Προς το περιεχόμενο

Gov.gr: Ψηφιακή μεταβίβαση οχημάτων και MyAuto για ηλεκτρονικό φάκελο κάθε οχήματος


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/7/2022 στις 10:22 ΜΜ, Coscas είπε

Υπουργείο Διαγαλαξιακής Διακυβέρνησης...και τρίχες κατσαρές

Εχασα το fuel pass γιά το μοτοποδήλατό μου, ενώ δήλωναν ότι το δίνουν και σε μοτοποδήλατα και αυτό , επειδή είναι ανίκανοι να διασταυρώσουν τα στοιχεία του οχήματος με την Τροχαία

Τα μοτοποδήλατα, ανανεώνουν κάθε χρόνο άδεια στην Τροχαία και δεν δηλώνονται στην Εφορία. Αρα ...δεν με βρίσκουν στην ΑΑΔΕ. Πέρασα από την Εφορία και μου το διαβεβαίωσαν ότι δεν δηλώνονται (τουλάχιστον το μεταχειρισμένο που πήρα πριν 11 χρόνια όπως μου είχαν πεί). Ούτε τώρα μπορώ να το δηλώσω

Κατέφυγα στον Συνήγορο του Πολίτη και παραδέχτηκαν ότι έχω 100% δίκιο. Κοινοποίησαν στην ΑΑΔΕ και στους Διαγαλαξιακούς την περίπτωση και περιμένω να αποφασίσουν

Αλλά...μάλλον πρός Ανδρομέδα τους βλέπω    

Τα παπάκια τα πενηνταρια και τα μοτοποδήλατα ήταν εκτος της ρύθμισης εξαρχής. 

Στις 16/7/2022 στις 8:11 ΠΜ, nikosgalis είπε

 

 

 

Τα σχόλια απλά αποδεικνύουν ότι δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε ακόμη κολλημένοι με τα κόμματα. Αν κάνει κάτι σωστό ένα αντίπαλο κόμμα, θεωρείται αυτονόητο, "θα το κάναμε γιατί μας το επέβαλλαν", "θα το έκαναν και οι άλλοι", κλπ.

Δεν θέλω να εκτροχιαστεί η κουβέντα σε πολιτικό επίπεδο, αλλά τίποτε δεν είναι αυτονόητο. Ούτε οι στόχοι, ούτε ο τρόπος υλοποίησης, ούτε η ταχύτητα υλοποίησης ενός έργου. Τα περισσότερα από τα έργα που έγιναν, υλοποιούνται και με τη συνεργασία ιδιωτικών εταιριών, κάτι που ίσως ήταν και "αντιδεοντολογικό" σε μια κυβέρνηση άλλης φιλοσοφίας και κατεύθυνσης. Δεν έγιναν "με μερικούς servers και μερικούς προγραμματιστές". Θα τα είχαμε από το 2005 τότε...

Και επίσης, μην μένουμε μόνο στον εξαιρετικό Πιερρακάκη. Πάντα υπήρχαν άτομα στο Δημόσιο (από τον προϊστάμενο ενός γραφείου μέχρι και έναν υπουργό) αλλά τους έβαζε ταφόπλακα ο "από πάνω". 

Καλώς ή κακώς, σε μια εταιρία και σε μια κυβέρνηση, ο CEO δίνει το στίγμα. Αλλιώς θα ήταν η Tesla με άλλον CEO, αλλιώς θα ήταν η Apple χωρίς τον Jobs, αλλιώς ήταν η ΝΔ με Καραμανλή και αλλιώς με Μητσοτάκη. Άλλο το ΠΑΣΟΚ με Παπανδρέου και άλλο με Σημίτη. Δεν πορεύονται μόνα τους τα καράβια, κάποιος χαράσσει την πορεία, καλή ή κακή.

Αν αρχίσουμε να αποδίδουμε τα του Καίσαρως τω Καίσαρι στην Ελλάδα, ίσως αρχίσουμε να αποκτούμε και πολιτική συνείδηση. Τώρα έχουμε κυρίως κομματική συνείδηση.

 

 

 

Θα μου επιτρέψεις να προσθέσω και το υπουργείο Εξωτερικών και το υπουργείο Άμυνας (δεν χρειαζεται να πω πολλά) καθώς, το υπουργείο Ανάπτυξης που στρώνει χαλιά για να έρθουν επενδύσεις, το Μεταφορών που ξεκινά κάποια μεγάλα έργα και το αμφιλεγόμενο της Παιδείας που έχει το πιο δύσκολο έργο της χώρας. Πρέπει να αλλάξει το πιο οπισθοδρομικό σύστημα της χώρας (στο οποίο οφείλονται και όλες οι κακές νοοτροπίες που έχουμε) με βέβαιες αντιδράσεις από τους πάντες - από την Εκκλησία που θα το χαρακτηρίζει υπερβολικά προοδευτικό μέχρι τους αριστερούς που θα το χαρακτηρίσουν πολύ "καπιταλιστικό".

Κάποια άλλα υπουργεία έχουν αράχνες, δεν έχω ακούσει κανένα έργο τους ... Εκεί στο "Αγροτικής ανάπτυξης" τι στο διάολο κάνουν; Στο ναυτιλίας;  Στον αθλητισμό;  (Σταματώ εδώ :-) )

 

 

Η Παιδεία χρειάζεται αλλαγές αλλά αυτή που είναι τώρα, τα έχει κάνει μην πω. Δεν μπορεί να αυξάνεται ο αριθμός των μαθητών ανά τάξη, να αναγνωρίζονται τα ιδιωτικά κολέγια ως ΑΕΙ κτλ. Στο μόνο που της δίνω δικιο είναι η κατώτερη βάση εισαγωγής. Επίσης μερικές φορές ο Άδωνις είναι σαν να μην πατάει στην γη και στην Ελλάδα... 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, james01gr είπε

Η Παιδεία χρειάζεται αλλαγές αλλά αυτή που είναι τώρα, τα έχει κάνει μην πω. Δεν μπορεί να αυξάνεται ο αριθμός των μαθητών ανά τάξη, να αναγνωρίζονται τα ιδιωτικά κολέγια ως ΑΕΙ κτλ. Στο μόνο που της δίνω δικιο είναι η κατώτερη βάση εισαγωγής. Επίσης μερικές φορές ο Άδωνις είναι σαν να μην πατάει στην γη και στην Ελλάδα... 

H Παιδεία θέλει γκρέμισμα αλλά είναι ο χώρος με τους πιο οπισθοδρομικούς "λειτουργούς" (το οποίο είναι εντελώς ειρωνικό όταν αυτοί θα έπρεπε να είναι οι πιο προοδευτικοί από όλους). Η ύλη πρέπει να μειωθεί δραστικά, η νοοτροπία να αλλάξει, νέα μαθήματα να εισαχθούν (πολύ σωστή η επιχειρηματικότητα). Και τα πανεπιστήμια επίσης γρκέμισμα. Να φύγουν τα γκράφιτι, οι αφίσες και οι καταλήψεις και να ξεκινήσουν μαθήματα.

Να αναφέρω την λέξη "αξιολόγηση" ή κάνει τζιζ;

Πόσα από αυτά θα αποδεχτεί η "γενιά του Πολυτεχνείου" ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikosgalis είπε

H Παιδεία θέλει γκρέμισμα αλλά είναι ο χώρος με τους πιο οπισθοδρομικούς "λειτουργούς" (το οποίο είναι εντελώς ειρωνικό όταν αυτοί θα έπρεπε να είναι οι πιο προοδευτικοί από όλους). Η ύλη πρέπει να μειωθεί δραστικά, η νοοτροπία να αλλάξει, νέα μαθήματα να εισαχθούν (πολύ σωστή η επιχειρηματικότητα). Και τα πανεπιστήμια επίσης γρκέμισμα. Να φύγουν τα γκράφιτι, οι αφίσες και οι καταλήψεις και να ξεκινήσουν μαθήματα.

Να αναφέρω την λέξη "αξιολόγηση" ή κάνει τζιζ;

Πόσα από αυτά θα αποδεχτεί η "γενιά του Πολυτεχνείου" ;

Εδώ δεν μαθαίνουμε αυτά που έχουμε, θα βάλουμε και νέα; πρέπει να φύγει η δεύτερη γλώσσα από τα σχολεία, τα θρησκευτικά, να αυξηθούν οι ώρες γυμναστικης. Τα σχολεία πρέπει να παράγουν ανθρώπους και όχι επιχειρηματίες της δεκάρας που δεν έχουν χρήματα να αγοράσουν τυρόπιτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, nikosgalis said:

H Παιδεία θέλει γκρέμισμα αλλά είναι ο χώρος με τους πιο οπισθοδρομικούς "λειτουργούς" (το οποίο είναι εντελώς ειρωνικό όταν αυτοί θα έπρεπε να είναι οι πιο προοδευτικοί από όλους). Η ύλη πρέπει να μειωθεί δραστικά, η νοοτροπία να αλλάξει, νέα μαθήματα να εισαχθούν (πολύ σωστή η επιχειρηματικότητα). Και τα πανεπιστήμια επίσης γρκέμισμα. Να φύγουν τα γκράφιτι, οι αφίσες και οι καταλήψεις και να ξεκινήσουν μαθήματα.

Να αναφέρω την λέξη "αξιολόγηση" ή κάνει τζιζ;

Πόσα από αυτά θα αποδεχτεί η "γενιά του Πολυτεχνείου" ;

Καλά εντάξει. Δώσε κανένα φράγκο στα πανεπιστήμια που έχεις 1 καθηγητή για 50+ φοιτητές, διδακτορικούς που δουλεύουν τσάμπα, λύκεια χωρίς καθηγητές κλπ και μετά μας λες για τα γκράφιτι και λοιπές μπαρούφες. Η επιχειρηματικότητα σου έλειπε. Μπορείς να αναφέρεις την αξιολόγηση και μπορείς να δεις γενικά και όλες τις συζητήσεις γύρω από αυτή καθώς και το τι γίνεται στα πανεπιστήμια και του εξωτερικού, και σε σύγκριση με παλιότερα χρόνια. Επίσης αν θες καινούρια μαθήματα, βάλε καμιά σεξουαλική αγωγή πρώτα και βλέπουμε μετά για την επιχειρηματικότητα. Γεμίσαμε από wanna be Elon Musk και νεοφιλελεύθερες φαμφάρες.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JimGer είπε

Καλά εντάξει. Δώσε κανένα φράγκο στα πανεπιστήμια που έχεις 1 καθηγητή για 50+ φοιτητές, διδακτορικούς που δουλεύουν τσάμπα, λύκεια χωρίς καθηγητές κλπ και μετά μας λες για τα γκράφιτι και λοιπές μπαρούφες. Η επιχειρηματικότητα σου έλειπε. Μπορείς να αναφέρεις την αξιολόγηση και μπορείς να δεις γενικά και όλες τις συζητήσεις γύρω από αυτή καθώς και το τι γίνεται στα πανεπιστήμια και του εξωτερικού, και σε σύγκριση με παλιότερα χρόνια. Επίσης αν θες καινούρια μαθήματα, βάλε καμιά σεξουαλική αγωγή πρώτα και βλέπουμε μετά για την επιχειρηματικότητα. Γεμίσαμε από wanna be Elon Musk και νεοφιλελεύθερες φαμφάρες.

Έχω περάσει 5 χρόνια από τα πανεπιστήμια. Τους καμάρωσα όλους τους καρεκλοκέταυρους ημίθεους καθηγητές που έχουμε, όσο βέβαια δεν ασχολιόμασταν με καταλήψεις, πορείες και φοιτητικές εκλογές. 

Και πήγα και στα πανεπιστήμια του εξωτερικού και έφαγα το πολιτισμικό μου σοκ.

Εμείς εδώ έχουμε μείνει στο 1974, νομίζουμε ότι ακόμη είναι τανκς έξω απο τις πόρτες και κάνουμε αντίσταση. Ασχολούμαστε ακόμη με την ... ασυλία ! Λες και αν ανεβεί καμια δικτατορία θα ζοριστεί πολύ να μπει μέσα, επειδή τα πανεπιστήμια έχουν ασυλία.

Έξω απλά μαθαίνουν γράμματα. 

Και αυτό για να διορθωθεί δεν θέλουμε χρήματα. Αλλαγή μυαλών θέλουμε.

 

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, james01gr said:

Τα παπάκια τα πενηνταρια και τα μοτοποδήλατα ήταν εκτος της ρύθμισης εξαρχής. 

Πλήρως ανενημέρωτο σε βλέπω 

Από την 1η στιγμή τα περιλαμβάνει ξεκάθαρα

Λες και ο δικηγόρος του Συνηγόρου του Πολίτη (που τους έστειλε επιστολή), να μην το είδε και να το είδες εσύ; Παραπληροφορείς

Και να ξέρεις...τα μοτοποδήλατα, είναι τα 50άρια ...και τα 50άρια τα μοτοποδήλατα

Διάβασε το spoiler και δες πόσο ξεκάθαρα το λέει

Spoiler

«Σύμφωνα με το άρθρο 81 του ν. 4916/22 (Α ́, 65): «1. Παρέχεται
οικονομική διευκόλυνση από τον Κρατικό Προϋπολογισμό σε κάθε φυσικό πρόσωπο,
συμπεριλαμβανομένων και ελευθέρων επαγγελματιών, που είναι φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας
με δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα φορολογικού έτους 2020 έως τριάντα χιλιάδες (30.000)
ευρώ, προς τον σκοπό συμβολής στην κάλυψη του κόστους κατανάλωσης καυσίμων κίνησης
των μηνών Απριλίου, Μαΐου και Ιουνίου 2022. 2. Για τους μήνες της παρ. 1, η οικονομική
ενίσχυση ανέρχεται συνολικά στα ακόλουθα ποσά: α) [...] β) [...] γ) τριάντα πέντε (35) ευρώ
για δικαιούχους-ιδιοκτήτες μοτοσυκλετών-μοτοποδηλάτων, με κατοικία στις Περιφέρειες
Βορείου Αιγαίου, Νοτίου Αιγαίου, Ιονίων Νήσων, Κρήτης, στην Περιφερειακή Ενότητα Νήσων
της Περιφέρειας Αττικής και στην Περιφερειακή Ενότητα Σποράδων της Περιφέρειας
Θεσσαλίας, στην Περιφερειακή Ενότητα Θάσου, της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και
Θράκης, στη νήσο Σαμοθράκη της Περιφερειακής Ενότητας Έβρου, της Περιφέρειας
Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και στη νήσο Αμμουλιανή της Περιφερειακής Ενότητας

Χαλκιδικής, της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, δ) τριάντα (30) ευρώ για δικαιούχους-
ιδιοκτήτες μοτοσυκλετών-μοτοποδηλάτων, με κύρια κατοικία στην υπόλοιπη Ελλάδα.

3. Κάθε όχημα και μοτοσυκλέτα-μοτοποδήλατο μπορεί να δηλωθεί από ένα μόνο φυσικό
πρόσωπο, το οποίο διαθέτει επί του οχήματος και της μοτοσυκλέτας-μοτοποδηλάτου πλήρη
κυριότητα ή συγκυριότητα ή είναι μισθωτής δυνάμει συμβολαίου χρηματοδοτικής μίσθωσης

(leasing). Κάθε φυσικό πρόσωπο μπορεί να δηλώνει μόνο ένα όχημα και μοτοσυκλέτα-
μοτοποδήλατο. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι το όχημα μοτοσυκλέτα-μοτοποδήλατο να είναι σε

κυκλοφορία, να είναι ασφαλισμένο και να μην οφείλονται γι’ αυτό τέλη κυκλοφορίας.

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, nikosgalis said:

Έχω περάσει 5 χρόνια από τα πανεπιστήμια. Τους καμάρωσα όλους τους καρεκλοκέταυρους ημίθεους καθηγητές που έχουμε, όσο βέβαια δεν ασχολιόμασταν με καταλήψεις, πορείες και φοιτητικές εκλογές. 

Και πήγα και στα πανεπιστήμια του εξωτερικού και έφαγα το πολιτισμικό μου σοκ.

Εμείς εδώ έχουμε μείνει στο 1974, νομίζουμε ότι ακόμη είναι τανκς έξω απο τις πόρτες και κάνουμε αντίσταση. Ασχολούμαστε ακόμη με την ... ασυλία ! Λες και αν ανεβεί καμια δικτατορία θα ζοριστεί πολύ να μπει μέσα, επειδή τα πανεπιστήμια έχουν ασυλία.

Έξω απλά μαθαίνουν γράμματα. 

Και αυτό για να διορθωθεί δεν θέλουμε χρήματα. Αλλαγή μυαλών θέλουμε.

 

Μήπως έχεις δεις τι ζητάνε στις καταλήψεις και στις πορείες? Μήπως θες να συγκρίνουμε προϋπολογισμούς πανεπιστημίων? Όχι τώρα δεν έχουμε τανκς έξω από τα πανεπιστήμια, έχουμε μπάτσους μέσα.  Α και μια χαρά μαθαίνεις γράμματα στα πανεπιστήμια αν υπάρχει διδακτικό προσωπικό. Η πολιτικοποίηση/κοινωνικοποίηση είναι από τα καλύτερα πράγματα που είχε το ελληνικό πανεπιστήμιο. Προφανώς και δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα. Και πολιτικοποίηση δεν είναι τα παρτυ της ΔΑΠ στη Μύκονο. Άλλο πράγμα που μπερδεύεται η π**α με τη βο***α. 5 πλασίασε το budget των πανεπιστημίων να δεις πως ανεβαίνει και το επίπεδο. Που τα έχουν αφήσει να μην εχουν βιβλία οι βιβλιοθήκες και να στάζουν αλλά να σου λένε χρειαζόμαστε πενπιστημιακή αστυνομία. Αλλά εντάξει, για να το λες εσύ, το πρόβλημά μας είναι τα γκράφιτι. 

Εν μέρη θα συμφωνήσω για τους καθηγητές και μόνο, αλλά και αυτό θέλει συζήτηση σε γενικές γραμμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, grayden είπε

Ποιες άλλες χώρες έχουν τέτοιο χάλι;

Tα πάντα είναι θέμα budget και που ξοδεύει-επενδύει η κάθε χώρα. Για παράδειγμα εδώ στο Ελλαδιστάν είναι γνωστό ότι κάθε καλοκαίρι κινδυνεύουμε από πυρκαγιές αλλά δεν έχουμε δει πότε καμία σοβαρή πρόληψη. Το ίδιο ισχύει και με τα πανεπιστήμια, προφανώς και δεν θέλουν σύγχρονα δημόσια πανεπιστήμια γιατί μετά δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης τα ιδιωτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, JimGer είπε

Μήπως έχεις δεις τι ζητάνε στις καταλήψεις και στις πορείες?

Ναι τα θυμάμαι. Μια ζωή τα ίδια. κρύβονται πίσω από ένα σύνθημα τύπου "περισσότερα χρήματα για την παιδεία", και νομίζουν ότι κάνουν παραγωγικό διάλογο για να βελτιωθεί η κατάσταση.

 

14 ώρες πριν, JimGer είπε

 Όχι τώρα δεν έχουμε τανκς έξω από τα πανεπιστήμια, έχουμε μπάτσους μέσα. 

Αυτό για τους μπάτσους στα πανεπιστήμια το έχω ξανακούσει.Μου έδειχναν κάποιοι και κάτι αγγλικά πανεπιστήμια με λιβάδια κουρεμένα και πεταλούδες να πετάνε και μια τάξη ασύλληπτη. Και νομίζουν ότι αυτό εκεί έχει επιτευχθεί με όμορφες ταμπελίτσες τύπου "απαγορεύεται η αφισοκόλληση". Δοκίμασε λοιπόν να πετάξεις γόπα, να κολλήσεις αφίσα και να γράψεις σε τοίχο "Λευτεριά στον Κουφοντίνα", για να δεις από που θα πεταχτούν οι μπάτσοι για να σε μαζέψουν. Και φυσικά θα σου έρθει και ένας αναλυτικός λογαριασμός στο σπίτι με τα έξοδα του συνεργείου που θα αποκαταστήσει τη ζημιά.

Πινέζα έβαζες σε τοίχο, και σου χρεώνανε τον μπογιατζή για το στοκάρισμα και το βάψιμο. Η τάξη δεν είναι αυτονόητη φίλε μου. Επιβάλλεται και επιβάλλεται με δρακόντια μέτρα. Και εσύ μου λες ότι τα γκράφιτι δεν είναι πρόβλημα... Το ότι δεν βλέπεις πουθενά μπάτσους οφείλεται στο ότι εμφανίστηκαν μόνο όταν χρειάστηκε και το έκαναν με τόσο πειστικό τρόπο που δεν ξαναχρειάζεται συχνά.

Πες σε κάποιον Ευρωπαίο ότι είχαν μετατρέψει χώρο δίπλα στην βιβλιοθήκη του Βιολογικού στο ΑΠΘ σε "στέκι", όπου έπιναν μπύρες, κάπνιζαν τα τσιγαριλίκια τους, διάβαζαν Μαρξ και ετοίμαζαν τις μολότοφ της επόμενης πορείας (μην τα αμφισβητήσεις, τους έβλεπα 5 χρόνια προσωπικά εγώ) και θα δεις την φάτσα του. 

 

14 ώρες πριν, JimGer είπε

 Η πολιτικοποίηση/κοινωνικοποίηση είναι από τα καλύτερα πράγματα που είχε το ελληνικό πανεπιστήμιο. Προφανώς και δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα. Και πολιτικοποίηση δεν είναι τα παρτυ της ΔΑΠ στη Μύκονο. Άλλο πράγμα που μπερδεύεται η π**α με τη βο***α. 

Το πανεπιστήμιο είναι ένα μέρος για να μαθαίνουμε γράμματα. Όπως ένα φροντιστήριο, όπως οι σχολές ΑΚΤΟ που μαθαίνεις σχέδιο, όπως η σχολή μαγειρικής που διδάσκει ο Κοντιζάς και ο Ιωαννίδης. 

Ξέχνα το πανεπιστήμιο, που στην συνείδηση του Έλληνα έχει αποκτήσει πολιτική χροιά, και σκέψου πόσο αστεία θα ήταν η εικόνα, να μπεις σε μια σχολή για να μάθεις να κόβεις κρεμμυδάκια και να ετοιμάζεις λάδι βασιλικού, και να σε υποδέχεται ένα θρανίο με τρεις τύπους που θέλουν να σε πείσουν ότι ο καπιταλισμός είναι κακός, και ότι πρέπει να δείξουμε αλληλεγγύη στους καφεπαραγωγούς της Κολομβίας. και ότι πρέπει να κάνουμε και κατάληψη, γιατί ήρθε μια εταιρία (πχ η. Tesla) και έδωσε και χρήματα για να κάνουν οι φοιτητές έρευνα για το πώς θα βελτιωθεί μια μπαταρία αν αλλάξουμε την χημική σύνθεσή της. 

Πώς θα σου φαινόταν να πας σε φροντιστήριο Αγγλικών και να σου λένε ότι πρέπει να κάνεις κατάληψη για να αποκτήσεις το δικαίωμα να εκλέγεις εσύ τον Διευθυντή του φροντιστηρίου σου ;

Είναι εντελώς ΑΣΤΕΙΑ αυτά που γίνονται εδώ, και είμαστε η ΜΟΝΗ σοβαρή χώρα στην οποία γίνονται όλα αυτά. Σε διαβεβαιώ.(Για Αφρική, δεν ξέρω να σου πω). Και τα συνηθίσαμε και τα θεωρούμε και φυσιολογικά. Και έχουμε κολλήσει ότι με τα χρήματα θα αλλάξει κάτι.

Δεν θα αλλάξει τίποτε !!! Η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει πρώτα.

Φιλικά πάντα.

Επεξ/σία από nikosgalis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, nikosgalis said:

Ναι τα θυμάμαι. Μια ζωή τα ίδια. κρύβονται πίσω από ένα σύνθημα τύπου "περισσότερα χρήματα για την παιδεία", και νομίζουν ότι κάνουν παραγωγικό διάλογο για να βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Αυτό για τους μπάτσους στα πανεπιστήμια το έχω ξανακούσει.Μου έδειχναν κάποιοι και κάτι αγγλικά πανεπιστήμια με λιβάδια κουρεμένα και πεταλούδες να πετάνε και μια τάξη ασύλληπτη. Και νομίζουν ότι αυτό εκεί έχει επιτευχθεί με όμορφες ταμπελίτσες τύπου "απαγορεύεται η αφισοκόλληση". Δοκίμασε λοιπόν να πετάξεις γόπα, να κολλήσεις αφίσα και να γράψεις σε τοίχο "Λευτεριά στον Κουφοντίνα", για να δεις από που θα πεταχτούν οι μπάτσοι για να σε μαζέψουν. Και φυσικά θα σου έρθει και ένας αναλυτικός λογαριασμός στο σπίτι με τα έξοδα του συνεργείου που θα αποκαταστήσει τη ζημιά.

Πινέζα έβαζες σε τοίχο, και σου χρεώνανε τον μπογιατζή για το στοκάρισμα και το βάψιμο. Η τάξη δεν είναι αυτονόητη φίλε μου. Επιβάλλεται και επιβάλλεται με δρακόντια μέτρα. Και εσύ μου λες ότι τα γκράφιτι δεν είναι πρόβλημα... Το ότι δεν βλέπεις πουθενά μπάτσους οφείλεται στο ότι εμφανίστηκαν μόνο όταν χρειάστηκε και το έκαναν με τόσο πειστικό τρόπο που δεν ξαναχρειάζεται συχνά.

Πες σε κάποιον Ευρωπαίο ότι είχαν μετατρέψει χώρο δίπλα στην βιβλιοθήκη του Βιολογικού στο ΑΠΘ σε "στέκι", όπου έπιναν μπύρες, κάπνιζαν τα τσιγαριλίκια τους, διάβαζαν Μαρξ και ετοίμαζαν τις μολότοφ της επόμενης πορείας (μην τα αμφισβητήσεις, τους έβλεπα 5 χρόνια προσωπικά εγώ) και θα δεις την φάτσα του. 

 

Το πανεπιστήμιο είναι ένα μέρος για να μαθαίνουμε γράμματα. Όπως ένα φροντιστήριο, όπως οι σχολές ΑΚΤΟ που μαθαίνεις σχέδιο, όπως η σχολή μαγειρικής που διδάσκει ο Κοντιζάς και ο Ιωαννίδης. 

Ξέχνα το πανεπιστήμιο, που στην συνείδηση του Έλληνα έχει αποκτήσει πολιτική χροιά, και σκέψου πόσο αστεία θα ήταν η εικόνα, να μπεις σε μια σχολή για να μάθεις να κόβεις κρεμμυδάκια και να ετοιμάζεις λάδι βασιλικού, και να σε υποδέχεται ένα θρανίο με τρεις τύπους που θέλουν να σε πείσουν ότι ο καπιταλισμός είναι κακός, και ότι πρέπει να δείξουμε αλληλεγγύη στους καφεπαραγωγούς της Κολομβίας. και ότι πρέπει να κάνουμε και κατάληψη, γιατί ήρθε μια εταιρία (πχ η. Tesla) και έδωσε και χρήματα για να κάνουν οι φοιτητές έρευνα για το πώς θα βελτιωθεί μια μπαταρία αν αλλάξουμε την χημική σύνθεσή της. 

Πώς θα σου φαινόταν να πας σε φροντιστήριο Αγγλικών και να σου λένε ότι πρέπει να κάνεις κατάληψη για να αποκτήσεις το δικαίωμα να εκλέγεις εσύ τον Διευθυντή του φροντιστηρίου σου ;

Είναι εντελώς ΑΣΤΕΙΑ αυτά που γίνονται εδώ, και είμαστε η ΜΟΝΗ σοβαρή χώρα στην οποία γίνονται όλα αυτά. Σε διαβεβαιώ.(Για Αφρική, δεν ξέρω να σου πω). Και τα συνηθίσαμε και τα θεωρούμε και φυσιολογικά. Και έχουμε κολλήσει ότι με τα χρήματα θα αλλάξει κάτι.

Δεν θα αλλάξει τίποτε !!! Η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει πρώτα.

Φιλικά πάντα.

Καλά συζήτηση κάνουμε αλλά για να το πω κομψά διαφωνώ και λές μια χαρά ανυπόστατα πράγματα. Ας ξεκινήσουμε ότι η Αγγλία δεν έχει πανεπιστημιακή αστυνομία. Για την ακρίβεια ΚΑΜΙΑ χώρα σοβαρή δεν έχει. Και αμφιβάλλω και οι α-σόβαρες (όποιες και αν είναι αυτές αν έχουν). Μιλάμε βέβαια για την Αγγλία μεταξύ άλλων που είναι παράδειγμα προς μέγιστη αποφυγή κατά τη γνώμη μου. Γιατί για κάποιον λόγο όταν λέμε για Αγγλία κάποιοι σκέφτονται Cambridge, Oxford και LSE? Η Αγγλία είναι γεμάτη πανεπιστήμια που πολλά από αυτά κάνουν και τα ΚΟΡΕΛΚΟ να φαίνονται σοβαρά. Α, μήπως θέλεις να δεις τα χρήματα που έχει το πανεπιστήμιο του Cambridge? Εγώ πάντως και Γερμανία που πήγα μια χαρά είχα αντίστοιχα στέκια (και ευτυχώς γιατί δνε το περίμενα). Τώρα αν εσύ θεωρείς αστείο σε μια σχολή να μιλάνε για την αλληλεγγύη στους καφεπαραγωγούς της Κολομβίας, τότε δεν θα πω σε λυπάμαι, αλλά ας πούμε ότι σε γενικές γραμμές το να μην έρθεις στο ίδιο πανεπιστήμιο με εμένα, κακό δεν μου φαίνεται. Εγώ προτιμώ τα λεφτά για την έρευνα της μπαταρίας να τα δώσει το ελληνικό κράτος και τα αποτελέσματα να είναι πανεπιστημιακή κληρονομιά, παρά ο κάθε μαλακ***ρας Έλον Μασκ επειδή το κράτος δεν θέλει/μπορεί να το χρηματοδοτήσει. Κ*λο του δίνουμε ή όχι? Μου αρέσει που αυτό το λες θετικό. Α και σε κάποια πανεπιστημία (πχ του Cambridge) μια χαρά δέχονται περιμένουν χρηματοδοτήσεις από εταιρίες... Για αυτό και βλέπουμε τα πανεπιστήμια πρακτικά να τρέχουν για τις εταιρίες αντί για την επιστήμη. Να σου υπενθυμήσω, τον Einstein και τόσους άλλους, που έκαναν έρευνα για την ανθρωπότητα, τα κράτη την χρηματοδοτούσαν, δεν ήταν κολαούζοι του Μασκ της εποχής. Εσύ εδώ μας φαίρνεις όλα τα προβλήματα ως απώτερο στόχο. Και προφανώς άρα δεν είμαστε η μόνη χώρα που συμβαίνουν αυτά που περιγράφεις. Αλλά δεν είναι ότι χρειάζεται να τεκμηριώσεις και αυτά που λες... Α και επειδή το ξέχασα, ο φοιτητής στην υπέροχη Αγγλία, βγαίνει με ένα δάνειο 50Κ μίνιμουμ από τις σπουδές του. Στην Αμερική ένα 200άρι υποθέτω. Έτσι επειδή είναι καλά τα συστήματα και δίνουν ίσες ευκαιρίες

Αλλά ξέχασα, τι είπαμε? Α ναι το γκράφιτι είναι το πρόβλημα και οι πορείες για αύξηση της χρηματοδότησης των πανεπιστημίων. Πως το έλεγε και ο Άδωνις με την κυβέρνηση? Το πρόβλημα στο κέντρο της Αθήνας για τους εμπόρους ήταν οι πορείες. Τώρα με μεγάλο περίπατο και χωρίς πορείες όλοι έχουν από μια πισίνα σπίτι τους. Λύθηκαν τα προβλήματά τους...

8 hours ago, dtk-386 said:

Στην Ισπανία που επίσης έχει θέματα με πυρκαγιές είδες να τις γλυτώνουν? Αυτό που με ένα ραβδάκι θέλετε να λύνονται όλα ειδικά όταν αφορά κλιματική αλλαγή με ξεπερνά.

Καλά δεν είναι ότι μόνο η Ελλάδα έχει "λάθος" προτεραιότητες. Ραβδάκι δεν υπάρχει. Θέμα επιλογών είναι τα περισσότερα. Ας πούμε ότι έχεις ένα χ μπάτζετ, Το πόσο θα δώσεις σε όπλα, παιδεία, υγεία, καταστολή κλπ εξαρτάται από τις προτεραιότητες. Απλή είναι η κατανόηση σε αυτό. Για την Ελλάδα αν αντί για 20Κ αστυνομικούς και 10Κ παππάδες, προσλάμβανες 10Κ γιατρούς/νοσηλευτές 10Κ καθηγητές και 10Κ πυροσβέστες, θα είχε καλύτερη παιδεία, καλύτερη υγεία και καλύτερη πυρόσβεση, λιγότερη κατανάλωση στα έβερεστ και λιγότερους χριστιανοταλιμπάν. Με το ίδιο κόστος. Όλα θέμα επιλογών είναι

15 hours ago, grayden said:

Ποιες άλλες χώρες έχουν τέτοιο χάλι;

Ανάλογα σε ποιο χάλι αναφέρεσαι

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα έγινε off topic-mix.Φακέλωμα, Covid, πανεπιστήμια, πυρκαγιές και το κακό συναπάντημα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/7/2022 στις 12:09 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Σε τι ακριβώς;

Για  Ψηφιακή μεταβίβαση οχημάτων και MyAuto για ηλεκτρονικό φάκελο κάθε οχήματος όπως και για το δίπλωμα και για την ταυτότητα αν δεν έχω μπαταρία στο κινητό δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα για να το αποδείξω θα πρέπει να έχω συνέχεια Powerbank μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...