50, του '60 η του '40. Επίσης στην δεκαετία του '80 μην ξεχνάμε πως υπήρχαν τεράστιες ποσότητες low budget ταινιών και τηλεοπτικών ταινιών που δεν προβλήθηκαν καν στους κινηματογράφους και ήταν διαμάντια.

Γενικά χρειάζονται πολλα χρόνια η και μια ζωή ολόκληρη προβολών, από πολλές δεκαετίες για να καταλήξεις σε κάποιο τέτοιο συμπέρασμα. Και πάλι όμως θα είναι θέμα γούστου και απολύτως υποκειμενικό για το ποια εποχή ήταν καλύτερη στον κινηματογράφο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, προτιμώ τις 80s.

RoboCop, Terminator, Star Wars, Indiana Jones, Back to the Future, Karate Kid, Commando, Die Hard, Rocky και ένα σωρό από κωμωδίες (που πλέον εκλείπουν).

Ο,τι πρέπει για ποπ κορν και ξάπλα το βράδυ χωρίς να έχεις καμία σκέψη. Ταινίες που απλά θα ανοίξω την τηλεόραση/οθόνη και θα τα ξαναδώ.

Τα 90s τα βάζω αμέσως μετά σε κοντινή απόσταση.

 

Επεξ/σία από jpaokx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, jpaokx είπε

που πλέον εκλείπουν

Ξερεις τι λειπει? Γυρισματα που γινονται σε αληθεινα τοπια, εξω στη φυση. Εβλεπα τις προαλες το πρωτο Ραμπο (1982). Ολο εξω στα βουνα και στα δαση γυρισμενο. Τωρα ολα γινονται σε ενα στουντιο με τεσσερις πρασινους τοιχους

Επεξ/σία από firepc
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, firepc είπε

Ξερεις τι λειπει? Γυρισματα που γινονται σε αληθεινα τοπια, εξω στη φυση. Εβλεπα τις προαλες το πρωτο Ραμπο (1982). Ολο εξω στα βουνα και στα δαση γυρισμενο. Τωρα ολα γινονται σε ενα στουντιο με τεσσερις πρασινουν τοιχους

Κι όχι μόνο αυτό. Τώρα όλες οι ταινίες είναι θεοσκοτεινες με αποτέλεσμα να μην βλέπεις τίποτα. Και προφανώς δεν μιλάω για Batman και τα συναφή που το ύφος τους πρέπει να είναι τετοιο. Παρακμή και μαυρίλα με όλη την σημασία της λέξεως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2022 στις 1:38 ΜΜ, john_dr είπε

Δεν υπάρχει. Κάθε δεκαετία έχει τα διαμάντια της.

 

η ερώτηση είναι ποια δεκαετία θα πάρει το χρυσό μετάλλιο, ποια το αργυρό ποια το χάλκινο και ποια τα @@ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ptolemaios1 είπε

 

η ερώτηση είναι ποια δεκαετία θα πάρει το χρυσό μετάλλιο, ποια το αργυρό ποια το χάλκινο και ποια τα @@ μου

Από το 2010 και μετά, μπορούν να πάρουν τα @@ όλων μας 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2022 στις 8:40 ΜΜ, firepc είπε

οντως, αυτο παλι γτ το κανουν?

To σκοταδι εχει να κανει και με το cgi.Καπου το ειχα διαβασει οτι cgi και daylight εχουν θεματα.Γιαυτο ολα τα heavy action  που ειναι καργα cgi διαδραματιζονται την νυχτα.Μπορω να λεω και βλακιες βεβαια.

Τωρα οσο αφορα ποια δεκαετια ειναι καλυτερη δεν μπορω να απαντησω.Ειναι σαν να λες ποια ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει ποτε.Σιγουρα εχω μια αδυναμια στα 80-90s λογου νοσταλγιας(εφηβικα χρονια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...