Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με πρίμα,μπάσα από cds/βινύλια!


thebest201

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,είμαι νέο μέλος αν και ήμουν και πολύ παλιότερα στο forum με παρόμοιο username.

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με παλιότερες ηχογραφήσεις από cd εταιρειών γιατί έχουν τόσα πρίμα. Δεν ακούω μπάσο σε πολλά κομμάτια ή ελάχιστο. Βέβαια αυτό δεν με ενοχλεί, Πχ σε αυτό αλλά και στις πιο πολλές ηχογραφήσεις της Μίνος μέχρι μέσα δεκαετίας 90 

Γενικά έχω πολλούς γνωστούς που τους ενοχλεί αυτός ο ήχος,δηλαδή να είναι τόσο απαλό το μπάσο και θέλουν πολύ σκληρό μπάσο.

Με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω και γιατί πολλά ελληνικά κομμάτια που κυκλοφορούν τα τελευταία 5 περίπου χρόνια,κυρίως digital releases (αν και πολλά βγαίνουν και σε flac αρχεία) έχουν πολύ σκληρό μπάσο σε σημείο που παραμορφώνει τον ήχο πολλές φορές,αλλά και ο ήχος είναι πιο κλειστός κι όχι τόσο καθαρός. Το ίδιο και σε συγκεκριμένα ξένα άλμπουμς τα οποία έχουν τεράστια εμπορική επιτυχία πχ Billie Eilish, Taylor Swift, Rosalia ο ήχος είναι παραμορφωμένος και κλειστός. Να πω ότι ακούω μουσική από airpods αν και μου έχουν πει ότι δεν είναι καλά ώστε να κρίνω τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2022 στις 11:20 ΠΜ, thebest201 είπε

Να πω ότι ακούω μουσική από airpods αν και μου έχουν πει ότι δεν είναι καλά ώστε να κρίνω τον ήχο.

και πολύ καλά σου είπανε. Τα airpods δεν μπορούν να αναπαράγουν ήχους κάτω από 50Hz οπότε τα μπάσα τα ξεχνάς.
Αν θες μπάσο και ποιότητα θα πας σε ενσύρματα ακουστικά.
Προτείνω
https://www.marshallheadphones.com/gr/en/mode-eq.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...