Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν διπλασιασμός ταχυτήτων Internet και από τη Vodafone


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γουατ; Τώρα το ανακοινώνουν; Αυτό μου προτάθηκε τον περασμένο Φεβρουάριο, (το συμβόλαιο έληγε Απρίλιο, 50αρα βδσλ). Με 2 χρόνια δέσμευση. Την επόμενη της έγκρισης κλείδωμα ηδη στα 105 (φτάνει μέχρι 110 κάποιες φορές). Και για κάποιο λόγο είναι και ~3€ λιγότερο το πάγιο.

Όμως δεν εχω δει καμία ουσιαστική διαφορά. Απο σερβερς Ελλάδας οκ, φτάνει τα 10μβ/ς (όχι απογεύματα) σχεδόν πάντα. Σε σερβερς εξωτερικού είναι πολύ πιο ασταθές. Στην 50αρα ήμουν σχεδόν πάντα maxed out. Τώρα μια μέρα θα ναι στα 1.5, άλλες στα 4, αλλες 7-8. Γενικά μεχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, z3et είπε

Γουατ; Τώρα το ανακοινώνουν; Αυτό μου προτάθηκε τον περασμένο Φεβρουάριο, (το συμβόλαιο έληγε Απρίλιο, 50αρα βδσλ). Με 2 χρόνια δέσμευση. Την επόμενη της έγκρισης κλείδωμα ηδη στα 105 (φτάνει μέχρι 110 κάποιες φορές). Και για κάποιο λόγο είναι και ~3€ λιγότερο το πάγιο.

Όμως δεν εχω δει καμία ουσιαστική διαφορά. Απο σερβερς Ελλάδας οκ, φτάνει τα 10μβ/ς (όχι απογεύματα) σχεδόν πάντα. Σε σερβερς εξωτερικού είναι πολύ πιο ασταθές. Στην 50αρα ήμουν σχεδόν πάντα maxed out. Τώρα μια μέρα θα ναι στα 1.5, άλλες στα 4, αλλες 7-8. Γενικά μεχ...

Τι εταιρεία; έβαλες DNS 1.1.1.1?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dreamerchris είπε

όπως τα λες δεν μπήκε 200αρα εδω αθήνα που είμαι

Άστα να πάνε.και εγώ Πειραιά είμαι.ο Φιλος μου δουλεύει μέσα και με φτιάχνει όμως η ταχύτητα σταθερή 100 ούτε λόγος για παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Δεν εννοώ ότι δεν έγινε ο διπλασιασμός, απλά ότι δεν θυμάμαι κάποια είδηση πώς έγινε εξαιτίας κάποιου προστιμου της ΕΕ.

Νομίζω η είδηση είχε παίξει ειδήσεις σίγουρα αλλά και ινσομνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Tetrabitos said:

Νομίζω η είδηση είχε παίξει ειδήσεις σίγουρα αλλά και ινσομνια.

Διπλασιάζει τις ταχύτητες στο ADSL ο ΟΤΕ | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (kathimerini.gr)

Μια είδηση του 2006.

Tellas: Διπλασιασμός ταχυτήτων στο ADSL (naftemporiki.gr)

Άλλη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαση  των στοιχείων που παραθέτει η ΕΕΤΤ  στο τέλος του 2021 ο ΟΤΕ είχε μερίδιο περίπου 51% ,Vodafone  22% ,Wind  15% και Nova μερίδιo  12%. Επιπρόσθετα, σημειώνεται η μείωση του αριθμού των παρόχων που δραστηριοποιούνται στην σχετική αγορά από 5 το 2016 σε 4 το 2020 (απορρόφηση της CYTA από τη Vodafone) και εν τέλει 3 στο τέλος του 2021, μετά την απόκτηση ελέγχου των Nova και Wind από την United Group.

Με βαση τα παραπανω στοιχεια ο ΟΤΕ κατεχει δεσποζουσα θεση στην αγορα σταθερης τηλεφωνιας κατι που επισημενει η ΕΕΤΤ ,απο την αλλη ο ανταγωνισμος μεταξυ  vodafon  και  nova/wind θα ειναι ιδιαιτερα εντονος για το ποια τελικα θα κρατηση τη δευτερη θεση στη σταθερη τηλεφωνια σε μακροκρονια βαση . 

Ελπιζουμε οτι αυτο θα ειναι προς οφελος του καταναλωτη εχοντας περισσοτερες κι ποιο δελεαστικες προσφορες αλλα κι καλυτερες κι ποιο ποιοτικες παρεχομενες υπηρεσιες απο πλευρας παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

Τι εταιρεία; έβαλες DNS 1.1.1.1?

 

Voda. Ναι, αρκετά χρόνια τώρα (μέχρι να τελειώσει το προτζεκτακι με self host).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος αυτή τη στιγμή όλοι οι πάροχοι (πάνω κάτω) διαθέτουν  τα 200Mbps στην τιμή που πριν από λίγο καιρό (λίγους μήνες μάλλον) διέθεταν τα 100 Mbps Συνεπώς ο "διπλασιασμός" έχει να κάνει με την "απονομή δικαιοσύνης" σε όλους τους πελάτες που έκαναν σχετικά πρόσφατα συμβόλαιο, και πληρώνουν τα 100 Mbps σε υψηλότερη τιμή. Στην ουσία αν κάποιος το ψάξει λίγο θα διαπιστώσει αυτό που λέω (τουλάχιστον για νόβα 100 και 200 που έχω προσωπική εμπειρία) και κατά συνέπεια δε νομίζω ότι θα πρέπει να περιμένει κανένα "διπλασιασμό" , παρά μόνο (εφόσον όντως πληρώνει την κατοστάρα στην τιμή που έχει τώρα η διακοσάρα) να ζητήσει από τον πάροχο αλλαγή του συμβολαίου του από 100Mbps σε 200Mbps (για άλλους 24 μήνες φυσικά). 

Το ζήτημα στην προκειμένη περίπτωση είναι τι θα γίνει με το διπλασιασμό στις ταχύτητες αυτών που έχουν ήδη διακοσάρα. Το πιο πιθανό είναι  να επιδοτηθούν από τους παρόχους με το βραβείο της "ανοικτής παλάμης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, compubile είπε

Αν δεν κάνω λάθος αυτή τη στιγμή όλοι οι πάροχοι (πάνω κάτω) διαθέτουν  τα 200Mbps στην τιμή που πριν από λίγο καιρό (λίγους μήνες μάλλον) διέθεταν τα 100 Mbps Συνεπώς ο "διπλασιασμός" έχει να κάνει με την "απονομή δικαιοσύνης" σε όλους τους πελάτες που έκαναν σχετικά πρόσφατα συμβόλαιο, και πληρώνουν τα 100 Mbps σε υψηλότερη τιμή. Στην ουσία αν κάποιος το ψάξει λίγο θα διαπιστώσει αυτό που λέω (τουλάχιστον για νόβα 100 και 200 που έχω προσωπική εμπειρία) και κατά συνέπεια δε νομίζω ότι θα πρέπει να περιμένει κανένα "διπλασιασμό" , παρά μόνο (εφόσον όντως πληρώνει την κατοστάρα στην τιμή που έχει τώρα η διακοσάρα) να ζητήσει από τον πάροχο αλλαγή του συμβολαίου του από 100Mbps σε 200Mbps (για άλλους 24 μήνες φυσικά). 

Το ζήτημα στην προκειμένη περίπτωση είναι τι θα γίνει με το διπλασιασμό στις ταχύτητες αυτών που έχουν ήδη διακοσάρα. Το πιο πιθανό είναι  να επιδοτηθούν από τους παρόχους με το βραβείο της "ανοικτής παλάμης"

για να είναι δίκαιοι θα πρέπει την 200αρα να την κάνουν 400άρα (ή έστω 300άρα, όσο αντέχει η γραμμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexiosdimitriadis είπε

για να είναι δίκαιοι θα πρέπει την 200αρα να την κάνουν 400άρα (ή έστω 300άρα, όσο αντέχει η γραμμή).

Ποσες καμπινες δινουν 200αρες ?πολυ λιγες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, alexiosdimitriadis said:

για να είναι δίκαιοι θα πρέπει την 200αρα να την κάνουν 400άρα (ή έστω 300άρα, όσο αντέχει η γραμμή).

Με το ζόρι 250, το 300αρι είναι σχεδόν θεωρητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kallair είπε

Εγω παντως, στο μαγαζι που δινω 15,40€ για απλη adsl με 300 λεπτά ομιλιας προς ολους τον μηνα, και με υπερκαλυπτει για την χρηση που κάνω, δεν παιζει να δεχθω αναβαθμιση και νεο συμβολαιο. 

1ον. δεν ξερω αν ο εξοπλισμος μου (παλιος συναγερμος) ειναι συμβατος με voip.
2oν. oταν τελειωσει το "νεο" συμβολαιο που θα μου κανουν, προφανως δεν θα μου το ξαναδωσουν με 15,40€ αλλα θα μου ζητανε 20-22€. δεν βλεπω τον λογο να τα δωσω οταν δεν κανω παραπανω χρηση και με υπερκαλυπτει το προγραμμα που ειμαι.

μαγαζί και παλιός συναγερμός παίζεις πολύ επικίνδυνα.. συναγερμό (και πληκτρολόγιο) άλλαζα ανά 10ετία όσο είχα το μαγαζί. Για ευνόητους λόγους (hacking, jamming και ηλεκτρονικές φθορές). Συν τη συντήρηση μπαταριών ανά 2ετία. Ξανά σκέψου το για αναβάθμιση συναγερμού πριν είναι πολύ αργά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν είναι άσχημο από την στιγμή που δίνει την επιλογή κι είναι εφικτή η αναβάθμιση.

Τουλάχιστον σιγουρεύεσαι ότι θα είσαι για 2 χρόνια σε αρκετά καλή τιμή.

Σκέψου πχ κάποιον που έχει Cosmote 100αρα με 36.9 να έχει πάει σε 200  και να του μένει λιγότερος από 1 χρόνος στο συμβόλαιο. Μέχρι στιγμής αν θέλει να παραμείνει στα 200Mbps μετά το συμβόλαιο, θα πρέπει να ανέβει στα 44.9 διότι δεν έχουν βγάλει μικρότερα πακέτα (λιγότερα λεπτά προς κινητά) σε αυτή την ταχύτητα.

Ειναι ασχημο. σκεψου εγω που πληρωνω 47 για 100αρα και περιμενω να ληξει το συμβολαιο να παω σε 26 για 100αρα. δυστηχως εκανα ανανεωση τον χειμωνα και εχω δρομο ακομα... αρα δεν νομιζω να ξανακανω ανανεωση για 200αρα για αλλα 2 χρονια ειδικα επειδη ειναι overkill η ταχυτητα. και να μην πω για την τν..

19 ώρες πριν, focusopoulos2 είπε

Και με 200 δε πάει βήμα.

εισαι πρασινος ε; παραδεξουτο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...