Προς το περιεχόμενο

Internet 4G/5G και τηλεφωνία χωρίς διακοπές έρχεται σε ολόκληρο το δίκτυο του Μετρό


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει κοπέλα που παραλίγο να πέσει στις γραμμές αποροφημένη στο κινητό της 😲.  Γλύτωσε γιατί δεν περνούσε συρμός και μάζεψε το πόδι που ήταν στον αέρα. Και αυτό πριν χρόνια, όταν ζούσα στην Αθήνα. Φαντάζομαι πως με τον επικρατούντα εθισμό πόσα τέτοια κ χειρότερα θα έχετε δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billdanos είπε

Είχαν ξεκινήσει εδώ και χρόνια το ίδιο πράγμα στο μετρό της Αθήνας και το έκοψαν οι συνδικαλιστές γιατί ...ανησυχούσαν για την ακτινοβολία (ενώ στις τσέπες είχαν 2-3 κινητά). Και λίγο αργότερα έκαναν απεργίες και κατά της εγκατάστασης της τηλεματικής και των οθονών που ενημερώνουν για το πότε έρχεται ο κάθε συρμός, με αποτέλεσμα να τα έχουν εγκατεστημένα αλλά κλειστά και τυλιγμένα με τις σακούλες τους για σχεδόν ένα χρόνο...

Ελπίζω αυτή τη φορά να μην τους ρωτήσει κανείς, να εγκατασταθούν όλα άμεσα και όποιος διαφωνεί να αλλάξει δουλειά και να πάει να κάνει κάτι άλλο. :) 

Πάντως εδώ και καιρό σε αρκετές αποβάθρες του μετρό (Σύνταγμα, Μέγαρο, κλπ) υπάρχει full 5G κάλυψη (τουλάχιστον από την cosmote που χρησιμοποιώ).

Όντως αυτό, όπως και οι λεωφοριατζήδες που όλη την διαδρομή μιλούν στο κινητό!!!

Για απεργίες όμως… πρώτοι!!! Γι’ αυτό μια ζωή θα κάνουν κουμάντο σε αυτό τον τόπο οι συνδικαλιστές!

Επεξ/σία από gousias
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Stoliver είπε

Αν κατάλαβα σωστά, θα είναι ίδιες κεραίες για όλες τις εταιρίες; 

Λογικά με τις ίδιες κεραίες για τις 3 εταιρίες θα είναι.

Το δύσκολο (και ακριβό) δεν είναι να καλύψεις του σταθμούς με σήμα κινητής τηλεφωνίας. Οι σταθμοί, οι περισσότεροι δλδ, έχουν σήμα, (για ομιλία τουλάχιστον).

Το δύσκολο είναι να έχεις σήμα και στις σήραγγες ανάμεσα στους σταθμούς, όπως επίσης και να καλύψεις όλο τον κόσμο, στους σταθμούς και τους συρμούς, ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μετρό στο Λονδίνο είχα κάργα σήμα από το 2008! Θα μου πεις, περίπου τότε είχα και 100mbit οπτική ίνα εκεί με 30 λίρες τον μήνα ...και κέντρο Αθήνας σήμερα, ακόμα διαθέσιμα μόνο 24mbit (ρεαλιστικά 11mbit).

Επεξ/σία από Dr_Slump
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λέτε ''ερχεται σε ολοκληρο το δίκτυο του μετρό''  νομιζω θα γυρισω απο τις διακοπες μου και θα εχουμε ιντερνετ στο μετρό.

το αγέννητο το παιδί μου θα περπαταει μεχρι να υλοποιηθεί το εργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, nchatz είπε

Συνολικά το έργο αναμένεται να ολοκληρωθεί σε 2.5 χρόνια,

Μέχρι τότε θα έχει καταργηθεί το 4g γιατί θα έχει έλθει το 6g, γιατί αν λένε 2,5 χρόνια εννοούν 5 χρόνια και βάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Death_In_Paradise είπε

Φάγανε, φάγανε, φάγανε και θα... φάνε ξανά και ξανά και ξανά

Άρα εσύ είσαι ενάντια στο παραπάνω έργο ε;

Σε φαντάζομαι στην μπροστινή σειρά να κρατάς έναν Σταυρό και να ξορκίζεις τις κακές κεραίες 5G…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Άρα εσύ είσαι ενάντια στο παραπάνω έργο ε;

Σε φαντάζομαι στην μπροστινή σειρά να κρατάς έναν Σταυρό και να ξορκίζεις τις κακές κεραίες 5G…

Καθόλου ενάντια δεν είμαι, απο το 2014 έχουν δωθεί πάνω 1.000.000 και ιντερνετ δεν υπάρχει πουθενα. 

Εκεί πάει το φάγανε, φάγανε, φάγανε. Και επειδή δεν ειμαι σίγουρος ότι και αυτό το έργο τελικώς θα γίνει, εγραψα και θα φανε, θα φανε... θα φάνε...

Μακάρι να διαψευστώ, και το 2025, να έρθεις να μου πεις, ΠΑΡΤΑ Μ%#%$Α Death_In_Paradise, υπάρχει 4g/5g σε ΟΛΟ το δίκτυο του μετρό.  

Να έρθεις να μου το πεις όμως, μην το ξεχάσεις. Μέχρι τότε, άσε να έχω γνωμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Death_In_Paradise είπε

Καθόλου ενάντια δεν είμαι, απο το 2014 έχουν δωθεί πάνω 1.000.000 και ιντερνετ δεν υπάρχει πουθενα. 

Εκεί πάει το φάγανε, φάγανε, φάγανε. Και επειδή δεν ειμαι σίγουρος ότι και αυτό το έργο τελικώς θα γίνει, εγραψα και θα φανε, θα φανε... θα φάνε...

Μακάρι να διαψευστώ, και το 2025, να έρθεις να μου πεις, ΠΑΡΤΑ Μ%#%$Α Death_In_Paradise, υπάρχει 4g/5g σε ΟΛΟ το δίκτυο του μετρό.  

Να έρθεις να μου το πεις όμως, μην το ξεχάσεις. Μέχρι τότε, άσε να έχω γνωμη.

Πως προκύπτει πάλι... αυτή η απόλυτη συμπερασματολογία;;;!!!

Έχεις υπόψη ότι πέραν των όσων αναφέρονται στα κοινά ΜΜΕ για μερικούς συμπολίτες μας που εναντιώνονται σε πάσης φύσεως τεχνολογική εξέλιξη όπως αυτή, υπάρχουν κι άλλες που παραμένουν σχετικά αφανείς και κυρίως γίνονται σε τοπικό επίπεδο; Γνώριμο χαρακτηριστικό όλων αυτών, η κινητοποίηση μέσω σχολείων για εκτενέστερη υποτιθέμενη ευαισθητοποίηση, όταν δε το 7χρονο κυκλοφορεί με smartphone!!!

Προσθέστε ότι μια παρέα 3-4 να μαζευτεί, κάνει μία προσφυγή και... η βόμβα έσκασε! Έτσι δεν γίνεται με κάθε έργο που όλοι απορούν γιατί καθυστερεί ή δεν έχει υλοποιηθεί;

Είπαμε για γνώριμα χαρακτηριστικά ατομικισμού και τοπικισμού αυτής της κοινωνίας όπως η χρήση κινητού από επαγγελματίες οδηγούς την ώρα που μετακινούν δεκάδες/εκατοντάδες ανθρώπινες ζωές, αλλά σε κάποια (μάλλον κάποιο, αφού... φαίνονται αρκετά ως προς αυτό και τη χρήση παράλληλων λογαριασμών εντός forum) trol δεν άρεσε η αλήθεια...

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...