Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση router παρόχου με voIP γραμμή - Ubiquiti και Powerlines


liacoCc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα του insomnia,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το παρακάτω πρόβλημα,

Θέλω να ξεφορτωθώ το router του παρόχου, που στην δικιά μου περίπτωση είναι η COSMOTE. Ο λόγος είναι διότι έχω πάει σε οικοσύστημα τις Ubiquiti.

Έχω UDM-PRO  και σκέφτομαι το καλώδιο rj11 να του φτιάξω βύσμα σε rj45 και από κει να κάνω το set-up σε ΡΡPoE username-password. όποτε με αυτόν το τροπο θα έχω πρόσβαση στο internet.

Τώρα εφόσον κάνω αυτό, το τηλέφωνο είναι voIP και δεν θα έχω σταθερό τηλέφωνο (δεν με πολύ καεί η αλήθεια είναι αλλά για το γαμώτο) και ψάχνωντας το στο internet fοrum κλπ.   βρήκα ότι με την παρακάτω συσκευή grand stream voIP gateway θα μπορώ να έχω σταθερή γραμμή, ζητώντας από τον πάροχο τα στοιχεία voIP. Το ερώτημα είναι:

  1. Αν το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; τι πρόβλημα αντιμετώπισε - δυσκολίες.
  2. Αν είναι εφικτό με συνδυασμό powerline και Grand stream voIP geteway να δώσω γραμμή τηλεφώνου σε αλλο δωματιο. Το σπίτι είναι του 70’ όποτε δεν εχει δεύτερη γραμμή σταθερού τηλεφώνου εκτος απο την αρχικη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το UDM-PRO δεν είναι vdsl router, οπότε αυτό που λές οτι θα φτιάξεις (rj11-rj45) δεν θα παίξει καθώς το ένα δίνει σήμα vdsl από το dslam και το άλλο περιμένει ethernet.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι δε σου πολυ αρεσει ρε φιλος? Επειδη θα εχεις ενα μπιτ παραπανω στι κυκλωμα σου? Τραγικο ειναι ετσι? Πως θα κοιμομαστε μετα τα βραδια? Δικιο εχετε και εσεις.......... πολυ αγχος λεμε. Πως να ζησεις ετσι?

 

 

Εδω στηνουμε ολοκληρες εταιρειες με routers behind routers και 3-4 nat, 4-5 υποδικτυα, 20-30-80-1500 τερματικα και δε τρεχει καστανο φιλε μου........

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Γιατι δε σου πολυ αρεσει ρε φιλος? Επειδη θα εχεις ενα μπιτ παραπανω στι κυκλωμα σου? Τραγικο ειναι ετσι? Πως θα κοιμομαστε μετα τα βραδια? Δικιο εχετε και εσεις.......... πολυ αγχος λεμε. Πως να ζησεις ετσι?

 

 

Εδω στηνουμε ολοκληρες εταιρειες με routers behind routers και 3-4 nat, 4-5 υποδικτυα, 20-30-80-1500 τερματικα και δε τρεχει καστανο φιλε μου........

κρίμα ρε φίλε τέτοιο μάστορη που είσαι και δίνεις λύση στο πρόβλημα μπαίνεις σε τέτοιες σελίδες για να το παίξεις τεχνικαρας. Έφερα μια άποψη με το δικό μου οπτικό σημείο όχι με το δικό σου, θεωρώ απλά άχρηστο το router του ISP PROVIDER cosmote και δεν το θέλω. Δεν είναι πρόβλημα το έξτρα λαμπάκι ούτε το έξτρα μπιτ στο κύκλωμα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liacoCc είπε

κρίμα ρε φίλε τέτοιο μάστορη που είσαι και δίνεις λύση στο πρόβλημα μπαίνεις σε τέτοιες σελίδες για να το παίξεις τεχνικαρας. Έφερα μια άποψη με το δικό μου οπτικό σημείο όχι με το δικό σου, θεωρώ απλά άχρηστο το router του ISP PROVIDER cosmote και δεν το θέλω. Δεν είναι πρόβλημα το έξτρα λαμπάκι ούτε το έξτρα μπιτ στο κύκλωμα.

Επειδή δεν αναφέρεις εάν έχεις vdsl ή ftth (υποθέτω vdsl γιατί αναφέρεις rj11)…εάν δεν θες τον router του provider βάζεις ένα avm fritz , παίζουν όλα και κάνεις την δουλειά σου εύκολα.

Βέβαια όπως και του παραπάνω μου κάνει εντύπωση να έχεις αγοράσει το Dream machine pro των 500€ και δεν γνωρίζεις ότι δεν έχει vdsl modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, liacoCc said:

κρίμα ρε φίλε τέτοιο μάστορη που είσαι και δίνεις λύση στο πρόβλημα μπαίνεις σε τέτοιες σελίδες για να το παίξεις τεχνικαρας. Έφερα μια άποψη με το δικό μου οπτικό σημείο όχι με το δικό σου, θεωρώ απλά άχρηστο το router του ISP PROVIDER cosmote και δεν το θέλω. Δεν είναι πρόβλημα το έξτρα λαμπάκι ούτε το έξτρα μπιτ στο κύκλωμα.

Άχρηστο γιατί? Το modulator-demodulator ποιος θα το κάνει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 hours ago, liacoCc said:

θεωρώ απλά άχρηστο το router του ISP PROVIDER cosmote και δεν το θέλω.

Υπομονή για FTTH όπου το ONT είναι ξεχωριστό από το router, οπότε θα μπορείς να συνδέεις το UDM Pro κατευθείαν πάνω του χωρίς πχ το Speedport ενδιάμεσα.

Μέχρι τότε PPPoE Pass-through αν θες τηλεφωνία ή Bridge αν δεν σε νοιάζει, για Cosmote πάντα, στη Wind παίζει κι η τηλεφωνία με Bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Υπομονή για FTTH όπου το ONT είναι ξεχωριστό από το router,

Και εκεί θα κάνει pppoe που δεν το θέλει με vlan 835 :)😜😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει PPPoE passthrough έγραψε και θέλει να κάνει κλήση μόνο το UDM, κάτι που γίνεται μόνον σε FTTH.

Σε FTTC που είναι τώρα, θέλει δεν θέλει χρειάζεται κάποιο modem να κάνει τον συγχρονισμό, οπότε η φθηνότερη επιλογή είναι η συσκευή του παρόχου. 

Από την στιγμή που λέει ότι δεν τον ενδιαφέρει η τηλεφωνία, τι βάζει σε bridge mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem και η κλήση ΡΡΡοΕ γίνεται αποκλειστικά από το UDM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...