Προς το περιεχόμενο

Noctua Chromax NF-A14 vs NF-A15


Psyber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να επενδύσω σε τρία καλά φανάκια ώστε να ξεμπερδεύω με το θέμα/θορύβου απόδοσης σε ότι αφορά τους ανεμιστήρες του pc. Έχω τη D15 και νομίζω ότι οι ανεμιστήρες της είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει.

Προχθές πήρα και έναν Arctic F14 PWM PST και να μεν είναι αποδοτικός, αλλά στις πολλές στροφές είναι αρκετά θορυβώδης. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν και Noctua Redux και δε μου άρεσαν καθόλου.

Οι επιλογές μου είναι αυτές:

https://www.skroutz.gr/s/13643929/Noctua-NF-A14-chromax-black-swap-Case-Fan-140mm-με-Σύνδεση-4-Pin-PWM.html

και

https://www.skroutz.gr/s/13643917/Noctua-NF-A15-HS-Case-Fan-140mm-με-Σύνδεση-4-Pin-PWM.html

 

Θα μου πει κανείς ότι εφόσον πρόκειται για χρήση σε κουτί να πάω στον πρώτο, ωστόσο στα reviews του skroutz είναι κάποιος που επιμένει ότι ο δεύτερος (που είναι σχεδιασμένος για ψύκτρες κυρίως) είναι μακράν πιο αθόρυβος. Κάτι άλλο είναι το γεγονός ότι είναι static pressure και όχι airflow fans, αλλά αυτό μάλλον με βολεύει γιατί το κουτί μου έχει περιορισμένο airflow (Fractal Design Define 7 solid).

 

Εσείς τι λέτε; Περιμένω το feedback σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντί να αλλάξω ανεμιστήρες άλλαξα κουτί πάντως. 3 κομμάτια a12/14 κοστίζουν 70-75 ευρώ. Οπότε πήγα κατευθείαν στο Fractal Torrent Compact και κατέβηκα 10C αμέσως αμέσως. Ειδικά η GPU ( 3060Ti X Trio ) δεν έχει πάνω από 60C ακόμα. 

Τα P12 - P14 που είχα από την arctic ήταν πολύ καλά για τα χρήματα τους. Όμως ότι και να κάνεις ένα κουτί στην λογική των fractal θα σου κόψει το airflow από τον ίδιο το σχεδιασμό. 
Η διαφορά των F12 με τα P12 είναι η στατική πίεση. Σαν intake θα σου δούλευαν αρκετά καλύτερα.

Από τα P14 στα A14 έχεις διαφορά στις λεπτομέρειες, όπως ο ήχος που βγάζει το μοτεράκι. Στις φτηνές εταιρείες είναι high pitch, ενώ στη Noctua είναι low pitch. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα 3 NF-A15 πρίν κάποια χρόνια,οι δύο ηταν push-pull πάνω στην ψύκτρα (NH-U14S) και ο τρίτος εκτελούσε χρέη exhaust.

Αθόρυβος σε καμία περίπτωση με 25dBA,ειδικά ως exhaust.Η χροιά μετά τις 1100σαλ αλλάζει δραματικά και μέχρι τις 1500 μπορείς να την χαρακτηρίσεις έως και ενοχλητική.Με είχε προβληματίσει τόσο, που είχα στείλει μήνυμα στο support γιατί νόμιζα πως κάτι δέν πάει καλά ή κάτι δέν κάνω εγώ σωστά.Το κουτί τότε ήταν ένα Corsair 750D.

Πλέον έχω σάν rule of thumb οι 140mm ανεμιστήρες να δουλεύουν max 700σαλ.Εάν υπάρχει η δυνατότητα,είναι προτιμότερο να μοιράζεις την έξοδο του ζεστού αέρα σε περισσότερους ανεμιστήρες. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη, οι μόνοι πραγματικά εντυπωσιακά αθόρυβοι είναι οι 12άρηδες NF-A12x25 PWM, οι 14άρηδες είναι μεν ποιοτικοί αλλά από άποψης θορύβου τίποτε το εντυπωσιακό. Οι "φθηνοί" arctic καλύπτουν μια χαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. @nvidiafan θα μου επιτρέψεις ευγενικά να διαφωνήσω. Ο Α15 που έρχεται με τη d15 ειναι εξαιρετικός από άποψη θορύβου. Βέβαια δεν τον έχω μοντάρει μπροστά στο κουτί για να δω πως ακουγεται εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psyber είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. @nvidiafan θα μου επιτρέψεις ευγενικά να διαφωνήσω. Ο Α15 που έρχεται με τη d15 ειναι εξαιρετικός από άποψη θορύβου. Βέβαια δεν τον έχω μοντάρει μπροστά στο κουτί για να δω πως ακουγεται εκει.

Δεν διαφωνώ, ο Α15 είναι πιο αθόρυβος απο τον Α14! Απλώς δε με εντυπωσίασε όπως οι 12άρηδες που και στα 1200rpm δεν τους ακούω καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nvidiafan είπε

Προσωπική άποψη, οι μόνοι πραγματικά εντυπωσιακά αθόρυβοι είναι οι 12άρηδες NF-A12x25 PWM, οι 14άρηδες είναι μεν ποιοτικοί αλλά από άποψης θορύβου τίποτε το εντυπωσιακό. Οι "φθηνοί" arctic καλύπτουν μια χαρα.

Ναι οι Α12 είναι αθόρυβοι, σε σχέση με αυτούς που αναφέρει ο ΟΡ, και στις 2.000 στροφές. Με εντυπωσίασαν στην U12A και τους έβαλα και στο κουτί αλλάζοντας ότι είχε η Lian-Li. Λογικά αυτοί που κοιτάς θα είναι καλοί. Της  D15 είναι στις 1200 στροφές και αυτοί που κοιτάς στις 1500, δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά στο θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Psyber είπε

Έρχονται και αυτοί...

 

https://www.bequiet.com/en/casefans/3704

SP optimized Silent Wings 3 είναι ουσιαστικά.

Έκαναν phase out τους τελευταίους,για να χρεώνουν και κατιτίς ευρώ premium για το νέο μοντέλο. Πάρε έναν SW3 (όσο υπάρχουν) και τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ωραίο το design τους, αλλά με προβληματίζουν πολύ οι ηλεκτρικές προδιαγραφές. Απαιτούν 0.4 ampere, ενώ ο τουλάχιστον εξαετίας noctua nf-a14 θέλει μόνο 0.13. Είναι όντως τραγική η διαφορά αυτή ή είναι η ιδέα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2022 στις 2:42 ΜΜ, Psyber είπε

Είναι πολύ ωραίο το design τους, αλλά με προβληματίζουν πολύ οι ηλεκτρικές προδιαγραφές. Απαιτούν 0.4 ampere, ενώ ο τουλάχιστον εξαετίας noctua nf-a14 θέλει μόνο 0.13. Είναι όντως τραγική η διαφορά αυτή ή είναι η ιδέα μου;

Σε πολύ χαμηλότερες στροφές ο a14. Στις ίδιες στροφές τα ίδια καταναλώνουν.


140 fans της προκοπής δεν υπάρχουν, θα πρέπει να περιμένεις για a14x25 και t30 140 από phanteks. Με το όπλο στο χέρι είμαι και εγώ και περιμένω τους 2ους, ευελπιστώ να τους δούμε φέτος. 

Για intake fans πάντα pressure optimized fans βάζουμε, airflow fans είναι μόνο για exhaust και εκεί συζητήσιμο :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

Σε πολύ χαμηλότερες στροφές ο a14. Στις ίδιες στροφές τα ίδια καταναλώνουν.


140 fans της προκοπής δεν υπάρχουν, θα πρέπει να περιμένεις για a14x25 και t30 140 από phanteks. Με το όπλο στο χέρι είμαι και εγώ και περιμένω τους 2ους, ευελπιστώ να τους δούμε φέτος. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Που μπορούμε να το δούμε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psyber είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Που μπορούμε να το δούμε αυτό;

E δες τους A14 industrial, ίδια fans είναι. Oi 3000 rpm ζητάνε 0.55A.

 

Γενικά αυτά τα νούμερα είναι highly exaggerated, έχω βάλει 3x FHP 141 που είναι εντελώς κτήνοι σε 1 4pin και δεν υπάρχει θέμα. Αν υπάρξει στο μέλλον θα ενημερώσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...