Προς το περιεχόμενο

Ηχοσυστημα αυτοκινητου


Fabricated

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Δεν εχω καμια επαφή με αμάξια 

Έχω ένα Ρενό κλιο του 04 και εχει αρκετά κακο ήχο. Κακά ηχεία και μάλλον κακία πηγή 

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να ψάξω vfm ηχεια, πως θα ξέρω οτι είναι συμβατά με το αμαξι μου και τι τιμή θα ήταν λογική για ένα συνεργειο να τα βαλει; Δε με νοιάζει τα ηχεία να ναι καγκουρικα, να ακούγονται στη γειτονιά, αρκεί να ακούγονται πολύ δυνατά μέσα στο αμαξι όταν θέλω να ακούω μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Καλησπέρα

Δεν εχω καμια επαφή με αμάξια 

Έχω ένα Ρενό κλιο του 04 και εχει αρκετά κακο ήχο. Κακά ηχεία και μάλλον κακία πηγή 

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να ψάξω vfm ηχεια, πως θα ξέρω οτι είναι συμβατά με το αμαξι μου και τι τιμή θα ήταν λογική για ένα συνεργειο να τα βαλει; Δε με νοιάζει τα ηχεία να ναι καγκουρικα, να ακούγονται στη γειτονιά, αρκεί να ακούγονται πολύ δυνατά μέσα στο αμαξι όταν θέλω να ακούω μουσικη

Συνήθως όλοι ξεκινάνε από την πηγή. Γιατί και ηχεία να αλλάξεις με μάπα εργοστασιακή πηγή πάλι χάλια ήχο θα έχεις.

Γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να πας σε έναν επαγγελματία να ρωτήσεις τιμές και γνώμες εφόσον δεν θέλεις κάτι extreme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsofras είπε

Συνήθως όλοι ξεκινάνε από την πηγή. Γιατί και ηχεία να αλλάξεις με μάπα εργοστασιακή πηγή πάλι χάλια ήχο θα έχεις.

Γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να πας σε έναν επαγγελματία να ρωτήσεις τιμές και γνώμες εφόσον δεν θέλεις κάτι extreme

Απλα θέλω να πάρω πρπετοιμασνενος. Αν δεν ξερεις σου πουλάνε οτι θέλουν  και σε ότι τιμή θέλουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Απλα θέλω να πάρω πρπετοιμασνενος. Αν δεν ξερεις σου πουλάνε οτι θέλουν  και σε ότι τιμή θέλουν...

Ναι σωστά δεν είπα να αγοράσεις, πήγαινε σε κανα δύο να πάρεις μία ιδέα, δες τιμές με το να τα αγοράσεις μόνος βάλε και την εγκατάσταση και έτσι θα ξέρεις αν πάνε να σε φάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Fabricated είπε

Απλα θέλω να πάρω πρπετοιμασνενος. Αν δεν ξερεις σου πουλάνε οτι θέλουν  και σε ότι τιμή θέλουν...

Αυτό που θες να κάνεις δεν έχει φιξ τιμή αλλά μπάτζετ που διαθέτεις.
Πηγαίνεις λοιπόν έχωντας στο νου ένα ποσό που θες να ξοδέψεις και βάση αυτού πορεύεσαι.

Μπορείς να δείς στο skroutz από που ξεκινάνε οι τιμές για πηγές και ηχεία και να έχεις μία ιδέα.
Θα πας σε 1-2 καταστήματα να ρωτήσεις και θα υπολογίσεις ότι θα πρέπει να πληρώσεις και τα όποια εργατικά χρειαστεί για την τοποθέτηση.

Συνήθως, με την αγορά λίγο καλύτερων ηχείων από τα όποια εργοστασιακά έχειο το αμάξι ακόμα και η εργοστασιακή πηγή θα «ακουστεί» καλύτερα.
Όχι ποιό δυνατά, αυτό είναι άλλο πράμα και μπαίνεις σε άλα μονοπάτια, αλλά σίγουρα καλύτερα.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Μπορείς να δείς στο skroutz από που ξεκινάνε οι τιμές για πηγές και ηχεία

Αυτο θέλω να κανω αλλά δεν έχω καταλάβει. κάνουν όλα τα ηχεία και όλες οι πηγές σε όλα τα αμαξια;

Επίσης πάντα παίζει ρόλο το budget αλλα αν ζητήσω ενα vfm κινητό θα λέγαμε κατι στο εύρος 150-300 ευρώ που θεωρείται vfm. Ξανα λεω δεν εχω ιδεα ουτε απο ηχεία ουτε απο συμβατότητα οποτε αυτή ειναι η ερώτηση μου. Το να πάω σε ένα συνεργείο να μου πουν σου έχω τα καλύτερα με 200 ευρώ δε μου λεει κάτι. Είναι σαν να πηγαινω στο πλαίσιο να παρω turbox επειδή έτσι μου είπε ενας πωλητής 

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Όχι ποιό δυνατά, αυτό είναι άλλο πράμα και μπαίνεις σε άλα μονοπάτια, αλλά σίγουρα καλύτερα

Για αρχη θέλω σίγουρα να βρω κατι καλύτερο όπως λες αφου τα τωρινά κάνουν  παραμόρφωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια πηγή επώνυμη με 40-50€ (με usb φυσικά) και δύο ηχεία μπροστινά με 25€ το ένα. Έτσι κάναμε σε ένα Freelander του 2004 και απογειώθηκε ο ήχος (σε σύγκριση με αυτό που ήταν). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δε κανουν ολα τα ηχεια, το καθε αμαξι παιρνει συγκεκριμενη διασταση, βρες τι διαστασεις παιρνει και τα ηχεια μετα βρισκονται...

η πηγη απο την αλλη ειναι πιο ευκολο να βρεθει πχ μια alpine ειναι παντοτε αξιοπρεπης λυση https://www.electricblue.gr/index.php?route=product/product&product_id=59341&skr_prm=WyI0NWRmM2VmMy1mODlhLTQxNGEtYTkzNi05MDY4OWZjMzIwNTAiLDE2NTc2OTg4Mzc3MjcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 

μπορεις φυσικα κ οικονομικότερα (πχ pioneer η Sony - πιο χαμηλα μη πεσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Agmourk είπε

Πάρε μια πηγή επώνυμη με 40-50€ (με usb φυσικά) και δύο ηχεία μπροστινά με 25€ το ένα. Έτσι κάναμε σε ένα Freelander του 2004 και απογειώθηκε ο ήχος (σε σύγκριση με αυτό που ήταν). 

Ευχαριστώ πολυ!

3 ώρες πριν, paylidis είπε

βασικα δε κανουν ολα τα ηχεια, το καθε αμαξι παιρνει συγκεκριμενη διασταση, βρες τι διαστασεις παιρνει και τα ηχεια μετα βρισκονται...

η πηγη απο την αλλη ειναι πιο ευκολο να βρεθει πχ μια alpine ειναι παντοτε αξιοπρεπης λυση https://www.electricblue.gr/index.php?route=product/product&product_id=59341&skr_prm=WyI0NWRmM2VmMy1mODlhLTQxNGEtYTkzNi05MDY4OWZjMzIwNTAiLDE2NTc2OTg4Mzc3MjcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 

μπορεις φυσικα κ οικονομικότερα (πχ pioneer η Sony - πιο χαμηλα μη πεσεις)

Ευχαριστώ, πάντα βοηθητικος😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. 

Είμαι σε αναζήτηση μπροστινού ζευγαριού ηχείων για Audi Q3 2022 (κατα προτίμηση δε θέλω να μπλέξω με αλλαγή ενισχυτή λόγω κόστους) και μου πρότεινε τοπικό μαγαζί τα Blam Audio 6.5″ Car Speakers-165ES με ευαισθησία στα 2ωμ (συνεπώς δε χρειάζεται ενίσχυση). 

(ενα άλλο μαγαζί στο Χαλάνδρι μου πρότεινε τα Audison αλλα χρειάζεται αλλαγή ενίσχυσης και το συνολικό κόστος ξεφεύγει) 

Έχει κανείς αποψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και έτσι; Εγώ γενικά ικανοποιημενος είμαι από τον ηχο (ένταση θα ήθελα παραπάνω αλλά στην ηλικία μου θα ακούσω δυνατά μουσική 1-2 φορεσ το μήνα για λογά λεπτά κ αν).  
Γενικά στα γερμανικά δεν έχεις πολλές επιλογές γιατί έχουν περίεργες διαστάσεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2024 στις 7:14 ΜΜ, john1987 είπε

Νομίζω 6,5 ιντσών παίρνει μπροστά Γιώργο.

Ένταση δεν θέλω τόση έτσι κι αλλιώς αλλα θα ήθελα λίγο πιο "γεμάτο" ήχο. 

στο βαθος νομιζω εχουν θεμα τα γερμανικα (επιτηδες το κανουν), ισως στο συγκεκριμενο αμαξι κ να μην εχουν...

εγω δε θα τα σκαλιζα να σου πω την αληθεια παντως... μονο κ μονο στη σκεψη οτι καποιος ενδεχομενως αμπαλος θα βγαλει το ταμπλα της πορτας φρικαρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ειδικευμένο κατάστημα σε ηχοσυστήματα αυτοκινήτου πόσο άμπαλα να το κάνουν; Το κάνουν κάθε μέρα αυτό, δηλαδή είναι στάνταρ εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, john1987 είπε

Ρε συ ειδικευμένο κατάστημα σε ηχοσυστήματα αυτοκινήτου πόσο άμπαλα να το κάνουν; Το κάνουν κάθε μέρα αυτό, δηλαδή είναι στάνταρ εργασία.

Μου το έχουν κάνει άμπαλα σε αντιπροσωπεία bmw, γιατί να μη το κάνουν σε ένα Ηλεκτρολογειο 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...