Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600


trialearth56

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, προσφατα μας εδωσε η cosmote δυο νεα ρουτερ αφου πηγαμε σε 50αρα. 2 ολοιδια ZTEH1600. Ετσι λοιπον και γω εβαλα το ενα ZTE H1600, ας το πουμε router 0 στο τηλεφωνικο κεντρο στο phone 1 και απο εκει συνδεσα στο ρουτερ ολες τις LAN του σπιτιου. 1 απο αυτες τις LAN φτανει στον δικο μου οροφο οπου αποφασισα να εγκαταστησω το αλλο ZTE H1600, ας το πουμε router 1 και ετσι συνδεσα τη  LAN που ερχοταν απο το router 0 στη LAN 1 στο router 1 του οροφου μου και στις υπολοιπες LAN 2,3,4  συνδεσα τις υπολοιπες συσκευες μου. Οταν ομως πηγα να στη διευθυνση 192.168.1.1 απο συσκευη του οροφου μου, συνδεδεμενη στο router 1  τα στοιχεια προσβασης που ηταν σωστα, ηταν αυτα του router 0 που βρισκεται στο υπογειο συνδεδεμενο στο τηλ κεντρο. Στη σελιδα της cosmote εντωμεταξυ φαινεται ως συνδεδεμενο στο LAN1 το pc μου και οχι το router 1 απ οπου ειναι συνδεδεμενο το pc μου. Μηπως γνωριζει καποιος τι πρεπει να γινει για να δουλεψει το router 1 του οροφου μου ως access point στον οροφο μου, ενω το router 0 του υπογειου να παραμεινει ως router κανονικο? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται διότι και οι 2 συσκευές έχουν την ίδια ΙΡ, κάτι που στα δίκτυα απαγορεύεται εκτός αν θέλεις να έχεις προβλήματα. Επίσης δεν μπορεί να υπάρχουν 2 DHCP servers.

Αλλάζεις λοιπόν την ΙΡ του 2ου σε κάποια άλλη, που να έιναι έξω από την περιοχή που δίνει ο DHCP του πρώτου. Π.χ. όρισε στο 2ο την 192.168.1.254 και τροποποίησε τον DHCP του 1ου να δίνει από 192.168.1.2 έως .253.

Τέλος κλείσε τον DHCP του 2ου Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, δουλειά του χρήστη είναι. Απλά επειδή δεν έχεις πρόσβαση τώρα στο μενού του 2ου Router, θα το αποσυνδέσεις από το 1ο και θα συνδέσεις σε αυτό τον υπολογιστή σου για κάνεις τις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε και από πάνω αποσύνδεσε το δεύτερο router και κάνε την εξής παραμετροποίηση.

Router_0: 192.168.1.1 με  DHCP: 192.168.1.10 έως 192.168.1.110 (100 διευθύνσεις διαθέσιμες).
Router_1: 192.168.1.2 με κλειστό τον DHCP.

To routing θα γίνεται μόνο από το Router_0. Το Router_1 λειτουργεί σαν switch + access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...