Προς το περιεχόμενο

Τα νέα αυτοκίνητα θα αποτρέπουν τους οδηγούς από το να τρέχουν με υπερβολική ταχύτητα στην Ευρωπαϊκή Ένωση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, mariosraptor1984 είπε

Θεωρώ πως πιο σημαντικό είναι να διαπαιδαγωγούν σωστά τους οδηγούς από το να επιβάλουν βλακείες τέτοιου τύπου. 
αλλοως ας πηγαίνουμε και με κάρο. Δεν καίει και τίποτα. 

Πράγμα που δουλεύει στη Ελλάδα εδώ και χρόνια….. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

εστιαζεις στο δεντρο κ χανεις το δασος 

ο κινδυνος ειναι πολυ μεγαλυτερος απο αυτον που βλεπεις 

Από τα πρόσφατα ατυχήματα είναι ξεκάθαρο ότι οι οδηγοί εστίασαν στο δέντρο ……. Στην μέση ακριβώς του δέντρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Razgriz είπε

Αυτοί που θα πείτε κάτι τύπου "φίλε δεν με απασχολεί αυτό που σου αρέσει εσένα επειδή είναι παράνομο"

Δε νομιζω οτι απασχολει το παρανομο οσο το επικινδυνο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Choronzon είπε

έχεις το σύντροφό σου με εμφραγμα στο χωριό , ΕΚΑΒ δεν υπάρχει , αποφασιζεις αφού περιμενεις μια ώρα να πας τον άνθρωπο σου στη πρωτεύουσα για στεφανιογραφια και πέφτεις πάνω στο όριο ταχύτητας 100km/h

Γενικά καλό το μέτρο για περιορισμό στη μέγιστη ταχύτητα αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις ειδικά σε τριτοκοσμικές χώρες σαν τη δικιά μας.

Κάποιες φορές είναι αναγκαίο να τρέξεις με οποίο ρίσκο υπάρχει . Ένα όριο πάντως στα 160 km /h πιστευω είναι λογικό

Τα τελευταία πολλά χρόνια είναι γνωστό ότι έχουμε επιδημία εμφραγμάτων ..

36 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Με τόσο που έχει πάει το καύσιμο πήραμε μερικά adapter για την obd από την spyros panopoulos automotive. 

Φαίνεται να δουλεύει 262352179_max.jpg.e3857a8c0c45cd08ae0cd41476ae13a0.jpg

Τι να σου πουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες, και τα δις που έχουν ξοδεύσει στην ανάπτυξη των κινητήρων, για να είναι ποιο οικονομικοί όταν τόσο εύκολα κανείς οικονομία……..στην Γερμανία οι τεχνικοί σχίζουν τα πτυχία τους…….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτά ειναι παιδιάστικα που λες, δεν είπα καταρχήν ένα παράδειγμα είπα αρκετά και με λίγο μυαλό συμπληρώνεις και τα άλλα εκτός αν απλά θέλεις να φέρεις αντίθετη άποψη ο συμμαθητής μου προφανώς και δεν καταγράφτηκε σαν βαρύς τραυματισμός γιατί δεν του έγινε κάνα τέστ ούτε ασχολήθηκε κανένας όταν ξύπνησε 2 μέρες μετά απο το κώμα ούτε εσύ θα μπορούσες να καταλάβεις αν έπαθε κάτι απλά μπορεί να σου φαίνεται για "νορμάλ κουτός" δεν ειναι καθυστερημένος κτλ δηλαδή μια απλή δουλειά μπορεί να την κάνει ή να βγει μόνος του έξω χωρίς βοήθεια να πιει εναν καφέ αλλά όλοι που τον ξέρουμε καταλαβαίνουμε ότι είναι αρκετά διαφορετικός. 

Αν χάσεις αφτί σπάσεις πόδι, χάσεις δάχτυλο, κουτσένεις, χάσεις την δουλειά σου, σκοτώσεις το ζωντανό κάποιου, καταστρέψεις την περιουσία κάποιου κτλ ούτε αυτά θα πάνε στο  "βαριά τραυματίες".



Τέλος το 2020 είχαμε 1013 τροχαία αριθμό που κατα το οpen ήδη ξεπεράσαμε τον Απρίλιο. 

 

Δεν ξέρω τα κριτήρια του "βαριά τραυματία" αλλά όλα αυτά που είπες εγώ θα τα έβαζα σε αυτή την κατηγορία (μου φάνηκε και αυτονόητο).

Δε θα το συνεχίσω γιατί δεν υπάρχει νόημα αλλά σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ τα πάμε αρκετά καλά (ναι είναι μέχρι το 21), και τα ατυχήματα που αφορούν παραβάσεις ορίου ταχύτητας είναι περίπου 9%

kQiewCR.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Ελευθερία είναι να αγοράζεις αυτοκίνητο και όχι μία ψηφιακή μητέρα με περίβλημα αυτοκινήτου, ψυγείου και οδοντόβουρτσας. Την παράβαση των ορίων την έχουμε λύσει ως συντεταγμένες πολιτείες: Ορίζεται νόμος (Κ.Ο.Κ.) και δίνονται αντικίνητρα (πρόστιμα) για την παράβασή του. Το να αγοράζεις αυτοκίνητο με "κόφτη" τα χλμ του εκάστοτε ορίου είναι ανελεύθερο και αντιφιλελεύθερο. Το να μη βρίσκεις τίποτα κακό σε όλο αυτό, δείχνει ότι είσαι έτοιμος να χάσεις την ελευθερία σου. Θα μας βρείτε αντιμέτωπους.

Και ξαναλέω τα όρια είναι για να τηρούνται και δεν είναι εκεί για διακόσμηση. Να στο κάνω πιο εύκολο, είσαι υποχρεωμένος να τα τηρείς ούτως ή άλλως. Ιδανικά θα τα σέβονταν όλοι αλλά δεν υπήρχε τρόπος να αποτρέπεται η παραβίασή τους. Τώρα πλέον υπάρχει, μέσω της τεχνολογίας.

 

44 λεπτά πριν, Razgriz είπε

 Όλο αυτό είναι επικίνδυνο σαν λύση προβλημάτων και απορώ πραγματικά με αυτούς που δεν καταλαβαίνουν ότι το κομμάτι παιδείας και σεβασμού είναι ο μόνος τρόπος ώστε να διορθωθεί αυτό και πολλά άλλα. 

Παιδεία; Σεβασμός; Δυο λέξεις άγωνστες στην πλειοψηφία των συμπολιτών μας...

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pikita είπε

Γεμίσαμε στο άρθρο αυτό πολλούς δασκάλους η πολλούς χεστες αυτό βλέπω εγώ.

Που'σαι "μάγκα", όταν κάποιος άλλος "μάγκας" πάρει σβάρνα κάποιον δικό σου επειδη την είδε Σουμάχερ σε δημόσιο δρόμο, τότε έλα να κάνεις τα ίδια σχόλια. Αντε με τον κάθε μαγκιά-κλανιά. Δεν θα κάτσουν οι υπόλοιποι σπίτια τους επειδή εσείς έχετε κάλο στο μυαλό, εσείς είστε που πρέπει να κάθεστε σπίτια σας. Αντε βόδια κουνάτε και το δαχτυλο ακομη σε τετοια θεματα ενώ χάνονται αθωοι για την μ@λακια του καθενος. Φέρνετε και άσχετα παραδείγματα με μπανιέρες και δεν ξερω εγω τι, λες και είναι ίδια. Μιλάμε για πρόκληση θανάτου απο καθαρή καφρίλα εδω, όχι για τυχαίους θανάτους απο γλίστρημα.

  • Like 9
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Δεν ξέρω τα κριτήρια του "βαριά τραυματία" αλλά όλα αυτά που είπες εγώ θα τα έβαζα σε αυτή την κατηγορία (μου φάνηκε και αυτονόητο).

Δε θα το συνεχίσω γιατί δεν υπάρχει νόημα αλλά σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ τα πάμε αρκετά καλά (ναι είναι μέχρι το 21), και τα ατυχήματα που αφορούν παραβάσεις ορίου ταχύτητας είναι περίπου 9%

kQiewCR.png

 

Τι καλά πάμε ρε φίλε μου με εκατοντάδες νεκρούς και δεκάδες χιλιάδες τραυματίες; δηλαδή αν δεν πηγαίναμε καλά τι θα γινόταν; γενοκτονία; 

Ευτυχώς που έβαλες αυτό το γράφημα γιατί κατάλαβα πως μετέφρασα λαθος αυτό που ανέβασα εγώ (γιατί ήδη μου φαινόταν μεγάλοι οι αριθμοί ) αφορούσε ΜΟΝΟ τον Φεβρουάριο !  Πιο κάτω έχει το εξής:

image.png.11e3b3998699b3de936c04f78f14c1fe.png

584 νεκροί σύνολο το 2020 με 10300 τραυματίες και 615 νεκροί με 11.875 το 2021 και για το 22 το κοντέρ συνεχίζει και γράφει... 

Ενδεικτικά 2700 ήταν οι νεκροί στην Γερμανία το 2020....  (χώρα που έχει και απεριόριστο ταχύτητας σε μεγάλο μέρος του οδικού της δικτύου αλλά και βέβαια πιο σώφρονες οδηγούς!)  https://www.destatis.de/EN/Press/2021/02/PE21_084_46.html#:~:text=WIESBADEN – In 2020%2C 2%2C724 people,on 2019 (3%2C046 fatalities).

Ναι οκ θα πεις τώρα όλα καλά 2700 ειναι τέσσερεις φορές περισσότεροι απο τους νεκρούς που έχουμε εμεις ναι οκ αλλά η Γερμανία έχει 8 φορές τον πληθυσμό της Ελλάδας ! Έχουμε τους διπλούς νεκρούς αναλογικά 

EDIT: τώρα που το καλοσκέφτομαι έχουμε πολύ παραπάνω νεκρούς αναλογικά γιατί απλά παίρνοντας πληθυσμούς δεν ειναι δίκαιο πρέπει να πάρουμε συνολικό αριθμό χιλιομέτρων που διανύουν τα οχήματα αθροιστικά (γιατί όσο περισσότερο χρόνο οδηγείς τόσο αυξάνεται και το ποσοστό να συμβεί κάτι) όπου οι Γερμανοί σίγουρα έχουν πολύ πάνω απο 8 φορές περισσότερα χιλιόμετρα απλά και μόνο λόγω αποστάσεων, εγώ όταν ζούσα σέρρες τα 90χλμ (σερρες Θεσσαλονίκη) μου φαινόταν εκδρομή όχι κάτι καθημερινό ο πατέρας μου που δουλεύει στην γερμανία κάνει 90χλμ κάθε μέρα  για να πάει στην δουλειά του. 

21 λεπτά πριν, Armoral είπε

Σε λίγο θα τους αποτρέπουν να οδηγούν κιόλας.

Κρίνοντας απο Ξάνθη και Κρήτη (όχι ότι σε άλλες περιοχές είμαστε καλύτεροι αλλά με βάση την προσωπική μου εμπειρία σε μέρη της χώρας που έχω ζήσει αυτές οι 2 περιοχές το έχουν τερματίσει το άθλημα) καλά θα κάνουν :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να μην αγοράσει κανείς λέω εγώ. Αν συμβεί αυτό εκεί να δείτε lobbying που θα πέσει για να μην βάλουν αυτές τις χαζομάρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, panos3521 είπε

Και ξαναλέω τα όρια είναι για να τηρούνται και δεν είναι εκεί για διακόσμηση. Να στο κάνω πιο εύκολο, είσαι υποχρεωμένος να τα τηρείς ούτως ή άλλως. Ιδανικά θα τα σέβονταν όλοι αλλά δεν υπήρχε τρόπος να αποτρέπεται η παραβίασή τους. Τώρα πλέον υπάρχει, μέσω της τεχνολογίας.

 

Κι εγώ ξαναλέω, ότι δε δουλεύουν έτσι οι συντεταγμένες πολιτείες και το κράτος δικαίου. Δεν απαγορεύουμε τα κουζινομάχαιρα για να μη γίνονται φόνοι στα σπίτια, δεν απαγορεύουμε τα παπιά γιατί με μία πτώση επιβαρύνεις 6 μήνες το ΕΣΥ και το ασφαλιστικό, δεν δίνουμε ειδικά ψυγεία στους παχύσαρκους που να δίνουν χ αριθμό θερμίδων τη μέρα ώσπου να αδυνατίσουν. Γενικά, δεν καταστέλλουμε παραβάσεις προληπτικά, γιατί μετά ανοίγουμε την πόρτα ενός ανελεύθερου φρενοκομείου από το οποίο έχουμε μόνο να χάσουμε ως κοινωνίες, άτομα, προσωπικότητες, νομικός και πολιτικός πολιτισμός. Οι "ευρωπαϊκές χώρες" που τόσο έχεις πρότυπο, έχουν απλώς μεθοδικότερη καταστολή και αντικινητροδότηση των παραβάσεων. Εσύ λες κάτι άλλο, το οποίο δεν έχεις ιδέα πόσο εξωφρενικό είναι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, qwertyuiop2 είπε

Κι εγώ ξαναλέω, ότι δε δουλεύουν έτσι οι συντεταγμένες πολιτείες και το κράτος δικαίου. Δεν απαγορεύουμε τα κουζινομάχαιρα για να μη γίνονται φόνοι στα σπίτια, δεν απαγορεύουμε τα παπιά γιατί με μία πτώση επιβαρύνεις 6 μήνες το ΕΣΥ και το ασφαλιστικό, δεν δίνουμε ειδικά ψυγεία στους παχύσαρκους που να δίνουν χ αριθμό θερμίδων τη μέρα ώσπου να αδυνατίσουν. Γενικά, δεν καταστέλλουμε παραβάσεις προληπτικά, γιατί μετά ανοίγουμε την πόρτα ενός ανελεύθερου φρενοκομείου από το οποίο έχουμε μόνο να χάσουμε ως κοινωνίες, άτομα, προσωπικότητες, νομικός και πολιτικός πολιτισμός. Οι "ευρωπαϊκές χώρες" που τόσο έχεις πρότυπο, έχουν απλώς μεθοδικότερη καταστολή και αντικινητροδότηση των παραβάσεων. Εσύ λες κάτι άλλο, το οποίο δεν έχεις ιδέα πόσο εξωφρενικό είναι.

Ότι ναναι ναι δεν απαγορεύουμε τα κουζινομάχαιρα αλλά ούτε και τα αυτοκίνητα απαγορεύει κανένας ή τα παπιά! 

Τα όρια ταχύτητας πρέπει να τηρούνται τέλος δεν έχει μα και μου. 

Και το μόνο που κάνει αυτή η τεχνολογία ειναι να σε ειδοποιεί όταν τα ξεπερνάς και να μην σου επιτρέπει να τα ξεπεράσεις κατα πολύ (πχ το όριο να ειναι 50 δεν θα σου αφήσει να πας με 100 επειδή την είδες φαστ εντ φούριους ) 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...