Προς το περιεχόμενο

Huawei Mate pad 11 vs Xiaomi mi pad 5


Symbad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο και το πακέτο Huawei Mate pad 11 μαζί με τη θήκη-πληκτρολόγιο και το πενάκι στα περίπου 360€, κάνει να φαίνεται την επιλογή του προφανή και εύκολη.

Αλλά το μεγάλο ερώτημα είναι, αν το harmony os και η έλλειψη Google services θα αποτελέσουν μεγάλο πρόβλημα στη συνολική εμπειρία χρήσης. 

Η χρήση του θα είναι κατανάλωση περιεχομένου (YouTube, σερφαρισμα κτλ) και κανένα παιχνίδι. Επίσης για τα παιχνίδια, αλλά και τις εφαρμογές, το store της Huawei είναι οκ ή μόνιμα θα είμαι στη διαδικασία να βρίσκω πατέντες και θα έχω την αίσθηση ότι πάντα κάτι λείπει; 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Symbad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, το matepad το έχω από τον Νοέμβριο (προπαραγγελια με το πληκτρολόγιο και το πενάκι). Για κατανάλωση περιεχομένου είναι μια χαρά. Πολύ καλή οθόνη, πάρα πολύ καλός ήχος.Γενικα ευχάριστο και σβέλτο στην χρήση του. Netflix που χρησιμοποιώ αραιά και που κατέβασα apk και YouTube την "κλασσική" έκδοση. 

 

Στα αρνητικά του,

update  έχει να πάρει από τα Χριστούγεννα,

αρκετές εφαρμογές παίζουν μόνο σε portrait mode και όχι σε landscape (ίσως είναι θέμα γενικότερα των Android tablets δεν έχω άλλο tablet για να το επιβεβαιώσω) 

 Μπαταρία οκ 6-8 ώρες οθόνη περίπου 

Αρκετές εφαρμογές απαιτούν Google play services πχ κάτι που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αλλά δεν μπορώ είναι της autodesk το autocad 

 

Σε σχέση με το mipad 5 θα ξαναεπαιρνα το huawei αλλά είμαι αρνητικά προκατελημενος με τα xiaomi. 

Αν ξαναεπαιρνα τώρα ταμπλετ σε αυτά τα χρήματα θα κοιτούσα πρώτα σε iPad έστω και παλαιότερα μοντέλα - μεταχειρισμένα, παρά android. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Takis_Mpouniaz είπε

Καλησπέρα φίλε, το matepad το έχω από τον Νοέμβριο (προπαραγγελια με το πληκτρολόγιο και το πενάκι). Για κατανάλωση περιεχομένου είναι μια χαρά. Πολύ καλή οθόνη, πάρα πολύ καλός ήχος.Γενικα ευχάριστο και σβέλτο στην χρήση του. Netflix που χρησιμοποιώ αραιά και που κατέβασα apk και YouTube την "κλασσική" έκδοση. 

 

Στα αρνητικά του,

update  έχει να πάρει από τα Χριστούγεννα,

αρκετές εφαρμογές παίζουν μόνο σε portrait mode και όχι σε landscape (ίσως είναι θέμα γενικότερα των Android tablets δεν έχω άλλο tablet για να το επιβεβαιώσω) 

 Μπαταρία οκ 6-8 ώρες οθόνη περίπου 

Αρκετές εφαρμογές απαιτούν Google play services πχ κάτι που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αλλά δεν μπορώ είναι της autodesk το autocad 

 

Σε σχέση με το mipad 5 θα ξαναεπαιρνα το huawei αλλά είμαι αρνητικά προκατελημενος με τα xiaomi. 

Αν ξαναεπαιρνα τώρα ταμπλετ σε αυτά τα χρήματα θα κοιτούσα πρώτα σε iPad έστω και παλαιότερα μοντέλα - μεταχειρισμένα, παρά android. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σημαντική η εμπειρία σου. Την πήρα την απόφασή μου και παρήγγειλα το matepad 11 εν γνώση των όποιων αδυναμιών του. Επειδή όμως θα είναι για βασική χρήση είπα να το ρισκάρω. 

Για ipad δεν το συζητώ, είχα/έχω το 2 και ξέρω την αξία τους. Αλλά για να πας σε κάτι καλύτερο πρέπει να δώσεις ένα σεβαστό ποσό. 

Θα επανέλθω όταν θα έχω σχηματίσει δική μου άποψη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν από χθες το έχω στα χέρια μου και μπορώ να πω ότι οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες!

Από υλικό πετάει! Σε αυτή την τιμή δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να το ανταγωνιζεται (εκτός του xiaomi mi pad 5), ειδικά το πακέτο με θήκη-πληκτρολόγιο και πενάκι στα 360-370 είναι... Οθόνη απόλαυση, ηχεία δυνατά με ποιοτικό ήχο, ο snap 865 με 6Gb ram τα καταπίνει όλα.

Για κάποιον που του είναι απαραίτητα τα Google services ΚΑΙ από το ταμπλετ, ας κοιτάξει αλλού. Για όλους τους υπόλοιπους θα τους καλύψει σε ποσοστό 90-95%. Να το πω αλλιώς, αν είχε Google services νομίζω ότι η τιμή του θα ήταν διπλάσια. Όμως σε καμία των περιπτώσεων, δεν μπορώ να πω ότι επειδή δεν τις έχει, έχεις ένα ταμπλετ με τις μισές δυνατότητες. 

Θα επανέλθω εν ευθέτω χρόνω, όταν έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
2 ώρες πριν, perpetas είπε

Το matepad παίζει κάπου σε αυτή τη τιμή με πενάκι και πληκτρολόγιο; 

που μπορώ να το βρω;

Δυστυχώς δεν παίζει πουθενά πλέον σε αυτή την τιμή (370€ +θήκη πληκτρολόγιο +πενάκι) και δεν ξέρω αν θα παίξει σύντομα ξανά σε αυτή την τιμή και με τα δώρα. Βασικά έχει ανέβει και η τιμή του αρκετά. Ισως φταίει και η εποχή. Έχω παρατηρήσει ότι κάθε χρόνο Αύγουστο - Σεπτέμβρη ανεβαίνουν οι τιμές σε κινητά, ταμπλετ, κτλ (αγορές νέων φοιτητών, μαθητών...) 

Εναλλακτικά μια καλή επιλογή σε αυτή την κατηγορία και λίγο φθηνότερο αυτή τη στιγμή, είναι το mi pad 5 (από 335 στο skroutz, 355 σε κατάστημα για όσους έχουν voucher της ψηφιακής μέριμνας). Για ίδια χαρακτηριστικά σε άλλη εταιρία πρέπει να δόσεις τα διπλά. Α, + gsm σε σχέση με matepad 11, για όσους τους είναι αναγκαία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είναι αλήθεια αυτό που λένε, ότι το mi pad 5 μετά από ένα update έχει πλέον πρόβλημα με το touch στην οθόνη; Ότι το αχρηστευσαν;

Ρωτάω γιατί περιμένω το mi 6 σε λίγους μήνες αλλά καλοσκεφτομαι και το s8+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω mi pad5, δεν ισχυει φυσικα αυτο με το update. Το s8+ είναι άλλη κατηγορία , άλλες ιντσες, πολύ πιο ακριβο.

Το mi 6 θα καθυστερησει φυσικά, εδω δεν έχει έρθει ελλάδα ακόμα το Mi Pad5 Pro. Οπότε δεν ξέρω αν έχεις υπομονη

Το google services δεν ειναι προβλημα για το huawei , μπορεις να κανεις και να έχεις τα παντα με διαφορετικο πανευκολο  τρόπο

επελεξα το Mi Pad 5 για τους δικους μου λογους

Και τα δυο μηχανηματα ειναι χαρμα ιδέσθαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/9/2022 στις 1:22 ΜΜ, whiteman7 είπε

εχω mi pad5, δεν ισχυει φυσικα αυτο με το update. Το s8+ είναι άλλη κατηγορία , άλλες ιντσες, πολύ πιο ακριβο.

Το mi 6 θα καθυστερησει φυσικά, εδω δεν έχει έρθει ελλάδα ακόμα το Mi Pad5 Pro. Οπότε δεν ξέρω αν έχεις υπομονη

Το google services δεν ειναι προβλημα για το huawei , μπορεις να κανεις και να έχεις τα παντα με διαφορετικο πανευκολο  τρόπο

επελεξα το Mi Pad 5 για τους δικους μου λογους

Και τα δυο μηχανηματα ειναι χαρμα ιδέσθαι

Το pro είναι για Κίνα μόνο. Αυτό που λένε, ότι στο Netflix τα δείχνει όλα σκοτεινά ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2022 στις 8:00 ΠΜ, thanosAIAS είπε

Αυτό που λένε, ότι στο Netflix τα δείχνει όλα σκοτεινά ισχύει;

Ισχύει. Θα δω τώρα που πήρε το Αντροιντ12 αν θα βελτιωθεί.

Πάντως το matepad σε hardware πατάει κάτω το mi pad αλλά δυστυχώς η εμπειρία λογισμικού είναι λειψή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...