Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Να πω από την αρχή ότι ΔΕΝ κατέχω το αντικείμενο, οπότε λίγο πιο χαλαρά αν έχει υπάρξει παρόμοια ερώτηση. Εγώ ότι φωτογραφίες βγάζω, το κάνω με ότι κινητά έχω και βγαίνει ότι βγαίνει. Τελευταία όμως αρχίζω να βγάζω φωτογραφίες πεταλούδες και άλλα έντομα, λόγω της δουλειά μου που είναι την φύση, είμαι σε άμεση επαφή. Βγάζω με μάκρο συνήθως που έχει το κινητό μου, το οποίο είναι ένα low price κινητό. Επειδή θέλω να βγάζω καλύτερες φωτογραφίες, θα ήθελα καμία πρόταση για καμιά μηχανή με λίγα χρήματα, έτσι απλά για να αρχίσω, αλλά να έχει λειτουργία macro που έχει το κινητό και γενικά εκτός από macro, να μπορώ να βγάζω από μια safe απόσταση και να μην κυλιεμαι στο χώμα σαν τα γουρούνια μπας και πλησιάσω ότι θέλω να βγάλω. Κοιταγαν σε μια κατηγορία που λέγεται dslr και σε μια άλλη κατηγορία και δεν έβγαλα άκρη. 

 

Βασικά καμιά συμβουλή θα ήθελα πρωτίστως και αν θέλει κανείς μου λέει για καμιά φωτογραφική μηχανή καινουργια αλλά και μεταχειρισμένη, αλλά όσο φτηνότερη γίνεται. Ερασιτεχνικά θέλω να ασχοληθώ εξάλλου, απλά για την πάρτη μου .

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

μέχρι ποσα χρήματα στο περίπου ? 

Δίκιο έχεις δεν έγραψα. Κοιταξα στο σκρουτζ και βλέπω τιμές 4-5 κατοσταρικα οι πιο φτηνες. Και φτηνότερα να είναι δεν με χαλάει. Πάντως μέχρι εκεί το ανώτερο, αν υπάρχει κάτι. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει συνδυασμός μηχανής και macro φακού στα λεφτά που δίνεις και στο επίπεδο που θες να βγάζεις σε καινούριο. Η macro φωτογραφία είναι ακριβούτσικο σπορ

Μόνο αν πας σε κάτι μεταχειρισμένο, και πάλι μιλάμε για εξοπλισμό δεκαετίας και βάλε.

Πρόταση μου, μπες στο mpb.com και αγόρασε μια κάμερα Canon 1200d ή 1300d και έναν φακό EF 100mm F/2.8 Macro. Είναι ένας συνδυασμός που θα σου κοστίσει γύρω στα 500-600 ευρώ (150-250 η μηχανή και 300-350 ο φακός)και θα μπορείς να ξεκινήσεις  να βγάζεις σοβαρές macro φωτογραφίες. Αργότερα αναβαθμίζεις την μηχανή σε κάτι καλύτερο και σου μένει ο φακός για την επόμενη και καλύτερη μηχανή.

Σε οτιδήποτε πιο φτηνό δεν θα κοιτούσα. 

Επίσης υπολόγισε και κανα 50άρικο κάποιο μεταχειρισμένο φλας (που είναι must για την macro φωτογραφία)

 

Υ.Γ Το κινητό σου δεν βγάζει macro. Νομίζεις ότι βγάζει macro. Βγάζει απλά κοντινές με έναν απο 3-4 φακούς που έχει και υποτίθεται πως είναι μάκρο και συνηθως είναι των 2mpix. Οτιδήποτε λιγότερο απο 1:1 απο τον σένσορα στην οθόνη δεν θεωρείται macro. 

Υ.Γ2 Η μακρο φωτογραφία είναι δύσκολη. Δεν στο λέω για να σε αποτρέψω, αλλά για να σου εφιστήσω την προσοχή πως αυτό που νομίζεις πως είναι μάκρο και βγάζεις με το κινητό και κυλιέσαι, δεν θα το αποφύγεις με την μηχανή όταν πας να βγάλεις πραγματική μάκρο. Το κινητό μάλιστα τα κάνει όλα πιο εύκολα. Αλλά ξαναλέω αυτό που βλέπεις στην οθόνη σου δεν είναι μάκρο και είναι φτιαγμένο για οθόνη κινητού. Όταν το ανοίξεις σε υπολογιστή καταρρέει η εικόνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, highpriest είπε

Πρόταση μου, μπες στο mpb.com και αγόρασε μια κάμερα Canon 1200d ή 1300d και έναν φακό EF 100mm F/2.8 Macro. Είναι ένας συνδυασμός που θα σου κοστίσει γύρω στα 500-600 ευρώ (150-250 η μηχανή και 300-350 ο φακός)και θα μπορείς να ξεκινήσεις  να βγάζεις σοβαρές macro φωτογραφίες.

Για canon , εφόσον πάρει crop dslr, μπορεί να πάρει crop φακό , ef-s δηλαδή , συγκεκριμένα τον Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM .

Με το 1.6 crop factor, ισοδυναμεί με 96mm περίπου 100ρης  δηλαδή σε full frame. Εϊναι αρκετά καλός macro , δεν είναι όπως οι 60ρηδες, που είναι πιο δύσκολοι.

Βρίσκεται κάπου 250€ ο φακός, οπότε παίρνει και καλύτερη μηχανή. Μιλάμε αποκλειστικά για  crop .

Ο 100ρης , που θα ισοδυναμεί με 160mm σε crop , θα είναι βέβαια σίγουρα ανώτερος και μπαίνει και σε full frame μηχανή

αλλά και mirrorless canon , με αντάπτορα. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Έτσι να μπαίνω σιγά σιγά στον χώρο. Να στε καλά. Για το παλικάρι που μου είπε ότι η φωτό που νομίζω ότι είναι μάκρο , όταν ανοιχτεί πέραν από κινητό σε υπολογιστή, καταρρέει, έχει απόλυτα δίκιο. Για αυτό θέλω κάτι, ώστε να μην "σπάει" η εικόνα . Ξέρω ότι το κινητό είναι "κινητό" και με έχει χαλάσει πολλές φορές με τις φωτογραφίες, οπότε ας το αφήσω απλά για κάνα ίντερνετ τκαι τηλέφωνα.

 

Κάτι τελευταίο, προτίμηση σε κάποια μάρκα? Canon, nikon , olympus... Κτλ κτλ? Ή πάνω κάτω είναι ίδιες όλες, στα πολύ απλά που ζητάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

 

 

Κάτι τελευταίο, προτίμηση σε κάποια μάρκα? Canon, nikon , olympus... Κτλ κτλ? Ή πάνω κάτω είναι ίδιες όλες, στα πολύ απλά που ζητάω?

Βασικά, αυτά που ζητάς δεν είναι καθόλου απλά. Η macro φωτογραφία είναι απο τα πιο δύσκολα είδη φωτογραφίας (τουλάχιστον απο όσα καταπιάστηκα εγώ)

 

Τώρα για τις μάρκες να μην σε προβληματίζει τόσο στην φάση που είσαι. Σου πρότεινα παραπάνω Full Frame φακό για έναν και μόνο βασικό λόγο. Βρίσκεις μεταχειρισμένα τα πάντα και φτηνά στο σύστημα EF της Canon. Παρόμοιες τιμές στα μεταχειρισμένα θα βρεις και στο σύστημα Full frame της Nikon. Εξίσου ποιοτικοί. Και ταιριάζουν τόσο στα FF σώματα όσο και τα crop των δύο εταιριών, οπότε έχεις παραπάνω επιλογές για αναβάθμιση μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στη nikon , θέλει προσοχή , να μην πάρεις af-d φακό . Ενώ δουλεύει άψογα και σε ανώτερα crop μοντέλα dslr και σε όλες τις full frame dslr, 

δεν δουλεύει στις mirroless με τον αντάπτορα της nikon. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και μέχρι τώρα φωτογραφίζεις με το κινητό, πιάνωντας στα χέρια μία φωτογραφική μηχανή η φιλοσοφία αλλάζει.
Οι 3 βασικότερες ερωτήσεις που πρέπει πρώτα να απαντήσεις και θα σε οδηγήσουν στο τι χρειάζεσαι είναι:

  1. Είμαι διατεθιμένος να διαβάσω πως λειτουργεί μία μηχανή, τι είναι έκθεση, τι είναι βάθος πεδίου, τι είναι macro, πότε να χρησιμοποιήσω χειροκίνητη εστίαση κλπ..
  2. Μέχρι πόσα κιλά/όγκο είμαι διαθετιμένος να κουβαλάω;
  3. Budget (το έχεις ήδη απαντήσει)

Εφόσον σκεφτείς καλά τα παραπάνω (ιδιαίτερα το 1, μπορείς να κάνεις όσες ερωτήσεις θες σχετικά με το τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσεις) θα σε οδηγήσουν στο εάν θα μείνεις με το κινητό, εάν θα κάνεις ένα μικρό και πιο οικονομικό βήμα με κάποια compact μηχανή με λειτουργία "macro" ή εάν θα πας σε ένα σύστημα dslr/mirrorless.
Μπορώ να σκεφτώ σε  δευτερολέπτα πάνω από  10 συνδυασμούς μηχανών και φακών που μπορούν να κάνουν αυτό που χρειάζεσαι, όμως αυτό δεν σε ενδιαφέρει τώρα.
 

Προσωπικά θα σκεφτόμουν περισσότερο μία αγορά που είναι κοντά στο σύστημα που έχεις δουλέψει (δηλαδή τους αυτοματισμούς του κινητού) και ταυτόχρονα η αγορά να μου δώσει έξτρα δυνατότητες π.χ αδιάβροχη για λήψεις στην παραλία. Παράδειγμα μία compact μηχανή Olympus TG-6/Ricoh WG-6 ή μίας μεταχειρισμένη Sony RX100 να σε βοηθήσουν περισσότερο στη μετάβαση σου.


 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές παίρνεις καλά αποτελέσματα και με φακούς που δεν είναι macro.

Αυτή η ποιότητα εικόνας σε καλύπτει; Βγήκε με έναν Sigma 18-250 OS και μια Nikon D3300. Η Sigma τον ονομάζει macro αλλά δεν είναι.

Το ρωτάω γιατί οι macro φακοί είναι ακριβοί.

Από την άλλη, αν δε σε ενδιαφέρει η αυτόματη εστίαση πας σε mirrorless και αγοράζεις ένα φτηνό macro 7artisans.

Cicada - Arxaia Korin8os3 (2019 Jul).jpg

Άλλο ένα παράδειγμα εικόνας που δε βγήκε με macro φακό. Βγήκε με την Panasonic GM1 και τον Panasonic 12-60mm. Κάμερα αντίστοιχη (και καλύτερη) της Panasonic GM1 βρίσκεις με κάτω από 400 ευρώ.

Trithemis annulata f - Parko Tritsi6 (2020 Aug).jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Μερικές φορές παίρνεις καλά αποτελέσματα και με φακούς που δεν είναι macro.

Αυτή η ποιότητα εικόνας σε καλύπτει; Βγήκε με έναν Sigma 18-250 OS και μια Nikon D3300. Η Sigma τον ονομάζει macro αλλά δεν είναι.

Το ρωτάω γιατί οι macro φακοί είναι ακριβοί.

Από την άλλη, αν δε σε ενδιαφέρει η αυτόματη εστίαση πας σε mirrorless και αγοράζεις ένα φτηνό macro 7artisans.

Cicada - Arxaia Korin8os3 (2019 Jul).jpg

Άλλο ένα παράδειγμα εικόνας που δε βγήκε με macro φακό. Βγήκε με την Panasonic GM1 και τον Panasonic 12-60mm. Κάμερα αντίστοιχη (και καλύτερη) της Panasonic GM1 βρίσκεις με κάτω από 400 ευρώ.

Trithemis annulata f - Parko Tritsi6 (2020 Aug).jpg

Το τερματισες....😀

Δεν λεω να σου καει το video.......αλλα για αρχισε να το σκεφτεσαι 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GQPhDFBI είπε

Μιας και μέχρι τώρα φωτογραφίζεις με το κινητό, πιάνωντας στα χέρια μία φωτογραφική μηχανή η φιλοσοφία αλλάζει.
Οι 3 βασικότερες ερωτήσεις που πρέπει πρώτα να απαντήσεις και θα σε οδηγήσουν στο τι χρειάζεσαι είναι:

  1. Είμαι διατεθιμένος να διαβάσω πως λειτουργεί μία μηχανή, τι είναι έκθεση, τι είναι βάθος πεδίου, τι είναι macro, πότε να χρησιμοποιήσω χειροκίνητη εστίαση κλπ..
  2. Μέχρι πόσα κιλά/όγκο είμαι διαθετιμένος να κουβαλάω;
  3. Budget (το έχεις ήδη απαντήσει)

Εφόσον σκεφτείς καλά τα παραπάνω (ιδιαίτερα το 1, μπορείς να κάνεις όσες ερωτήσεις θες σχετικά με το τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσεις) θα σε οδηγήσουν στο εάν θα μείνεις με το κινητό, εάν θα κάνεις ένα μικρό και πιο οικονομικό βήμα με κάποια compact μηχανή με λειτουργία "macro" ή εάν θα πας σε ένα σύστημα dslr/mirrorless.
Μπορώ να σκεφτώ σε  δευτερολέπτα πάνω από  10 συνδυασμούς μηχανών και φακών που μπορούν να κάνουν αυτό που χρειάζεσαι, όμως αυτό δεν σε ενδιαφέρει τώρα.
 

Προσωπικά θα σκεφτόμουν περισσότερο μία αγορά που είναι κοντά στο σύστημα που έχεις δουλέψει (δηλαδή τους αυτοματισμούς του κινητού) και ταυτόχρονα η αγορά να μου δώσει έξτρα δυνατότητες π.χ αδιάβροχη για λήψεις στην παραλία. Παράδειγμα μία compact μηχανή Olympus TG-6/Ricoh WG-6 ή μίας μεταχειρισμένη Sony RX100 να σε βοηθήσουν περισσότερο στη μετάβαση σου.


 

1) Προφανώς και είμαι διατεθειμένος να διαβάσω και να μάθω ότι μπορώ, manual κτλ. 

2) Δεν με πειράζει ο όγκος, αλλά προφανώς όσο ελαφρύτερη τόσο καλύτερα.

 

Σήμερα πήρα της δουλειά μια nikon d90 ή 90d δεν θυμάμαι ακριβώς όνομα. Είχε μαζί και κάτι φακούς. Δεν είχε manual και γενικά μπερδεύτηκα εφόσον έπιανα για πρώτη φορά μια τέτοια μηχανή στα χέρια μου.

Είδα όμως (άσχετος το ξαναγράφω) ότι χωρίς τους έξτρα φακούς δεν έβγαζε φωτογραφία!!! Δηλαδή σκέτο το σώμα δεν λειτουργεί χωρίς φακούς. Όταν πάρω μηχανή θέλω να μπορώ να την χρησιμοποιώ και χωρίς έξτρα φακούς. Αυτή η nikon πρέπει να είναι καμία 10αρια χρόνια. 

 

Πιο κάτω από την απάντηση σου, μου απάντησαν δύο παλικάρια, ένα παιδί μου έδειχνε φωτογραφίες και ήταν πολύ καλές. Για μένα πολύ καλές. Σήμερα εγώ με το κινητό έβγαλα με ότι macro λέει ότι έχει κάποιες φωτογραφίες. Εντάξει είναι χάλια, αλλά θα σηκώσω μια έτσι για το καλό. Προφανώς θέλω κάτι καλύτερο και δεν με νοιάζει αν είναι dslr, mirrorless, compact, απλά να μην "χαλάνε" τόσο πολύ ότι βγάζω από κοντά, αυτό θέλω. Και γενικά να βγάζω και τον γιο μου, καμία γιορτή, καμία εκδήλωση. Απλά πράγματα.

Να μια φωτό από το κινητό μου. Χαλάει ήδη πριν την μεγαλώσω πίσω στα φτερά και γενικά χαλαει.

Σας ταλαιπωρω και το ξέρω, αλλά ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

IMG_20220711_143156.jpg.74132d1abe95c5c0921ce0910ae988d1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Είδα όμως (άσχετος το ξαναγράφω) ότι χωρίς τους έξτρα φακούς δεν έβγαζε φωτογραφία!!! Δηλαδή σκέτο το σώμα δεν λειτουργεί χωρίς φακούς. Όταν πάρω μηχανή θέλω να μπορώ να την χρησιμοποιώ και χωρίς έξτρα φακούς. Αυτή η nikon πρέπει να είναι καμία 10αρια χρόνια. 

Καμία μηχανή σκέτο σώμα δεν βγάζει τίποτε. Θέλει φακό . Η κλασική εστιακή απόσταση macro φακού των 100mm , για οικογενειακές είναι δύσκολη, ειδικά για μικρούς χώρους. Πρέπει να είναι πάνω από 3 μέτρα το παιδί , για να το βγάλεις πορτραίτο . 

Δες παρακάτω πως φαίνονται πράγματα σε διαφορετικές εστιακές αποστάσεις σε full frame . Έχεις κατά νου, ότι η εστιακή του ματιού, 

αυτά που βλέπεις μπροστά σου δηλαδή, ισοδυναμούν με 42mm. Οπότε με περισσότερα το φέρνει πιο κοντά (τηλεφακός) ,  με λιγότερα το πάει πιο μακρυά (ευρυγώνιος).

1_GRID-Focal-Length-1_BLOG_final.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Καμία μηχανή σκέτο σώμα δεν βγάζει τίποτε. Θέλει φακό . Η κλασική εστιακή απόσταση macro φακού των 100mm , για οικογενειακές είναι δύσκολη, ειδικά για μικρούς χώρους. Πρέπει να είναι πάνω από 3 μέτρα το παιδί , για να το βγάλεις πορτραίτο . 

Δες παρακάτω πως φαίνονται πράγματα σε διαφορετικές εστιακές αποστάσεις σε full frame . Έχεις κατά νου, ότι η εστιακή του ματιού, 

αυτά που βλέπεις μπροστά σου δηλαδή, ισοδυναμούν με 42mm. Οπότε με περισσότερα το φέρνει πιο κοντά (τηλεφακός) ,  με λιγότερα το πάει πιο μακρυά (ευρυγώνιος).

1_GRID-Focal-Length-1_BLOG_final.jpg

Δηλαδή από ότι κατάλαβα dslr, mirrorless το σώμα απλά δεν βγάζει φωτογραφίες θες έξτρα φακούς. Για να βγάλει το σώμα, θα πρέπει απλά να πάω σε compact τις κλασικές μηχανές δηλαδή με ότι αρνητικό και θετικό έχουν. Ωραίο αυτό με τις εστιακές αποστάσεις που μου έστειλες, για να καταλάβω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

 

Είδα όμως (άσχετος το ξαναγράφω) ότι χωρίς τους έξτρα φακούς δεν έβγαζε φωτογραφία!!! Δηλαδή σκέτο το σώμα δεν λειτουργεί χωρίς φακούς. Όταν πάρω μηχανή θέλω να μπορώ να την χρησιμοποιώ και χωρίς έξτρα φακούς. Αυτή η nikon πρέπει να είναι καμία 10αρια χρόνια. 

 

 

 

Νομίζω πρέπει να κάτσεις να δεις μερικά βιντεάκια στο youtube για τα είδη των καμερών που υπάρχουν και τα είδη των φακών, καθώς και τι κάνει ο κάθε φακός. Αν μη τι άλλο για να μπορούμε να συνεννοηθούμε και να προτείνουμε πράγματα.

Σκέτο σώμα που παίρνει φακούς, δεν βγάζει χωρίς κάποιον φακό. Σε κάθε περίπτωση βάζεις τον ειδικό φακό που θέλεις και έχεις το ανάλογο αποτέλεσμα. Μάκρο, πορταίτα, τοπίο, τηλεφακό κλπ. Κάθε φακός κάνει κάτι καλά, ενώ πέρα απο τους εξειδικευμένους φακούς υπάρχουν και φακοί γενικής χρήσης και εστιακών μηκών, που θα σου κάνουν σχεδόν τα πάντα, αλλά τίποτα άριστα. Πχ με έναν φακό 18-135 ή κάτι ανάλογο καλύπτεις σχεδόν όλες τις βασικές χρήσεις. Αυτά σε μηχανές με σύστημα αλλαγής φακών όπως DSLR, Mirrorless 

Σε άλλες μηχανές ο μοναδικός φακός είναι ενσωματωμένος στην μηχανή. Αυτό μπορεί να σου δώσει απο κάποια μάκρο αποτελέσματα, μέχρι και τηλεφακού, αλλά όχι στο επίπεδο των μηχανών που αλλάζουν οι φακοί. Σαφώς όμως καλύτερα απο ένα κινητό. Αυτές είναι οι λεγόμενες compact η και bridge μηχανές. Me 500 ευρώ παίρνεις μια αρκετά καλή τέτοια μηχανή. Πχ https://www.skroutz.gr/s/7816578/Panasonic-Lumix-DMC-FZ300-Compact-Φωτογραφική-Μηχανή-12-1MP-Οπτικού-Ζουμ-24x-με-Οθόνη-3-και-Ανάλυση-Video-4K-UHD-Μαύρη.html#reviews

Το μειονέκτημα της δεύτερης κατηγορίας είναι πως αυτή είναι η μηχανή και ο φακός σου. δεν μπορείς να βελτιώσεις τίποτα πάνω της παρα μονο περιφεριακά και ακριβά, ενώ αν χαλάσει ο μηχανισμός του φακού, είναι ασύμφορη να φτιαχτεί όλη η μηχανή. Πάντως σε αυτή την κατηγορία με 500 ευρώ που διαθέτεις παίρνεις καλό κομμάτι, ενώ αν πας σε μεταχειρισμένη των 500 ευρώ μιλάμε σχεδόν για επαγγελματικής χρήσης μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...