Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη δεκαετία στις ταινίες


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά δεκαετία έχει βγάλει τις καλύτερες ταινίες για εσάς? (Αν θέλετε αναφέρετε και μερικές ταινίες για να δικαιολογήσετε την απάντηση σας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 90ς για μένα, αγαπημένες μου ταινίες:

GoodFellas (1990), Terminator 2: Judgment Day(1991), Wayne's World (1992), Jurassic Park (1993)Pulp Fiction (1994), Trainspotting (1996)Starship Troopers (1997), The Thin Red Line (1998) , The Matrix (1999) και πόσες άλλες που δε θυμάμαι τώρα...

Επεξ/σία από Shineboy
προσθηκη link
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο σκεψη θα πω και εγω τα 90s

Η Εκτη αισθηση - Βασικο Ενστικτο - Ο Ψαλιδοχερης - Fight Club - Ο Τιτανικος - Ο φυγας - Ματια ερμητικα κλειστα - Ο μυθος του ακεφαλου καβαλαρη - Hook - Braveheart

Home Alone 1&2

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότερες από 90's χωρίς δεύτερη σκέψη. Κάποιες αγαπημένες μου :

  • Goodfellas                                                                  
  • The Sixth Sense
  • Bram Stoker's Dracula
  • Twelve Monkeys
  • The Sixth Sense
  • Braveheart
  • Pulp Fiction
  • Jurassic Park
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Matrix
  • Fight Club
  • Forrest Gump
  • American History X
  • Reservoir Dogs
  • The Silence of the Lambs
  • The Shawshank Redemption
  •  Se7en
  • The Thin Red Line
  • Saving Private Ryan
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Επίσης κάποιες από late 80's - early 00's :

  • Memento
  • Requiem for a Dream
  • Snatch
  • Gladiator
  • Beetle Juice
  • Full Metal Jacket
  • Predator
  • Die Hard
  • LOTR
Επεξ/σία από Glikos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DeadOrganPlayer είπε

Ποια δεκαετία βγήκε το Commando?

του '80

42 λεπτά πριν, john_dr είπε

Δεν υπάρχει. Κάθε δεκαετία έχει τα διαμάντια της.

οκ, αλλα αν θα επρεπε να διαλεξεις να μεινει μια στη μνημη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, firepc είπε

οκ, αλλα αν θα επρεπε να διαλεξεις να μεινει μια στη μνημη σου?

Άλλοι ίσως να μπορούν, εγώ δεν μπορώ. Θεώρησε την παραπάνω απάντηση ως αδυναμία να διαλέξω. Και νομίζω δεν θα είμαι ο μόνος. Ακόμα και η δεκαετία του 30 έχει δώσει ένα "Όσα παίρνει ο άνεμος", η δεκαετία του 40 ένα Καζαμπλάνκα και ένα It's a Wonderful Life, η δεκαετία του 50 την Γέφυρα του ποταμού Κβάι, ένα 12 Angry Men, η δεκαετία του 60 έναν Σπάρτακο, έναν Δόκτωρ Ζιβάγκο, το 2001 και τον James Bond του Connery, η δεκαετία του 70 το πρώτο Star Wars και το Jaws.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, john_dr είπε

Άλλοι ίσως να μπορούν, εγώ δεν μπορώ. Θεώρησε την παραπάνω απάντηση ως αδυναμία να διαλέξω. Και νομίζω δεν θα είμαι ο μόνος. Ακόμα και η δεκαετία του 30 έχει δώσει ένα "Όσα παίρνει ο άνεμος", η δεκαετία του 40 ένα Καζαμπλάνκα και ένα It's a Wonderful Life, η δεκαετία του 50 την Γέφυρα του ποταμού Κβάι, ένα 12 Angry Men, η δεκαετία του 60 έναν Σπάρτακο, έναν Δόκτωρ Ζιβάγκο, το 2001 και τον James Bond του Connery, η δεκαετία του 70 το πρώτο Star Wars και το Jaws.

Εχεις δικαιο φιλε, απλα εδω λεμε για το συνολο των καλων ταινιων

Δλδ, εγω θα εβαζα την δεκαετια του '80 λογω The Shining, Scarface, The Goonies, Cocktail αλλα η δεκαετια του '90 εχει πιο ΠΟΛΛΕΣ καλες

Σιγουρα ειναι καλη ταινια το οσα παιρνει ο ανεμος αλλα ποσες αλλες καλες ειχε το '30?

6 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Επίσης, Alien, Αποκάλυψη τώρα, Ελαφοκυνηγός, Ο ταξιτζής και πόσα άλλα.

αρα εισαι πιο πολυ της δεκαετιας του '70

Να και μια αλλη προταση 👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στα 90's ήταν κορυφή πολλές ταινίες αλλά και μουσική. Σε μεγαλύτερη συχνότητα και με μεγαλύτερο αντίκτυπο.

Συγκριτικά με τώρα είναι τεράστια διαφορά. Γενικά πιστεύω τότε ήταν περισσότερες οι ποιοτικές ταινίες με ανεξίτηλη αξία στον χρόνο.

Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια και σαφώς κάθε δεκαετία έχει βγάλει τα δικά της διαμάντια. Στη σημερινή εποχή υπάρχει μια κατρακύλα.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, firepc είπε

αλλα ποσες αλλες καλες ειχε το '30

https://www.flickchart.com/Charts.aspx?decade=1930&perpage=100

 

Εντάξει, λιγότερα στούντιο τότε, άλλοι ρυθμοί, άλλα είδη παραγωγής. Αλλά υπήρχαν αρκετές.

Απλά μεγαλώσαμε οι πιο πολλοί και μάθαμε τον σινεμά μεταξύ 1980 και 2010, για αυτό και βλέπουμε εκείνες τις ταινίες ως τις αγαπημένες μας. Τις είδαμε σε μια ηλικία π.χ. 15-25 χρονών και ο ενθουσιασμός μας ήταν μεγάλος ακόμα και για ταινίες μετριότητες. Το Commando που αναφέρθηκε και ήταν και εμένα ένα από τα αγαπημένα μου όταν ήμουν μικρός, σήμερα θα γελάγαμε με κάποιες σκηνές και θα ήταν ταινία που μετά από λίγες μέρες δεν θα θυμόμασταν καν ότι την είδαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τα 90ς έχουν τεράστιες ταινίες και πιστευω οτι οντως ηταν η καλυτερη δεκαετία. Βέβαια κοιτάς και λιγο στα 00ς σου σκάει ένας άρχοντας και ένας σκοτεινός ιππότης, αντιλαμβάνεσαι οτι πάντα υπάρχουν ταινιάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2022 στις 8:57 ΜΜ, firepc είπε

Ποιά δεκαετία έχει βγάλει τις καλύτερες ταινίες για εσάς? (Αν θέλετε αναφέρετε και μερικές ταινίες για να δικαιολογήσετε την απάντηση σας)

H 30ετία 1977-2007 έχει βγάλει τις καλύτερες ταινίες και σειρές. Θα σου έλεγα 90ς όπως οι άλλοι αλλά έχουμε Lord of the Rings, Indiana Jones 1-3, Matrix 1, Terminator 1-2, Conan, Lethal Weapon 1-3, Mad Max, Maverick, Indepedence Day, Bad Boys, Alien, Pulp Fiction, Forrest Gump, Die Hard 1-3, Predator 1-2, We Were Solders, Rocky, Rambo, Trading Places, Star Wars, Demolition Man, Star Trek ταινίες (Wrath of Khan, Voyage Home, Undiscovered Country, First Contact) και δεκάδες άλλες που μπορώ να απαριθμήσω. 

Σειρές; X-Files, Star Trek New Generation/Voyager/DS9/Enterprise, Babylon 5, Stargate SG1/Atlantis, Pretender (σειρά, όποιος δεν την έχει δει χάνει ένα πραγματικό διαμάντι των 90ς), Dr Who (Eccleston, David Tennant), Two and half Men (όσο ήταν ο Charlie Sheen) και άλλα πολλά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ό,τι οι τρεις αγαπημένες μου ταινίες ever είναι:

Angel heart, Devils advocate και Ninth gate και δεδομένου ότι οι δύο είναι στα 90s ενώ η άλλη late 80s νομίζω δεν τίθεται θέμα σε προσωπικό επίπεδο για το ποια δεκαετία θεωρώ την καλύτερη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...